8 قدم اصلی برای خشک کردن مو به روش صحیح

در گذشته افراد بدون استفاده از لوازم حرارتی موهای خود را خشک می‌کردند و به همین دلیل هم استفاده از انواع سشوار، اتو حرارتی مو، بورس حرارتی و غیره رایج نبود. اما با گذشت زمان و استفاده از وسایل خشک کن افراد تمایل پیدا کردند که موهای خود را سریع و راحت خشک کنند. به صورتی که روز به روز استفاده از این وسایل هم بیشتر شد. با توجه به سرعت زندگی این روزها همه ما ترجیح می‌دهیم که سریع‌ترین راه را انتخاب کنیم؛ در حالیکه برخی از این راه‌ها می‌توانند به موهای ما آسیب بزنند.

خشک کردن موها به خصوص برای افرادی که موهای بلندتری دارند کار سخت‌تری است. اگر خشک کردن موها به صورت درست و اصولی انجام نشود موها دچاد موخوره و وز شدن می‌شوند. بهتر است برای داشتن موهایی زیبا و آراسته آنها را به گونه‌ای خشک کنید که وز نشده و لطافت خود را از دست ندهند. برای همین منظور بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

  1. تنظیمات درست سشوار

با توجه به اینکه کیفیت موها با یکدیگر متفاوت است باید تنظیمات سشوار شما هم متفاوت باشد. دمای بیشتر برای موهای کلفت‌تر و دمای کمتر برای موهای نازک و شکننده مناسب است. بنابراین اگر هنوز از تنظیمات درستی استفاده نمی‌کنید ممکن است موهای شما کدر و بد حالت شوند و یا به آنها آسیب وارد شود. کسانی که موهای آسیب دیده دارند باید توجه داشته باشند که این موها به راحتی می‌شکنند و اگر این اتفاق بیافتد نمی‌توانند به راحتی حالت بگیرند. آسیب به بخش اصلی مو حتی می‌تواند منجر به ریزش آنها شود. همه اینها زمانی اتفاق می‌افتد که از حرارت سشوار به درستی استفاده نشود.

بهتر است نوک سشوار به صورت مورب به سمت پایین گرفته شود تا زمان خشک کردن موها هم کمتر شود. بهتر است کمی از موهایتان سشوار را فاصله بدهید تا موجب آسیب نشود. نزدیک نگه داشتن سشوار به موها برای مدت طولانی موجب سست شدن تار مو و سوختن پوست سر می‌شود. علاوه بر این آسیب‌های دائمی نیز به فولیکول‌های مو وارد می‌شود.

  1. استفاده از اسپری محافظت کننده مو

قبل از خشک کردن موها با استفاده از سشوار، بهتر است از اسپری محافظ مو در برابر حرارت استفاده کنید. این نوع از اسپری کمک می‌کند تا موها در هنگام سشوار آسیب نبینند و در نهایت موخوره و شکستگی در آنها به وجود نیاید. اسپری محافظ مو برای افرادی که موهایشان را زیاد سشوار می‌کنند بسیار مناسب است. بنابراین اگر شما هم زیاد موهای خود را سشوار می‌کنید بهتر است از اسپری محافظ مو استفاده کنید تا باد داغ سشوار موجب آسیب به موهایتان نشود.

  1. استفاده از سرم یا اسپری مو بعد از سشوار

8 قدم اصلی برای خشک کردن مو به روش صحیح

برای نرمی بیشتر و درخشندگی و لطافت بیشتر موها بهتر است بعد از سشوار از اسپری یا سرم مو استفاده کنید. سرم مو یا اسپری مو را به کف دست خود بمالید و بعد ساقه موها را ماساژ دهید. این کار از خشکی و شکنندگی ناشی از استفاده از سشوار جلوگیری می‌کند.  علاوه بر این می‌توانید از انواع روغن‌ها هم برای نرم شدن موهای خود استفاده کنید. استفاده از روغن آرگان، روغن زیتون، روغن بادام و غیره می‌تواند گزینه‌های خوبی باشد. برخی از انواع ماسک‌ها نیز دارای روغن‌های طبیعی هستند. شما با تهیه ماسک مو از برند ایرانی و با کیفیت لافارر می‌توانید از خواص یک ترمیم کننده بدون سولفات و با روغن‌های طبیعی زیتون و بادام بهره مند شوید. روغن یا ماسک را به انگشتان خود بمالید و آن را به ساقه موها آغشته کنید.

  1. خشک کردن طبیعی موها

در تابستان یا حتی زمستان که نور خورشید ملایم است می‌توانید از آن برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید. شما با قدم زدن در حیاط یا تراس خانه می‌توانید موهای خود را با استفاده از نور خورشید و هوای گرم خشک کنید.

  1. روش سنتی خشک کردن موها

8 قدم اصلی برای خشک کردن مو به روش صحیح

ملایم‌ترین و در عین حال موثرترین روش برای خشک کردن موها به خصوص موهای فر، استفاده از حوله است. هنگام استفاده از این روش موهای کوتاه در مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خشک می‌شوند. برای این کار باید آب اضافی را از بین ببرید و پس از شستشو تمام فرهای موجود را جمع کنید. با یک حوله نرم که بهتر است کمی هم گرم باشد، رطوبت اضافی موها را بگیرید. در حین خشک کردن بهتر است موها مرتب شوند. وقتی موها خشک شدند به آرامی شانه را از ریشه به سمت پایین بکشید.

  1. خشک کردن ریشه موها

برای آنکه موها را خشک کنید و از وز شدن و خشک شدن بیش از حد آنها هم جلوگیری کنید، بهتر است فقط ریشه‌ موها را با حرارت سشوار خشک کنید. این کار باعث می‌شود تا ساقه و نوک موها بیش از حد خشک نشوند و به همان صورت مرطوب باقی بمانند.

  1. خشک کردن موها زمانیکه ۵۰ درصد مرطوب است

بهتر است زمانی موهای خود را خشک کنید که تقریبا ۵۰ درصد آن مرطوب است. برای این کار بهتر است از یک شانه دندان پهن استفاده کنید. از انتهای موهای خود شروع کنید و به سمت بالای مو بروید. بهتر است هرگز به صورت مستقیم از ریشه‌ها شانه نکنید. مگر آنکه موهای شما کاملا بدون گره باشد. شانه زدن موها از ریشه موجب کوتاه و شکسته شدن آنها می‌شود. در صورت گره خوردن موها می‌توانید مقداری اسپری نرم کننده بر روی آنها استفاده کنید. همچنین برای آشنایی با روش شانه زدن صحیح مو بهتر است این مطلب را بخوانید.

  1. استفاده از ژل و محصولات مورد علاقه

شما در هنگام خشک کردن موها می‌توانید مقداری ژل بر روی آنها بمالید. از انگشتان دست خود یا یک شانه دندانه دار استفاده کنید تا ژل را روی موهای خود پخش کنید. بهتر است این کار از ریشه‌ها شروع شود و به سمت پایین ادامه پیدا کند. پس از زدن ژل فرهای موی خود را کمی تکان بدهید. این کار به حالت گرفتن موها کمک می‌کند. البته واجب نیست که این کار انجام شود اما ژل زدن به حالت و شکل گرفتن موهای شما کمک بیشتری می‌کند. شما می‌توانید پس از تمام شدن کار خشک کردن موها از یک بادی اسپلش استفاده کنید. انواع اسپری بادی اسپلش زنانه و مردانه خوشبو در قیمت‌ها و اسانس‌های مختلفی وجود دارند که به صورت اینترنتی قابل خریداری هستند.

نظر خود را بیان کنید