پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

قندم بالاست چیکار کنم؟ غذاهایی که سریع قند را پایین می‌آورند

قندخونتان را متعادل نگه دارید؛تغذیه مناسب و ورزش راهکارهای اصلی

چی بخورم قندم بیاد پایین

احتمالا قبلا هم شنیده‌اید که ثابت نگاه داشتن قند خون مهم است. اما احتمالا نمی‌دانید که چرا و چگونه.


همه چیز با هضم شروع می‌شود

غذایی که ما می‌خوریم هضم شده و به مواد مغذی ضروری از جمله گلوکز، که بدن می‌تواند از آنها بعنوان سوخت استفاده کند، تجزیه می‌شود. انسولین که توسط لوزالمعده ترشح می‌شود، هورمونی است که به گلوکز کمک می‌کند به سلول‌ها وارد شده و بعنوان سوخت استفاده شود.

سطح گلوکز خون در طول روز، معمولا یک الگوی مواج دارد. مقدار گلوکز، درست پس از اینکه وعده‌ی غذایی‌تان هضم شد افزایش یافته، و چند ساعت بعد، قبل از وعده‌ی غذایی بعدی‌تان کاهش پیدا خواهد کرد.

مطلوب این است که این الگوی مواج، ثابت نگاه داشته شود. یعنی اینکه نقطه‌ی اوج و نقطه‌ی فرود قند خون شما، باید در دامنه‌ای معین قرار داشته باشد.

خارج از این دامنه‌ی ایده آل، افزایش و کاهش قند خون می‌تواند با علائمی همچون ضربان نامنظم، خستگی، غلظت خون، تعریق، و یا حتی بیهوشی همراه باشد.

درست است که این اتفاق‌ها می‌تواند با مصرف گلوکزهای مایع (در موارد افت قند خون) و یا داروهایی همچون انسولین (در موارد افزایش قند خون) به سرعت اصلاح شود، اما اگر این اتفاقات، مدام تکرار شوند، در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلاتی خواهند شد.

افت و افزایش‌های ناگهانی قند خون در طولانی مدت، می تواند به عروق قلب، کلیه، چشم‌ها و سیستم اعصاب شما آسیب وارد کند.


چه غذاهایی قند خون را افزایش می‌دهند؟

عمدتا هر چیزی که در بدن به گلوکز تجزیه شود قند خون را افزایش خواهد داد. بعنوان مثال حبوبات، لبنیات، میوه‌ها، و برخی از سبزیجات. چربی‌ها به خودی خود بر گلوکز خون تاثیری نمی‌گذارند، و تاثیر پروتئین هم بسیار ناچیز است.

یک راه برای مقایسه‌ی اینکه غذاها چگونه بر سطح گلوکز خونتان تاثیر می‌گذارند، یک سیستم اندازه گیری بنام شاخص قند یا GI‌ است.

شاخص قند، تاثیری که آن غذا بر سطح قند خون می‌گذارد را اندازه گیری، و آنرا با همان مقدار قند مقایسه می‌کند. محدوده‌ی این اندازه بین ۰ تا ۱۰۰ است، که ۱۰۰ با بیشترین مقدار، تاثیر قند خالص بر خون را دارد.

غذاهایی با شاخص قند پایین (کمتر از ۵۵) باعث خواهند شد تا افزایش قند خونتان آرامتر و کمتر باشد. این غذاها را نان‌های کامل، کورن فلکس‌های پر فیبر، حبوبات، اغلب میوه‌ها، و شیر تشکیل می‌دهند.

غذاهایی که شاخص قند بالایی دارند (بیشتر از ۷۰) می‌توانند باعث افزایش سریع و بیشتر سطح قند خون شوند. این غذاها شامل نان سفید، نوشیدنی‌های ورزشی، برخی از کورن فلکس‌ها، و بعضی از میوه‌های شیرین خواهد بود.


افزودن مواد غذایی هضم آهسته

بعضی از مواد غذایی به هضم آهسته کمک می‌کنند، بدین معنی که گلوکز به آرامی توسط جریان خون جذب شده و سطح قند خون بطور ناگهانی افزایش پیدا نخواهد کرد. این مواد غذایی را فیبرها، پروتئین‌ها و چربی‌ها تشکیل داده‌اند.

