در چند سال اخیر، دستگاه تروبیم در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته است. این دستگاه تمام تکنولوژی‌های مورد نیاز برای آنکولوژی با پرتو را ترکیب کرده است. این دستگاه همچنین امکان انجام رادیوتراپی برای تومورهای سرطانی در نقاط مختلف بدن را بدون اینکه آسیبی به بافت‌های سالم اطراف تومور برسد، فراهم کرده است.

در مراحل مختلف درمان سرطان، ۶۵ درصد از کل بیماران سرطانی، از رادیوتراپی استفاده می‌شود. وقتی موقعیت تومور به درستی تعیین شده و انرژی با دوز صحیح به بافت تومور منتقل شود، آسیب سلولی در تومور حاصل می‌شود. به عبارت دیگر، سلول‌های سرطانی در نقطه مورد نظر از بین می‌روند. با توجه به اینکه این فرآیند مشابه برداشتن تومور از طریق جراحی باز است، به رادیوتراپی از طریق اعمال پرتو به یک نقطه، رادیوسرجری یا جراحی با پرتو گفته می‌شود.

طبق گفته‌های ، پروفسور Meriç Şengöz، یکی از متخصصان بیمارستان آجی بادم “این روش با اعمال دوز پرتو، مانند چاقوی جراحی سودمند است. در حالی که آسیب به بافت‌های مجاور را نیز به حداقل رسانده و تومور سرطانی را به طور کامل از بین می‌برد. جراحی‌های مرسوم نیازمند خارج کردن تومور از بدن است، ولی رادیوسرجری بدون ایجاد برش و نیاز به خارج کردن تومور، تومور را از بین می‌برد”.

این نوع درمان به تشخیص صحیح بیماری، شرایط مناسب بیمار، اطلاعات کامل درباره جزئیات درمان و فرآیند تصویربرداری پیشرفته نیاز دارد.

پروفسور Şengöz در این باره می‌گوید “ما نیاز داریم دید واضحی نسبت به موقعیت دقیق تومور و مرزهای آن داشته باشیم. ما موقعیت بیمار و شیوه درمان را به خوبی مشخص می‌کنیم، تا به کمک آن بیمار را در موقعیت صحیح درمان قرار دهیم که خوشبختانه با استفاده از دستگاه تروبیم، این حرکت با دقت بالایی انجام می‌شود.”

آیا این دستگاه برای درمان تومورهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن که توسط دستگاه تروبیم اعمال می‌شود، برای ریه، نواحی سر و گردن و هر نوع متاستازی که خیلی بزرگ نبوده و در نواحی داخلی ستون فقرات قرار دارد، تومورهایی که در کبد که ارگانی متحرک است قرار دارند و تومورهایی که در غدد فوق کلیوی و پانکراس قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق گفته‌های پروفسور Şengöz، تومورهای پروستات، استخوان و سارکوم‌های بافت نرم در تمام بخش‌های بدن نیز می‌توانند با این روش و به کمک رادیوتراپی درمان شوند.

تروبیم برای افرادی که نمی‌خواهند جراحی انجام دهند یا برای جراحی مناسب نیستند!

وقتی از رادیوسرجری برای درمان ضایعات مغزی استفاده می‌شود، به آن رادیوتراپی استریوتاکتیک (SRT) و وقتی از آن برای درمان ضایعات در سایر نقاط بدن استفاده می‌شود، به آن رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن (SBRT) گفته می‌شود که تروبیم این دو تکنولوژی را در یک دستگاه ترکیب کرده است.

