پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

۱۰ مورد از فواید اثبات شده جلبک

با خواص جلبک آشنا شوید

جلبک‌ها سرشار از مواد مغذی هستند که تاثیرشگرفی بر بدن و مغز دارد. ۱۰ مزیت ثابت شده‌ی جلبک بر سلامت عبارتند از:

 1. جلبک سرشار از بسیاری از مواد مغذی است.

جلبک موجودی زنده است که به دو شکل در آب تازه و نمکی رشد می‌کند. این یک نوع از انواع باکتری به نام cyano است که اغلب به جلبک سبز-آبی اشاره دارد. درست مانند گیاهان، باکتری cyano هم می‌تواند از نور خورشید از طریق فرآیندی به نام فتوسنتز بهره‌مند شود.

جلبک از سوی قبایل آزتک در گذشته‌های دور به صورت روزانه مصرف می‌شد، اما هنگامی که ناسا اعلام کرد که جلبک می‌تواند در فضا رشد کند و به ‌وسیله فضانوردان استفاده شود، دوباره مشهور شد. مقدار استاندارد روزانه جلبک دریایی ۱ تا ۳ گرم است، اما مقادیر بیش از ۱۰ گرم در روز نیز به طور موثری استفاده می‌شود.

اشکال مختلف جلبک دریایی

جلبک در دو شکل قرص و پودر:

جلبک آنقدر مواد مغذی در خود جای داده که کاملا شگفت آور است، یک قرص تنها ۷گرم از پودر جلبک خشک را در بر می‌گیرد.

 • پروتئین: ۴گرم.
 • ویتامین B۱ (تیامین): ۱۱ درصد RDA.
 • ویتامین B۲ (ریبوفلاوین): ۱۵درصد RDA.
 • ویتامین B۳ (نیاسن): ۴ درصد RDA.
 • مس: ۲۱ درصد RDA.
 • آهن: ۱۱درصد .RDA
 • آن‌ها همچنین حاوی مقادیر کافی منیزیم، پتاسیم و منگنز و مقادیر کمی از تقریبا هر ماده مغذی که ما نیاز داریم می‌باشند.

تنها ۲۰ کالری و ۱/۷ گرم کربوهیدرات قابل هضم دارند. گرم برای گرم، این به این معناست که جلبک ممکن است دقیقا مغذی‌ترین ماده غذایی روی سیاره باشد. یک قرص جلبک دربرگیرنده مقادیر کم چربی (حدود ۱ گرم)، ازجمله اسیدهای چرب امگا۶ و امگا ۳ در یک قرص حدود ۱.۵ گرمی از آن باشد.

کیفیت پروتئن جلبک در مقایسه با تخم مرغ عالی است. تمامی آمینواسیدهای ضروری که ما نیاز داریم را شامل می‌شود. اغلب ادعا می‌شود که جلبک حاوی ویتامین B۱۲ است که نادرست است. جلبک دربرگیرنده‌ی ویتامین کاذب B۱۲ است که برای انسان‌ها مفید نیست.

 1. جلبک خصوصیات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قدرتمندی دارد.

خواص جلبک دریایی برای بدنآسیب اکسیداتیو می‌تواند به DNA و سلول‌های ما صدمه برساند. این آسیب می‌تواند التهابات مزمنی که منجر به سرطان و سایر بیماری‌ها می‌شود را تحریک کند.. جلبک منبع فوق‌العاده‌ای از آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند در برابر آسیب اکسیداتیو از بدن محافظت کند.

جز فعال اصلی آن ‌ phycocyanin نامیده می‌شود. این ماده آنتی‌اکسیدانی منحصر به جلبک‌های سبز-آبی می‌باشد. Phycocyanin می‌تواند با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنند و مانع از تولید مولکول‌های التهاباتی ‌شود، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موثری را تامین می‌کند.

 1. جلبک میزان تری‌گلیسیرید و LDL را کم می‌کند.