بعنوان مثال، اگر بجای خوردن آبمیوه، یک میوه‌ی کامل بخورید، فیبر اضافه شده که بواسطه‌ی خوردن میوه‌ی کامل به بدنتان رسیده، کمک خواهد کرد تا قند خون به آرامی افزایش یابد.

بدین ترتیب، نباید غذاهایی که شاخص قند بالایی دارند را کاملا حذف کنید، بلکه ایده‌ی بهتر این است که آنها را با غذاهایی که شاخص قندشان پایین است، ترکیب کنید.

بعنوان مثال بعضی از کورن فلکس‌ها شاخص قند بالایی دارند، اما هنگامی که به آنها شیر اضافه می‌کنید، پروتئین و چربی شیر به کند شدن فرایند هضم آن وعده کمک کرده و شاخص قندش را پایین می‌آورد.


خوردن در زمان مناسب

زمان بندی وعده‌های غذایی‌تان هم به جلوگیری از افت و افزایش ناگهانی قند خون کمک خواهد کرد. حتما صبحانه را بخورید، چرا که صبح‌ها قند خون شما در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

صبحانه نخوردن بدین معنی است که قند خونتان همچنان پایین خواهد ماند، و عملا آنقدر پایین هست که علائم افت قند خون در شما پدیدار شود. همچنین در طول روز هم بصورت منظم وعده‌های غذایی داشته باشید، چرا که زمان زیادی غذا نخوردن باعث افت قند خون خواهد شد.

تنها راه برای کاهش قند خون (در شخصی که دیابت ندارد) این است که صبر کند. ورزش کردن هم می‌تواند به این فرایند سرعت دهد، چرا که هنگام فعالیت‌های فیزیکی، بدن شما برای تامین انرژی از گلوکز استفاده می‌کند.


تست سطح گلوکز

اگر نگران سطح قند خونتان هستید، تست سریع گلوکز روشی است که به توصیه‌ی پزشکان می‌توانید با استفاده از آن قند خونتان را تحت نظر داشته باشید. بعلاوه تست دیگری بنام Hemoglobin A1cنیز وجود دارد. این تست اندازه خواهد گرفت که در سه ماه گذشته قند خونتان چقدر خوب کنترل شده است.

اگر دیابت تشخیص داده شود، حتما باید با دکترتان درباره‌ی کنترل قند خونتان توسط داروها و یا اگر احتیاج بود، انسولین، صحبت کنید. همچنین می‌توانید با یک متخصص تغذیه نیز صحبت کنید تا با توجه به شاخص قند غذاها، یک برنامه‌ی غذایی مختص شما تدوین کند.

۶۸ دیدگاه

 1. میثم در مرداد ۳۰, ۱۳۹۳در۰:۳۹ ق٫ظ

  در حالت کلی غذایی که میخوریم باید زیاده از حد نباشد در حد مکفی اگر باشد مشکلی پیش نمی آید.

 2. سمانه در بهمن ۱۴, ۱۳۹۳در۳:۳۲ ب٫ظ

  سلام قندخونم ۱۰۵ اماقبلا۷۵ بودخیلی میترسم که دیابت نگیرم بایدچه غذاهایی بخورم که قندخونم پایین بیادلطفاجواب روبه ایمیلم بفرستین ممنونم

  • عبید در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۲ ق٫ظ

   دوست عزیز میتوانید از آلکالاین استفاده کنید.
   چون در درمان دیابت و قند خون بالا بسیار موثر هست.
   علت ایجاد همچین مشکلاتی التهاب بافت ذخیره کننده قند در کبد
   توسط رادیکاهای آزاد است.
   خاصیت مؤثره استیک آلکالاین :خواص آنتی اکسیدان
   نکات درمانی مثبت استیک آلکالاین بر بیماری:
   ۱-خنثی کردن رادیکالهای آزاد
   ۲-جلوگیری از تخریب سلولی و بهبود التهاب بافت کبدی
   ۳-کاهش قند خون

 3. مریم در خرداد ۲۰, ۱۳۹۴در۱۲:۳۸ ب٫ظ

  من خانمی هستم ۳۸ساله قندم برای یک بار۱۱۴رفته بارعایت کردن الان به۹۰رسیده چکارکنم دیگه بالا نره قندم

  • عبید در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۴ ق٫ظ

   میتوانید به کمک آب های قلیایی یا استیک آلکالاین قند خون خود را کنترل کنید.

