پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

ویتامین D و واقعیت‌هایی که باید درباره‌ی آن بدانید.

فواید ویتامین دی برای سلامتی

ویتامین دی

شاید اگر متوجه شوید که ویتامین D تفاوت چشمگیری با دیگر ویتامین‌ها دارد، تعجب کنید.

این ویتامین در واقع هورمونی موسوم به هورمون استروئید است، و چنانچه پوست در معرض نور خورشید قرار گیرد به واسطه‌ی کلسترول در بدن تولید می‌شود.

به همین دلیل، اغلب ویتامین D منسوب به ویتامین نور خورشید است.

اما از آنجایی که این روزها امکان قرار گرفتن در معرض نور خورشید به حد کفایت وجود ندارد، ضرورت ایجاب می‌کند که افراد این ویتامین را از برنامه‌ی غذایی( یا مکمل‌ها) تامین نمایند.

مصرف ویتامین D از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا برای سلامت کامل ضروریست.

متاسفانه، تعداد انگشت‌شماری از غذاها حاوی مقادیر عمده‌ای ویتامین D هستند، به همین دلیل کمبود این ویتامین بسیار شایع است.

در واقع، بر اساس آمار منشر شده در سالهای ۲۰۰۶-۲۰۰۵، به طور قطع بیش از ۴۱.۶٪ از جمعیت امریکا از کمبود این ویتامین یا این هورمونِ حیاتی رنج می‌برند.

در این مقاله هر آنچه باید درباره‌ی ویتامین D بدانید گنجانده شده است.

ویتامین D چیست؟

ویتامین D در زمره‌ی ویتامین‌های محلول در چربی( A,D,EوK) به شمار می‌رود، این بدان معناست که در چربی یا روغن حل می‌شود و می‌تواند برای مدت طولانی در بدن ذخیره گردد.

در واقع ۲ نوع اصلی از آن در مواد غذایی یافت می‌شود.

ویتامینD3 ( کالی کلسیفرول): که در برخی مواد غذایی حیوانی از جمله ماهی‌های چرب و سفیده‌ی تخم‌مرغ یافت می‌شود.

ویتامینD2 ( ارگو کلسیفرول): که در گونه‌های نادری از برخی قارچ‌ها یافت می‌شود.

از این دو نوع، ما به D3 نیازی بیشتری داریم زیرا تاثیر آن در افزایش سطح ویتامین D خون دو برابر D2 است.

نقش ویتامین D در بدن چیست؟

قرص ویتامین Dویتامین D ابتدا کاملا بی‌فایده است.

فعال شدن آن مستلزم پیمودن دو مرحله تغییر است.

ابتدا در کبد به کلسیفدیول یا ویتامین۲۵(هیدروکسی)  D بدل می‌شود. بدین شکل در بدن ذخیره می‌گردد.

سپس در اغلب مواقع در کلیه‌ها به کالسیترویل یا به ویتامین ۱.۲۵ ( هیدروکسی) D2 تبدیل می گردد. این همان شکل فعال یا به تعبیری هورمون استروئید از ویتامین D است.

کالسیترویل در سرتاسر بدن حرکت می‌کند و به هسته‌‌‌ی سلولی می‌رسد. در آنجا با گیرنده‌هایی موسوم به گیرنده‌های ویتامین D که تقریبا در تک تک سلول‌های بدن یافت می‌شوند، فعل و انفعالاتی دارد.

هنگامی که شکل فعال ویتامین D از سوی این گیرنده‌ها محصور شود، برخی ژن‌ها را به جریان انداخته و برخی دیگر را از کار می‌اندازد و منجر به تغییراتی سلول می‌گردد. عملکرد آن مشابه با عملکرد اغلبِ هورمون‌های استروئیدی دیگر است.

تاثیرِ ویتامین D بر سلول‌های مختلفی که مرتبط با سلامت استخوان‌هاست، بسیار مشهور است، زیرا به سلول‌های روده فرمان جذب کلسیم و فسفر را می‌دهد.

اما دانشمندان اخیرا دریافتند که که این ویتامین در تمام فرایندهای دیگری که در بدن اتفاق می‌افتد نیز دخالت دارد، از جمله عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با سرطان.

بنابراین افرادی که با کمبود ویتامین D مواجهند، در واقع با کمبود کالسیترویل روبرو هستند( هورمون استروئید)، بدین ترتیب از کمبود یکی از هورمون‌های اساسی بدن رنج می‌برند.

نور خورشید بهترین روش برای جذب ویتامین D است.

هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار گیرد، به واسطه‌ی کلسترول امکان تولید ویتامین D در پوست به وجود می‌آید. اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید با طول موج ۲۸۰ تا ۳۲۰ انرژی مورد نیاز برای چنین واکنش‌هایی را فراهم می‌آورد.

چنانچه در مناطقی زندگی می‌کنید که پرتو خورشید در تمام طول سال فراوان است، احتمالا با خارج شدن از منزل در طی روز و چندبارحمام آفتاب در هفته می‌توانید ویتامین D مورد نیاز بدنتان را تامین نمائید.

به یاد داشته باشید که باید بخش اعظمی از بدن شما در معرض نور خورشید قرار گیرد. چنانچه فقط صورت و دست‌های شما در معرض نور باشد، قطعا ویتامین D چندانی تولید نخواهد شد.

همچنین، در صورت استفاده از عینک یا ضد آفتاب، تولید ویتامین D به حداقل و گاهی به صفر می‌رسد.

همین امر تردیدهایی در باب توصیه‌ها مبنی بر استفاده از ضد آفتاب برای مقابله با سرطان پوست بر جای می‌گذارد. استفاده از ضد آفتاب منجر به کمبود ویتامین D در بدن خواهد شد و عدم استفاده از آن منجر به بروز بیماری‌های دیگر می‌شود.

دریافت ویتامین دی

چنانچه مایلید ویتامین D بدن خود را از نور خورشید تامین نمائید، اطمینان حاصل کنید که به هیچ وجه دچار آفتاب سوختگی نمی‌شوید.

گرچه نور خورشید سالم است اما آفتاب سوختگی فرایند پیری پوست را تشدید کرده و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

چنانچه باید برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، ۱۰ تا ۳۰ دقیقه‌ی ابتدایی را بدون کرم ضد آفتاب سپری کنید اما پس از این زمان ( البته بستگی به حساسیت پوست شما دارد) و پیش از آنکه دچار آفتاب سوختگی شوید، کرم ضد آفتاب بزنید.

امکان ذخیره‌ی ویتامین D برای مدت طولانی، بین یک هفته تا چند هفته، در بدن وجود دارد، بنابراین برای تامین این ویتامین کافیست هر از گاهی در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

همانطور که می‌دانید در تمامی کشورها فعالیت خورشید یکسان نیست. بنابراین افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که از نور خورشید بی‌بهره‌اند( از جمله خود من) ضرورتا باید ویتامین D بدن خود را از مواد غذایی و مکمل‌ها، علی‌الخصوص در فصل زمستان، تامین کنند.

