کمپ ترک اعتیاد لوکس

به گزارش خبرنگار اجتماعی ، در این شهر آدم ها از نظر سطح درآمد و کیفیت زندگی با هم تفاوت زیادی دارند، به حدی این تفاوت زاید است که با اندکی تامل می توان بسیاری از تفاوت هارا دید، حتی کسانی که در دام اعتیاد نیز گرفتار شده اند با مشکلات طبقاتی دست و پنجه نرم می کنند، افرادی که برای تهیه مواد مخدر تن به هرکاری می دهند ، برخی به انواع دزدی روی می آورند و عده ای دیگر بچه های خود را می فروشند، به نظر این افراد اعتیاد آخرین راه حل می باشد تا از غم های خود دور باشند، اما دقیقا زیر آسمان این شهر هستند افرادی که نیاز مالی ندارند و در رفاه کامل به سر می برند  و آنچنان موقعیت خوبی دارند که توپ آنها را تکان نمی دهد! ماشین های گران قیمت دارند و  در بهترین شرایط  زندگی می کنند، غذاهای لاکچری می خورند و لباس برند های آمریکایی و اروپایی می پوشند اما به دام اعتیاد دچار هستند ! این بار می خواهیم چهره ای دیگر از دام کثیف اعتیاد و محلی جالبتر  برای ترک آن  را به شما معرفی کند.

کمپ ترک اعتیاد لوکس برای پولدارها

درست در شمال تهران مکانی وجود دارد که با دیگر کمپ های ترک اعتیاد بسیار تفاوت دارد، در منطقه آجودانیه ساختمانی وجود دارد، زنگ را که فشار می دهیم درب بزرگی  باز می شود،  در مقابلمان فردی محترم و با کت و شلوار شکیل می ایستد. خودمان را معرفی می کنیم، با ادبیات خاص محترمانه ما را به داخل راهنمایی می کند وقتی وارد شدیم، راهروی کوتاهی را  می بینیم که دیوار هایش با رنگ سفید آرامش خاصی به انسان منتقل می کند . سر و صدایی توجه ما را جلب می کند، چند نفر داخل سالن ورزشی مشغول ورزش کردن هستند. سالنی پر از دستگاه های مدرن ورزشی که حتی در بهترین باشگاه های ورزشی شهر آنها را پیدا نمی کنید! آن طرف تر یک میز بیلیارد بزرگ با توپ هایی که خیلی منظم چیده شده اند دیده می شود از آنجا وارد حیاط می شویم که فضایی بسیار دلنشین و سر سبز دارد و با هوای خوب شمال شهر محیطی دلپذیر را رقم زده است. در گوشه حیاط  میز پینگ پنگ وجود دارد که دونفر مشغول بازی هستند و استخر روبازی که آنقدر آبش تمیز است می توان کف آنرا دید! ا واحد های  بالا خوابگاه است، یکی از واحدها مخصوص اقامت گروهی است و سایر اتاق ها دارای شرایط VIP می باشند. تشک های تمیز و مرتب، آنقدر تمیز  و مرتب است که دلت نمی آید مرتب بودنش را بهم بزنی، قفسه های کتاب به زیبای هرچه تمام تر در کنار هم چیده شده اند و تلویزیون های بزرگی که به محض ورود به اتاق ها توجه مارا جلب می کند، وسط اتاق ها میز فوتبال دستی وجود دارد همچنین مبل هایی که بسیار مرتب و با سلیقه کناره هم چیده شده اند. می توان گفت از خانه بسیاری از ماها مجهز تر و بی نقص و تمیز تر  است.

کمپ ترک اعتیاد

اینجا “کمپ ترک اعتیاد بچه پولدار ها” است، مکانی که از یک هتل مجهز تر  و از خانه خود فرد معتاد راحت تراست ، در این  کلینیک ترک اعتیاد خبری از سخت گیری ها و شرایط نامساعدی که در خبرها از کمپ های ترک اعتیاد می خوانیم خبری نیست ، افراد خود به این کمپ ترک اعتیاد می آیند و برای ترک اعتیاد درخواست می دهند. اینجا خبری از گشت زنی یک فرد با شلوار کردی گشاد نیست، افرادی که در این مکان دور هم جمع شدند از فقر یا مشکلات مالی به سمت اعتیاد کشیده نشده اند، از نظر مدرک تحصیلی و جایگاه شغلی نیز در بهترین وضعیت به سر می برند. تنها افرادی در این کمپ ترک اعتیاد حضور دارند که از اعتیاد خسته شده اند و می خواهند زندگی دوباره را آغاز کنند. پرسنل این کمپ بالاترین مدرک تحصیلی را دارند و تنها نکته جالب این کمپ این است که افراد به قدری با ادب با بیماران رفتار می کنند که اصلا باورتان نمی شود اینجا کمپ ترک اعتیاد است! داشتن وعده غذایی مخصوص برای هر فرد با لیست تغذیه شخصی و حضور پزشک عمومی مقیم و یک مددکار و یک پزشک روانشناس  در این کمپ از  دیگر نکات جالب این مکان جالب انگیز است.

برای هیجان به دام اعتیاد افتادم

با یکی از افراد تحت درمان آنجا هم صحبت شدم او می گویت سی ساله است و برای هیجان مواد مخدر استفاده می کرده ، می گوید فارغ التحصیل رشته معماری است و به واسطه شرایط خوب پدرش بعداز فارغ التحصیلی مشغول به کار شده. از او درباره شرایط مالی و خانواده اش میپرسم لبخندی می زند و می گوید که از نظر مالی مشکلی ندارد به عنوان یک جوان ماشین و خانه خود را دارم او می گوید به خاطر هیجان رو به مواد آورده و می خواسته این مورد را هم تجربه کرده باشد او میگوید که هیچوقت دنبال ساقی نمی رفته بلکه به خاطر پول خوبی که می داده همیشه ساقی به دنبال او بوده اما دیگه خسته شده چون می بینه تهش هیچی نیست و دیگه مصرف مواد  به هیجانش نمیاره . برای هوا خوری میریم داخل حیاط گوشه ای می نشینیم و او ادامه می دهد  : تعریف کمپ ترک اعتیاد آجودانیه را خیلی شنیده بودم اودم اینجا و پذیرش شدم الان یه مدتی است که پاکم و اینجا را مثل خونه خودم می دونم.