 4. مسعود در تیر ۷, ۱۳۹۴در۷:۵۰ ب٫ظ

  سلام
  من قند خونم ۱۰۳ چکار باید بکنم که پایین بیاد یا این که بالاتر نره لطفأ راهنمایی کنید.
  ممنون

  • عبید در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۵ ق٫ظ

   میتوانید به کمک آب های قلیایی یا استیک آلکالاین قند خون خود را کنترل کنید.

  • زهرا در مهر ۲۴, ۱۳۹۵در۱۰:۲۲ ب٫ظ

   سلام من اولین بارم چکاب کامل انجام دادم ومتوجه شدم قندخونم ۱۱۴ونرمال نیست کمی ترس ورم داشت لطفا همراهیم کنید چه چیزهایی باید بخودم که کاهش پیداکند …باتشکر ازشما

  • زهرا در مهر ۲۴, ۱۳۹۵در۱۰:۲۵ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز من جوان ۲۰ ساله ای هستم که تازه برای اولین بارچکاب کامل انجام دادم ومتوجه شدم قندخونم ۱۱۴ونرمال نیست کمی ترس ورم داشت لطفا همراهیم کنید چه چیزهایی باید بخودم که کاهش پیداکند …باتشکر ازشما

 5. قرید در تیر ۳۱, ۱۳۹۴در۱:۲۵ ق٫ظ

  سلام ببخشید من ۱۳ سالمه قند خونم ۱۳۳ چیکار کنم یعنی دیابت گرفتم چشامم خیلی وقتا می سوزه ترو خدا جواب بدید

  • عبید در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۵ ق٫ظ

   میتوانید به کمک آب های قلیایی یا استیک آلکالاین قند خون خود را کنترل کنید.

 6. فرید در تیر ۳۱, ۱۳۹۴در۱:۲۷ ق٫ظ

  ترو خدا جواب بدید قند خونم ۱۳۳ چی کار کنم

  • عبید در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۵ ق٫ظ

   میتوانید به کمک آب های قلیایی یا استیک آلکالاین قند خون خود را کنترل کنید.

 7. شیما در شهریور ۱۰, ۱۳۹۴در۲:۱۳ ق٫ظ

  قندم ۴۸۸
  نمیخوام انسولین تزریق کنم
  چه غذا هایی به کاهش قند خون کمک میکنه
  شنیدم آبغوره و کدو قندو میاره پایین
  درسته؟

  • AH در مهر ۲, ۱۳۹۴در۱۲:۳۸ ب٫ظ

   سلام شیما خانم.من الآن حدودا ۵ ساله که دیابت نوع یک دارم.اگر سن شما از۳۵ سال کم تره پس دیابت نوع یک دارید و حتما حتما باید انسولین تزریق بکنید.نگران نباشید.چون تزریقش بسیار آسونه و سوزنش هم بسیار باریک و بدون هیچ گونه دردی.تنها با کمی رعایت میتونید دباره مثل قبل زندگی کنید.البته به شرط اینکه فکر های بیهوده نکنید.

   • کیوان در اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۵در۳:۴۲ ب٫ظ

    سلام
    لطفا اطلاعات غلط به مردم ندهید دیابت نوع یک ربطی به مرز سنی ۳۵ سالگی ندارد وبااینکه دیابت نوع یک بیستر در سنین پائین بروز می کند ولی این دلیل نمی باشد که هر کسی کمتر از ۳۵ سالگی دیابت بگیره نوعش یکه اگه خواستید تفاوت این دو رو کامل بدونید یا از دکتر خود بپرسید یا تو اینترنت سرچ کنید موفق باشید

  • سامان در آبان ۳۰, ۱۳۹۴در۶:۲۰ ب٫ظ

   سلام من از ۱۷ سالگی دیابت گرفتم و موفقی که رفتم ازمایش دادم ۶۰۵ بود ببین باید قند بدنت ۹۰ تا ۱۱۰ باشه مگر نه به مرور زمان تمام اعضای بدنت رو از دست میدی نمیخوام دل گرمی بدم میگم تا مواظب خوت باشی خودت باید دکتر خودت باشی فقط خودت