قرص جلبک سبزدر حال حاضر بیماری‌های قلبی بزرگترین قاتل در جهان محسوب می‌شوند. مشخص شده است که بسیاری از فاکتورهای قابل اندازه‌گیری، که به‌ عنوان فاکتور خطر نامیده ‌می‌شوند، با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبطند. همانطور که نشان داده شده جلبک اثرات مفیدی بر روی بسیاری از آنها دارد.

برای مثال، می‌تواند کلسترول کلی، کلسترول LDL و تری‌گلیسیرید را کم کند، در حالی که کلسترول HDL (نوع خوب) را افزایش می‌دهد. در مطالعه‌ای با ۲۵ نفر شرکت‌کننده مبتلا به دیابت نوع ۲، با مصرف ۲ گرم از جلبک در روز این نشانه‌ها را به‌طور چشمگیری بهبود یافت.

مطالعه‌ای دیگر از افراد با کلسترول بالا نشان داد که ۱ گرم جلبک در روز، تری‌گلیسرید را تا حدود ۱۵.۳٪ و LDL را تا حدود ۱۰.۱٪ کم می‌کند. مطالعات متعدد دیگر اثرات مطلوب مصرف آن را نشان می‌دهند اما در مقادیر بالای ۵ تا ۸گرم جلبک در روز.

 1. جلبک از کلسترول LDL در برابر اکسیده شدن محافظت می‌کند.

پودر جلبک دریاییساختار چربی بدن مستعد پذیرش آسیب‌های ناشی از اکسیداتیو می‌باشد. Lipid proxidation، عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های جدی شناخته شده است. به عنوان مثال، یکی از مراحل کلیدی در مسیر بیماری‌های قلبی لیپوپروتئین LDL است که در خون اکسیده شده است.

جالب توجه است، به نظر می‌رسد آنتی اکسیدان‌های موجود در جلبک به ویژه در کاهش lipid proxidation موثرند. این امر بارها در مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده شده است. در یکی از این مطالعات با ۳۷ نفر شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع ۲، که روزانه ۸ گرم از جلبک در طول روز مصرف می‌کردند، به طور قابل توجهی علائم آسیب‌های اکسیداتیو کاهش یافت. همچنین جلبک سطح آنزیم‌های آنتی اکسیدان در خون را افزایش می‌دهد.

 1. جلبک خواص ضد سرطانی دارد به ویژه در مقابل سرطان‌های دهانی

برخی از شواهد نشان می‌دهد که جلبک می‌تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد. برای مثال، برخی از تحقیقات در مورد حیوانات نشان می‌دهد که جلبک می‌تواند وقوع سرطان و سایز تومور را کاهش دهد.

جلبک به ویژه در سرطان دهان مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعه‌ای به تاثیرات جلبک در مورد ۸۷ نفر در هند با ضایعات پیش سرطانی که OSMF در دهان نامیده می‌شود، پرداخت.

فواید جلبک

پس از یک سال و افرادی که روزانه به میزان ۱ گرم جلبک مصرف می‌کردتد تا ۴۵٪ و تنها ۷٪ از گروه دیگر با پسروی کاملی در زخم دهانشان، مواجه شدند. وقتی آن‌ها مصرف جلبک را متوقف کردند، تقریبا نیمی از افراد اذعان داشتند که زخمشان در طول سال دوباره برگشت. در مطالعه‌ای دیگر متشکل از ۴۰ نفر با جراحات OSMF، با مصرف یک گرم جلبک در روز نسبت به داروی پنتااکسیفیلین نشانه‌های بهبود بیشتری داشتند.

 1. مطالعات نشان می‌‌دهد که ممکن است فشار خون را کاهش دهد.

