امروزه سرطان به یک بیماری جدی تبدیل شده است که با سرعت زیادی در حال گسترش است. هر سال، میلیون‌ها نفر برای اولین بار به این بیماری مبتلا می‌شوند. تحقیقات دانشمندان برای توسعه و پیشرفت روش‌های درمان سرطان منجر به طراحی و عرضه دستگاه‌های پیشرفته شده است. پروفسور Enis Özyar متخصص آنکولوژی در بیمارستان آجی‌بادم، دستگاه‌های پیشرفته برای تشخیص و درمان سرطان در این بیمارستان را شرح داده است:

 برای برنامه‌ریزی درمان صحیح، به تشخیص اولیه صحیح نیازمندیم. در رادیولوژی تشخیصی علاوه بر متخصصین با تجربه، استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و پیشرفته نیز ضروری است. چرا که بکارگیری روش‌های پیشرفته تصویربرداری در بیماران سرطانی، تشخیص دقیق بیماری را ساده‌تر می‌کند.

تکنولوژی‌های پیشرفته برای تشخیص سرطان

تکنولوژی‌های پیشرفته برای تشخیص سرطان

PET/CT برای تشخیص سریع و قابل اطمینان

دستگاه PET/CT به طور خاص در درمان سرطان و برای تشخیص تومور در مراحل اولیه جهت بررسی خوش‌خیم یا بدخیم بودن آن به کار می‌رود.

۳ MRI تسلا برای استفاده حین جراحی

تصویربرداری با این دستگاه حین جراحی مغز، به برداشت کامل تومور کمک می‌کند. بنابراین نیاز به جراحی مجدد برای برداشت تومورهای باقی مانده، کاهش می‌یابد.

تکنولوژی‌های پیشرفته برای درمان سرطان مورد استفاده در بیمارستان آجی‌بادم

گاما نایف:

گاما نایف یک دستگاه رادیوسرجری است که برای درمان تومورهای مغزی بدون نیاز به جراحی، بیهوشی و مراقبت‌های ویژه به کار می‌رود. این درمان در یک جلسه تکمیل می‌شود و بیمار می‌تواند در همان روز پس از درمان، به خانه بازگردد.

راپید آرک:

راپید آرک یک دستگاه رادیوتراپی است که با تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته طراحی شده است. کاهش زمان تصویربرداری به ۳۰-۱۵ دقیقه و کاهش پرتودرمانی به ۲ دقیقه، درمان با این دستگاه را راحت و آسان کرده است.

تریلوژی:

دستگاه تریلوژی شامل سه روش مختلف برای رادیوتراپی است. این دستگاه پیشرفته که هم برای تشخیص و هم برای درمان به کار می‌رود، مزایای بسیاری را از جمله تنظیم شدت دوز درمانی، برای بیمار فراهم کرده است.

تروبیم:

این دستگاه زمان ۳۰-۲۰ دقیقه‌ای برای IMRT را به ۲-۱ دقیقه کاهش داده است. برخی بیماران سرطانی ممکن است مشکلاتی مانند درد، سرفه، مشکلات تنفسی و حرکتی داشته باشند و نمی‌توانند زمان طولانی بدون حرکت روی تخت درمان، قرار بگیرند. دستگاه تروبیم برای این بیماران بسیار مناسب است.

دیگر تکنولوژی درمانی مورد استفاده در این بیمارستان، سایبرنایف است که یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی است و ادامه مطلب به‌طور ویژه به این تکنولوژی اختصاص داده شده است.

سایبرنایف

سایبرنایف چیست؟

سایبرنایف یک سیستم رادیوسرجری روباتیک است که برای درمان سرطان در تمامی قسمت‌های بدن طراحی شده است. با کمک این سیستم، پرتو در یک نقطه متمرکز شده و امکان درمان بافت‌های سرطانی در مغز و بدن و به خصوص بخش‌هایی که دسترسی دشواری دارند، با دوز بالا فراهم می‌شود. با استفاده از این دستگاه، بافت‌های سالم تا حد زیادی در برابر اثر پرتوها محافظت می‌شوند. با بکارگیری تکنولوژی روباتیک و سیستم کنترل کامپیوتری، این دستگاه در اطراف بیمار می‌چرخد و با تابش پرتو از صدها زاویه مختلف، درمان را تکمیل می‌کند. سایبرنایف متشکل از تعداد زیادی سیستم مختلف با تکنولوژی‌های پیشرفته است. مانند سیستمی که با استفاده از تصویربرداری، کنترل دقیق بازوی روباتیک با کامپیوتر و سیستم روباتیک تغییر موقعیت بیمار می‌تواند موقعیت تومور را ردیابی کند.