  • amir در فروردین ۶, ۱۳۹۵در۱۲:۰۷ ب٫ظ

   سلام

   اره اب غوره با اب کدو قندو میاره پایین

  • fa.kh در شهریور ۲, ۱۳۹۵در۶:۵۲ ب٫ظ

   سلام شیما جان,درست گفتید ابغوره و کدو در پایین اوردن قند موثر هستند,البته میتونید خیار هم زیاد بخورید تا قندتون بیاد پایین,و همچنین میتونید از بامیه استفاده بکنید و توی خورشتی مثل قیمه بریزید و بخورید,البته در خوردن بامیه زیاده روی نکنید چون یهو قندتون خیلی میاد پایین همچنین میتونید بابونه و برگ زیتون هم دم کنید و بخورید

 8. AH در مهر ۲, ۱۳۹۴در۱۲:۳۹ ب٫ظ

  فرید جون تو هم اگه بری یه آزمایش HBA1Cبدی فکر کنم ضرری نداره

 9. AH در مهر ۲, ۱۳۹۴در۱۲:۴۲ ب٫ظ

  و برای بقیه هم بگم که قندتون عالیه.حالا اینکه قندتون مثلا ۱۰۳ هستش باید ببینی که چه ساعتی قندت رو گرفتی.چون قند ۸۰ هم پایینه و ضررهای خودش رو داره.

 10. محمود یارمحمدی در آذر ۲, ۱۳۹۴در۱۲:۳۹ ب٫ظ

  سلام دوستان…
  برای کاهش قند خون شب موقع خواب یک عدد ‘dhi بامیه را نصف کرده و داخل d; لیوان آب بیندازید.صبح که از خواب بیدار شدید آب بامیه رو نوش جان کنید و نتیجه شگفت انگیز اونو تو کاهش قند خون ببینید..

 11. امین در دی ۲۲, ۱۳۹۴در۱۰:۱۸ ب٫ظ

  واقعا مقاله بی نظیری بود.
  قند خون الان مشکل اصلیمه ولی خب به لطف شما کنترلش راحت تره

 12. زهرا در دی ۲۳, ۱۳۹۴در۶:۲۵ ق٫ظ

  سلام
  قند خون بالا راه درمانش فقط اصلاح برنامه رژیم غذاییه. و این بامیه که دوستمون تو کامنتش توضیحشو داده بود واقعا خیلی خیلی عالیه و سریع هم جواب میده. اونایی که قند خون خیلی بالایی دارن اگه برای یک هفته الی ده روز آب بامیه استفاده کنن قندشون راحت میاد پایین.

 13. لقمان در بهمن ۱۱, ۱۳۹۴در۹:۳۵ ق٫ظ

  سلام مادرم ب خاطر پوکی استخوان متاسفانه ۴قسمت پاش شکست قندش خیلی بالاس عمل نمیکنن چیکار کنم قندش بیاد پایین خواهشا راهنمایی کنید بیمارستان امام خمینی تهران ت

  • محسن در بهمن ۱۱, ۱۳۹۴در۵:۲۱ ب٫ظ

   سلام عزیز.
   قند خون مشکلی است که باید حتماً تحت نظر پزشک متخصص پیگیری شود.
   پیشنهاد میکنیم در اینترنت به دنبال جواب سوال خود نگردید چون واقعا شرایط بیمار نکته بسیار مهمی است که به صورت مجازی قابل تعریف نیست.

 14. امین از استان گلستان در بهمن ۱۴, ۱۳۹۴در۱۱:۴۰ ق٫ظ

  سلام خسته نباشین قند خون من ۱۵۰ هست لطفا راهنمایی کنین با تشکر مرسی

 15. علیرضا در بهمن ۱۸, ۱۳۹۴در۹:۴۴ ب٫ظ

  س-من ۴۹ سالم است وقبلا قند خونم زیر ۱۰۰ بود وحالا ۱۱۲-۱۱۹ به بالاتر نیست پیاده روی روزانه دارم نیم تا یکساعت ولی انتظار بیشتری دارم که پایین تر بیاد آیا این مقدار برای من بالاست چون تقریبا آدم استرسی هستم چه کارهایی باید بکنم لطفا راهنماییهایتان را به ایمیلم بفرستید ممنون میشم ؟باتشکر ومنتظر پاسخ تان

  • علیرضا در بهمن ۲۰, ۱۳۹۴در۱۰:۳۸ ق٫ظ

   باسپاس وتشکر ببخشید منتظر پاسختان بودم ولی جوابی ندادید نیاز به راهنمایی شماداشتم؟بازهم تشکر از نظرات خوب مردم عزیز که درد هم را بهتر میدونند /