فشار خون بالا محرکی مهم در بسیاری از بیماری‌های کشنده است. ازجمله حمله‌های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌ مزمن کلیوی. اگرچه مصرف ۱ گرم جلبک در روز بی‌تاثیر است، اما نشان داده شده است که مصرف ۵ گرم در روز، فشار خون در افراد با میزان فشار خون طبیعی را کاهش می‌دهد.

جلبک، با افزایش تولید نیتریک اکسید، مولکول‌های علامت دهنده که به سلول‌های خونی کمک می‌کند تا منبسط و منقبض می‌شوند را تحریک می‌کند.

 1. جلبک نشانه‌های ورم آلرژیک را بهبود می‌بخشد.

ورم آلرژیک با التهابی در مسیر جریان هوای بینی مشخص می‌شود. این امر به‌وسیله ذرات آلرژیک محیطی، مانند گرده، مو حیوانات و گرد و غبار گندم برانگیخته می‌شود. جلبک درمان پیشنهادی معروفی برای نشانه‌های ورم‌های آلرژیکی است و شواهدی دال بر تاثیر آن وجود دارد.

در مطالعه‌ای متشکل از ۱۲۷ نفر با ورم‌های آلرژیکی، مصرف ۲ گرم جلبک در روز به طور چشمگیری علائمی مانند ترشحات بینی، عطسه کردن، گرفتگی و خارش بینی را کاهش داد.

 1. جلبک می‌تواند در برابر کم‌خونی موثر باشد.

جلبک برای سلامتیانواع مختلفی از کم‌خونی وجود دارد. کم‌خونی تقریبا در افراد مسن رایج‌تر است که منجر به احساس ضعف و خستگی می‌شود.

رایج‌ترین آن به‌وسیله کاهش هموگلوبین یا سلول‌های قرمز خون مشخص می‌شود. در مطالعه‌ای با ۴۰ نفر شرکت‌کننده، افراد مسن با سابقه کم‌خونی، مکمل‌های جلبک را مصرف نمودند و مشخص شد هموگلوبین سلول‌های خونی را افزایش می‌دهد. همچنین عملکرد سیستم ایمنی نیز بهبود یافت. توجه داشته باشید که این تنها یک مطالعه است و تحقیقات بیشتر پیش از هر نوع توصیه‌ای نیاز است.

 1. قدرت و استقامت عضلانی ممکن است بهبود یابد

صدمه اکسیداتیو ناشی از ورزش عامل اصلی خستگی عضلانی است. غذاهای گیاهی مشخص، خواص آنتی‌اکسیدانی دارند که می‌توانند به ورزشکاران کمک نمایند تا افراد با فعالیت فیزیکی بالا این آسیب را به حداقل برسانند. طبق مطالعات به‌نظر می‌رسد جلبک استقامت و قدرت ماهیچه را بهبود بخشیده و موثر است.

در دو مطالعه، نشان داده شده بود که جلبک استقامت افراد را بالا برده و مانع از خستگی سریع می‌شود. مطالعه دیگری در دانشکده‌ی تربیت بدنی نشان داد که مکمل‌های جلبک قدرت عضلانی را افزایش می‌دهند اما هیچ تاثیری بر استقامت ندارند.

اسموتی جلبک

 1. جلبک ممکن است به کنترل قند خون کمک کند.

مطالعات روی حیوانات نشان داده که جلبک می‌تواند سطح قند خون را به طور قابل توجهی کاهش دهد. در برخی از موارد، از داروهای دیابتی معروف، از جمله متفورمین نیز بهتر عمل می‌کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جلبک می‌تواند بر بدن انسان موثر باشد.

در مطالعه‌ای متشکل از ۲۵ بیمار با دیابت نوع ۲، که ۲ گرم جلبک در روز مصرف می‌کردند به کاهش شدید قند خون منجر شد.