تعداد اندکی از مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین هستند.

ویتامین D موجود در مواد غذایی

ویتامین D

گرچه ماهی‌های چرب همانند سالمون، ماهی خالخالی، شمشیر ماهی، قزل‌آلا، تن و ساردین منابع قابل توجهی از این ویتامین قلمداد می‌شوند، اما برای تامین ویتامین D در حد کفایت باید آنها را یک روز در میان در وعده‌های خود بگنجانید.

تنها منبع مغذی بسیار مفید برای تامین ویتامین D، روغن‌ جگر ماهی‌ از قبیل روغن جگر ماهی کاد می‌باشد که هر یک از قاشق آن حاوی دو برابر میزان روزانه‌ی مورد نیاز بدن است.

به یاد داشته باشید که محصولات لبنی و حبوبات اغلب سرشار از ویتامین D هستند.

انواع نادری از قارچ‌ها نیز حاوی ویتامین D می‌باشند و همچنین سفیده‌ی تخم مرغ حاوی مقدار اندکی از این ویتامین را داراست.

کمبود ویتامین D مشکلی خطیر است.

کمبود ویتامین D یکی از شایع‌ترین نمونه‌های کمبود مواد مغذیست.

کمبود این ویتامین برای برخی از افراد خطر جدی‌تریست. گرچه کمبود ویتامین D به طور میانگین ۴۱.۶٪ است اما این آمار در سیاهپوستان به ۸۲.۱٪ و در اسپانیول‌ها به ۶۲.۲٪ می‌رسد.

کمبود این ویتامین، افراد سالخورده را بیش از دیگران تهدید می‌کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های خاص نیز احتملا با کمبود ویتامین D روبرو هستند. یکی از مطالعات در این زمینه نشان داد که ۹۶٪ از بیمارانی که دچار حمله‌ی قلبی شدند از کمبود ویتامین D رنج می‌بردند.

متاسفانه، کمبود ویتامین D، اپیدمی خاموش است. علائم آن معمولا مرموزند و بروز آن گاهی سالها و دهه‌ها به طول می‌انجامد.

یکی از مشخص‌ترین علائم کمبود ویتامین D بیماری استخوان‌ موسوم به نرم‌استخوانی است که در کودکان و افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، بسیار شایع است.

به همین علت برای توسعه‌ی سلامت عمومی، طرحی مبنی بر تقویت مواد غذایی با ویتامین D آغاز شده تا در جوامع غربی خطر ابتلا به نرمی استخوان را ریشه‌کن نماید.

کمبود این ویتامین با تحلیل استخوانی، کاهش تراکم استخوان و خطر ابتلا به زوال و شکستگی استخوان در سالمندان همراه است.

همچنین مطالعات حاکی از آن است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت( نوع ۱ و ۲)، سرطان، زوال عقل و بیماری‌های خود ایمنی همانند تصلب بافت‌های چندگانه در افرادی که با کمبود ویتامین D مواجهند، بیش از دیگران است.

در عین حال کمبود ویتامین D خطر مرگ و میر را به شدت افزایش می‌دهد.

اما اینکه کمبود ویتامین D حقیقتا باعث بروز چنین بیماری‌هایی می‌شود یا خیر، و اینکه آیا افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند بیش از دیگران در خطر ابتلا به چنین بیمارهایی هستند یا خیر در هاله‌ای از ابهام است.

مزایای مصرف ویتامین D به مقدار فراوان

ویتامین D در ماهیدر سالها و دهه‌های اخیر توجهات‌ قابل ملاحظه‌ای به ویتامین D معطوف گشته است.

تحقیقات در این زمینه مستلزم صرف هزینه‌های کلانی می‌باشد و البته هزاران تحقیق در این زمینه صورت پذیرفته است.

در اینجا برخی از مزایای بالقوه‌ی مصرف ویتامین D به مقدار فراوان را برایتان برمی‌شماریم:

تحلیل استخوانی، زوال و شکستگی استخوان: مصرف این ویتامین به مقدار فراوان موجب پیشگیری از تحلیل، زوال و شکستگی استخوان در سالمندان می‌گردد.

قدرت بدنی: مصرف مکمل‌های ویتامین D هم قدرت فیزیکی بالاتنه و هم پایین‌تنه را افزایش می‌دهد.

سرطان: مصرف ویتامین D می‌تواند عامل پیشگیرانه‌ای در بروز سرطان قلمداد گردد. یکی از مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد که مصرف ۱۱۰۰ واحد بین‌المللی از آن همراه با کلسیم خطر ابتلا به سرطان را تا ۶۰٪ کاهش می‌دهد.

افسردگی: مطالعات حاکی از آن است که مصرف مکمل‌های ویتامبن D تا حدی موجب کاهش علائم بالینی افسردگی می‌شود.

دیابت نوع۱: در یکی از مطالعات نشان داده شد که مصرف ۲۰۰ واحد ویتامین D در روز خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ را تا ۷۸٪ کاهش می‌دهد.

مرگ و میر: برخی از مطالعات دال بر آن است که مصرف مکمل‌های ویتامین D خطر مرگ و میر را در طول مدت مطالعه کاهش داد و مصرف مکمل‌ها عمر بیشتری به شرکت‌کنندگان در مطالعه ‌بخشید.

آنچه در اینجا بیان می‌شود تنها نوک کوه یخی است.( گوشه‌ای از مزایای ویتامین D می‌باشد).

کمبود ویتامین D با بروز انواع بیماری‌ها مرتبط است و مصرف مکمل‌های آن از فواید بی‌شماری برخوردار است.

با این وجود به یاد داشته باشید که بسیاری از موارد ذکر شده، به طور قطع اثبات نشده است. بر اساس مقاله‌‌ی منشر شده در سال ۲۰۱۴ اثبات مزایای آن مستلزم شواهد بیشتریست.

میزان مصرف صحیح چقدر است؟

تنها روش برای آگاهی یافتن از اینکه دچار کمبود ویتامین D هستید یا خیر و اینکه نیازی به مصرف مکمل دارید یا خیر، آزمایش خون است.

پزشک شما آزمایشاتی مبنی بر اندازه‌گیری میزان کلسیفدیول یا ویتامین D25 ( هیدروکسی) برایتان می‌نویسد. هر نتیجه‌ی پایین‌تر از ۱۲ نانوگرم یا میلی‌لیتر، کمبود ویتامین D تلقی می‌شود و هر رقمی بیش از ۲۰ نانوگرم یا میلی لیتر حاکی از میزان آن در حد کفایت است.

