چگونه در سفرهای هوایی به فوریت های پزشکی رسیدگی می‌شود؟

بلیط هواپیما را تهیه کرده‌اید و عازم سفر هستید؟! البته اگر چک‌لیست سفر داشته باشید می‌دانید که به همراه بردن لوازم ضروری و داروها از جمله نکات مهم سفر است. در این بین شاید شما یا همراهانتان مشکل یا بیماری خاصی داشته باشید که پرواز با هواپیما را برای شما سخت کند. این موضوع باعث نگرانی افراد زیادی است. خصوصا اشخاصی که نیاز به دارو دارند و یا با کمترین تحریکات خارجی مانند استرس پرواز با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند. ما در این مطلب خواهیم گفت که چگونه در پروازها با بهترین خدمات پزشکی از سلامت مسافران مراقبت خواهد شد.

بلیط هواپیما و نگرانی‌های پرواز

شاید ندانید که در سفرهای هوایی با هواپیما مسافرانی که ممکن است با مشکلات سلامتی و پزشکی روبه‌رو باشند بدون هیچ اتلاف وقتی از بهترین خدمات بهره‌مند خواهند شد. به عبارتی در پروازها، فوریت‌های پزشکی هواپیما و مهمانداران با تجهیزات کافی و کامل و آموزش‌هایی که دیده‌اند، به‌خوبی از سلامت مسافران مراقبت خواهند کرد.

البته همان‌طور که می‌دانید در یک سفر هوایی آخرین اتفاقی که ممکن است از ذهن یک مسافر خطور کند این است که با مشکلات سلامتی روبرو شده و نیاز به فوریت‌های پزشکی داشته باشد. در این بین تمامی شرکت‌ها و ایرلاین‌ها برای رسیدگی به مشکلات و بیماری‌های مسافران خود در شرایط اورژانسی، راهکارهای متعددی را ارائه کرده و تجهیزات پزشکی خاصی را در نظر گرفته‌اند.

وقوع مشکلات اورژانسی در پرواز

چگونه در سفرهای هوایی به فوریت های پزشکی رسیدگی می‌شود؟

طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۳ از هر ۶ پرواز یکی از پروازها حاوی اتفاقات اورژانسی بوده است. اتفاقاتی که به فوریت‌های پزشکی نیاز داشته و در بیشتر این اوقات، موارد اورژانسی به‌خوبی در حین پرواز مدیریت شده‌اند. تنها ۷ درصد از این موارد اورژانسی پزشکی منجر به تغییر مسیر دادن هواپیما و فرود خارج از برنامه و اضطراری آن شده است. به همین دلیل می‌توان اطمینان حاصل کرد که در تمام مسافرت‌های هوایی در صورت نیاز مسافران به فوریت‌های پزشکی، جای هیچگونه نگرانی نیست چرا که کادر پرواز و خدمه به خوبی می‌توانند مشکل پیش آمده را مرتفع کنند.

شایع‌ترین مشکلات و اتفاقات پزشکی در پرواز

قبل از تهیه بلیط هواپیما بد نیست بدانید که از شایع‌ترین مشکلات و معضلاتی که در سفرهای هوایی ممکن است برای مسافران رخ بدهد، شامل غش کردن ناگهانی یا بیهوشی است. به این اتفاق سنگ‌کوب قلبی هم گفته می‌شود که البته مشکل خاصی نبوده و به‌سرعت به آن رسیدگی خواهد شد. همین‌طور استفراغ کردن و تنگی نفس نیز از دیگر موارد اورژانسی هستند که در سفرهای هوایی رخ می‌دهند. افرادی که بیماری قلبی یا بیماری‌هایی با سابقه طولانی دارند هم از جمله دیگر موارد شایع مشکلات پزشکی و فوریتی در پروازها هستند.

اما درهرحال از معضل ایست قلبی به‌عنوان معمول‌ترین و رایج‌ترین مشکل بروز فوریت‌های پزشکی در پروازها یاد می‌شود که متاسفانه در برخی از اوقات به مرگ منجر خواهد شد. اگر فردی دچار مشکل قلبی باشد بهتر است که پیش از سفر در مورد وضعیت کامل سلامتی خود اطلاع پیدا کرده و مطمئن شود که توانایی لازم برای تحمل سفر طولانی مدت هوایی را دارد. ضمن اینکه مطمئن باشد در حین سفر قلب وی با مشکلی مواجه نخواهد شد. برای این کار حتماً با پزشکتان مشورت کرده و بعد از آن برای تهیه بلیط هواپیما اقدام کنید.