   • عبید در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۸ ق٫ظ

    دوست عزیز میتوانید از آلکالاین استفاده کنید.
    چون در درمان دیابت و قند خون بالا بسیار موثر هست.
    علت ایجاد همچین مشکلاتی التهاب بافت ذخیره کننده قند در کبد
    توسط رادیکاهای آزاد است.
    خاصیت مؤثره استیک آلکالاین :خواص آنتی اکسیدان
    نکات درمانی مثبت استیک آلکالاین بر بیماری:
    ۱-خنثی کردن رادیکالهای آزاد
    ۲-جلوگیری از تخریب سلولی و بهبود التهاب بافت کبدی
    ۳-کاهش قند خون

 16. محمدعلی هادی پور در بهمن ۲۰, ۱۳۹۴در۸:۲۰ ق٫ظ

  ۴۷ساله هستم قندخونم ۲۳۰میباشد چکارکنم پایین بیایید متشکرم

 17. محمد باقر باغبان در فروردین ۲۱, ۱۳۹۵در۱۱:۴۳ ق٫ظ

  نظر خود را بنویسیدسلام من سنم ۵۲ سال قند خون من ۲۵۷است چگونه اونو پایین بیاورم

 18. رضا برزگری در فروردین ۲۴, ۱۳۹۵در۱۱:۵۴ ق٫ظ

  با سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید: نتیجه تست insulin – fast من ۳۹ میباشد ، در صورتیکه نرمال آن ظاهراً باید حد اکثر ۲۴.۹ باشد ، ضمنا نتیجه fast blood sugar من ۹۲mg/dl میباشد.
  نتیجه تست c-peptide من ۴.۵mmol/l میباشد.
  نتیجه تست HBs Ab من ۲.۸ میباشد
  سن : ۵۷ سال.
  با تشکر

 19. اميري در فروردین ۲۹, ۱۳۹۵در۲:۴۴ ب٫ظ

  سلام من باردار هستم و دچار دیابت بارداری شدم انسولین هم تزریق میکنم تست های روزانه کم شدن دیابتم رو نشون نمیده مجبورم با تجویز پزشکم هر سه روز یک بار دوز تزریق انسولینم رو زیاد کنم رژیم غذای و پیاده روی هم کم و بیش دارم راهی هست دیابتم رو پایین بیاروم تا بارداریم تموم بشه ممنون میشم راهنمایی کننین

  • محسن در فروردین ۳۰, ۱۳۹۵در۹:۲۴ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   رژیم غذایی رو سعی کنید با دستور پزشکتون به صورت منظم رعایت کنید که نه برای بچتون مشکلی از نظر تغذیه پیش بیاد نه دیابتتون تحت تاثیر قرار بگیره.
   از اون طرف هم حتماً پیاده روی رو به صورت جدی تر دنبال کنید.
   برای گرفتن راهکارهای دارویی هم باید با پزشک متخصص مشورت کنید.
   سلامت و موفق باشید

 20. علي در اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵در۱۲:۲۳ ب٫ظ

  باسلام
  باتشکرازسایت خوبتون
  من یک هفته پیش به خاطراینکه یه مقدارآنزیمای کبدم قبلا بالا بود بعدازمدتی که رژیم غذایی گرفته بودم رفتم یک چکاپ خون دادم وخوشبختانه همه پارامترها نرمال بودن ولی قندم ١٠۵ بودازاون روزرژیم غذایی راشروع کردم وبه جای نان معمولی ازنان جواستفاده میکنم وبرنج وماکارونی وگوشت قرمزوچربی راهم حذف کرده ام ولی متاسفانه هرروزصبح ناشتا که درمنزل تست میگیرم روند افزایشی رانشان میدهد این درحالی است که قرص متفورمین هم شروع کرده ام
  البته ناگفته نماند قرص potaba وvitamin e هم به خاطرمشکلی که داشتم دکتربرام تجویزکرده
  حال سؤالم این است دلیل بالارفتن قندخون چیست باتوجه به عدم مصرف موادقندی؟
  وآیاممکن است به خاطرمصرف داروهاباشد؟
  درضمن درخانواده وبستگان هم کسی سابقه دیابت نداشته؟
  لطفاراهنمایی بفرمایید
  سن ۴٧
  قد١٧۵
  وزن ٨٣