میزان مصرف توصیه‌شده در روز برای امریکایی‌ها به قرار زیر است:

 • ۴۰۰ واحد( ۱۰ میکرو گرم) برای نوزادان بین ۰ تا ۱۲ ماهه.
 • ۶۰۰ واحد( ۱۵ میکروگرم) برای کودکان و بزرگسالان بین ۱ تا ۷۰ سال.
 • ۸۰۰ واحد( ۲۰ میکروگرم) برای سالمندان، زنان باردار و زنان در طول مدت شیردهی. .

گرچه بر اساس اعلان رسمی مرکز سلامت، هر رقمی پایین‌تر از ۱۲ میلی‌لیتر ویتامین D در خون، دال بر کمبود ویتامین D می‌باشد اما بسیاری از متخصصان بر این باورند که برای حفظ سلامت کامل و پیشگیری از بیماری‌ها این رقم باید بیش از ۳۰ میلی لیتر باشد.

بعلاوه، بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند که میزان توصیه‌شده در روز نیز اندک است و افراد برای حصول حد نصاب نیازمند مقدار بیشتری ویتامین D در روز هستند.

بر اساس اعلان انجمن پزشکی امریکا، حداکثر میزان مورد نیاز برای سلامت ۴۰۰۰ واحد، معادل ۱۰۰ میکروگرم، می‌باشد.

برای افرادی که با خطر کمبود ویتامین D مواجهند، این میزان کفایت می‌کند. گاهی اوقات برخی از پزشکان حتی مقداری بیش از این نیز تجویز می‌کنند.

البته مطمن شوید که ویتامین D3 مصرف می‌کنید و نه ویتامین D2.

کپسول‌های ویتامین D3 در اغلب داروخانه‌ها یافت می‌شود اما یکی از برترین‌ روش‌های تهیه‌ی آن خرید از سایت Amazon است.

ویتامین A، K2 و منیزیم نیز به همان اندازه مهمند.

حتما به یاد داشته باشید که مواد مغذی به تنهایی کارایی ندارند.

عملکرد بسیاری از آنها منوط به عملکرد دیگریست و افزایش مصرف یکی از این مواد مغذی مستلزم مصرف بیشتر نوع دیگری از آنهاست.

برخی از تحقیقات ادعا می‌کنند که عملکرد ویتامین‌های محلول در چربی به یکدیگر مرتبط است و به همین دلیل مصرف بیشتر ویتامین A مستلزم افزایش جذب ویتامین K2 و مصرف مکمل‌های ویتامین‌ D3 به طور همزمان است.

این امر به ویژه در ارتباط با ویتامین K2 ، ویتامینی محلول در چربی که اکثر مردم با کمبود آن روبرو هستند، از اهمیت به خصوصی برخوردار است.

جذب منیزیم برای عملکرد ویتامینD نیز ضروریست. منیزیم یکی از مواد معدنی مهمیست که در برنامه‌های غذایی مدرن جایگاهی ندارد.

مصرف بیش از حد آن چه عواقبی در پی دارد؟

در واقع مصرف بیش از حد ویتامین D، افسانه‌ای بیش نیست.

مسمومیت ناشی از ویتامین D بسیار نادر است و تنها در مواردی که فرد دیوانه‌وار و به مدت طولانی این ویتامین را دریافت نماید، رخ می‌دهد.

من به شخصه در منطقه‌ای زندگی می‌کنم که تابش نور خورشید در آن بسیار کم است، بنابراین روزانه بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد ویتامین D3  را با مصرف مکمل‌ها دریافت می‌کنم.

سالهاست همین رویه را در پیش گرفته‌ام و آن را یکی از عناصر حیاتی در استراتژ‌های سلامت خودم تلقی می‌کنم.

۹۲ دیدگاه

 1. فاطمه در تیر ۲۳, ۱۳۹۴در۱۲:۲۸ ب٫ظ

  سلام ویتامین دی من ۱۳ است باید چه مقدار ویتامین دی ۳ مصرف کنم روزی یک عدد یا هفته ای یک عدد ممنون

  • مهسا در مرداد ۲۷, ۱۳۹۴در۱۱:۱۳ ب٫ظ

   من امروز دکتر بودم اگر کمبوده شدید داری تو ازمایش تا یه هفته روزی یدونه بعدش هفته ای یکی ولی اگه کمبودت حاد نیس هفته ای یک عدد کافیه.

   • دکتر در مهر ۲۳, ۱۳۹۵در۱:۴۵ ب٫ظ

    من خودم دانشجوی رشته دکتری داروسازی هستم..طبق رفرنسهای روز دنیا در صورت کمبود قرص ویتامینdهفته ای ۱ عدد تا ۸ هفته و برا پیشگیری ماهی ۱عدد مصرف میشه.در صورت مصرف روزانه قرص ویتامین dممکنه باعث پوکی استخوان و حتی در مواردی سنگ کلیه دیده شده

    • صادق در مهر ۲۰, ۱۳۹۶در۹:۱۹ ق٫ظ

     سلام
     ممکنه یکم بیشتر در مورد تفاوت مصرف روزانه و هفتگی ویتامین دی بیشتر توضیح بدید و منابع رو هم معرفی کنید

  • فرشاد بست در دی ۳۰, ۱۳۹۵در۱:۴۰ ب٫ظ

   باسلام وآرزوى سلامتى وروزگاران خوش براى هموطنان و هم زبانان گرامى. طرز صحیح مصرف ویتامین دى ٣ پس از آزمایش وتشخیص کمبود آن یعنى پائین تراز سى (٣٠) معمولاً تا هشت هفته هر هفته یک عدد ویتامین دى ٣ پنجاه هزارواحد وسپس هرماه یک عدد بایستى مصرف شودحتى اگر هرروزیک عدد قرص یا کپسول کلسیم دى ٣ استفاده میشود روش فوق که شرح دادم باید رعایت شود زیرا کمبود این ویتامین باعث ابتلابه بیماریهاى لاعلاج میشودپس بهتراست هرشش ماه آزمایش دى ٣ داده شود البته یادآورمیشوم که قرصهاى دى ٣ به تنهائى ونیز همراه با کلسیم موجوداست ومیتوان روزانه هم مصرف کرد ولى درصورت کمبود حتماً همان دستور ابتدائى یعنى هشت هفته ۵٠٠٠٠ واحدهرهفته وسپس هرماه یکعددبایدرعایت شودحتى اگرروزانه ۴٠٠ واحدمصرف شود

 2. حیدری در مهر ۶, ۱۳۹۴در۷:۰۰ ب٫ظ

  سلام
  ویتامین D3ک بالا باشه باید چیکار کنن
  ویتامین D3من ۷۰رسیده دکتر گفته که ب ۱۰۰ک برسه دچار مسمومیت میشم
  اگه میشه راهنمایی کنید

