مزایا و معایب تزریق بوتاکس و ژل بر جوانسازی پوست

امروزه تزریق بوتاکس و تزریق ژل (فیلر) به دو روش رایج زیباسازی و جوانسازی پوست تبدیل شده است. افراد زیادی برای بهبود ظاهر پوست خود می خواهند از این روش ها استفاده کنند، اما تفاوت میان تزریق بوتاکس با تزریق ژل را نمی دانند و از مزایا و معایب آن اطلاعی ندارند. در این مقاله به مهم ترین مزایا و عوارض تزریق ژل و بوتاکس پرداخته شده است و می تواند شما را در تصمیم گیری بهتر یاری دهد.

بوتاکس چیست و چرا از تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست استفاده می شود؟

بوتاکس یک داروی شل کننده عضلانی چین و چروک است؛ این ماده از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده، که برای فلج موقت عضلات استفاده می شود. تزریق بوتاکس برخی از سیگنال های شیمیایی اعصاب را مسدود می کند، در واقع بیشتر سیگنال هایی که باعث انقباض عضلات می شوند. رایج ترین کاربرد این تزریق ها شل شدن موقت عضلات صورت است که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می شود.

مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

 1. بوتاکس یک درمان موقت است. شما می توانید حتی پس از یک بار تزریق منصرف شوید و دیگر به دوره درمان ادامه ندهید .
 2. پوست شما به هیچ وجه تغییر اساسی نمی کند و با گذشت زمان به شکل اصلی خود در می آید.
 3. بر اساس تحقیقات، بوتاکس علاوه بر درمان موثر برای چین و چروک، باعث کاهش یا از بین بردن خطوط ناشی از برخی حالات خاص صورت می شود.
 4. زمان تزریق بوتاکس کوتاه است و معمولاً فقط ۱۵-۱۰ دقیقه طول می کشد.
 5. تزریق بوتاکس سریع نتیجه می دهد. در عرض چند ساعت و یا در یک روز نتیجه مشاهده می شود.
 6. در بعضی از افراد نتیجه تزریق بوتاکس چشمگیرتر است اما این دارو تقریباً در همه افراد موثر است.
 7. هنگام استفاده از بوتاکس خطرات بسیار کمی برای سلامتی وجود دارد. اگرچه زنان باردار باید از این دارو اجتناب کنند.

معایب و عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

 1. بسته به دلیل استفاده شما از بوتاکس، مزیت اصلی آن می تواند به یک ضرر تبدیل شود. بوتاکس یک راه حل موقتی است. اگر برای طولانی مدت می خواهید خطوط و چین و چروک ها را برطرف کنید، باید به طور منظم بوتاکس تزریق کنید.
 2. بوتاکس می تواند از برخی حالات صورت جلوگیری کند. بوتاکس عضلات صورت شما را فلج می کند. در بعضی موارد این کار می تواند باعث ایجاد ظاهری مداوم متعجب یا اخمو برای چهره شما شود.
 3. مواردی از واکنش های آلرژیک به بوتاکس وجود داشته است، به ویژه در افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند. اگرچه این پیشامدها به راحتی قابل درمان است، اما برخی از واکنش ها می توانند به سرعت دردناک و شدید شوند.
 4. برای تزریق بوتاکس حتما به یک متخصص حرفه ای احتیاج دارید. در صورت بروز شرایط اضطراری (مانند واکنش های آلرژیک) باید داروی درمانی به درستی و در یک محیط پزشکی تجویز شود.
 5. تزریق بوتاکس هزینه تقریبا بالایی دارد.

مزایا و معایب تزریق بوتاکس و ژل بر جوانسازی پوست

ژل (فیلر) چیست و چرا از تزریق ژل برای زیباسازی پوست استفاده می شود؟

ژل به عنوان پرکننده چین و چروک شناخته می شود. دومین مورد محبوب بعد از بوتاکس در روش های غیر تهاجمی جوانسازی و زیباسازی پوست، ژل ها هستند. ژل (فیلر) معمولاً با پر کردن چین و چروک ها و گاهی اوقات با تجمع قسمت هایی از صورت که چربی از دست داده است به زیباسازی پوست یاری می دهد. تزریق ژل برای نمونه روی گونه ها و در زیر چشم، یک جلسه درمانی به اندازه ۲۰ دقیقه طول می کشد و در برخی موارد می توانید نتایج فوری را مشاهده کنید. ژل ها، بر خلاف تزریق بوتاکس که باعث شل شدن عضله زیر چروک پوست می شود، خط، چین یا ناحیه مورد نظر را با یکی از چندین ماده مختلف پر می کند. در نتیجه، نقاط مشکل زا تقریباً از بین می روند.

