سمعک وسیله ای الکتریکی که برای بهبود شنوایی در افراد کم شنوا است و در داخل گوش قرار میگیرد. این وسیله الکتریکی کوچک صدای اطراف را دریافت کرده و سپس این اصوات را پردازش کرده و سپس اصوات پردازش شده را  با توجه به نیاز فرد تقویت کرده و به گوش فرد کم شنوا میرساند. سمعک که وسیله ای پزشکی و کوچک است از سه قسمت اصلی شامل : تقویت کننده، میکروفون، بلندگو تشکیل شده است و در درون گوش و یا پشت گوش قرار میگیرد. قدمت آن به خیلی سال های پیش برمیگردد که در ابتدا به صورت کاملا ابتدائی همراه با مشکلات عدیدی بوده است که با گذشت زمان پیشرفت های بسیار زیادی کرده است.

سمعک، وسیله ای برای بهبود کم شنوایی

تاریخچه اختراع سمعک

همانگونه که در قبل اشاره کردیم تاریخچه اختراع سمعک به خیلی سال های پیش باز می گردد و می توان تقریبا گفت که اختراع آن به سال ۱۸۰۰ بر میگردد که در آن زمان استفاده از سمعک  با مشکلات بسیار زیادی همراه بوده یکی از این مشکلات، بزرگی سمعک بوده است. برخی از افراد به علت ذهنیت قبلی خود از بزرگ بودن و در دیدرس بودن سمعک، علیرغم کم شنوایی خود از استفاده از سمعک اجتناب می کنند در حالی که نکته قابل توجه در این موضوع این است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی سمعک ها از نظر اندازه و محل قرارگیری به انواع مختلفی تقسیم می شوتد که برای مثال میتوان به سمعک نامرئی یا همان سمعک مینیاتوری اشاره کرد که این سمعک که به صورت کامل در درون کانال گوش قرار میگیرد و اصلا در دیدرس نیست. نکته حائز اهمیت این است که استفاده ار سمعک باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی در فرد کم شنوا میشود پس استفاده از سمعک به تمامی کم شنوایان توصیه میشود. باید گفته شود کم شنوایی علل مختلفی دارد که شما با مراجعه به متخصص آن را درمان کنید.

سمعک، وسیله ای برای بهبود کم شنوایی

انواع برندهای موجود در بازار سمعک

در حال حاضر و در بازار، برندهای مختلفی از سمعک در حال رقابت با یکدیگر هستند که هرکدام از آنها در زمینه کاری خود دارای مزایا و ویژگی های متفاوت و درعین حال منحصر به فرد هستند. از نمونه برندهای سمعک میتوان به سمعک ویدکس،سمعک  زیمنس، سمعک فوناک ، سمعک برنافون و … اشاره کرد. فرد کم شنوا و ناشنوا بر اساس نیاز خود و همچنین ویژگی های مختلف سمعک و مراجعه حتمی به پزشک می تواند مناسب ترین سمعک را برای خود تهیه کند.

شما می توانید با مراجعه به وب سایت سمعک قلهک اطلاعاتی کامل درباره انواع سمعک بدست آورید وهمچنین با مراجعه به کلینیک سمعک قلهک می توانید از خدمات و مشاوره متخصصان ما در زمینه کم شنوایی بهره مند شوید.

نظر خود را بیان کنید