  • سحر در مهر ۱۳, ۱۳۹۴در۱۱:۴۲ ق٫ظ

   ممنون از مقالتون، سطح ویتامین دی بدنم ۱۰ بود و کلسیمم پایین بود که به خاطر پایین بودن ویتامین دی بدنم بود و بقیه ی فاکتور ها عالی بودن، حدود سه سال هستش که ریزش موی شدید و ضعف عضلانی دارم، حدود ماه هست که ویتامین دی ۳ استفاده میکنم، میخوام بدونم چه مدت بعد از مصرف متوجه بهبود میشم؟ چون هنوز هیچ تغییری تو ریزش موهام ایجاد نشده موهای کل بدنم نازک و ضعیف شده و ریزش داره حتی مژه و ابرو و دست و پام

   • مریم در مهر ۲۱, ۱۳۹۴در۷:۳۶ ب٫ظ

    سحر جان فقط حواست باشه که زیاد استفاده نکنی من رو ۱۸ بود شش تا آمپول زدم الان رفته رو ۱۳۰به بالا که بالای ۱۰۰خطرناکه باید بین ۲۰تا ۵۰ باشه به نظرم دو تا آمپول هرماه یکی کافیه بعدش دوباره برو آزمایش بده.اگرم قرص میخوری دوزش ۴۰۰iu باشه .منم اگه تحقیق میکردم شاید الان این بلا سرم نمیومد.

 3. مریم در مهر ۲۱, ۱۳۹۴در۳:۰۶ ب٫ظ

  سلام من به دلیل رژیم ویتامین دی بدنم رو ۱۸ بود که آمپول استفاده کردم الان سه هفتس که باردارم آزمایش دادم ویتامین دی رفته بود رو ۱۳۰ حالا دکتر زنان گفت که بچت ناقص میشه.آیا راهی هست که دربارداری این ویتامینو پایین بیارم؟طوری که آسیبی به بچم نرسه.یا حتما باید سقط کنم بعد پایین بیارم.اصلا راهی برای دفعش هست؟توروخدا جواب بدید بخدا خواب ندارم خواهش میکنم

 4. سعیده در مهر ۲۱, ۱۳۹۴در۶:۱۲ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید.ممنون بابت مقاله پربارتون.یک سوال داشتم خدمتتون.ویتامینd3من۱۶هست وکلسیمم ۱۰.۷.الان هم دارم خودسرانه قرصd3میخورم ماهی یک دونه.بنظرشماکافی هست یاخیر؟

 5. RRRR در آبان ۱۰, ۱۳۹۴در۱۲:۲۰ ب٫ظ

  سلام من ویتامینD بدنم ۵ هست هنوزم دکتر نرفتم به نظرتون خطرناکه؟؟؟

 6. گلنار در آذر ۱۸, ۱۳۹۴در۴:۵۶ ب٫ظ

  سلام.ویتامین Dبدنم ۱۳ شده چکارم کنم نمی تونم افتاب بگیرم

  • محسن در آذر ۱۸, ۱۳۹۴در۵:۰۴ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز.
   پیشنهاد میکنم که به یه مشاوره تغذیه مراجعه کنید تا بهترین راهکار رو برای شما تجویز کنند.

 7. لىلا در آذر ۲۱, ۱۳۹۴در۰:۳۵ ق٫ظ

  سلام من۲۶ سالمه واز زانو درد رنج مىکشم ،اىا با مصرف وىتامىن د۳ خوب مىشم

  • رحمانی در دی ۱۴, ۱۳۹۴در۱۰:۲۱ ب٫ظ

   من مثل شما زانو درد شدید داشتم ۳ روز پیش ویتامین D3 50000خوردم الان زانوم خیلی بهتر شده البته باید ماهی یک دونه گفتن بخورم .شما هم امتحان کن انشاله بهتر میشی.

   • baran در آذر ۲۴, ۱۳۹۵در۲:۱۵ ب٫ظ

    من رفتم دکتر برام قرص ویتامین د ۵۰۰۰۰ داد .و گفتن هر هفته یکی استفاده کنم .یعنی ضرر داره؟

 8. زهره در آذر ۳۰, ۱۳۹۴در۱۲:۰۳ ب٫ظ

  سلام ،من ۵۰سالمه ،ازمایش دادم د۳ ۱۰بود چند وقت باید ویتامینشو مصرف کنم و به چه طریق؟ ممنون

 9. amiraliabkhiz در دی ۲۱, ۱۳۹۴در۱:۵۶ ب٫ظ

  سلام پسرم ۱۴ماهشه ویتامینD3 اش۱۸بایدچکارکنم.کلسیم اش هم۹.۵ممنون میشم راهنماییم کنید توروخدا

  • محسن در دی ۲۵, ۱۳۹۴در۱۰:۵۹ ق٫ظ

   سلام.
   پسرتون توی سن بسیار حساسی هستند و توی این سن حتی کوچیک ترین مشکلات رو باید پزشک متخصص بررسی کند.

 10. زهره در بهمن ۷, ۱۳۹۴در۱۲:۵۴ ب٫ظ

  سلام ،مبشه بگین امپولش بهتره یا کپسول؟ من ویتامین د۳ رو ۱۰ هست ، زانوهام شدید درد میکنه ،میخوام زود خوب بشم کدوما مصرف کنم؟

  • sahar در بهمن ۲۸, ۱۳۹۴در۵:۴۲ ب٫ظ

   واسه منم رو ۱۰بود. همیشه زود خسته میشمو بیحوصله. تموم استخونام درد میکنه.
   دکتر برام قرص ویتامین د۳ رو نوشت. هفته ای یه دونه مصرف کنم

  • سالی در شهریور ۱۹, ۱۳۹۵در۱:۵۷ ب٫ظ

   سلام عزیزم منم ۲۷ سالمه خیلی زانو دردو کمر دردم رفتم دکتر تغدیه و آزمایش دادم ویتامین دی من ۱۱ بود دکتر گفت همه دردت ماله همینه ۲ امپول داد گفت یکیشو همین الان بزن بکیشم ۳ هفته دیگه خوب میشی امپولشم خیلی ارزون بود دوتاش شد ۳ تومن گفت بزنی فرداش حالت خیلی خوب میشه

   • فرزاد در دی ۲۹, ۱۳۹۵در۱۲:۰۷ ب٫ظ

    سلام سالی من هم علایمی مثل شما دارم میتونم ایمیلتو داشته باشم

 11. درخشان در بهمن ۸, ۱۳۹۴در۱۱:۴۱ ب٫ظ

  سلام توجه داشته باشید که توکشورما آمپول ویتامین د۳با واحد پایین تولید نمیشه و این آمپولهای موجود در بازار بسیار برای بدن مضر میباشند ودر کبد ذخیره میشن این چیزیه که پزشک من به من گفت همینو از پزشک شبکه سلامت هم شنیدم

 12. م.آ در بهمن ۱۳, ۱۳۹۴در۱۲:۵۶ ب٫ظ

  به جای قرصهای شیمیایی از نعمتهای طبیعی خدادادی استفاده کنید .

