در بین فصول سال، فصل های تابستان و زمستان بیشترین آسیب را به پوست می زنند. فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و نور شدید آفتاب، و فصل زمستان به دلیل سرما و خشکی هوا.

گرمای زیاد هوای تابستان به چند شکل به پوست افراد آسیب می رساند:

  • در افرادی که پوست چربی دارند، گرمای هوا باعث فعالیت بیشتر غدد چربی زیر پوست شده و احتمال جوش زدن در این افراد را افزایش می دهد.
  • در کسانی که پوست خشکی دارند، گرمای هوا و تعریق زیاد بدن، باعث کمبود آب در بدن و زیر پوست شده و باعث خشکی و حساسیت پوست و چروک شدن پوست می شود.

علاوه بر گرمای هوا، شدت بیشتر نور آفتاب در تابستان هم احتمال آسیب دیدگی پوست و آفتاب سوختگی را افزایش می دهد. به همین دلیل هم لازم است در فصل تابستان از محصولات پوستی استفاده کنید که بتوانند پوست تان را در مقابل این عوامل آسیب زا به خوبی محافظت کنند. در این مقاله نکاتی را معرفی می کنیم تا در فصل تابستان بتوانید به خوبی از پوست تان محافظت کنید .

مهم ترین نکات مراقبت از پوست در تابستان

مهم ترین نکات مراقبت از پوست در تابستان

  • پاک کننده های صورت خود را عوض کنید

استفاده از پاک کننده های پوست برای تمیز کردن پوست صورت، اصلی ترین و مهم ترین کار برای مراقبت از پوست است. معمولاً خانم ها به دلیل استفاده از لوازم آرایشی از ژل های شستشو و پاک کننده ها استفاده می کنند اما استفاده از این پاک کننده ها برای آقایان به خصوص کسانی که پوست های چرب یا مختلط و جوش دار دارند، هم بسیار مهم است.

  • اگر پوست تان چرب است، به دلیل گرمای هوا و تولید بیشتر چربی های زیر پوستی، بهتر است فوم های پاک کننده ای استفاده کنید که پاک کنندگی بیشتری داشته و چربی های زیر پوست را کم می کنند. معمولاً در ترکیبات این فوم ها، سالی سیلیک اسید با غلظت بسیار کم استفاده می شود تا خاصیت پاک کنندگی این فوم ها را افزایش دهد.
  • اگر هم پوست خشکی دارید، بهتر است از میسلار واتر یا پاک کننده های غیر-صابونی استفاده کنید به این دلیل که در تابستان ممکن است به دلیل گرمی هوا و کمبود آب پوست تان خشک تر شده و حساسیت پیدا کند. ژل های شستشوی غیر-صابونی پوست تان را تمیز کرده اما باعث خشک شدن پوست تان نمی شود چون چربی های زیر پوست را از بین نمی برند.
  • اگر هم پوست تان معمولی است، بهتر است از ژل های شتسشوی صورت معمولی استفاده کنند. اگر پوست تان معمولی باشد، ممکن است نیازی نباشد ژل شستشوی صورت خود را تغییر دهید با این حال بهتر است با یک متخصص پوست یا دکتر داروساز مشورت نمائید تا مطمئن شوید.
  • از کرم های ضد آفتاب SPF 30+ و PA+++ استفاده کنید

هر چند باید در تمام طول سال از کرم های ضد آفتاب استفاده نمائید اما استفاده از کرم های ضد آفتاب در فصل تابستان بسیار مهم تر از بقیه سال است به این دلیل که نور آتفاب در تابستان بسیار شدیدتر بوده و از طرف دیگر هم به دلیل گرمی هوا لباس های مردم نازک تر بوده و محافظت کمتری از پوست در مقابل نور خورشید دارند به همین دلیل کرم های ضد آفتابی که در تابستان استفاده می کنید باید قوی تر از کرم های ضد آفتابی باشند که دربقیه فصول سال استفاده می کنید.

به طور طبیعی اگر جوش، لک، و چروک ندارید، می توانید در طول سال از کرم های ضد آفتاب با محافظت SPF 15 و PA++ یا بیشتر استفاده کنید اما در تابستان باید از کرم های ضد آفتاب با محافظت SPF 30 و PA+++ یا بیشتر استفاده کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که از کرم های ضد جوش، ضد لک، ضد چروک یا دیگر محصولات درمانی پوست استفاده می کنید، در طول سال باید از کرم های ضد آفتاب با محافظت SPF 30 و PA+++ یا بیشتر و در تابستان از کرم های ضد آفتاب با محافظت SPF 50 و PA+++ یا بیشتر استفاده نمائید.

