آزمایش هورمونی که یکی از مهم ترین آزمایش ها تشخیصی میباشد میتواند به ما در دانستن اختلالات هورمونی و اندازه گیری هورمون ها بدن کمک کند ، زیرا حتی تغییرات خیلی جزئی در هورمون های بدن میتواند باعث تاثیرات بزرگی در بدن ما شود. اگر شما درگیر تغییرات وزن، گرگرفتی، کاهش میل جنسی و.. هستید میتوانید با دادن آزمایش هورمونی علت را بیابید. تیروئید و پاراتیروئید، تخمدان ها، بیضه، هیپوفیز، غدد فوق کلیوی یا غدد آدرنال، پانکراس یا لوزالمعده و تیموس بخش های مهمی هستند که اختلال در عملکرد این بخش ها ممکن است باعث عدم تعادل هورمونی شود.

دلیل اهمیت آزمایش هورمونی

آزمایش هورمونی زنانه

تغییر در اندازه گیری سطح هورمون ها نشانه شروع بیماری است. بدن خانوم ها به مراتب بیشتر مستعد بیماری های سخت میشود. نتایج آزمایش هورمونی در دوران پریود با دیگر زمان ها متفاوت است زیرا در این دوران هورمون های بدن به شدت دچار تغییر میشود. این آزمایش بسیار مهم است که در روزم چندم پریودی انجام میشود. بررسی هورمون تحریک کننده فولیکولی( FSH )، آزمایش سطح استروژن، تیروئید، پرولاکتین، سایر هورمون های مربوط به تخمدان و آزمایش های هورمونی بزاق که به منظور آزمایش هورمونی زنانه میباشد که از طریق غدد برون ریز و درون ریز ترشح میشوند. این هورمون ها از طریق جریان خون به بافت ها و اندام های مختلف بدن متنقل میشوند و بر روی آن اندام تاثیر میگذارند. بررسی این هورمون ها در آزمایش هورمونی به فرد در پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماری کمک می کند. تنظیم بودن این هورمون ها در بدن بسیار اهمیت دارد زیرا تنظیم نبودن آن باعث اختلالات جدی در فرد میشود لذا این هورمون ها نقش بسیار مهمی در بدن دارند . ناباروری، یائسگی، رویش موهای زائد، نا منظم بودن تاریخ پریودی، تنبلی تخمدان، چاقی و… از رایج ترین علائم اختلالات در زنان میباشد.

شرایط لازم برای آزمایش هورمونی

– افزایش چربی ها در خون باعث اثر گذاری بر روی نتایج آزمایش تیروئید میشود لذا حداقل ۳ ساعت قبل از آزمایش تیروئید غذا نخورید. در صورت مصرف دارو حتما با پزشک مربوطه در مورد قطع یا ادامه مصرف آنها گفتگو نمائید.

– خون گیری باید قبل از مصرف دوز داروی روزانه انجام شود.

– در صورت تغییر دوز داروی مصرفی ، حداقل دو هفته پس از مصرف دوز جدید برای انجام آزمایش هورمون های تیروئیدی اقدام کنید.

– در مورد بررسی هورمون های زنانه نظیر استروژن ، پروژسترون ، FSH و LH توجه به دستور پزشک مبنی بر انجام آزمایش در روزهای خاصی از ایام عادت ماهیانه ضروری است.

– باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهید. نمونه هایی که زودتر از ۲ ساعت تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد.

– قبل از انجام تست حداقل به مدت ۲۰ دقیقه نشسته باشید.

– استرس در زمان انجام آزمایش خصوصا در طی ۳۰ دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می شود، بنابراین فرد باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برساند تا آزمایش به درستی انجام شود.

استرس

استرس واکنش نسبت به تغییراتی همچون تغیرات عاطفی، جسمی، اجتماعی یا فرهنگی ا‌ست که در محیط زندگی فرد رخ می‌دهد این واکنشی روانی و فیزیکی میباشد . این تغییر می‌تواند اثر مثبت هم داشته باشد، ولی در اکثر مواقع وقتی از استرس حرف می‌زنیم، منظورمان همان بخش منفی میباشد. که خود استرس باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود، کارکرد دستگاه گوارش را مختل کرده و می‌تواند باعث اسهال یا دردهای شکمی شود و در بعضی موارد که استرس بسیار زیاد است تنفس سریع و تکرار ادرار نیز به همراه دارد. متاسفانه فشار عاطفی  در زندگی می‌تواند روی کیفیت زندگی ما تاثیر بگذارد و به مشکلات جسمی منتهی شود. بسیاری از خانم ها به دلیل داشتن استرس، خواب آلودگی دارند .

دلیل اهمیت آزمایش هورمونی

اثر استرس بر قاعدگی

در این میان نباید از اثر استرس بر قاعدگی چشم پوشی کنیم. وقتی استرس زیاد میشود، هورمون کورتیزول در بدن بالا رود، بخش‌هایی از مغز بعضی از کارکردها را در طول مدت واکنش به استرس ، ‌غیرضروری تشخیص می‌دهند، مثل چرخه‌ی قاعدگی و کارکردهای مربوط به تولید مثل غیر ضروری تشخیص داده میشوند که در چنین مواقعی مغز از ترشح هورمون‌های مربوط به تولید مثل مانند پروژسترون و استروژن که در چرخه‌ی قاعدگی نقش دارند، مانع می‌شود.

روش های کنترل استرس

متخصصان روش‌های مختلفی برای کاهش استرس معرفی می‌کنند که خانم ها با انجام آنها می‌توانند به سلامت روحی و جسمی خود کمک کنند. گردش و مسافرت رفتن با دوستان یا خانواده ، دورهمی های دوستانه، خنده و شادی، دیدن مناظر جذاب و زیبا همگی به کاهش استرس و ایجاد آرامش و حس خوب کمک میکنند . گاهی حتی با اندکی هزینه میتوان به یک کشور همسایه خارجی سفر نمود و تجربیات جدیدی را کسب کرد مانند تورهای ارزان استانبول.
ترکیه یکی از کشورهای همسایه میباشد که فرهنگی مشابه فرهنگ ایران دارد . به راحتی میتوان با ثبت نام در تورهای ارزان استانبول که بزرگترین شهر این کشور است ، با امنیت و آرامش خاطر سفر نمود . یکی از مهمترین میادین استانبول میدان تکسیم است که معروف ترین خیابان این شهر هم که استقلال نام دارد به این میدان نیز متصل است. کمتر کسی هست که به استانبول سفر کند و گذرش به میدان تکسیم و خیابان استقلال در استانبول نیوفتد چرا که علاوه بر آن که از اصلی ترین میادین این شهر محسوب می شود جاذبه ها و مغازه های مختلف بسیار را در خود جای داده است. به امید سفری خوب با تور ارزان استانبول و رقم زدن  خاطرات شیرین و به یاد ماندنی برای شما عزیزان با تورهای استانبول .

نظر خود را بیان کنید