  • عباس در مهر ۶, ۱۳۹۶در۵:۰۱ ب٫ظ

   خیلی ها نه وقتشو دارن نه پولش

 13. شيوا در بهمن ۲۰, ۱۳۹۴در۹:۱۳ ق٫ظ

  سلام.ویتامین D3 من ٢٢ هست و ٣٠ سالمه و میخوام باردار بشم.مقدارش خوبه یا اینکه باید قرص یا آمپول استفاده کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

 14. sahar در بهمن ۲۸, ۱۳۹۴در۵:۴۰ ب٫ظ

  من دیروز جواب ازمایشمو گرفتم. میزان ویتامین دی من هم ۱۰بود.
  دکتر برام ویتامین د۳ با دز ۵۰۰۰۰ نوشت هفته ای یه دونه.

 15. مرجان در اسفند ۴, ۱۳۹۴در۹:۱۷ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید من ۱۶سالمه وکمرم خیلی درد میکنه ویتامینه Dبدنم ۵بود دکتر دارو داد استفاده کردم الان یک ماه گذشته وبهتر نشدم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 16. علیرضا در اسفند ۱۰, ۱۳۹۴در۱:۱۲ ب٫ظ

  سلام ببخشید. لطفا جواب بدید خیلی نیاز دارم
  من oh vitamin d3 55 nmol/L هستم و کلسیمم ۸.۶. Mg/dl هست میخواستم بدونم خوبه این حد در ضمن من هر روز یک قرص کلسیم د مصرف میکنم چون alkaline phosphataseبالاس ۴۵۲

 17. سام در اسفند ۱۶, ۱۳۹۴در۱:۲۸ ب٫ظ

  سلام.
  من پنجاه سالمه.
  مدتی هست که صبح وقتی از خواب بیدار میشم کمرم درد میکنه. و گوشهایم همیشه صوت میکشه.
  آزمایش دادم ویتامین د ۳ روی ۲۵ بود دکتر یه آمپول د۳ داد و قرصنجاه هزار هفته ای یک عدد کم کم دارم بهتر میشم.
  در ضمن گفت در رژیم غذایی از نخود فرنگی و هویج و ذرت که همگی آب پز شده اند استفاده بیشتری کنم.

  • نازی در مهر ۲۷, ۱۳۹۵در۰:۳۹ ق٫ظ

   بنظرمن شما چون پنجاه سالته حتما به یه دکتر خودتون رو نشون بدید یکی اینجوری بود مرررررد????فاتحه الصلوات

   • عیسی دولتی در دی ۲۲, ۱۳۹۵در۱۱:۲۳ ب٫ظ

    نازی خانم بابات بود دیگه یادت رفته

 18. marwasafi در فروردین ۹, ۱۳۹۵در۴:۳۰ ب٫ظ

  سلام من یی مدت میشه که بادی بیلدینک میرم به خاطر که اسخوان ام ضعیف است دوستان ام میکوید که امبول ویتامین d3 و بروتین استفاده کنم نمیدانم جی کار کنم
  لطفا برایم مشوره بدهید

 19. عباس در فروردین ۱۸, ۱۳۹۵در۱۱:۴۵ ق٫ظ

  سلام من هم تقریبا” دوماهه که ویتامین D3 50000 مصرف میکنم دوهفته ای یه قرص و هم کلسیم D3 خواستم تفاوتشون رو بدونم لطفا” راهنمایی کنید ممنون..

 20. نگین در فروردین ۱۹, ۱۳۹۵در۱۰:۱۹ ق٫ظ

  با سلام من ۲۳سالمه آزمایش خون دادم ویتامین Dمن۷بود به دکتر رفتم،دکتر به من قرص d3داد و گفت تا ۲ماه هفته ای یک عدد و بعد از ۲ماه هرماه ۱عدد بخورم،میخواستم بگم کسایی که ویتامین dپایین و یا بالایی دارند،سرخود دارو نخورن خیلی خطرناکه مصرف سرخود ویتامین در بعضی از وقتها حتی باعث مرگ میشه ،اگر مشکل هرویتامین دارید حتما به دکتر برید و با نظر دکتر قرص مصرف کنید،لطفا به فکر سلامتیتون باشید.

  • شقايق در تیر ۱۲, ۱۳۹۵در۷:۰۴ ب٫ظ

   بخدا دکترای این دورو زمونه هیچی حالیشون نیست .
   من آزمایش دادم ویتامین دی ام ۶ بود ، دکتر هفته ای یه آمپول تجویز کردن ، واسه یک ماهو نیم .
   منم گفتم دکتره حتماً درست میگه تا ۴ تاشو تو یک ماه زدم یهو بدن درد شدید گرفتم ، تمام سیستم بدنیم ریخت بهم و کهیرم زدم .
   این آمپول با این فاصله زمانی ای که ایشون به من گفتن برای کسی هست که ام اس داره نه من 😐
   همه ی کشور های دیگه آمپولشو جمع کردن اونوقت دکترای بی سواد ما میان هفته ای ١ بارو تجویز میکنن 😐
   الان نمیدونم چیکار کنم ، کجا شکایت کنم ، چه بلایی سرم میاد ؟ 🙁
   یه دکتر دیگه رفتم گفت اگه سنت بالای ٣٠ بود سکته یا ایست قلبی میکردی …

   یک هفتست گوشت تنم با استخونام درد میکنه ، فعلاً دارم قدیمی خودمو درمان میکنم .
   با خوردن زیاد آب و آبلیمو

   • نازی در مهر ۲۷, ۱۳۹۵در۰:۴۳ ق٫ظ

    شماخودتو ناراحت نکن همه ک شعور ندارن ،عااااااشقتم

  • عیسی دولتی در دی ۲۲, ۱۳۹۵در۱۱:۳۱ ب٫ظ

   دکتر شمارو ترسانده خوب معمولا” شما هم باید دوتا بزنید ازمایش بگیرید اگر از ۳۰ کم بود باید بخورید

 21. ایمان در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵در۱:۱۲ ق٫ظ

  سلام م باشگاه میرم می تونم از ویتامین دی استفاده کنم مشکلی نداره میگن برای رشد تستسترون خوبه؟ممنون میشم کمک کنید

  • عیسی دولتی در دی ۲۲, ۱۳۹۵در۱۱:۳۵ ب٫ظ

   حتما” با نظر پزشگ این امپول هورمونی را بزنید چند سال پیش محل ما یه جوان امپول زد فرداش جلوی خونشون حجله گذاشته بودند

 22. پروین در خرداد ۱۸, ۱۳۹۵در۹:۲۱ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید داروخانه به من قرص ویتامین d 50000 اشتباهی داد و گفت هر روز بعد ناهار بخورم من هر روز به مدت ۹ روز این ویتامین د ۵۰۰۰۰ رو خوردم و بعد متوجه شدم که اشتباه هست عوارضشو خوندم و خیلی نگرانم چیکار باید بکنم تو رو خدا راهنمایی کنید