سرعت رسیدگی به بیمار در صورت بروز مشکل

چگونه در سفرهای هوایی به فوریت های پزشکی رسیدگی می‌شود؟

خبر خوب اینکه تمامی هواپیماها در حال حاضر به بهترین و مجهزترین فوریت‌های پزشکی تجهیز شده‌اند و با جعبه کمک‌های اولیه، گوشی پزشکی، سوزن و سرنگ، آسپرین ماسک سی پی آر، اپی نفرین و تعداد زیادی داروهای دیگر به‌راحتی می‌توانند مشکلات مسافران را برطرف کنند. در حالت عادی داروها و تجهیزات مورد استفاده در هواپیماها به‌خوبی می‌تواند برای مراقبت کردن از مسافران عمل کرده و سلامت آن‌ها را حفظ کند. خدمه پرواز و مهمانداران هم آموزش دیده‌اند تا احیای قلبی و ریوی را به‌سرعت انجام داده و جان مسافران را نجات دهند.

حتی نحوه استفاده از دستگاه شوک الکتریکی به عضله‌های قلب یا دفیبریلاتور برای عضله‌ها را هم به آن‌ها آموزش داده‌اند. اگر مسافری با مشکل یا خطر جدی روبرو باشد هواپیما به‌سرعت به سمت نزدیک‌ترین فرودگاه،  مسیر خود را تغییر داده و در فرودگاه به زمین می‌نشیند. درهرصورت اصل قضیه و منطقی‌ترین حالت ممکن این است که افراد و مسافران داروها و لوازم پزشکی مورد نیاز خود را حتما همراه داشته باشند.

در صورت عدم حضور پزشک در هواپیما چه باید کرد؟!

در صورت بروز مشکلات پزشکی در پرواز، اول از همه خونسردی خود را حفظ کنید. بعد از آن اگر مسافر شانس بیاورد و یک پزشک در هواپیما باشد، هیچ مشکلی برای بیمار پیش نخواهد آمد و همه چیز به‌سرعت برطرف می‌شود. اما اگر در هواپیما هیچ پزشکی نباشد، خدمه پرواز و مهمانداران دست به کار شده و اختیار و مدیریت امور را به دست خواهند گرفت. پس جای هیچ نگرانی نیست!

اتفاقاتی که در زمان بروز مشکل پزشکی رخ می‌دهد

اگر در هواپیما مشکلی پیش بیاید و مسافری به‌فوریت پزشکی احتیاج داشته باشد، ابتدا سوالاتی در مورد علائم و مدت بیماری، مشکلات پزشکی و سابقه بیماری پرسیده خواهد شد. بعد از آن نبض بیمار گرفته شده و با مشخص شدن فشار خون، بقیه امور پزشکی به‌سرعت انجام خواهد شد. بعد از اینکه نوع بیماری تشخیص داده شد و اقدامات اولیه صورت گرفت، با در نظر گرفتن موارد خاص، برای بیمار ماسک اکسیژن تجویز شده و دارو و سرم به فرد داده می‌شود. بعد از آن خدمه هواپیما با پزشکان حاضر در مراکز پزشکی و فرودگاه تماس گرفته و با راهنمایی آن‌ها تا بعد از نشستن هواپیما، درمان‌های لازم را انجام می‌دهند. بعد از نشستن هواپیما هم تیم پزشکی حاضر در فرودگاه برای ارائه خدمات درمانی حاضر هستند.

یک پرواز بی‌دغدغه در آسمان‌ها

حالا که متوجه شدید هیچ مشکلی در پرواز متوجه شما نخواهد بود، پس بلیط هواپیما خود را با خیال راحت تهیه کرده و عازم سفر شوید. البته بهتر است از خدمات مجموعه‌های خوشنامی مانند فلای تودی استفاده کنید تا خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد و فلای تودی نه برای امروز که برای هر روز شما برنامه‌های بزرگ و غافلگیر کننده‌ای دارد.

نظر خود را بیان کنید