در ضمن دقت کنید که نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از خانه کرم ضد آفتاب بزنید و هر ۲ ساعت یکبار کرم ضد آفتاب خود را مجدد استفاده نمائید. بهتر است اگر تعریق زیادی دارید، از کرم های ضد آفتاب ضد آب استفاده کنید.

اگر هم استخر می روید، باید علاوه بر کرم های ضد آفتاب ضد آب از روغن های ضد آفتاب استفاده نمائید. به این صورت که ابتدا روغن های ضد آفتاب را زده و کمی صبر کنید تا روغن ها جذب پوست شوند سپس کرم های ضد آفتاب را روی پوست تان بزنید و به طور منظم ضد آفتاب تان را استفاده نمائید.

برای مشاهده انواع کرم ضد آفتاب روی لینک زیر کلیک کنید.

https://mahtateb.com/fa/لیست-محصولات/ضد-افتاب/صفحه/۱/تعداد-در-صفحه/۲۰

  • از کرم های مرطوب کننده قوی استفاده کنید

استفاده از کرم های مرطوب کننده در فصل تابستان، به خصوص برای کسانی که پوست خشک و معمولی دارند بسیار مهم است به این دلیل که در تابستان گرمای هوا باعث از دست رفتن آب بدن و خشکی پوست می شود و اگر پوست تان خشک یا معمولی باشد، ممکن است حساسیت پوستی پیدا کرده، پوست تان قرمز شده و یا جوش بزنید. معمولاً انتخاب کرم مرطوب کننده مناسب برای مردم سخت است به این دلیل که تنوع کرم های مرطوب کننده بسیار زیاد است.

  • اگر پوست تان معمولی یا خشک است، از کرم های مرطوب کننده قوی که گلیسیرین، شی باتر، روغن های معدنی (مینرال) مثل وازلین و پارافین داشته باشند باید استفاده کنید. اگر پوست خیلی خشکی دارید، ممکن است در فصل تابستان لازم باشد از دو نوع مختلف کرم مرطوب کننده و آبرسان که مواد مرطوب کننده متفاوتی داشته باشند، استفاده کنید تا همزمان رطوبت و چربی لازم برای پوست تان تأمین شود.
  • اگر پوست تان چرب یا مختلط است، بهتر است در تابستان از کرم های مرطوب کننده حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. هیالورونیک اسید بهترین ماده جاذب آب و رطوبت بوده و چربی پوست را افزایش نمی دهد و در نتیجه بهترین انتخاب برای آبرسانی و رطوبت دهی پوست در تابستان است. همان طور که در قبل گفتیم، غدد چربی پوست به دلیل گرمای هوا فعال تر شده و چربی بیشتری تولید می کنند و از طرف دیگر هم گرمای هوا باعث می شود، بدن آب زیادی از دست بدهد، در نتیجه کسانی که پوست چربی دارند، همزمان پوست شان دی-هیدراته شده (آب پوست شان از دست رفته) و چرب تر می شود. استفاده از کرم های آبرسان حاوی هیالورونیک اسید آب و رطوبت از دست رفته زیر پوست را تأمین می کند اما چربی پوست را افزایش نمی دهد و در نتیجه بهترین انتخاب برای کسانی است که پوست های چرب یا مختلطی دارند.

به طور کلی، چه پوست خشکی دارید، چه چرب، سعی کنید در تابستان تا جای ممکن آب به اندازه کافی بنوشید و با آب ولرم یا سرد دوش بگیرد.

مهتاطب

در انتها توجه داشته باشید، که هوای گرم و آفتاب شدید تابستان می تواند آسیب جدی به پوست شما بزند، به همین دلیل توصیه می کنم، علاوه بر استفاده از محصولات و نکات عنوان شده در این مقاله، سعی کنید حتی الامکان در تابستان در طول روز کمتر بیرون بروید و در صورتی که در فضای باز هستید حتماً کلاه آفتابی، آب معدنی و کرم ضد آفتاب همراه خود داشته باشید تا بتوانید از پوست تان به خوبی مراقبت نمائید.

، در صورتی که برای انتخاب کرم های مرطوب کننده نیاز به راهنمائی داشتید می توانید از طریق ایمیل info@mahtatb.com و یا تماس با شماره ۵۳۸۶۷-۰۲۱ به طور شبانه روزی با من و دیگر همکاران داروسازم در مجموعه داروخانه آنلاین مهتاطب (mahtateb.com) مشورت نمائید.

نظر خود را بیان کنید