 21. علیرضا در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵در۸:۰۵ ق٫ظ

  باسلام -ببخشید ما و بقیه هموطنان عزیزمون نظرات را مینویسیم ولی پاسخی داده نمیشه نکنه سرکاری است ۲-۳ تا نظر به همین نام دادم ولی جواب بیخیالش.این صحیح نیست دیابت مهمتر از این حرفهاست؟ممنون

  • محسن در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵در۱۱:۵۷ ق٫ظ

   با سلام
   دوست عزیز.
   یک تشخیص پزشکی نیازمند معاینه حضوری است و مخصوصاً برای موردی مثل دیابت به هیچ وجه نمیشه نسنجیده به شما یا هر یک از دوستان عزیز نسخه ای داده بشه و خدایی نکرده سلامت شما رو به خطر بندازیم.
   پیشنهاد میکنم شما به پزشک متخصص مراجعه کنید و از توصیه های ایشون استفاده کنید.
   مقالات مجله سلامت جنبه کلی و لایف استایلی دارند و هیچوقت فراتر از نسخه پزشک نخواهند بود.
   موفق و سالم باشید

   • سعید در بهمن ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۱۷ ق٫ظ

    سلام .نان جو قندمالت داره قندی که زود تو بدن ازاد میشه نان جو ورزش کارها میخورن برا تقویت بدنشون تو تمرین قندشون نیفته .حالا شما نان جو حذف کن یه مدت یا کمتر بخور بعد دوباره تست کن قندتو

 22. fariba در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۵در۳:۲۰ ب٫ظ

  سلام به همه. منم زمانی که آزمایش دادم قندم ۱۱۸ بود بعد یک ماه به ۱۰۵ رسوندم. ورزش خیلی موثره و همینطور رژیم غذایی مناسب. ولی بیشتر ورزش. روزی ۳ بار هر بار ۲۰ دقیقه ورزش کنید. البته دلیل بالا رفتن قند خون من بیشتر بخاطر کم تحرکی بود.

  • سعید در بهمن ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۲۲ ق٫ظ

   نون جو مالت داره قندش بالاست شاید مال اون باشع

 23. حامد در خرداد ۱۱, ۱۳۹۵در۹:۴۹ ق٫ظ

  سلام دوستان قند خون من ۴۰۰ بوده که با یک ساعت پیاده روی سریع و دو (بصورت ترکیبی )(هر روز) در عرض یک ماه به ۹۷ رسید هیچ دارویی به جز برگ درخت زیتون هم استفاده نکردم (میشه بصورت خام بخوریش که خیلی بد مزه است و میشه مثل چای بذاری دم بکشه و مصرف کنی)

  • سعید در بهمن ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۲۰ ق٫ظ

   سلام حامد جان میشه منم راهنمای کنید ۰۹۳۵۸۹۹۳۱۱۵ این واتس اپمه خیلی ممنون میشم کمکم کنی تو واتس بهم پیام بدی

   • سعید در بهمن ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۲۷ ق٫ظ

    تلگرام هر طور میتونی بهم پیام بده خیلی نیاز مند کمکم

 24. تقی در خرداد ۲۲, ۱۳۹۵در۱:۱۱ ب٫ظ

  قند خون ناشتا و ۲ ساعت پس از صبحانه – انسولینی هستم و ۷۳ سال دارم .

 25. مهناز در خرداد ۲۸, ۱۳۹۵در۳:۰۶ ب٫ظ

  سلام من ۵۳ساله هستم با قند خون۲۵۰ راهنماییم کنیدچه کار کنم

 26. sajad در خرداد ۳۰, ۱۳۹۵در۱:۳۳ ق٫ظ

  سلام مادر قند زیادی دار۴۵۰ رسید. هر کاری می کنم. به دکتر نمی یاد ایا راحی هست پایین بیاد خواهشن. راهنمای کنید

  • سعید در بهمن ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۲۹ ق٫ظ

   پیاد روی اونم نه تو اسفالت یا جای صاف.دارچینم قندو میاره پایین .ولی سعی کن ببری دکتر همزمان درمانم بشه