HbA1c، یک شاخص میزان قند خون در طولانی مدت، از ۹% تا ۸% کاهش یافت، که بسیار قابل توجه است. مطالعات تخمین می‌زنند که کاهش ۱ درصدی از این شاخص می‌تواند خطر مرگ مربوط به دیابت را تا حدود ۲۱ درصد کاهش دهد. گرچه این مطالعه در مقیاس کوچک بوده و تنها برای ۲ ماه طول کشید، می‌تواند قابل قبول باشد اما شک برانگیز نیز هست.

در آخر

جلبک ممکن است مزایای دیگری هم داشته باشد مانند کمک به سم زدایی فلز آرسنیک سنگین از بدن. اگر می‌خواهید این را خودتان امتحان کنید، گزینه‌های خوبی در آمازون از مکمل‌های جلبک برایتان وجود دارد، با هزاران نظر جالب از مصرف‌کنندگان.

در پایان، جلبک فوق‌العاده سالم است و یکی از معدود غذاهای خارق‌العاده که حقیقتا ارزشمند است.

۲۷ دیدگاه

 1. نیازرسی در فروردین ۳۱, ۱۳۹۴در۴:۳۴ ب٫ظ

  عالیییییییییییییی….

 2. sahar در خرداد ۱۰, ۱۳۹۴در۱۲:۲۶ ب٫ظ

  ممنون خیلی اطلاعات مهمی در دسترس قرار دادین خیلی جالب بود

 3. حسین در مهر ۶, ۱۳۹۴در۱:۰۶ ب٫ظ

  با تشکر از شما مفید بود

 4. زهرا حمزه خانی در آبان ۱۳, ۱۳۹۴در۱۰:۴۷ ب٫ظ

  البته ایمیلم باز می شه اونقد غصه خوردم

 5. مریم در آبان ۲۲, ۱۳۹۴در۱:۱۹ ب٫ظ

  سلام ممنون از مطالب مفید
  از کجا میتوان جلبک تهیه کرد؟

  • محسن در آبان ۲۵, ۱۳۹۴در۸:۴۳ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز.
   اگر با کلمه «خرید جلبک» در گوگل جستجویی رو انجام بدین فکر کنم چندین سایت برای خرید جلبک بتونید پیدا کنید.

 6. مسعود در تیر ۲۰, ۱۳۹۵در۹:۵۹ ب٫ظ

  آلگومد یکی از بهتریناشه. جلبک خالص و آلمانیه.. خیلی خوب بود برا لاغری

 7. رقیه در مهر ۲۴, ۱۳۹۵در۱۲:۵۱ ب٫ظ

  چرا با خوردن جلبک آلگومد صورتم جوش میزنه؟

  • مینا در شهریور ۱۴, ۱۳۹۷در۱۱:۰۰ ق٫ظ

   داری,سم زدایی میکنی.منم اولش,جوش,زدم

 8. مریم در آبان ۲۶, ۱۳۹۵در۹:۲۰ ق٫ظ

  با سلام و خسته نباشید ضمن تشکر از مطالب مفید و ارزنده شما اگر قسمتی از مطالب شما را در تحقیقم استفاده کنم شما راضی هستید باز هم ممنون خواهشمند است اینجانب را مطلع فرمایید با تشکر

  • محسن در آبان ۲۶, ۱۳۹۵در۹:۴۴ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که از مطالب راضی هستید.
   در مورد استفاده از قسمتی از مطلب در تحقیقتون هم هیچ ایرادی وجود نداره و میتونید استفاده کنید.
   موفق باشید

 9. فاطمه در خرداد ۱۹, ۱۳۹۶در۴:۱۵ ق٫ظ

  ما داریم ولی نمیدونستم این همه فایده داره

 10. زری در شهریور ۱۱, ۱۳۹۶در۲:۰۴ ق٫ظ

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  ی سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  من حدوده۱۰ کیلو کمبود وزن دارم رفتم دکتر واسم قرص جلبک آلگومد نوشته و گفت قبل از غذا واسه لاغری خوبه و بعد از غذا واسه چاق شدن خوبه الان توی تمام سایتا دیدم نوشته واسه لاغری استفاده میشه میترسم بخورم و از این لاغرتر بشم..میشه منو راهنمایی کنید؟؟؟حرفای دکترم درست بودن یا نه؟؟اگه بعد از غذا بخورم واقعا چاق میشم یا نه؟؟؟