  • ساحل در تیر ۴, ۱۳۹۶در۸:۳۳ ق٫ظ

   وای منم مثل توپروین جون..من ازمایش که دادم دکترنگاه کرد گفت ویتامین د بدنت کمه وآهنتم همینطور…. یه مشت ویتامین وشربت و ..برام نوشت وازداروخانه گرفتم ویتامین د۵۰۰۰۰ واهن و ایناهم نوشته بودمنم هرروزیه قرص ۵۰۰۰۰ویتامین د ویه قرص اهن فروس سولفات میخوردم شاید تا هفت یاهشت روزدوتاشوهمراه میخوردم بدون اینکه ازپزشک بپرسم دستورایناچجوریه …خیلی کم حال و بی حوصله و کسل و شدیدا خواب الود میشدم که وقتی عوارض مصرف روزانه و مکرر این قرص بخصوص ۵۰۰۰۰ روتو اینترنت خوندم فهمیدم بهههههله همه خواب الودگیامو بی حالیام واس خاطرهمینه الانم نمیدونم چیکارکنم ….خیلی هم نگرانم …چون نوشته بود رومغزاثرمیزاره ومسمویت ایجادمیکنه…….

 23. طهورا رازابادی در خرداد ۲۸, ۱۳۹۵در۷:۵۸ ق٫ظ

  سلام من رماتیسم مفصلی دارم دکترم ماهی یک بار سر ی تاریخ مشخص. گفته امپول D3 بزنم. مثلا ۱ هرماه ۳۰ روز ی بار واگر فراموشرکردم هیچ وقت بعد این تاریخ نزنم بزارم ماه دیگه این تزریق انجام بدم الان ۳ ماهه یادم میره سر تاریخ بزنم و۳ماهه D3 نزدم تکلیف چیست ممنون میشم پاسخ منو سریع بدید

  • محسن در خرداد ۲۸, ۱۳۹۵در۵:۱۳ ب٫ظ

   سلام.
   بهتره که با همون دکتر مشورت کنید در این مورد.
   سلامت و شاد باشید

 24. مرضی در خرداد ۳۱, ۱۳۹۵در۶:۵۶ ب٫ظ

  سلام
  سپاس بخاطر مطالب خوبتون
  ولی کمتر دیدم جوتبی به سوالات عزیزان داده شده باشه
  بنده بطور ناگهانی دوهفته هست ک پاهام کم کم کرخت شدند دکتر رفتم mri
  دادم . التهاباتی در کمر و مخ دیده شده ازمایشم هم اومده همین الان دیدم دی۳ ۱۸ هست و بقیه عناصر ک نمیدونم پس ان همه در پایین ترین عدد ممکن
  خیلی نگرانم
  این سایت را پیدا کردم
  کمردردم داره زیاد میشه
  چکار کنم بنظرتون
  میشه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  • محسن در تیر ۴, ۱۳۹۵در۱۲:۵۴ ب٫ظ

   سلام عزیز
   مقالات مجله سلامت بیشتر در حوزه اصلاح سبک زندگی و داشتن زندگی سالم بوده و اگر سوالی قابل پاسخ دادن باشه حتماً پاسخ خواهیم داد.
   در مورد سوال شما هم حتماً باید از یک پزشک متخصص به صورت حضوری کمک بگیرید
   شاد و سلامت باشید

 25. محمد در تیر ۱۲, ۱۳۹۵در۲:۴۴ ب٫ظ

  سلامو خسته نباشید میگم و تشکر فراوان به دست اندر کاران این سایت.
  یه سوال من ویتامین D بدنم ۱۳ هست آزمایش خون دادم میخواستم از بدنم مطمعن شم بعدش تو نظام استخدام شم بنظرتون آیا میشه با این ویتامین D که ۱۳ هست قبول بشم یا نه؟؟؟
  هرکی اطلاع داره خواهشا زودتر بگه ؟؟ ممنون

 26. سعید صادقی تبار در تیر ۱۹, ۱۳۹۵در۱۰:۲۷ ق٫ظ

  ایا امپول ویتامین د سه را پس از کشیده شدن در سرنگ میشود به مدت یک روز نگهداری کرد به چه طریق؟

  • نازی در مهر ۲۷, ۱۳۹۵در۰:۴۴ ق٫ظ

   عزیزم اگر امپول رو وایسی بزنی خیلی دردش کمتر میشه من امتحان کردم ولی یپام فلج شد واین نتیجه ی کار خواهرم بوز

   • عباس جان در اسفند ۱۹, ۱۳۹۷در۸:۲۸ ق٫ظ

    دیوونه ای ها. حرف های چرت و پرت و عجیب غریب می زنی

 27. معصومه در مرداد ۴, ۱۳۹۵در۰:۲۸ ق٫ظ

  سلام.من طی آزمایشی که دادم ویتامین D بدنم ۳ هستش یک دکتر گفت هفته ای یک دونه قرص بخورم اما دکتر دیگه ای گفت ویتامین d بدنم خیلی پایینه یک روز در میون تا یک ماه بخورم و بعد مجدد آزمایش بدم.من ورزش هم میکنم و تازه متوجه شدم چرا اینقدر بدنم ضعیفه.

 28. معصومه در مرداد ۴, ۱۳۹۵در۰:۳۱ ق٫ظ

  برای پیگیری بهتر ، پیش چه متخصصی بریم بهتره؟؟دکتر های عمومی که هر کدوم یک چیزی میگن آدم بیشتر گیج میشه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 29. رویا. در مرداد ۵, ۱۳۹۵در۵:۲۲ ب٫ظ

  من ی مدت مفصلای دستم درد داشت و ضعف شدید تو تمام استخوانام داشتم. ازمایش دی ۳ دادم ۲۱ هست. کلسیمم ۸.۵ هستش. پس دلیل این همه ضعف و دردهای مبهم مفصلی من چی میتونه باشه؟ممنون

 30. شهلا در شهریور ۱, ۱۳۹۵در۲:۰۲ ق٫ظ

  فکر کنم وضع من از همه خرابتر ویتامین د من ۱.۵(یک و نیم) هیچیمم نیست. سور مور قنده ام . هیچامم درد نمی کنه. تازه خیلی برام جالبه من رژیم غذایی خوبه. یعنی همه چیو طبیعی می خورم . کل لبنیات از روستا می رم می خرم می خورم. فست فود اصلا نمی خورم . برنج و چای ایرانی می خورم. فقط نمی دونم چرا این قدر ویتامین د من کمه.

