هیپنوتیزم

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم زیر مجموعه ای از علم روانشناسی می باشد که شخص در آن از طریق تلقین ، در حالت ویژه ای از هوشیاری نیز قرار خواهد گرفت که ذهن بر روی آن موضوع تمرکز می نماید. در این حالت در امواج مغزی تغییراتی ایجاد خواهد شد که آگاهی محیطی نیز کاهش می یابد و در خصوص موضوعات قابل توافق تلقین پذیری شخص افزایش پیدا می کند.

معمولا تمامی افراد هنگامی که غرق در مطالعه یک کتاب ، گوش دادن به موسیقی دلخواه ، مشاهده یک فیلم و یا هر نوع فعالیت مورد علاقه دیگری باشند ، هیپنوتیزم را تجربه کرده اند. به این دلیل که در این موقعیت ارتباط آن ها با محیط اطراف کم خواهد شد و امکان دارد که متوجه صدای اطراف نیز نشوند.

اشخاصی که در زمان فکر نمودن به موضوعی به شدت بر روی آن موضوع متمرکز می شوند ، توانایی هیپنوتیزم پذیری بالایی خواهند داشت.

هنگامی که این افراد در حالت هیپنوتیزم قرار می گیرند ، به ذهن خود جهت پذیرش پیشنهادات و همچنین تلقینات درمان گر آمادگی می دهند که هیپنوتیزم بر روی آن ها تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. و در این صورت تلقینات مثبت و درمانی به لایه های عمیق ذهن نفوذ می کند. شما خواهید توانست در بهترین مرکز مشاوره هیپنوتیزم و هیپنوتراپی این کار را انجام دهید.

 انواع هیپنوتیزم

هیپنوتیزم به سه نوع تلقینی ، پسرفتی و تحلیلی تقسیم بندی می شود ، که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

متخصصین دانش هیپنوتیزم هر کدام از این موارد استفاده می کنند. تلقین درمانی هنگامی انجام می شود که جهت تغییر دادن نحوه تفکر ، احساس و همچنین کردار به فرد تلقینات ساده ای القا می گردد تا مشکل او به این صورت حل شود. در شیوه پسرفت درمانی ، شخص می بایست خاطرات قدیمی خود را به یاد بیاورد ، تا به دلایل به وجود آمدن مشکلات کنونی خود پی ببرد.

در تحلیل درمانی ، متخصص ذهن ناخودآگاه شخص را تحلیل می نماید تا مشکلات او نیز حل گردد.

مرکز مشاوره هیپنوتیزم

کاربرد هیپنوتیزم

  • شما می توانید برای تفریح ، هیپنوتیزم را انجام دهید.
  • شما می توانید افکار منفی دیگران را نسبت به خودتان با این کار تغییر دهید.
  • شما با هیپنوتیزم خواهید توانست شخصی را جهت دیدنتان احضار نمایید.
  • با هیپنوتیزم می توان خانواده از هم پاشیده ای را دور هم جمع نمود.
  • با استفاده از هیپنوتیزم شما خواهید توانست دشمنتان را تبدیل به دوست خود کنید.
  • شما می توانید از هیپنوتیزم در تجارت استفاده کنید.

مزایای هیپنوتیزم

هیپنوتیزم می تواند در درمان ترک سیگار ، ناخن جویدن ، بازی با مو ، کنترل پرخوری های عصبی و لاغری کمک نماید. با استفاده از مزایای هیپنوتیزم می توان خیلی از ناراحتی های فکری و همچنین اختلالات روانی را معالجه نمود. هیپنوتیزم در از بین بردن اندوه ، نگرانی ، ایجاد نشاط و شادمانی بسیار موثر خواهد بود.

از طریق هیپنوتیزم می توان بیماری هایی همانند سر درد ، تنگی نفس ، بی خوابی ، نگرانی ، اختلالات سو هاضمه ، بعضی از ناراحتی های قلبی ، ترس ، اضطراب ، آشفتگی ، افسردگی ، نا امیدی ، دلسردی ، اغلب بیماری های جسمی ، عادات و رفتار ناخوشایند و بیماری هایی که منشا آن عصبی و درمانی داشته باشند ، قابل درمان خواهد بود.

با استفاده از هیپنوتیزم می توان قدرت تفکر ، تخیل و همچنین حافظه را تقویت نموده و فرد را قادر به استفاده از نهایت ظرفیت مغز خود نماید.

هیپنوتراپی

هیپنوتراپی

هیپنوتراپی به افراد کمک می نماید تا در مشکلاتی که دارند غلبه نمایند. این روش معمولا با قرار دادن شخص در وضعیت ناخودآگاه و همچنین توصیه شیوه های رفتاری و یا تقویت اعتقاداتی که فرد امکان دارد داشته باشد انجام می گردد. تکنیک های هیپنوتراپی معمولا به چند بخش تقسیم بندی می شوند. یکی از این تکنیک ها که در درمان از طریق هیپنوتیزم استفاده می شود ، بازگشت سنی و یا بازگشت به روزهای گذشته خواهد بود.

در این تکنیک از هیپنوتراپی ، افکاری که فرد در یک بازه زمانی خاصی را داشته است به یاد می آورد. با یادآوری دوباره این افکار ، بیمار خواهد توانست به تصمیماتی که امکان دارد در آن بازه زمانی گرفته باشد برسد. خوشبختانه این شیوه به افزایش اعتماد به نفس و همچنین تقویت قدرت شخصی بیماران نیز کمک فراوانی می کند. در ادامه به دیگر تکنیک ها می پردازیم.

تجدید حیات

تجدید حیات تا حدودی شبیه تکنیک بازگشت به گذشته می باشد و در آن از بیمار خواسته می شود گذشته خود را به یاد آورد. در تکنیک تجدید حیات توصیه هایی به بیمار خواهد شد و کمک می کند تا رویدادها و یا حوادث ویژه ای را مجدد به یاد آورد.  به همین دلیل با استفاده از تکنیک تجدید حیات می توان ذهن افراد را تازه تر کرد. که هیپنوتیزم کننده می تواند با استفاده از تفکرات بر روی مشکلات بیمار کار نموده و شرایط او را بهبود ببخشد.

مرکز مشاوره هیپنوتراپی

شبیه سازی

شبیه سازی تکنیک دیگری از تکنیک های هیپنوتراپی به حساب می آید که مشاوران از آن نیز استفاده می نماید. هنگامی که نیاز باشد تا بیمار آرام گردد ، از این تکنیک استفاده می شود.

در تکنیک شبیه سازی ، به بیمار گفته می شود تا تجربیات تازه ای که مشاور با دقت بیان می کند را تصور کرده و به صورت رنگی آن ها را بازگو نماید. همین کار موجب خواهد شد تا ذهن بیمار از علایق گذشته رها شود و به یک وضعیت جدید وارد گردد.

درمان بخشی تبت

تکنیک درمان بخشی توسط فردی به نام کارلز تبت ابداع گردید. در این تکنیک ، بیمار مشکل خود را در صورتی که تحت وضعیت بیهوشی برگرفته از هیپنوتیزم می باشد بازگو می نماید ، که در همین حال فرد هیپنوتیزم کننده تلاش خواهد کرد تا مشکلات بیمار را به قسمت های مختلفی تقسیم بندی نماید.

با استفاده از این تکنیک ، می توان قسمت هایی از مشکل که نیاز به تغییراتی دارد را شناسایی نموده و با دقت تمامی عملیاتی که فرد می بایست جهت تغییر مشکلاتی که با آن مواجه بوده است را انجام دهد.

نظر خود را بیان کنید