چه کسانی باید پروتئین وی مصرف کنند ؟

سیکس پک یا شکم شش تکه؛ آرزویی نهفته در دل بسیاری از جوانان امروز است که با امید به نیل به این هدف راهی باشگاه‌های ورزشی شده و ساعت‌ها انجام تمرینات سنگین بدنسازی را به جان می‌خرند تا به آن برسند. این مکمل بدنسازی فواید بسیار دیگری نیز دارد که آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های بدنسازی هم در میان آقایان و هم در میان خانم‌ها می‌کند. با مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که پروتئین وی برای چه افرادی مناسب است و چه افرادی باید از مصرف آن خودداری کرده یا با احتیاط به سراغ استفاده از آن بروند.

پروتئین وی، بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی

کافیست به یک باشگاه ورزشی مراجعه کنید تا ببینید که انتخاب و خرید مکمل ورزشی مبحثی داغ در محافل ورزشکاران است. در میان تمام مکمل‌های بدنسازی می‌توان از پروتئین وی به عنوان بهترین مکملی نام برد که در رشد توده عضلانی نقش داشته و عضله سازی را به اصولی‌ترین شکل ممکن میسر می‌کند.

در فرایند تولید پنیر از شیر، ماده‌ای با فوایدی شگفت انگیز حاصل می‌شود که پروتئین وی نام دارد که برخی آن را با نام آب پنیر می‌شناسند. به منظور بهره‌گیری از خواص این ماده پروتئینی در ورزش، آن را به شکل پودر در آورده و در اختیار ورزشکاران و بدنسازان حرفه‌ای قرار می‌دهند. عضله‌سازی تنها فایده پروتئین وی نیست. اجازه دهید شما را با این مکمل بیشتر آشنا کنیم.

فواید بی نظیر پروتئین آب پنیر

مراحل تهیه پروتئین وی کمی دشوار و خواص آن چشمگیر است بنابراین توقع نداشته باشید که وقتی قیمت پودر پروتئین مکمل وی را می‌پرسید، با قیمتی بسیار پایین روبرو شوید. برخی از فواید پروتئین وی از لحاظ علمی کاملا تایید شده است:

 • پروتئین وی دارای ارزش غذایی بسیار بالایی بوده و در مقایسه با دیگر انواع پروتئین هضم و جذب آن با سرعت بیشتری در بدن صورت می‌گیرد.
 • مصرف Whey Protein در تمرینات قدرتی موجب تقویت رشد و حفظ عضلات می‌شود.
 • استفاده از پروتئین وی به واسطه کاهش اشتها و افزایش متابولیسم به کاهش وزن کمک می‌کند.

بعضی از فواید این مکمل نیز در حال مطالعه بوده و هنوز نمی‌توان به قطعیت آنها را ثابت کرد اما ممکن است وی پروتئین بتواند در موارد زیر نیز دخیل باشد:

 • کاهش فشار خون
 • کنترل دیابت نوع ۲
 • کاهش التهاب
 • بهبود بیماری‌های التهابی روده
 • تقویت سیستم ایمنی بدن به واسطه وجود آنتی اکسیدان‌ها
 • کاهش چربی خون

چه کسانی باید پروتئین وی مصرف کنند ؟

چه افرادی به پروتئین وی نیاز دارند ؟

هر فرد چه زن و چه مرد روزانه به ازای هر ۱ کیلوگرم از وزن بدن خود به ۰.۸ گرم پروتئین نیاز دارد. بر این اساس می‌توان گفت که اگر وزن شما ۷۰ کیلوگرم است، روزانه به ۵۶ گرم پروتئین نیاز دارید. اگر پروتئین مورد نیاز بدن خود را از طریق رژیم غذایی و با مصرف منابع پروتئینی مثل گوشت و مرغ دریافت می‌کنید، اصلا لزومی ندارد که از پروتئین وی نیز در قالب مکمل بدنسازی استفاده کنید. اما اگر ورزش می‌کنید و منابع پروتئین در بدن شما اندک است، حتما مصرف پروتئین وی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. با اهداف زیر توصیه می‌شود که از whey protein استفاده کنید:

از دست دادن چربی و ساخت عضله

آیا تاکنون برای کاهش چربی‌های بدن خود، کالری مصرفی روزانه خود را کاهش داده‌اید؟ جالب است بدانید که در یک مطالعه که ۱۲ هفته به طول انجامید، کالری مصرفی شرکت‌کنندگان تا ۵۰۰ کالری کاهش داده شده و همزمان به برخی از آنها پروتئین وی داده شد. نتیجه آن بود که افرادی که از پروتئین وی نیز استفاده کرده‌ بودند، ۶.۱ درصد چربی بیشتری را از دست داده بودند و به عضله‌سازی در بدن آنها بیشتر کمک شده بود. پروتئین وی منبعی غنی از اسیدهای آمینه و مواد مغذی بوده و قدرت و توان عضلات را به بهترین شکل ممکن افزایش می‌دهد.

