پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

غده چربی لیپوما چیست؟

همه چیز درباره لیپوما و روش درمان آن

لیپوماها غدد زیر پوستی هستند که به دلیل رشد بیش از حد سلول های چربی به وجود می آیند. پزشکان لیپوما را جزو تومورهای خوش خیم می دانند، به این معنی که این غدد قابلیت سرطانی شدن ندارند. با این حال، ممکن است مردم تمایل داشته باشند که لیپومای خود را که موجب درد، عوارض جانبی و یا سایر مشکلات شده بردارند.

بعضی از مردم نیز در مورد ظاهر لیپومایی که بر روی پوستشان به وجود آمده نگران باشند و به این خاطر دست به جراحی بزنند.

لیپوما می تواند در هر جایی از بدن که در آن سلول های چربی وجود دارد رشد کند اما به نظر می رسد که این عارضه بیشتر بر روی شانه ها، قفسه سینه، کمر، گردن، ران و زیر بغل ظاهر می گردد.

در موارد نادر، ممکن است که این غدد چربی در اندام های داخلی، استخوان ها یا ماهیچه ها نیز به وجود آیند. لیپوما نرم است و وقتی که با انگشت آن را فشار دهید، ممکن است در زیر پوست اندکی حرکت کند. این غده ها معمولا در طی یک ماه یا یک سال به آرامی رشد می کنند و غالبا به اندازه ۲-۳ سانتی متر می رسند. گاهی اوقات، نیز غده های لیپوم، می توانند تا بیش از ۱۰ سانتی متر رشد کنند.

در این مقاله، ما به بررسی علل، علائم و پیامدهای لیپوما برای سلامتی خواهیم پرداخت. علاوه بر این ما عوامل به وجود آورنده ی آن ها، نحوه تشخیص و برداشتن این غدد را تحلیل می کنیم.

لیپوما چیست؟

لیپوما چیست؟

علل بروز لیپوما

هنوز به طور قطعی مشخص نشده که علل مسبب لیپوما چه چیزهایی هستند. برخی افراد یک ژن معیوب را از والدین خود به ارث می برند که می تواند باعث ایجاد لیپوما گردد. البته این امر فوق العاده نادر است و به عنوان لیپوماتوزیس چندگانه خانوادگی شناخته می شود. لیپوماها در افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی هستند نیز بروز می کند که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • سندرم گاردنر
 • سندرم کوهدن
 • بیماری مادلونگ
 • adiposis dolorosa

علاوه بر این محققان بیان نمودند که برخی از لیپوما ها ممکن است ناشی از آسیب هایی باشند که تاثیر قابل توجهی بر منطقه آسیب دیده خواهند گذاشت.

علائم لیپوما

فرد مبتلا به لیپوما معمولا یک توده نرم و بیضی شکل را درست زیر پوست بخشی از بدن خود احساس می کند. لیپوماها معمولا دردی ندارند، مگر این که بر روی مفاصل، اندام ها، بخش های دارای گیرنده های عصبی و یا رگ های خونی وجود داشته باشند. در بیشتر موارد این عارضه دارای هیچ گونه علایم دیگری نیست.

فرد مبتلا به لیپومایی که در قسمت عمیق تری از پوست وجود دارد، ممکن است قادر به مشاهده یا احساس آن نباشد. با این حال، لیپومای عمیق ممکن است باعث ایراد فشار بر اندام های داخلی، یا اعصاب و قسمت های مرتبط با آن شود. به عنوان مثال، فردی با لیپومایی در داخل یا نزدیک روده ها ممکن است مدام احساس تهوع، استفراغ و یبوست داشته باشد.

پیامدهای ناشی از لیپوما برای سلامتی

لیپوماها توده های خوشخیمی از سلول های چربی هستند. با این حال، کارشناسان در مورد این که آیا لیپوماها احتمال تبدیل شدن به سرطان را دارا هستند یا خیر، با هم اتفاق نظر ندارند. توده ی سرطانی متشکل از سلول های چربی به عنوان لیپوسارکوم شناخته می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از کارشناسان نتیجه گرفته اند که لیپوسارکوم ها از لیپوما ها به وجود نمی آیند بلکه در واقع یک نوع متفاوت از تومورها هستند. آن ها معتقدند که پزشکان بعضی اوقات لیپوسارکوم ها را با لیپوما اشتباه می گیرند. در مقابل، متخصصان دیگری معتقدند که لیپوما ممکن است هم شامل سلول های سرطانی و هم پیش سرطانی باشد، اما بسیار بعید به نظر می رسد که لیپوما به سرطان تبدیل شود.