  • زهرا در دی ۱۷, ۱۳۹۶در۱۲:۵۵ ب٫ظ

   سلام به نظر من یا جواب آزمایش اشتباهه و یا فعلا با وجود پایین بودن بیش از حد این ویتامین مشکلی ایجاد نشده ولی چون این مقدار باعث مشکلات سیستم ایمنی میشه حتما دکتر برو و از مکمل استفاده کن تا دچار بیماری های سخت در اینده نشی

 31. سهیل در شهریور ۹, ۱۳۹۵در۳:۲۵ ب٫ظ

  سلام،من یک جایی خوندم که قرص ویتامین دی برا کسایی که رژیم گرفتن و وزنشان کند پایین میاد مصرف شود باعث سوخت وساز میشه وزود وزن کم میکنن میخواستم ببینم این مقوله درسته؟؟؟؟ وچطور مصرف کنیم؟؟؟ باتشکر. جواب من وبدین ممنون میشم.

 32. اکرم در شهریور ۱۶, ۱۳۹۵در۷:۲۶ ق٫ظ

  سلام. من آزمایش دادم دکتر گفت ویتامین d خیلی پایینه باید d3 بخوری از داروخانه قرص d3خواستم بهم دور ۵۰۰۰۰ دادو نگفت چطور مصرف کنم منم روزی یه دونه خوردم حالا فهمیدم زیاد بوده باید چکار کنم خیلی نگرانم؟

  • عیسی دولتی در دی ۲۲, ۱۳۹۵در۱۱:۴۳ ب٫ظ

   از انجا که معومه زنده هستی منبعد قطع کن یه ازمایش بگیر اگر لازم شد هفته ای یکی بخور وگرنه اگر از ۳۰ تا ۴۰ بود ماهی یکعدد بخور

 33. Ma در شهریور ۱۹, ۱۳۹۵در۱۱:۰۸ ب٫ظ

  یکی از دلائل کمبود این ویتامین،کمبود هورمون های استروئیدی مثل تیروئیداست.

 34. ادريس در شهریور ۲۶, ۱۳۹۵در۱۱:۱۴ ب٫ظ

  الان کمبود ویتامین دی دارم و طبق تجویز دکتر روزی ۵٠٠میلی گرم استفاده میکنم باید تا کی ادامه داشته باشه

 35. کیمیا در شهریور ۳۰, ۱۳۹۵در۱۲:۰۳ ب٫ظ

  سلام.من ۲۲سالمه ویتامینd3بدنم۱۷هست آمپول زدم هفته ی یه دونه ولی بعد یه مدتی باز زانو درد وآرنج وشانه هام درد میکنن الان خودنسرانه قرص ویتامینd3خریدمدوزش۱۰۰۰iuهست خواستم طریق مصرفش رو بهم بگید؟.ممنون میشم.

 36. فاطمه در شهریور ۳۰, ۱۳۹۵در۱:۵۹ ب٫ظ

  سلام ویتامین D من ۳ بود که پزشک گفت احتمالا ۰ بود و اون ۳هم اثر آمپول دیروزیه!خلاصه من هفته ای یه ویتامین D3 و روی یه کلسیم D3 مصرف میکنم میخوام بدونم تا کی مصرف کنم تا الان یه ماه و نیمه ک مصرف میکنم و پزشکم گفته تا ۶ ماه مصرف کنم!به نظرتون ضرر نداره؟کمبود ویتامین باعث زیاد شدن آلکالن فسفات شده ک در من به التهاب استخوان منجر شده بود میترسم داروها رو قطع کنم و دوباره دردهام شروع بشن

  • محسن در مهر ۴, ۱۳۹۵در۳:۴۸ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   در مورد مشکل شما تصمیم پزشکتون در ارجحیت قرار داده و باید بهش اطمینان کنید اما اگر قصد مطمئن شدن دارد بهتره به یه پزشک دیگه هم مراجعه کنید و نظرش رو بپرسید.

   • شاهین در آبان ۲, ۱۳۹۶در۱:۳۷ ب٫ظ

    اقامحسن لطفامیشه شمانظرندید…همگی مامیدونیم بایدبه پزشک متخصص مراجعه کنیم..هی مینویسی ونظرمیدی به پزشک مراجعه کنید..اقاممنون..ببخیال داداش..

    • محسن در آبان ۲, ۱۳۹۶در۳:۵۸ ب٫ظ
 37. محمد در مهر ۷, ۱۳۹۵در۳:۵۸ ق٫ظ

  سلام من درد بدن داشتم دست و پا بیشتر گردن ازمایش دادم ویتامین د٣ ٧ هستش میخواستم بدونم تزریق بهتره یا قرص

  • پرستو در اسفند ۱, ۱۳۹۵در۱۱:۳۳ ق٫ظ

   من دیروز آزمایش دادم سطح ویتامین دی بدنم بسیار پایین بود . با اینکه ورزش میکنم و تغذیه خوبی دارم بخاطر محرویت از آفتاب اکثر خانمهای ایرانی دچار این مشکل هستند . دکتر متخصص برام دوتا آمپول نوشت ماهی یک عدد از ماه سوم هم هفته ای یک عدد قرص پرل ویتامین دی ۵۰۰۰ واحد تا ۳ ماه . حتما بعد از نسخه پزشک با کسی مشورت کنید ممکنه خدایی نکرده اشتباهی در نوشتن نسخه یا تجویز داروخونه براتون پیش بیاد … اما کمبود ویتامین دی رو جدی بگیرید . از دیروز که آمپول زدم روحیه و خل و خوی بهتری دارم و انرژیم برگشته .

 38. مهتا در مهر ۲۶, ۱۳۹۵در۶:۱۹ ب٫ظ

  سلام .آزمایش خون دادم ویتامین D3 رو ۴.۹ نشون داده.دکتر هردوهفته یه بار آمپول د۳ ..۳۰۰هزار تجویز کرده، ۵ عدد..وقتی اولین آمپولو زدم بدنم خستگی شدید گرفته بود فقط دستامو فشار میدادم به هم بعدا خوب شدم الان بازم یه مدت اینجوریم نمیدونم به خاطر آمپوله یا نه..بعد ۲ ماه گفتن دوباره آزمایش بدم.

 39. مهناز در آبان ۳۰, ۱۳۹۵در۲:۴۶ ب٫ظ

  خانم نازی خیلی بیتربیتی میشه دیگه نظرندی

  • یه نفر در دی ۱۶, ۱۳۹۵در۵:۴۰ ب٫ظ

   خیلی بی تربیته … عقده ای

 40. مریم در بهمن ۷, ۱۳۹۵در۳:۲۵ ب٫ظ

  خانم نازی واقعا متاسفم بی ادب

 41. عارف در بهمن ۹, ۱۳۹۵در۵:۰۹ ق٫ظ

  عزیزان اگر کمبود ویتامین دی دارید لطفا به خودتون رحم کنید و اون روبا استفاده از دوز های بالا ***به صورت ناگهانی بالا نبرید***.چون باعث جذب ناگهانی کلسیم در بدن بدن میشه و فشار زیادی به بدن میاره و احتمال تولید سنگ کلیه کلسیمی و … بالا میره. پس با دز پایین شروع کنید تا بدن آدابته بشه. بعدش میتونید آمپول بزنید.