افزایش توان و حجم عضلات

با مصرف پروتئین وی توده عضلانی رشد کرده و همزمان با اینکه حجم بیشتری پیدا می‌کند، قدرت ورزشکار را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین اشخاصی که تمرینات قدرتی و ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند لازم است تا حتما protein whey را در برنامه روزانه خود بگنجانند و با مشورت مربی خود قبل یا بعد از تمرینات آن را مورد استفاده قرار دهند.

کاهش گرسنگی

در یک پژوهش محققان استرالیایی به ۲۸ مرد چاق ۴ نوع نوشیدنی مختلف دادند. گروهی که در نوشیدنی آنها از ۵۰ گرم پروتئین وی استفاده شده بود، تا ۴ ساعت بعد احساس گرسنگی نداشتند و گرلین که هورمون گرسنگی است در بدن آنها تا حد قابل توجهی کاهش یافته بود. مصرف یک شیک پروتئین می‌تواند در کاهش گرسنگی و در نتیجه کاهش وزن شما نقش موثری داشته باشد.

مبارزه با سرطان

سرطان بیماری مرموزی است که اگر دیر از ظهور آن در بدن خود آگاه شوید، قطعا تبدیل به یک بیماری مهلک تبدیل خواهد شد. اگر سابقه سرطان در خانواده شما وجود دارد، سعی کنید حتما سالیانه با مراجعه به پزشک مورد غربال‌گری قرار بگیرید. مطالعات نشان داده است که احتمالا پروتئین وی می‌تواند در مبارزه با برخی از سرطان‌های رایج مثل سرطان پروستات و روده بزرگ موفق عمل کند.

کاهش استرس

بر اساس مطالعات انجام شده در کشور هلند می‌توان گفت که پروتئین وی می‌تواند علائم افسردگی را کاهش داده و موجب شود تا فرد روحیه بهتری پیدا کند. این مکمل اسرارآمیز احتمالا تغییراتی را در سطوح سروتونین مغز حاصل می‌کند که حتی می‌تواند در کم کردن استرس و اضطراب نیز مفید واقع شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

محققان در مطالعات خود دریافتند افرادی که درگیر فعالیت‌های هوازی شدید می‌شوند، از سطح پایین گلوتاتیون در بدن خود رنج می‌برند و کاهش این ماده در بدن می‌تواند اثرات منفی روی سیستم عصبی، دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن داشته باشد. اما افرادی که در رژیم غذایی خود از مکمل پروتئین وی استفاده می‌کنند، سطح کمتری از کاهش گلوتاتیون را در بدن خود تجربه خواهند کرد و به همین دلیل سیستم دفاعی قوی‌تری در برابر عوامل بیماری‌زا خواهند داشت.

با این حال باید بدانید که مقدار دقیق مصرف پروتئین وی برای افراد مختلف بر اساس مقدار فعالیت فیزیکی و مقدار عضلات بدن متفاوت است. نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است که هرچه سن بالاتر می‌رود، مقدار نیاز بدن به پروتئین بیشتر خواهد شد زیرا با افزایش سن عضلات کم‌کم تحلیل می‌روند. پس یک فرد میان‌سال اگر به حفظ عضلات خود تمایل دارد، بهتر است تا در مورد مصرف مکمل پروتئین وی حتما با مربی ورزشی خود صحبت کند تا میزان دقیق مصرف برای وی مشخص شود.

چه کسانی باید پروتئین وی مصرف کنند ؟

بهترین زمان مصرف پروتئین وی

اغلب به ورزشکاران توصیه می‌شود تا روزانه ۱ الی ۲ اسکوپ پروتئین وی (معادل ۲۵ الی ۵۰ گرم) استفاده نمایند. ۴ زمان مختلف به عنوان بهترین زمان برای مصرف این مکمل عنوان می‌شود:

 • صبح بلافاصله پس از بیدار شدن
 • ۳۰ دقیقه قبل از شروع تمرینات ورزشی
 • ۴۵ دقیقه بعد از اتمام تمرینات ورزشی
 • شب‌ها قبل از خوابیدن

با این حال در برخی از منابع که تعداد آنها کم هم نیست، بهترین زمان مصرف این فرآورده را ۴۵ دقیقه بعد از تمام شدن تمرینات ورزشی دانسته‌اند زیرا در این حالت به بازیابی توان عضلات نیز کمک می‌شود. بسیاری دیگر از منابع نیز هیچ تفاوتی از لحاظ تاثیر روی عضلات میان ۴ زمان یاد شده قائل نشده‌اند و بر این باورند که فرقی نمی‌کند در کدامیک از مواقعی که ذکر شد، پروتئین whey را مصرف کنید.

