پروتز چشم چیست؟

رپورتاژ آگهی؛

یکی از ناگوارترین حوادث و یا اتفاقاتی ممکن است برای هر فردی در نقطه ای از این جهان رخ بدهد، از دست عضو یا گاهی تعدادی از اعضای بدن است. این امر متاسفانه امروزه بسیار اتفاق می افتد و در دنیای امروزی که خطر هر لحظه بشر را تهدید می کند، عملا هر لحظه ممکن است هر انسانی دچار مشکلی شده و سلامتی وی به خطر بیفتد.

امروزه حوادثی مانند زلزله، سیل، آتش سوزی، جنگ و درگیری های نظامی، فرونشست زمین، خشکسالی، بیماری های مختلف (از جمله سرطان)، طوفان های مرگبار، حوادث رانندگی، سوانح هوایی و یا قطار، بروز درگیری و خشونت میان جوانان و نوجوانان، عفونت های مرگبار ناشی از بیماری های مختلف ویروسی و … بشر را بطور جدی تهدید می کنند. متاسفانه یکی از تبعات این حوادث این است که افراد زیادی هر ساله به دلایل نام برده جان خود را در سراسر جهان از دست می دهند و یا دچار نقص عضو می شوند.

نقص عضو ممکن است در هر یک از اعضا یا اندامهای بدن اتفاق بیفتد ولی یکی از بدترین انواع آن، از دست دادن چشم است. چشم یکی از مهمترین اعضای بدن است و در حقیقت وسیله بینایی ما است. اما اگر خدای نکرده به هر دلیلی ما چشمان مان را از دست بدهیم، چه باید کرد؟ به خصوص اینکه فرد در مواردی چشم خود را بطور کامل از دست بدهد بطوری که جراحان و چشم پزشکان مجبور به تخلیه کامل چشم وی شوند.

از دوران قدیم افرادی که چشم خود را از دست می دادند، به فکر پوشاندن چشم از دست داده بودند. بطوری که جای خالی آنرا هر طور که شده بپوشانند. به همین جهت بسیاری از افراد از چشم بند و یا چشم های مصنوعی استفاده می کردند. این چشم های مصنوعی که استفاده از آنها اصلا آسان نبود و از همه مهمتر اینکه شکل و فرم طبیعی چشم دیگر را نداشت. به همین جهت بسیاری از افرادی که چشم خود را از داده بودند از چنین روش هایی معمولا استفاده نمی کردند.

پروتز چشم

اما امروزه به لطف رشد تکنولوژی و علم روز جهان، کسانی که یک چشم خود را از دست داده اند، می توانند با استفاده از پروتز چشم براحتی این نقص عضو را بپوشانند و بار دیگر ظاهری زیبا همانند قبل داشته باشند. پروتز چشم یا چشم مصنوعی امروزه با استفاده از بهترین مواد و در لابراتورهای جدید و مجهز ساخته می شوند و بهترین نوعی که امروزه ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند، پروتز چشمی متحرک است. این نوع پروتزها توسط اکولاریست در یک عمل جراحی با استفاده از پین های متصل کننده در کاسه چشم تخلیه شده، وصل شده و به دقت نصب می شوند.

پروتز چشمی مشابه چشم دیگر فرد ساخته و تولید می شود. در حقیقت این پروتزهای چشم مصنوعی آنقدر طبیعی هستند که گاهی تشخیص اینکه کدام چشم طبیعی و کدام مصنوعی است – به خصوص در محیط بیرون و یا از فاصله دور – برای بیشتر مردم عادی دشوار است و ممکن است بسیاری از افراد متوجه این مسئله نشوند. این یکی از امتیازات مهم سفارش پروتز چشم و نصب آن برای افرادی است که یک چشم خود را از دست داده اند.

نحوه سفارش این نوع پروتزها نیز بسیار آسان است و طی مراحلی اکولاریست چشم سالم فرد را بررسی و پس از فیتینگ (تطبیق سایز چشم مصنوعی که باید مشابه چشم طبیعی ساخته شود) و بررسی های اولیه، پروتز چشمی مشابه چشم واقعی وی طراحی و تولید می کند. پس از چند هفته پروتز آماده و سپس نصب می شود.

افرادی که امروزه از پروتز چشم استفاده می کنند، می توانند بار دیگر زیبایی چهره خود را بدست آورده و بار دیگر با اعتماد به نفس در سطح جامعه ظاهر شوند. اگر شما هم به هر دلیلی یکی از چشم های خود را از دست داده اید، می توانید با استفاده از این روش براحتی بار دیگر همانند دیگران در جامعه مشغول فعالیت های روزمره شوید و به جهان لبخند بزنید.

منبع: کلینیک نگاه

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۷۴۱۲۳۱

نظر خود را بیان کنید