 42. پری در فروردین ۸, ۱۳۹۶در۳:۲۴ ق٫ظ

  سلام من امروز دکتر رفتم ویتامبن د۳ ۹بوده تمام گوشت بدنم درد میکنه انگار بریده میشه میترسم ام.اس داشته باشم خودمم خیلی منفی بافم البته فردا جواب آزمایشو باید ببرم.پیش دکتر

 43. مهسا در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۶در۱۲:۴۹ ب٫ظ

  این نازی فکر نکنم خانم باشه ، احتمالا یه پسر بی ادبه ، چون خانمها اینقدر بی ادب نیستند .

  • امید در مهر ۵, ۱۳۹۶در۷:۲۹ ق٫ظ

   ینی ما پسریم بی ادبیم؟؟ خجالت بکش تو هر جنسیتی چند تا اشغال پیدا میشه لطفا نچسبونش به ما مردا

 44. سعید جمالی در اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶در۹:۴۶ ق٫ظ

  با سلام و ممنون از اطلاعات که در اختیار گذاشتید ولی به نظر من اینقدر با قدرت اعلام نکنید که مصرف این قرص هیچ عارضه ای ندارد و جز منفعت چیزی نیست من به شخصه عوارضی رو از مصرف این ویتامین تجربه کرده ام چون در کل بخش زیادی از ویتامین ها که امروزه رواج زیادی پیدا کرده جنبه تجاری داره و نمیشه این رو کتمان کرد مگر در موارد خاص ……

 45. احسان در خرداد ۱۱, ۱۳۹۶در۷:۳۴ ب٫ظ

  با سلام
  ویتامین دی من روی ۱۷ بود دکتر گفت هفته ای یک عدد مصرف کن من به اشتباه روزی ۱ بار خوردم تا ۵ قرص بعد متوجه شدم.
  میخواستم بدونم مشکلی ایجاد میکنه برام ؟

 46. Atiooo در خرداد ۱۶, ۱۳۹۶در۰:۵۴ ق٫ظ

  سلام من پونزده سال دارم. میخواستم بدونم در هفته چند عدد قرص ویتامین D باید مصرف کنم؟ روزی یه دونه یا هفته ای یه دونه؟؟

  • زهرا در دی ۱۷, ۱۳۹۶در۱۲:۵۹ ب٫ظ

   شما اول باید دکتر رفته و ازمایش بدید و بر حسب کمبود این ویتامین با مشورت پزشک شروع به خوردن قرص کنید در غیر این صورت و در حالت های نزدیک نرمال خوردن هفته ای یکبار هم زیاده

 47. zahra در خرداد ۲۰, ۱۳۹۶در۷:۱۳ ب٫ظ

  سلام من بخاطر سیاهی زیر چشم رفتم دکتر ازمایش برام نوشت و میزان ویتامین d بدنم ۲ بودش فقر شدید ویتامین دارم و بخاطر همین کلسیم و فسفر و زینک بدنم هم کمبودش که برام دارو نوشت ویتامین d هفته ای ۱ دونه با دوزه ۵۰۰۰۰ تا ۶ ماه وبعد از اون هر دوهفته یکبار با اینکه من ۲۰ سالم هست وللی نرمی استخوان دارم بهمین علت و سریع خسته میشم

 48. فرناز در آبان ۲, ۱۳۹۶در۱:۲۷ ب٫ظ

  سلام من ۱۹ سالمه و دکتر بهم گفته بود ماهی ی دونه ویتامین D بخورم ..ولی جدیدا بهم گف اون زیاد تاثیری نداره و هر روز ی قرص ویتامینD3 با (۱۰۰۰iu) بخورم..میخواستم بدونم با این دوز مصرف احتمالا سنگ کلیه وجود داره؟؟

 49. نازنین در آبان ۹, ۱۳۹۶در۰:۰۴ ق٫ظ

  ویتامین د۳ واسه کسایی ک خیلی کمبود دارن بدن درد دارن هفته ای باید تزریق بشه یا ۳روز یبار????

 50. نازنین در آبان ۹, ۱۳۹۶در۰:۰۷ ق٫ظ

  لدفن جواب بدید مردم بس کش اوردم بدنمو شبیه مار شدم ????

  • زهرا در دی ۱۷, ۱۳۹۶در۱:۰۳ ب٫ظ

   سلام باید بگم که بر حسب نظر پزشک معالج میتونه متفاوت باشه باید به یکیشون اعتماد کرده و دستوراتش رو پیش ببرید و حتما بعد یه مدت برای ازمایش مجدد وضعیت ویتامین d ازمایش بدید

 51. یگی در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷در۸:۲۳ ب٫ظ

  سلام من بدون دستور پزشک روزی یه دونه ویتامین دس ۵۰۰۰۰ با اهن خوردم
  چیکار کنم؟😱

 52. نیلوفر در تیر ۱, ۱۳۹۷در۰:۰۴ ق٫ظ

  سلام خواهش میکنم کمکم کنید سه تا قرص ویتامین دی همزمان با یه لیوان شیر خوردم.چیکار کنم؟خطرناکه؟باعث نشه برم توی کما؟

 53. یونس در مرداد ۸, ۱۳۹۷در۹:۵۵ ب٫ظ

  سلام. من آزمایش ندادم ولی فکر میکنم کمبود ویتامین d داشته باشم خیلی از علاعم کمبود ویتامین d رو دارم مثل ریزش مو شدید خیلی وقته ب ریزش مو دچارم و هم خیلی شکننده ضعیف و بی حالت شده و همچنین ریزش مو در تمام بدن ،‌ ضعف در تمام بدن و درد زانو و خیلی از علاعم دیگه ک ب ویتامین d ربط داره ، فقط آزمایش کمبود ویتامین بدم کافیه یا بقیه آزمایش ها رو هم انجام بدم ، ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سارا در شهریور ۵, ۱۳۹۷در۲:۰۹ ب٫ظ

   سلام. حتما آزمایش بدین. منم اوضام همین بود آزمایش دادم. ویتامین d خونم در سطح ۴ بود که افتضاح پایینه

 54. فیزیکدان نظری در آبان ۱۱, ۱۳۹۷در۵:۴۰ ب٫ظ

  خیلی افراطی وار نوشتی

  مصرف بیش از حدش به شدت آسیب رسان هست

  در کلیه ها رسوب می کنه و فاجعه ای بزرگ به وجود میاره

  مصرف زیادش نرمی استخوان میاره

  هر چیزی به اندازه و درستش لازمه… ( تعادل )

 55. مریم در دی ۲۵, ۱۳۹۷در۱۰:۱۶ ب٫ظ

  عالی

 56. پریسا در تیر ۳, ۱۳۹۹در۲:۱۱ ب٫ظ

  سایت Amazon برای خرید دارو‌ مانند هر سایت تجاری آنلاین دیگر هیچ اعتباری ندارد.

نظر خود را بیان کنید