علت ایجاد لیپوما چیست؟

علت ایجاد لیپوما چیست؟

عوامل خطرناک ایجاد کننده ی لیپوما

این امر بسیار عادی است که یک فرد لیپوما داشته باشد. کارشناسان تخمین می زنند که حدود ۱ درصد از مردم لیپوما دارند. احتمال به احتمال زیاد افرادی که در خانواده ی شان یک یا چند نفر به لیپوما مبتلا هستند دچار این بیماری می شوند.. لیپوما ها بیشتر در بازه ی سنی ۴۰ تا ۶۰ سال رخ می دهند. سایر عوامل خطرناکی که ممکن است به بروز لیپوما منجر شوند عبارتند از:

 • چاقی
 • کلسترول بالا
 • دیابت
 • بیماری کبد
 • اختلال در تحمل گلوکز

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر تغییراتی را در لیپومای خود احساس نمودید یا اگر تعداد لیپوماها افزایش یافت باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. تغییرات زیر ممکن است در لیپوما رخ دهد

 • افزایش حجم و یا رشد بسیار سریع و ناگهانی لیپوما
 • دردناک شدن لیپوما
 • قرمز شدن لیپوما و یا خونریزی از آن
 • تبدیل شدن آن به یک توده ی سخت فاقد تحرک
 • ایجاد تغییرات چشمگیر در پوست

نحوه ی تشخیص لیپوما

پزشکان معمولا لیپوما را با یک معاینه ی فیزیکی ساده تشخیص می دهند. آنها ممکن است معاینه ی خود را با بررسی و لمس توده شروع کنند. اگر لیپوما بزرگ یا دردناک باشد، پزشک ممکن است آزمایش هایی را برای بررسی این که آیا توده سرطانی است یا خیر انجام دهد. آنها ممکن است از تست های زیر استفاده کنند:

 • بیوپسی، که در آن دکتر یک نمونه ی کوچک از سلول ها را از توده جدا کرده و بافت را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا علائم سرطان را جستجو کند
 • اسکن با امواج آلتراسوند
 • اسکن ام آر آی
 • سی تی اسکن

چه هنگامی جراحی برداشتن لیپوما لازم است؟

لیپوماها معمولا بی ضرر هستند، بنابراین اکثر مردم نیازی به جراحی و برداشتن آن ندارند. اما برخی افراد ممکن است به دلایل زیر بخواهند لیپومای خود را بردارند

 • تبدیل شدن به یک توده ی سرطانی
 • بزرگ شدن یا رشد سریع آن
 • لیپوما باعث ایجاد علائم شدید مانند درد و ناراحتی شود
 • تداخل با عملکرد طبیعی بدن
 • از زیبایی فرد بکاهد
 • دکتر نتواند تشخیص دهد که توده لیپوماست یا نوعی تومور پوستی

روش برداشتن لیپوما

اغلب پزشکان لیپوماها را با جراحی برمی‌دارند. در این روش، یک برش کوچک در پوست ایجاد شده و سپس لیپوما را به سمت بیرون فشار می دهند. فرد مورد جراحی قرار گرفته معمولا تحت بیهوشی موضعی قرار گرفته و باید در همان روز مرخص شده و به خانه باز گردد. در مورد لیپوماهای بزرگ، پزشک ممکن است به برش قابل توجهی برای برداشتن آن ها نیاز داشته باشد. همچنین ممکن است برای برداشتن برخی از لیپوماها به لیپوساکشن نیاز باشد. برای انجام این کار، پزشک باید برشی را در توده ایجاد کرده و یک لوله نازک و توخالی را از طریق برش وارد آن کند. سپس دکتر از این لوله برای مکیدن توده سلول های چربی به بیرون از بدن استفاده می کند. پس از جراحی، پزشک معمولا لیپوماها را برای تجزیه و تحلیل به یک آزمایشگاه ارسال می کند. این نوع جراحی ها پس از التیام زخم، تنها یک اسکار کوچک را بر روی بدن به جای می گذارند.

سخن کلی

لیپوماها تومورهای چربی بی ضرری هستند که می توانند در زیر پوست به وجود آیند. آن ها معمولا بدون درد هستند و به درمان خاصی نیاز ندارند. با این حال ، در صورتی که باعث درد و یا علائم دیگری شوند، یا اگر از لحاظ زیبایی برای فرد مشکلاتی را ایجاد نمایند فرد می تواند با مراجعه به پزشک، آن ها را بردارد. تومورهای چربی می توانند خوش خیم یا سرطانی باشند. با این حال، کارشناسان بر سر این موضوع که آیا خود لیپوماها می توانند سرطانی شوند یا خیر با هم اتفاق نظر ندارند. اگر لیپوماها دردناک و بزرگ تر شدند یا تغییر شکل دادند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

نظر خود را بیان کنید