پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

کراتوم چیست و چه خطراتی دارد؟

ارتباط مواد مخدر گیاهی با افزایش مرگ و میر ناشی از اوردوز یا بیش مصرفی

کراتوم چیست

کارشناسان می گویند که مکمل های گیاهی به راحتی می توانند ترکیبات متفاوتی مانند مواد مخدر را داشته باشد.

کراتوم حاوی ترکیباتی اعتیاد آور است که می‌ تواند منجر به چندین عوارض جانبی خطرناک شود.

براساس یک گزارش جدید از مراکز کنترل و پیش ‌گیری بیماری ‌ها  (CDC)که روز جمعه منتشر شد، داروی گیاهی kratom با حدود ۱۰۰ مرگ بیش از حد در سال‌ های اخیر مرتبط بوده‌ است.

کراتوم که گیاهی است که به طور طبیعی در جنوب شرقی آسیا رشد می‌ کند و اغلب به عنوان یک مکمل گیاهی شناخته می ‌شود، موجب اور دوز ۹۱ نفر در ایالات ‌متحده بین جولای ۲۰۱۶ و دسامبر ۲۰۱۷ شده‌ است.

CDC می ‌گوید: با وجود خطرات مرتبط با آن، استفاده از کراتوم روز به روز در حال افزایش است.

کراتوم دقیقا چیست؟

طبق گفته موسسه ملی سو مصرف مواد مخدر (NIDA) کراتوم یک درخت استوایی (به نام Mitragyna speciosa) است و برگ ‌هایی دارد که حاوی ترکیباتی است که می‌ توانند اثرات تغییر در ذهن داشته باشند.

جیمی آلن، دکترا، استادیار فارماکولوژی و سم شناسی در دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید: “این ماده ترکیباتی دارد که اثرات مواد مخدر و اثرات محرک ها  را تقلید می کنند. “

در حالی که اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) در نوامبر ۲۰۱۷ یک توصیه سلامت عمومی در مورد کراتوم صادر کرده است، این یک ماده غیر قانونی نیست و سفارش آن به صورت آنلاین آسان است.

طبق گفته NIDA گاهی اوقات با این اسامی عنوان می شود:

 • Biak
 • Ketum
 • Kakuam
 • Ithang
 • Thom

عوارض جانبی کراتوم چیست؟

به گفته مرکز کنترل بیماری‌ ها، برخی مطالعات نشان داده ‌اند که کراتوم  پتانسیل مربوط به وابستگی و سوء مصرف را دارد. آلن می‌ گوید: “برای انواعی از چیزها از جمله مدیریت درد و احساس بیداری بیشتر استفاده می‌ شود.”

آلن می گوید: “عوارض جانبی این ماده به دوز مصرف کننده بستگی دارد، اما  ترکیباتی مشابه با مواد مخدر را داراست.”

به عنوان یک نتیجه، افرادی که از کراتوم استفاده می کنند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • مسائل تنفسی
 • فشار خون
 • خشکی دهان
 • افزایش ضربان قلب
 • حالت تهوع
 • کاهش اشتها
 • یبوست
 • تشنج

آلن معتقد است: اکثر مردم بخاطر احساسات شادی آور این ماده مخدر از آن استفاده می کنند. ترکیبات مخدر مانند کراتوم می تواند احساس سرخوشی را برای فرد به وجود آورد.

او توضیح می ‌دهد که پس از آن اثرات هذیان آور وجود دارد، بنابراین می ‌تواند باعث بالا رفتن میزان دوپامین شود. این دارو به احتمال زیاد باعث آزاد شدن دوپامین، هورمون شادی بخش، می‌ شود، به همین دلیل است که این دارو اعتیادآور است.

آیا کراتوم سالم است؟

قطعا نه؛ آلن می گوید: “این واقعا خطرناک است.”

طبق گفته CDC، در حقیقت، بین سال ‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷، پایگاه ‌داده گزارش دهی مرکز مسمومیت ملی، ۱،۸۰۷ تماس را در مورد مواجهه احتمالی با کراتوم ثبت کرده ‌است.

آلن می گوید مردم به یکی از این دو روش می توانند در مصرف کراتوم اور دوز کنند:

اولین راه از طریق مصرف بیش از حد این ترکیب مخدر مانند است که منجر به افسردگی تنفسی، کما و مرگ می‌ شود.

دومین اثر از طریق اثرات محرک و آنتی کولینرژیک است و خطرناک ‌ترین این اثرات فشار خون بالا و افزایش ضربان قلب است که می ‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. آلن می‌ گوید: “این ویژگی‌ ها نیز می‌ توانند منجر به تشنج شوند.”

آلن می گوید داروهای بسیار پیچیده درگیر با کراتوم وجود دارد و پتانسیل بسیاری از تعاملات مواد مخدر آن را خطرناک‌ تر می ‌کنند. او می گوید: “اگر کراتوم با الکل یا بنزودیازپین مصرف شود، اثرات افزایشی افسردگی تنفسی می تواند کشنده باشد.”

آلن می ‌گوید: “ترکیبات مخدرمانند نیز می‌ تواند باعث شود فرد احساس خوبی داشته باشد و قبل از داشتن مشکلات تنفسی جان خود را از دست بدهد، این واقعا خطرناک است.”

آلن می‌ گوید: به طور کلی بهتر است از کراتوم، حتی در دوزهای کم نیز اجتناب کنید. این چیزی است که من از آن اجتناب می‌ کنم و مصرف آن را نیز توصیه نمی ‌کنم.

“خطرات مصرف کراتوم به مراتب بیشتر از منافع آن است”

نظر خود را بیان کنید