چه کسانی نباید پروتئین وی مصرف کنند ؟

بهتر است برخی از افراد در مصرف پروتئین وی دقت بیشتری به خرج دهند:

دریافت پروتئین در حد کافی

 شخصی که به اندازه کافی در رژیم روزانه خود پروتئین می‌خورد و فعالیت بدنی وی نیز آنقدر زیاد نیست نباید بیهوده whey protein مصرف کند زیرا در این صورت دوز بالایی از پروتئین وارد بدن او شده و ممکن است عوارض نامطلوبی را به همراه آورد. برخی از افراد که می‌گویند با خوردن پروتئین وی دچار ریزش مو شده‌اند باید بدانند که این ریزش مو احتمالا بر اثر استفاده بیش از حد از این مکمل است والا این فرآورده به خودی خود فرد را دچار ریزش مو نمی‌کند.

حساسیت به لاکتوز

 در پودر پروتئین وی مقداری لاکتوز وجود دارد که ممکن است برای برخی از افراد ایجاد حساسیت نماید پس بعید نیست که افرادی که به فرآورده‌های لبنی مثل شیر و پنیر حساسیت دارند، با مصرف پروتئین وی نیز دچار واکنش‌های آلرژیک شوند.

مبتلا بودن به بیماری های کبد و کلیه

با اینکه هیچ یک از تحقیقات علمی گویای آن نیستند که پروتئین وی بتواند به کلیه و کبد آسیب برساند اما پزشکان توصیه می‌کنند که افرادی که به اختلالات کلیه و کبد مبتلا هستند، با احتیاط به سراغ مصرف این فرآورده بروند. افزایش خودسرانه مصرف پروتئین وی بدون مشورت با پزشک یا مربی بدنسازی می‌تواند در افرادی که بیماری کلیوی یا کبدی دارند، شرایط سلامتی بیمار را در دراز مدت وخیم‌تر کرده و مثلا سمیت کبدی ایجاد کند.

نحوه تشخیص پروتئین وی اصل از تقلبی

تشخیص پروتئین وی اصل از تقلبی کار ساده‌ای نیست مگر اینکه با راهکارهای لازم آشنا باشید. متاسفانه امروزه بسیاری از قاچاقچیان و افراد سودجو مکمل‌های تقلبی را به جای اورجینال به مصرف‌کنندگان ناآگاه قالب می‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق به موارد زیر دقت کنید:

 • پلمپ بودن درب محصول و نام شرکت سازنده و برند مربوطه روی پوشش آلومینیومی آن
 • کنترل برچسب شبنم از طریق بارکد روی آن
 • کنترل کد UID روی مکمل را در سایت Titac
 • توجه به تاریخ انقضا و طعم و رنگ و بوی محصول
 • توجه به کیفیت چاپ و عدم وجود غلط املایی

اما یک راه ساده‌تر هم برای اطمینان از خرید پروتئین وی اصل وجود دارد و آن اینکه به طور مستقیم به داروخانه‌ها مراجعه نموده و از مراکز و باشگاه‌های بدون مجوز، خرید خود را انجام ندهید. از آنجایی که روی محصولات مورد فروش داروخانه‌ها نظارتی کامل وجود دارد، به راحتی نمی‌توان محصول تقلبی را وارد آن کرد. اگر مایل به خرید آنلاین انواع مکمل‌های ورزشی هستید، می‌توانیم داروخانه آنلاین مثبت سبز به مدیریت جناب آقای سید مرتضی مهر طباطبایی را به شما معرفی کنیم.

سخن پایانی

پروتئین وی را در زمره محبوب‌ترین مکمل‌های ورزشی برای بانوان و آقایان می‌توان دانست. عضله‌سازی، کاهش چربی‌های بدن، کاهش وزن و تسریع ریکاوری از مهم‌ترین فواید این مکمل ورزشی برای بدن است. اگر بدنسازی انجام می‌دهید یا به طور مداوم تمرینات ورزشی دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کمک به تناسب اندام خود با مشورت مربی ورزشی حتما از مکمل پروتئین وی استفاده نمایید.

نظر خود را بیان کنید