سایبرنایف چه نوع سرطانهایی را می‌تواند درمان کند؟

سایبرنایف برای درمان هر دو نوع تومور سرطانی و غیر سرطانی در هر ناحیه از بدن و مغز به کار می‌رود و بدون هیچ محدودیتی در اندازه و موقعیت تومور می‌تواند برای درمان تمامی ضایعه‌های مغزی، سر و گردن مورد استفاده قرار گیرد.

این دستگاه در درمان سرطان ریه، پروستات، سرطان‌های سر و گردن، تومورهای ستون فقرات، سرطان پانکراس، متاستازهایی که از طریق دیگر روش‌ها قابل درمان نیستند و تعداد آن‌ها کم است و تومورهای ریه و کبد که موقعیت تومور با تنفس و حرکات روده تغییر می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایبرنایف برای بیمارانی که در گذشته تحت درمان با رادیوتراپی قرار گرفته‌اند اما بیماری آن‌ها مجددا در همان ناحیه عود کرده است نیز به کار می‌رود.

ویژگی‌های درمان با سایبرنایف چیست؟

مهمترین ویژگی‌های درمان با سایبرنایف را به شکل خلاصه می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

  • درمان ضایعه‌های غیر قابل جراحی، کوچک و با دسترسی دشوار با دقت میلیمتری
  • روش درمانی جایگزین عمل جراحی
  • درمان بر اساس شرایط بیمار، طی حداکثر ۱ یا ۵ جلسه
  • امکان تصویربرداری بهنگام در طول درمان
  • امکان اصلاح خودکار موقعیت بیمار در طول درمان
  • درمان تومورهای چندگانه به صورت همزمان
  • درمان بدون درد، بدون نیاز به بیهوشی و بدون نیاز به بستری بیمار

سایبرنایف چگونه عمل می‌کند؟

سایبرنایف بدون نیاز به جراحی، تنها در طی چند جلسه همراه با قرار دادن یک ماسک پلاستیکی روی صورت بیمار انجام می‌شود. در طول درمان، بیمار روی تخت دراز می‌کشد و یک سیستم تصویربرداری موقعیت تومور را تعیین کرده، حرکات آن را دنبال می‌کند و در صورت نیاز، موقعیت بیمار را تغییر می‌دهد.

به این ترتیب تومورهای موجود در ریه و کبد که در اثر تنفس موقعیت آن‌ها تغییر می‌کند، با این روش قابل درمان هستند و در طول این درمان نیازی نیست بیمار نفس خود را نگه دارد یا ریتم تنفس را کنترل کند.

چه متخصصانی، درمان با سایبرنایف را انجام می‌دهند؟

در درمان سرطان با سایبرنایف در بیمارستان آجی بادم، تیم درمان شامل متخصصین آنکولوژی پرتو، فیزیک پزشکی که مسئولیت کیفیت درمان را بر عهده دارد، تکنسین رادیوتراپی که از دستگاه استفاده می‌کند، پزشکان، پرستاران، منشی و تیم پشتیبان که ارائه کلیه خدمات پزشکی و پاسخ به سوالات و نگرانی‌های بیمار را بر عهده دارند، می‌شود.

جهت هماهنگی و تعیین وقت برای مشاوره رایگان پزشکی می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید، یا به وب‌سایت و کانال تلگرام ما مراجعه کنید.

تلفن دفتر تهران:

+۹۸ ۹۱۰ ۲۲۷ ۵۶۶۲

تلفن دفتر تبریز:

+۹۸ ۹۱۴ ۴۹۴ ۶۰۷۴

وب‌سایت رسمی بیمارستان ACIBADEM:

http://www.acibadem.ir/international-patients-center/contact-us/

کانال تلگرام مجموعه:

https://t.me/joinchat/AAAAAD9tHaUFg1oxggRMeQ

نظر خود را بیان کنید