  • Fatemeh در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸در۵:۰۰ ب٫ظ

   درست گفتن عزیزم. بعداز غذا باعث چاقی میشه اما قبل غذا باعث میشه اشتهاکم بشه

 11. فرین در شهریور ۲۷, ۱۳۹۶در۷:۵۰ ب٫ظ

  میشه لطف کنید ومطلبی هم درمورد خزه ها بگید . فکر کنم اونا هم مواد الی و مفیدی داشته باشن

 12. دوست در مهر ۲, ۱۳۹۶در۴:۴۸ ق٫ظ

  ایا برای کبد چرب مفید است ؟ چرا ؟

 13. سمیرا در آبان ۲۰, ۱۳۹۶در۱۰:۰۴ ب٫ظ

  سلام دوستان ازکجا تهیه کنم این قرص جلبک دریایی رو

 14. مصباح در دی ۵, ۱۳۹۶در۹:۴۰ ب٫ظ

  سلام میتونم برایتان جلبک بفرستم . مجانی .چابهار فقط برای بیماران و دانشجویان و بخاطر خدا …….موفق باشید .

  • زهره در شهریور ۲۳, ۱۳۹۷در۱:۵۹ ب٫ظ

   سلام .ببخشید شما نوشته بودین جلبک دارین؟ من برای مریض میخواسم . خیلی کمیابه .

 15. مانا در مرداد ۲, ۱۳۹۷در۳:۱۶ ب٫ظ

  سلام جلبک دریایی تو دوران بارداری چشم بچه رو سبز روشن و پوست رو خیلی سفید میکنه بخاطر املاح معدنی طبیعی پس فراموش نکنید بنده استاد طب اسلامی هستم

 16. masoom در مرداد ۹, ۱۳۹۷در۱۲:۴۵ ب٫ظ

  سلام خسته نباشیدمن خودم نزدیک۷ساله ازاین قرص استفاده میکنم هرروزهم استفاده نمیکنم فقدوقتی میبینم وزنم۳کیلواینابیشترمیشه ۱۰روزایناشایدم کمترمیخورم وزنم برمیگرده به وزن خودم وای متاسفانه دیگه پیدانکردم توشهرخودم تویه شهردیگه هم بودهم گرون شدن همم گفت ایرانی هس موندم ببینم ایرانی هم مثل مال خودم تاثیرداره یانه اگه عکسی ازایرانیش دارین ممنون میشم بفرستین وراهنماییم کنین؟

 17. M sadeghi در اسفند ۱۲, ۱۳۹۷در۵:۳۴ ق٫ظ

  سلام
  لطفا برای تهیه جلبک راهنمایی فرمایید
  یه دنیا تشکر و‌قدر دانی🙏🙏

  • Fatemeh در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸در۵:۰۲ ب٫ظ

   به ایمیلم پیام بدین دوست عزیز

 18. Fatemeh در اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸در۴:۵۹ ب٫ظ

  فروش جلبک اسپرولینا خوراکی وغیر خوراکی وصددرصدخالص وتضمینی ارسال به تمام نقاط کشور

 19. بهروز در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸در۳:۲۷ ب٫ظ

  سلام، روزبخیر، قرصش هم مث پودرش این خواص رو داره؟

 20. ف در خرداد ۲۶, ۱۳۹۸در۱:۴۸ ق٫ظ

  سلام برای کسی که ام اس داره آسیب رسان نیست میتونه استفاده کنه؟

 21. زهرا در آذر ۱۴, ۱۴۰۱در۱۲:۴۱ ب٫ظ

  سلام مصرفش دردوران بارداری چطوره

نظر خود را بیان کنید