پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

قبل از ورزش چه نخوریم؟

مواد غذایی بی ضرری که قبل از انجام تمرینات ورزشی باید از خوردن آن خودداری کنید؛

مواردی که در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم ممکن است غذاها و نوشیدنی‌های سالمی برای بدن باشند اما قبل از شروع ورزش بهتر است از خوردن آن‌ها خودداری کنید زیرا به عملکرد شما اسیب وارد می‌کند.

اینکه یک ماده غذایی برای بدن شما خوب و مفید است به این معنا نیست که می‌توانید آن را به هنگام ورزش کردن مصرف کنید. هر ورزشکاری بدن متفاوتی دارد. برخی از افراد نمی‌توانند غذاهای فیبردار را به خوبی هضم کنند و برخی از افراد نیز قادر نیستند غذاهای پر چرب بخورند.

قبل از اینکه بخواهید تمرینات ورزشی خود را آغاز کنید بهتر است از خوردن موادی که در این لیست بیان می‌کنیم خودداری نمایید.

  1. تخم کتان:

flaxseeds تخم کتان

از آنجایی که تخم کتان منبع غنی از فیبر است ، می‌تواند به طور طبیعی نرم کننده شکم باشد و به بهبود دستگاه گوارش کمک نماید. اما این موضوع به هنگام ورزش مسئله خوبی نیست. زمانی که می خواهید تمرینات ورزشی خود را آغاز کنید خوردن تخم کتان نه تنها کمکی به شما نمی کند بلکه باعث می‌شود در طول تمرین دچار مشکل شوید.

اگرچه خوردن تخم کتان در مقدار اندک می‌تواند به پاکسازی دستگاه گوارش کمک کند اما استفاده بیش از حد آن به خصوص بدون آب می‌تواند موجب یبوست یا کم شدن دفع مدفوع گردد. اگر مصرف تخم کتان را کمتر از دو قاشق غذاخوری کنید مطمئن باشید به دفع مدفوع اورژانسی نیاز نخواهید داشت.

همچنین بخوانید: خواص تخم کتان
  1. اسموتی‌ها:

smoothie اسموتی

اگرچه اسموتی می‌تواند بعد از انجام ورزش برای ریکاوری بدن مناسب باشد اما استفاده از نوشیدنی های شیرین و ناسالم قبل از ورزش مضر خواهد بود. در این شرایط سطح قند خون افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این مصرف حجم زیادی از اسموتی‌ها قبل از ورزش شما را مجبور به دفع ادرار مکرر می‌کند و از تمرین باز می‌دارد.

  1. کره آجیل/ چربی‌های سالم:

healthy-fats-avocado کره آجیل/ چربی‌های سالم

اگرچه آیتم‌هایی همچون کره آجیل و آووکادو انتخاب خوب و سالمی برای بدن است اما بیشتر افراد به هنگام ورزش نمی‌توانند از این موارد استفاده کنند زیرا باعث سنگینی آن‌ها می‌شود. همانطور که می‌دانید هضم چربی‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

همچنین درشت مغذی‌ها می‌تواند در برخی از دونده‌ها باعث ریفلاکس اسید معده شود. به همین خاطر بهتر است تنها ۱۵ گرم چربی قبل از ورزش مصرف شود. این مقدار برابر با یک قاشق غذاخوری کره آجیل یا یک اونس پنیر یا دو عدد تخم مرغ بزرگ است.

  1. قهوه:

coffee قهوه

خوردن نوشیدنی‌هایی همچون چای، آب گرم با لیمو یا قهوه می‌تواند به هنگام ورزش انتخاب خوبی باشد اما به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد چنین نوشیدنی‌هایی شما را مجبور به دفع ادرار می‌کند.

در این شرایط قادر نخواهید بود تمرینات ورزشی خود را به درستی انجام دهید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند قدرت بدنی شما را بهبود ببخشد. بنابراین اگر می خواهید از این گزینه استفاده کنید دو انتخاب پیش روی خود خواهید داشت:

  • از قرص یا پودر کافئین استفاده کنید تا نیازی به دفع ادرار نداشته باشید و بتوانید ورزش خود را به سادگی انجام دهید.
  • بعد از خوردن نوشیدنی بیست دقیقه به خود زمان دهید تا قبل از رفتن به باشگاه، سیستم گوارشی تخلیه شود.
  1. سیب:

apple-pre-workout سیب

همانطور که می‌دانید سیب منبع طبیعی از کافئین و کربوهیدرات‌هاست. بنابراین ممکن است فکر کنید استفاده از آن قبل از ورزش انتخاب خوبی خواهد بود. اما این موضوع صحیح نیست. غذاهایی که فیبر بالایی دارند می‌توانند عملکرد دستگاه گوارش را افزایش دهند یا در طول ورزش موجب اسهال و ایجاد تهوع گردند. فیبر یک ماده مهم برای تنظیم فرایند دفع مدفوع از بدن است اما بهتر است موادی همچون سیب بعد از ورزش مصرف گردد.

  1. نوشیدنی‌های ورزشی:

sports-drinks نوشیدنی‌های ورزشی

قندهایی مانند سوربیتول، زایلیتول، ایزومالت و مانیتول به طور کامل توسط روده جذب نمی‌شوند. همین امرممکن است باعث ایجاد گاز، نفخ ، باد شکم ، اسهال یا سایر موارد گردد. شما می‌دانید که باید از مصرف غذاهایی که دارای شکر و قند افزوده شده هستند خودداری نمایید. این مواد در نوشیدنی‌های ورزشی، قرص الکترولیت و شکلات‌های ورزشی به وفور یافت می‌شوند.

چیزی که باید به آن توجه کنید این است که شما به نوشیدنی خاصی نیاز ندارید. در حالیکه بیشتر افراد بر این باورند که چنین نوشیدنی هایی قبل از ورزش مفید است اما واقعیت چنین نیست. بهترین گزینه برای تامین آب مورد نیاز بدن استفاده از آب است.

اگر قصد دارید مسافت طولانی را بدوید از نوشیدنی های عاری از شکر و سرشار از الکترولیت استفاده کنید. کافیست برچسب مواد غذایی را بخوانید تا از خرید موادی که شکر اضافه شده دارند خودداری کنید.

نظر خود را بیان کنید