از ژل ها می توان به عنوان “حجم دهنده”، ایجاد گونه های چاق و بلند کننده چانه، خط فک و شقیقه ها، پر کردن لبهای نازک و افتادگی پوست دستها نیز استفاده کرد.

مزایای تزریق ژل چیست؟

 1. تزریق ژل سریع است و حداکثر فقط به بی حس کننده موضعی نیاز دارد.
 2. نتایج تزریق ژل فوری هستند و زمان توقف کم است و تقریباً وجود ندارد.
 3. ژل ها نمای ظریفی را ایجاد می کنند که می تواند متناسب با نیازهای زیبایی صورت شما تنظیم شود.

معایب و عوارض تزریق ژل چیست؟

 1. تزریق ژل موقتی می باشد و برای حفظ اهداف زیبایی شما، نیاز به تزریق های مکرر دارد.
 2. برخی از افراد ممکن است حساس باشند و پس از تزریق ژل کبودی، خارش و تورم را تجربه کنند.
 3. تغییر رنگ پوست یکی دیگر از معایب تزریق ژل (فیلر) است.
 4. ایجاد توده ها یا عدم تقارن نیز ممکن است رخ دهد.
 5. در موارد نادر، ممکن است ژل به مناطق اطراف پوست تغییر مکان کند.
 6. نتایج بعد از تزریق ژل به تجربه و صلاحیت متخصص شما بستگی دارد.

مقایسه تزریق بوتاکس و ژل بر جوانسازی پوست

 • بوتاکس و ژل های تزریقی می توانند برای درمان چین و چروک استفاده شوند، اما نحوه عملکرد آنها بسیار متفاوت است.
 • بوتاکس به طور کلی برای درمان چین و چروک پوستی استفاده می شود، در حالی که ژل برای چین و چروک های استاتیک و پایدار موثرتر هستند.
 • ماندگاری پرکننده ها بیشتر از بوتاکس است اما معمولاً گران ترند.
 • بوتاکس نوعی سم بوتولینوم تصفیه شده است. تزریق بوتاکس سابقه طولانی در کشورهای توسعه یافته دارد و بیشتر برای درمان چین و چروک و خطوط ریز استفاده می شود. بوتاکس با فلج موقت عضلات زیرین صورت که باعث ایجاد چین و چروک می شوند، عمل می کند.
 • از ژل ها می توان برای درمان چین و چروک پوست نیز استفاده کرد. ژل ماده ای است که برای افزودن موقت حجم به صورت، زیر پوست تزریق می شود و به طور موثر چین و چروک ها را پر می کند و پوست را صاف می کند. چند نوع ماده مختلف در ژل ها وجود دارد که اسید هیالورونیک محبوب ترین است.
 • بوتاکس در درجه اول برای درمان ظاهر چین و چروک صورت استفاده می شود و برای استفاده در درمان این موارد تأیید FDA شده است: ۱- خطوط پیشانی متوسط ​​تا شدید ۲- ابرو های هشتی متوسط ​​تا شدید ۳-اخم های متوسط ​​تا شدید بین ابروها.
 • از ژل ها فقط برای کاهش چین و چروک صورت استفاده نمی شود. آنها همچنین می توانند برای رفع طیف گسترده ای از نگرانی های زیبایی مورد استفاده قرار گیرند، از جمله: ۱- افزودن حجم به گونه های فرو رفته ۲- ایجاد لب های پرحجم تر ۳- پر کردن چین و چروک های استاتیک و ثابت ۴- پر کردن جای زخم های عمیق آکنه.

نتیجه گیری (h2)

برای انتخاب بهترین روش جوانسازی و زیباسازی پوست بهتر است از پزشک متخصص مشورت بگیرید. یک متخصص زیبایی می تواند با توجه به نیازهای شما تعیین کند که کدامیک از روش های تزریق بوتاکس یا تزریق ژل برای شما مناسب تر است.

نظر خود را بیان کنید