پروفسور Şengöz می‌گوید مدتهاست از رادیوتراپی استریوتاکتیک برای درمان تومورهای مغزی استفاده می‌شود و تروبیم به تازگی رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن را نیز وارد کار کرده است. Şengöz می‌گوید اولین درمان مناسب با استفاده از این روش، درمان سرطان ریه است. ریه یک ارگان متحرک است که سرطان ریه را به یک بیماری پرخطر تبدیل می‌کند. از بین بردن تومور ریوی بسیار مهم و حیاتی است. جراحانی که با این بیماری در مراحل پیشرفته روبرو شده‌اند می‌دانند در این مرحله، انجام جراحی اجتناب ناپذیر است. البته انجام جراحی در برخی از موارد پیشرفته امکان‌پذیر نیست. از طرف دیگر، رادیوتراپی دست جراح را بسیار باز گذاشته است و به تکنولوژی خاصی نیاز ندارد. افزایش آگاهی عمومی و توسعه روش‌های پیشرفته تصویربرداری، امکان تشخیص ندول‌های اولیه و مراحل اولیه سرطان ریه را فراهم کرده است. علاوه بر این، رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن توسط تروبیم، روشی مناسب برای افرادی است که نمی‌خواهند جراحی انجام دهند یا برای جراحی مناسب نیستند. علاوه بر تومورهای ریوی اولیه در مراحل نخستین، به کمک دستگاه تروبیم می‌توان ندول‌های متاستازی ریوی را نیز تحت تابش قرار داد.

انتخاب بیماران مناسب

پروفسور Meriç Şengöz می‌گوید درمان با تروبیم نیازمند بیمارانی است که برای جایگزین کردن درمان موضعی با جراحی مناسب باشند. یعنی این بیماران نباید به درمان سیستمیک (شیمی‌درمانی و درمان دارویی) نیاز داشته باشند و باید به طور کامل از طریق روش‌های موضعی درمان شوند. پروفسور Şengöz می‌گوید “در چنین مواردی، رادیوسرجری یکی از روش‌های درمانی جایگزین است. ما هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم ولی در سال‌های پیش رو، به جایی می‌رسیم که حتی از بیمارانی که برای جراحی مناسب هستند بپرسیم جراحی را ترجیح می‌دهند یا رادیوسرجری را.”

مزایای بیشتر برای بیماران سرطانی

با توجه به اینکه رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن توسط تروبیم در زمان بسیار کوتاه‌تری انجام می‌شود، تحمل کردن آن برای بیمار آسان‌تر است. در حالی که روش‌های درمانی استاندارد، بیش از یک ماه زمان می‌برند، تکمیل درمان هر نوع توموری به کمک رادیوتراپی، حداکثر ۵ روز زمان نیاز دارد.

نتایج درمانی رضایت بخش

رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن توسط تروبیم، احتمال استفاده از دوزهای بالای پرتو را افزایش می‌دهد. پروفسور Şengöz می‌گوید “مطالعات انجام شده بر روی درمان با اشعه نشان می‌دهد، هیچ موجود زنده‌ای وجود ندارد که با پرتو نابود نشود. به طور کلی، این موضوع به دوز پرتوی تابیده شده و ابعاد هدف مورد نظر بستگی دارد. با توجه به اینکه درمان با تروبیم از طریق اعمال دوز بالای پرتو به یک ناحیه بسیار محدود صورت می‌گیرد، تومورها با احتمال بیشتری تحت کنترل قرار می‌گیرند. ما در بیمارستان آجی‌بادم، از نتایج این درمان در فازهای اولیه بیماری بسیار راضی هستیم. استفاده از این روش در برخی از مراکز خارجی نیز ثمربخش بوده است.”

برای اطلاع از خدمات بیمارستان ACIBADEM با ما در ارتباط باشید.

به فارسی پاسخ‌گوی شما خواهیم بود.

راه‌های ارتباطی با بیمارستان آجی‌بادم

وب‌سایت مجموعه ACIBADEM

تلفن‌های هماهنگی جهت تعیین وقت مشاوره رایگان پزشکی و کسب اطلاعات بیشتر:

دفتر تهران:

+۹۸ ۹۱۰ ۲۲۷ ۵۶۶۲

دفتر تبریز:

+۹۸ ۹۱۴ ۴۹۴ ۶۰۷۴

کانال تلگرام مجموعه:

https://t.me/joinchat/AAAAAD9tHaUFg1oxggRMeQ

 

 

 

 

نظر خود را بیان کنید