 27. میثم در تیر ۲۵, ۱۳۹۵در۲:۳۴ ق٫ظ

  سلام
  نوشیدنی هس ب نام کامبوچا با برند هپیکس ک واسه دیابت و چربی و فشار خون و درد مفاصل خوبه
  حتی ی نفر واسم گف ک با خوردنش دکتر انسولینش رو قط کرده
  ولی طول درمانش فک کنم دوس ماهه باشه

 28. عاطفه موسی نیا در آبان ۱۵, ۱۳۹۵در۳:۴۸ ق٫ظ

  سلام اولین بارم بود رفتم آزمایش دادم جواب قند خونم ۱۰۳ ایا قند خونم نرمال است ۳۲ سال سن دارم خواهش جواب من بدید

 29. نسترن در آذر ۱۵, ۱۳۹۵در۶:۴۷ ب٫ظ

  واقعا عالی بود
  ای کاش برای کلسترول هم همچین مقاله میزاشتین

 30. آوا در دی ۲۲, ۱۳۹۵در۵:۲۱ ب٫ظ

  سلام من باردار هستم و بعداز ازمایش مشخص شدکه دیابت بارداری دارم و قندم بالاست . دکتر غدد اول به من انسولین رو پیشنهاد داد و کفت بهتره حتما انسولین بزنم اما من قبول نکردم و رژیم قندی گرفتم همراه با ورزش و نوشیدن اب فراوان . الان قندم تقریبا اومده تو رنج نرمال . دفعه دوم که رفتم دکتر گفت خوبه و خیلی نیاز به انسولین نیست گفت اگه میتونی رژیمت رو سفت و سخت تر کن . تو این رژیم من برنج و نون مصرفشون خیلی کمه و بجاش سبزیجات و سوپ واجیل بیشتر میخورم . من روزی ۲مرتبه پیاده روی سریع همراه با ورزش بالاتنه انجام میدم هربار ۲۰دقیقه و این کار رو تقریبا نیم ساعت بعداز غذا انجام میدم. روزانه هم حداقل ۱۲لیوان اب میخورم. ضمنا چندروزی هم هست که مصرف بامیه رو شروع کردم .

 31. samad hajipour در دی ۲۶, ۱۳۹۵در۱۰:۰۴ ق٫ظ

  سلام
  من به یکباره از تابستان امسال دچار قند خون شدم که ۱۹۶ بوده است
  طی یه دوره کنترل به ۱۴۰ رسید ودرزمان دیگیری تا ۲۵۰ هم میرسید
  با اینکه تنها زندگی میکنم وسنم ۴۵ سال هست پرهیز غذایی برام سخت میباشد وتنها از قرص متفورمین استفاده میکنم
  وتا حدودی رعایت رژیم غذایی
  من و بیشتر راهنمایی کنید
  ۰۹۱۲۶۸۰۴۷۸۷
  merci

 32. سعید در بهمن ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۲۶ ق٫ظ

  سلام .من دیابت ندارم ولی یه عزیزم دیابت گرفته روزها مشغول هستم مطلب میخونم .اول به خدا توکل کنید بعد بدونیددرمان هر دردی خدا افریده.درسته انسلین قند گاهش میده ولی درمان نمیکنه چون سازنده این دارو هدفش درمان نبوده بلکه کسب درامد بود همه رو محتاج خودش،میکنه.ورزش کنید،به خدا توکل کنید سبزی جات مصرف کنید

 33. ایلین در اسفند ۹, ۱۳۹۵در۳:۳۷ ب٫ظ

  سلام من قند خونم هی بالا پایین میره مثلا صبح ناشتا ۹۰ بوده الان ۳۹۴ باید چیکار کنم راهنمایی کنید

 34. ابوالفضل سعیدی در فروردین ۹, ۱۳۹۶در۸:۵۰ ب٫ظ

  من یه جوان ۱۹ساله قندم رو ۷۸۰بود بیچاره شدم حالا فقط انسولین میزنم سرکلاس هم که میرم بی حوصله میشم …خداییش هیچی سلامتی نمیشه .

  • لیلا الف در اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷در۱۱:۵۹ ب٫ظ

   سلام پسر کوچولو. تلفنتو به من بده. ویدیوی پخش شده ازصدا و سیما را می خوام برات بفرستم. درمان با گیاه

 35. ابوالفضل سعیدی در فروردین ۹, ۱۳۹۶در۸:۵۱ ب٫ظ

  البته دوسال دیابت گرفتم

  • لیلا الف در اردیبهشت ۹, ۱۳۹۷در۰:۰۲ ق٫ظ

   دکتر عارف قنبر زاده را پیدا کن از تو اینترنت. متخصص طب سنتی. کارش مداوای بیماران دیابتیه.

