شاید برای بسیاری که برای اولین بار قصد استفاده از روش الکترولیزر برای حذف موهای زادذ بدن خود را دارند این پرسش مطرح شود که چه اقداماتی می بایست قبل از آن انجام داده تا یک جلسه مفید و با حداکثر نتیجه را داشته باشیم . البته معمولا پزشکان محترم هر کلینیک در ابتدا نکات مهم را خاطر نشان کرده اما ما تلاش کرده ایم برخی از مهم ترین آنها را اینجا گرد هم آوریم .

۱. قبل از انجام لیزر نیاز به معاینه توسط متخصص پوست دارید
این کار به این دلیل است که متناسب با جنس پوست و نوع موهای زائد بدن می بایست دستگاه مناسب با طول موج متناسب برای شما انتخاب شود که تشخیص بهترین دستگاه و طول موج به عهده پزشک بوده و پس از معاینه توصیه ها و دستورالعمل های لازم را به شما خواهد داد.

۲. حمام کنید
بهتر است قبل از مراجعه به کلینیک برای استفاده از لیزر موهای زائد بدن حمام کرده و بدن خود را از هرگونه آلودگی و مواد بجای مانده از تعرق بدن پاک نموده و از هیچ گونه کرم ، لوسیون ، مام و اسپری استفاده ننمائید چرا که ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد تداخل و حساسیت گردد. در باره استحمام نیز بهتر است با آب ولرم دوش گرفته و از حمام با آب داغ پرهیز کنید.

۳. موهای زائد خود را صلاح کنید
حتما قبل یک روز قبل از رفتن به کلینیک موهای زائد بدن خود را یا با ماشین اصلاح و یا با تیغ بتراشید. این نکته را باید بدانید که لیزر فقط با ریشه موی زائد شما کار داشته و بر روی آن تاثیر می گذارد ، پس ساقه موهای زائد نه تنها در عملکرد بهتر لیزر بی تاثیر بوده بلکه با جلوگیری از رسیدن مقدار کافی اشعه به ریشه مو تاثیر آن را تا حد زیادی کاهش می دهد. نکته مهم دیگر در این خصوص اصلاح با روش هایی مانند کرم های موبر یا اپیلاسیون بوده که به هیچ وجه نباید قبل لیزر این کار را انجام دهید به این خاطر که این روش ها و هر نوع روش دیگری که مو را از ریشه اصلاح می کند باعث می گردد تا ریشه ای برای جذب اشعه لیزر وجود نداشته باشد و در واقع لیزر درمانی بی تاثیر خواهد بود. پس فقط مجاز به اصلاح با ماشین اصلاح و تیغ خواهیم بود. اگر از روش هایی که مو را از ریشه در می آورند استفاده کنید می بایست جلسه لیزر خود را به حدود سه هفته بعد تر موکول کرده تا ریشه ها مو مجددا رشد کرده باشند.

۴. لیز نواحی اطراف چشم ممنوع است
از آنجایی ه در نواحی دور چشم پوست افراد بسیار نازک تر بوده و همچنین موهای زائد نیز به ندرت در این نواحی رشد می کنند ، لیزر نواحی دور چشم منوع بوده و هنگام انجام قسمت های دیگر صورت که نزدیک به چشم است مانند گونه ها و یا پیشانی می بایست از عینک مخصوص استفاده شود.

۵. عادت ماهیانه
اگر جلسه درمانی خود را از قبل رزرو کرده و این زمان با دوره عادت ماهانه شما تداخل پیدا کرد می بایست زمان انجام لیزر درمانی را به چند روز پس از این دوره موکول کنید . چرا که در این دوران بدن تحت تاثیر تغییرات هرمونی بوده و از نظر قوای فیزیکی نیز در حالت ضعیفی قرار دارد. به همین خاطر بهتر است دور روز قبل و تا دور روز پس از عادت ماهیانه از انجام این کار پرهیز نمائید.

۶. اطلاعات درمانی
اگر تحت در هفته ها و ماه های اخیر تحت درمان بیماری های پوستی نظیر حساسیت های پوستی ، تبخال ، قارچ و اگزما بوده اید و اگر داروی خاصی برای آنها مصرف می کنید و یا به تازگی مصرف کرده اید می بایست با پزشک متخصص در کلینیک پوست و زیبایی مشورت کرده و ایشان را در جریان کامل پروسه درمانی که درحال انجام آن بوده و یا به تازگی پشت سر گذاشته اید قرار داده تا اگر نیاز به تغییر زمان انجام این عمل یا تغییر موج دستگاه برای شما وجود دارد ، در نظر گرفته شود.

۷. استفاده از سولاریوم
اگر می خواهید برای رفع موهای زائد بدن خود از روش الکترولیزر استفاده کنید احتمالا با مطالعه این مطلب تا اینجا به این نتیجه رسیده اید که در هنگام انجام این کر می بایست پوست شما از نظر فیزیکی در سلامت کامل و بدور از هرگونه تحریک یا عارضه ای باشد. استفاده از تمامی روش هایی که برای برنزه کردن پوست بدن استفاده می شود مانند آفتاب طبیعی ، سولاریوم و حتی اسپره های تیره کننده به دلیل حساس کردن پوست شما با لیزر موهای زائد تداخل داشته و می بایست از انجام آنها چه قبل از جلسه لیزر و چه بعد از آن حداقل دوماه صرف نظر کنید. انجام این دوعمل بصورت همزمان باعث ایجاد مشکلات پوستی بسیاری از جمله پوسته شدن ، تاول و کبودی پوست می گردد.

در انتها این نکته را نیز می بایست خاطر نشان کرد که برای دستیابی به بهترین نتیجه در رفع موهای زائد بدن خود نیاز به صبر و تکرار چند جلسه ای خواهید داشت که بسته به رنگ موهای زائد و نوع آنها در افراد مختلف از سه جلسه تا شش جلسه متغییر بوده و این نکته را نیز مد نظر داشته باشید حتی تا چند هفته پس از انجام لیزر موهای زائد شما رشد خواهد کرد و سپس به مرور شروع به ریزش کرده و این کاملا طبیعی بوده و برای کمک به ریزش سریع آن نیاز به انجام هیچ گونه اقدامی نیست و فقط زمان نیاز دارد اما نتیجه کامل هر جلسه تقریبا پس از ۶۰ تا ۹۰ روز قابل مشاهده خواهد بود و بهتر است بین جلسات درمانی خود نیز این فاصله را رعایت نمائید.

نظر خود را بیان کنید