قشر خاص، زندگی خاص

در یکی از سالن های کمپ خانم دکتر نجار زاده  با روحیه عالی و لبخند مشغول مشاوره دادن است. از او می پرسم چگونه این افراد با این تحصیلات و سطح مالی بالا به دام اعتیاد دچار می شوند ؟ او توضیح می دهد: «اعتیاد یک سندروم است یعنی مجموعه ای از درد ها که فرقی ندارد شما پولدار باشید یا فقیر، زن باشید یا مرد، مجموعه ای از دلایل و مشکلات  دست به دست هم می دهد تا فرد به سمت اعتیاد برود، یک نقطه مشترک که بین افراد معتاد شایع است این است که هیجان طلب هستند و بعد از مدتی کوتاه از این هیجان خسته می شوند، هدف درمانی ما افرادی هستند که به نوعی آسیب دیده از اعتیاد هستند، حال ما بایک گروه خاص از جامعه رو به رو هستیم که از نظر شغلی و وضعیت مالی در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند، یکی از مشکلاتی که این افراد و خانواده هایشان دارند  این است که به دلیل همین وضعیت خاص  دغدغه شناخته شدن را دارند زیرا این افراد هرکدام دارای وضعیت شغلی هستند  که بسیاری از مردم  آنها می شناسند، باید توجه داشته باشیم که اعتیاد یک بیماری است و نجات یک بیمار در هر وضعیتی در اولویت و در تعهد کاری ما است، متاسفانه در کشور ما گروهی از افراد که به بیماری اعتیاد دچار می شدند هیچ برنامه اصولی برای ترک این افراد خاص نبود، تصور کنید که زندگی بسیار خوبی دارید و در رفاه کامل به سر می برید و به بیماری اعتیاد نیز مبتلا هستید برای ترک هیچ وقت به کمپ هایی که از جنس شما و در طبقه اجتماعی شما نیستند نمی روید و دلیل اصلی آن این است که باید برای ترک شما احساس راحتی کنید و درشرایط ایده آل باشید.

وی می افزاید:«در کمپ ترک اعتیاد آجودانیه این بستر آماده شد تا افرادی که در طبقه ای از جامعه به سر می برند که می توان به آنها گفت “قشر مرفه جامعه” به این مرکز مراجعه کنند و از بیماری اعتیاد رهایی پیدا کنند، مراجعین این کمپ خاص هستند و باید به آنها خدمات خاص ارایه شود، کسانی که در زندگی خود در بهترین وضعیت به سر می برند برای ترک اعتیاد نیز باید مانند زندگی شخصی که داشتند از وضعیت خوبی برخوردار باشند، در واقع بهزیستی باید از این کمپ و امثال این مراکز ترک اعتیاد حمایت کند تا شاهد عملکرد خوب کمپ ها و بازخورد مثبت آن در جامعه باشیم،کمپ هایی که به صورت خصوصی اداره می شوند قطعا از نظر کیفی خیلی بهتر خواهند بود و به نظرم نباید مارا با دیگر کمپ های ترک اعتیاد مقایسه کنند به این دلیل که مراجعین ما متفاوت هستند با مراکز ترک اعتیاد دیگر امیدوارم بهزیستی به ما کمک های لازم را بکند تا بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.

کمپ ترک اعتیاد لوکس

سخن پایانی

این باور که اعتیاد یک بیماری است کاملا درست است اما نمی توانستم تصور کنم این قشر از جامعه نیز به دام اعتیاد دچار شود ،اعتیاد معضلی دیرینه در کشور ماست که در دهه‌های قبل با مواد مخدر سنتی مثل تریاک شناخته می‌شد اما در دهه اخیر با هجوم ناگهانی مخدرهای صنعتی و شیمیایی ، شکل و عوارض اعتیاد هم دستخوش تغییر شده است.اعدام، حبس یا اعزام به شورآباد قم برای ترک اعتیاد از شیوه‌های قدیمی برای مبارزه با معضل اعتیاد بود اما در سال‌های اخیر کمپ‌های ترک اعتیاد جایگزین این شیوه‌های سنتی شده  است، کمپ ترک اعتیاد پولدار ها جایی است تا قشر مرفه و تحصیلکرده جامعه به آنجا پناه ببرند فارغ از  از هر دیدگاهی که آیا وجود چنین مرکز ترک اعتیاد خوب است یا بد، باید به این مسئله پرداخت که چرا چنین مرکزی برای بانوان که در طبقه پولدار جامعه زندگی می کنند وجود ندارد، آیا افرادی که پولدار هستند و خواسته یا ناخواسته  به سمت اعتیاد کشیده می شوند حق بازگشت به زندگی را ندارند؟ حال باید دید بهزیستی برای کمک به این کمپ ها چه کمکی به این مراکز خصوصی خواهد کرد.

کمپ ترک اعتیاد آجودانیه پیشتاز در ارائه خدمات لوکس برای بازگشت این عزیزان به زندگی عادی اقدام به طراحی سایت نموده است تا بتوانید بیشتر با خدمات مرکز ترک اعتیاد آشنا شوید.

 

نظر خود را بیان کنید