کاشت مو

کاشت مو نوعی تکنیک جراحی است که در آن فولیکول‌ها از قسمتی از بدن به نام «ناحیه اهداکننده» به قسمت کچل یا در حال کچل شدن بدن به نام «ناحیه دریافت‌کننده» منتقل می‌شوند. این روش در ابتدا برای درمان کچلی با الگوی مردانه استفاده می‌شد. در این جراحی، گرافت‌های دارای فولیکول‌های مو که به لحاظ ژنتیکی در برابر کچلی مقاوم هستند (مثل پشت سر) در قسمت کچل سر کاشته می‌شوند. روش کاشت مو برای ترمیم و احیای مژه، ابرو، ریش، موی قفسه سینه، موی ناحیه تناسلی و پر کردن جای زخم ناشی از تصادف یا جراحی‌هایی مثل لیفت صورت و کاشت مو انجام می‌شود. تفاوت کاشت مو با گرافت پوست این است که گرافت‌ها تقریباً شامل همه اپیدرمیس و درمیس اطراف فولیکول مو می‌شوند و به‌جای یک نوار پوست، گرافت‌های کوچک زیادی کاشته می‌شوند.

ازآنجاکه موها به طور طبیعی در گروه‌های ۱ تا ۴ تایی رشد می‌کنند، در تکنیک‌های فعلی «واحدهای فولیکولی» مو در گروه‌های طبیعی خود برداشته و کاشته می‌شوند. درنتیجه، روش مدرن کاشت مو با تقلید از خواب اصلی مو، ظاهر طبیعی‌تری دارد.این روش کاشت مو، کاشت واحد فولیکولی (FUT) نام دارد. موی اهداکننده به دو روش برداشته می‌شود: برداشت نواری و برداشت واحد فولیکولی (FUE)

کاشت ابرو

کاشت ابرو یکی از دشوارترین جراحی‌ها از بُعد زیبایی است اما اگر توسط متخصص انجام شود، نتیجه چشمگیری خواهد داشت. این جراحی هم با تکنیک برداشت واحد فولیکولی و هم با تکنیک گرافت واحد فولیکولی انجام می‌شود اما از همه مهم‌تر، آماده‌سازی ناحیه دریافت‌کننده برای موهایی است که خواب، زاویه رشد و طراحی زیبایی را تعیین می‌کنند تا ابروها طبیعی به نظر برسند و اجزای دیگر صورت را به‌خوبی نشان دهند.

معمولاً وقتی ابروهایمان پرپشت و خوش حالت است متوجه آن نمی‌شویم اما تشخیص کم‌پشت شدن یا از بین رفتن ابروها آسان است. وقتی این اتفاق می‌افتد، احتمالاً ظاهر صورتتان بر کاهش اعتمادبه‌نفستان تأثیر خواهد گذاشت. به دلیل اینکه طی ۱۰ سال گذشته پیشرفت‌هایی در زمینه تکنیک‌های کاشت مو حاصل شده است، کاشت ابرو هم ممکن شده و اگر درست انجام شود نتایج زیبایی خواهد داشت. چه دچار ریزش موی دائم در ناحیه ابرو شده باشید، چه به دلیل مسائل ژنتیکی یا برداشتن بیش از حد، ابروهایتان کم‌پشت شده باشد، کاشت ابرو به ترمیم و احیای ابروها کمک خواهد کرد.

کاشت مژه

کاشت مژه روش نسبتاً جدیدی است که در اصل برای درمان قسمت‌هایی از پلک استفاده می‌شده که به دلیل مسائل ژنیتیکی، آلوپسی یا جراحت (جراحی سرطان یا سوختگی) مژه نداشتند.

این جراحی معمولاً با قراردادن ۲۵ تا ۵۰ مو در هر پلک انجام می‌شود و این تعداد بستگی به مقدار مژه‌های موجود و اندازه و تراکم دلخواه دارد. برای انجام این جراحی ۲ ساعته معمولاً به مصرف یک آرام‌بخش خوراکی نیاز دارد و مانند دوره بهبودی آن بدون درد است.

انجام این جراحی ریسک زیادی ندارد و ریسک آن مربوط به کاشت استاندارد مو است. برش ناحیه اهداکننده که طول آن ۱ اینچ است پس از بهبودی به ۲ میلی متر می‌رسد که به راحتی می‌توان آن را با موهای موجود در آن ناحیه مخفی کرد. بیماران باید بدانند که مژه‌های کاشته شده را باید فر داد تا همانند مژه‌های عادی انحنا داشته باشند و شاید برخی از این مژه‌ها در جهت مناسبی رشد نکنند که می‌توان آن‌ها را خیلی کوتاه کرد یا آموزش داد تا جهتشان درست شود.

کاشت موی صورت

کاشت ریش و سیبیل در نواحی بدون مو یا تنک و کم‌پشت انجام می‌گیرد. افرادی که سبیل یا ریش‌بزی کم‌پشتی دارند کم نیستند. ریش بلند بسیاری از افراد، ظاهری نامناسب و پراکنده دارد.

برخی مردان به دلیل مسائل ژنتیکی هرگز موهای صورتشان کافی نبوده است و برخی دیگر به دلیل جراحت یا جراحی موهای صورتشان را از دست داده‌اند. هایپوتریکوز صورت (فقدان موی صورت) در بین مردان آسیایی و هیسپانیک شایع است.

جراحی‌ترمیم مو برای کسانی که می‌خواهند موهای خط ریش، گونه، چانه یا سبیلشان پرپشت شود، نتیجه بسیار قابل قبولی خواهد داشت.

برخی مردان ریش کم‌پشت و برخی دیگر ریش پرپشت را دوست دارند. تعداد گرافت ها برای کاشت بستگی به ناحیه دریافت‌کننده و پرپشتی دلخواه دارد.

هم در روش کاشت واحد فولیکولی و هم برداشت واحد فولیکولی، موهای پشت و اطراف سر در ناحیه دلخواه صورت کاشته می‌شوند. در این نوع کاشت هم مانند کاشت موی سر، گرافت‌های اهداکننده تا آخر عمر بیمار به رشد خود ادامه می‌دهند. تا مدتی پس از کاشت، موهای کاشته شده همان بافت منظقه اهداکننده را دارند اما با گذشت زمان، موها تغییر شکل داده و ویژگی‌های منطقه دریافت‌کننده را می‌گیرند.

موهای کاشته شده صورت را می‌توان کوتاه یا اصلاح کرد و هر زمان که فرد بخواهد تغییری در ظاهر خود ایجاد کند مثلاً ریش بگذارد، دوباره رشد خواهند کرد.

معمولاً گرافت‌های کاشته شده دارای یک واحد فولیکولی هستند اما گاهی اگر موی اهداکننده بسیار خوب باشد، دو گرافت مو استفاده می‌شود. جاگذاری دقیق گرافت‌ها در جهت و زاویه مناسب، کاشت موی صورت را طبیعی و نامحسوس جلوه می‌دهد.

نظر خود را بیان کنید