 36. مهدی ملکی در فروردین ۲۱, ۱۳۹۶در۷:۵۷ ق٫ظ

  سلام من مادرم قند خونش زیاد بالا میره مثلا دیروز ناشتا۹۱۵ بوده وعصر ۶۸۰ غذا هم نمیخوره اصلا چون میگه قندم بالا میره خواهش میکنم بگین چی بدم بهش بخوره عرقیات گیاهی ومتفورمین هم جواب نمیده وغذای اصلیش شده سالاد شیرازی وآبغوره چکار کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 37. فریبا در فروردین ۲۹, ۱۳۹۶در۵:۱۹ ب٫ظ

  سلام.من هفته٣٠بارداری هستم قندم ناشتا١٠٢اول بارداری٩٢بوددر هفته های ١٨شد ١٠٨خودم رعایت کردم شد٩۶ دکتر در ماه٢۶اسفند بهم رژیم داد ولی استرسم خیلی بالاس شد ١٠٢حالا دکتر غددد برام انسولین ۶واحد درروز تجویز کرده و سه بار تست کنم قندمو من خیلی میترسم که بعد زایمان خم بگن انسولین استفاده ن .چکارکنم قتدن بیاد پیین .چه رژیمی رو بگیرم دیروز که انسولین زدم قند ناشتام امروز٩٢بود .

 38. امیرحسین در مرداد ۲۴, ۱۳۹۷در۷:۵۳ ق٫ظ

  سلام من شانزده سالمه و یازده ساله که انسولین مصرف میکنم.امروز قندم ۴۲۳بود
  خیلی ترسیدم و میخوام سریع قندمو بیارم پایین چیکار کنم

 39. مری در فروردین ۲۰, ۱۳۹۸در۵:۳۶ ب٫ظ

  باسلام وخسته نباشید من ۳۷سالمه ماه هفتمه بارداریمه دیابت بارداری دارم ناشتا۷۹ساعت دوم وسوم ۱۹۴و۱۶۱لطفا بگین که اگه پرهیز کنم قندم بیاد پایین بعد زایمان احتمال داره من تو سن بالاتر دیابت بیارم باتشکر فراوان

 40. بهاره در مهر ۱۶, ۱۴۰۰در۹:۱۹ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر لطفا جواب سئوال منم بدین
  چند وقتیه دچار ضعف و بیحالی شدم و متوجه شدم قندم پاییه مثلا در طول روز بعد از وعده های غذایی ۶۵ تا ۷۵ .حالا چند روزی شیرینی جات و عسل و ابمیوه میخورم قندم خیلی کم مثلا ۱۰تا بالا رفته اما فشارم ۱۵رو ۱۰ چیکار کنم چی بخورم قندم بره بالا اما فشارم نره بالا

 41. یاسین در اسفند ۲۳, ۱۴۰۱در۱:۴۹ ب٫ظ

  سلام من قند خونم هیت رو ۱۰۲ باید چه کار ‌کنم

 42. مهری در خرداد ۱۸, ۱۴۰۲در۹:۰۷ ق٫ظ

  سلام من ۵۰ سالمه قند ناشتا۱۰۰ بود ولی عصر قندم رو گرفتم بعد از خوردن کلی شیرینی ۲۵۸ بود به نظر شما من قند دارم؟

 43. رضائی در خرداد ۱۹, ۱۴۰۲در۵:۰۷ ق٫ظ

  سلام من تا الان دوبار افت قند داشتم یه بار آزمایش خون دادم اینجوری شدم یه بارم گرسنه بودم قند افتاد سریع دوم جفت دستام از مچ تا نوک انگشتام سر شد آیا قند خون سر دست داده هم میاره یانه

 44. بیوتی … در مرداد ۷, ۱۴۰۲در۱۱:۴۹ ق٫ظ

  من قند خونم ۵۰۴ هست ۱۰ روز رفتم کما ۲۰ دقیقه ایست قلبی داشتم الان هم بسری ام در بیمارستان و قندم هم ۱۲۰هست

نظر خود را بیان کنید