مشکلات شنوایی و بیماری های مربوط به گوش، ممکن است پیامدهایی همچون کم شنوایی، عدم درک گفتار، سرگیجه و همچنین عدم تعادل را به همراه داشته باشد. در هنگام بروز هر یک از این علائم و برای پیگیری درمان آن می­­بایست به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنیم. یکی از بهترین مراکز تخصصی شنوایی سنجی که تست های تخصصی و تکمیلی شنوایی را بطور دقیق و قابل اعتماد انجام می دهد، کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک سما می باشد. این مرکز مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های شنوایی سنجی و همچنین تست های مربوط به گوش میانی و داخلی، سرگیجه، عدم تعادل و نیز وزوز گوش می باشد.

خدمات کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک سما

شنوایی سنجی نوزادان و کودکان

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای سازمان بهداشت جهانی از هر ۵۰۰ نوزاد متولد شده، یک نوزاد مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی می باشد. در ایران از هر ۱۰۰۰ تولد ۷ نفر در بدو تولد به این عارضه مبتلا هستند که این رقم بسیار بالایی در کشور است. در واقع نقص شنوایی شایعترین نقص بدو تولد است.

تشخیص زودرس این بیماری، یک امر حیاتی است که می تواند از مشکلات زبان آموزی، تعامل با دیگران، درک گفتار، گوشه گیری فرد و مشکلات تحصیلی وی جلوگیری کند. زمان طلایی برای تشخیص بیماری شش ماه اول زندگی است و از دست دادن این زمان ضربه جبران ناپذیری به درمان بیماری می زند و بر گفتار کودک تاثیر می گذارد.

در کلینیک سما سمعک، با بهره گیری از دستگاه های پیشرفته، کلیه خدمات مربوط به ارزیابی عملکرد دستگاه شنوایی نوزادان و کودکان، شامل مجموعه تست های شنوایی فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک جهت بررسی صحت عملکرد گوش داخلی و اعصاب شنوایی جهت تایید یا رد وجود اختلال شنوایی انجام می پذیرد. همچنین با توجه به نیاز مهد کودک ها و دبستان ها، خدمات شنوایی با اعزام تیم ادیولوژیست در محل امکان پذیر است.

شنوایی سنجی بزرگسالان

ارزیابی شنوایی بزرگسالان با آزمون های ادیومتری و تمپانومتری انجام می شود و در برخی موارد بعد از انجام این آزمون ها، نیاز به انجام آزمون های تکمیلی و الکتروفیزیولوژیک می باشد. در ابتدا وضعیت گوش میانی و پرده گوش بررسی میشود تا هر گونه مشکلی اعم از پارگی پرده گوش،عفونت گوش میانی و… تشخیص داده شود و سپس عصب کنترل کننده عضلات گوش میانی ارزیابی می شود. آزمون ادیومتری میزان شنوایی را تعیین می کند و پاسخ حاصل از آن به صورت ادیوگرام به بیمار داده می شود. در واقع ادیومتری ، نوع و میزان کم شنوایی را نشان می دهد که در تجویز سمعک اهمیت به سزایی دارد.

انجام کلیه آزمون های تخصصی شنوایی، ادیومتری (Audiometry)، تیمپانومتری (Tympanometry)، غربالگری شنوایی نوزادان (OAE) و تست پاسخ ساقه مغز به صوت (ABR) با کمک پیشرفته ترین تجهیزات مدرن اروپایی و آمریکایی توسط تیم ادیولوژیست حرفه ای کلینیک سما سمعک انجام می شود.

ارزیابی و حل مشکل وزوز گوش

وزوز گوش یکی از شایع ترین مشکلات افراد مراجعه کننده به کلینیک های شنوایی سنجی در سراسر دنیا است. آمار نشانگر آن است که حدود ۱۵ درصد از کل جمعیت جهان دچار وزوز گوش هستند. وزوز گوش به معنای دریافت و درک صوتی در گوش یا سر فرد، بدون وجود منبع خارجی ایجاد کننده صوت است و عموماً باعث آزاردهندگی و ایجاد خشم، اضطراب، افسردگی و خستگی مفرط در نتیجه اختلال خواب در فرد می گردد. ارزیابی دقیق و جامع وزوز گوش، اهمیت بالایی دارد و در کلینیک سما سمعک، ارزیابی های وزوز گوش مطابق با استانداردهای جهانی صورت می پذیرد. در نهایت با توجه به نتایج ارزیابی ها، مناسب ترین شیوه درمانی برای هر فرد انتخاب می شود.

یکی از مهمترین راهکارهای مدیریت وزوز گوش، استفاده از صوت درمانی است. آمار نشان میدهد، بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به وزوز گوش، دارای درجاتی از کاهش شنوایی یا اختلال در دستگاه شنوایی نیز هستند. از جمله این موارد می توان به سالمندان مبتلا به پیر گوشی که عموماً شکایت از وزوزگوش نیز دارند و همچنین به افرادی که در محیط های پر سر و صدا فعالیت داشته و مبتلا به کاهش شنوایی ناشی از نویز همراه با شکایت از وزوز گوش هستند اشاره کرد. بهترین و کاراترین شیوه صوت درمانی در این افراد استفاده از وسایل کمک شنیداری نظیر سمعک است. استفاده از سمعک مناسب با تصحیح ورودی های شنوایی آسیب دیده، موجب افزایش فعالیت کلی عصب شنوایی و قشر شنوایی و بهبود وزوز گوش می شود.

مراحل تجویز سمعک

سمعک یک وسیله شخصی است و بر مبنای میزان کم شنوایی، شکل گوش و نیاز بیمار تجویز و تنظیم می شود. مراحل زیر برای تجویز سمعک با بهترین قیمت سمعک، در کلینیک شنوایی سنجی و سمعک سما انجام می شود:

تشخیص میزان کم شنوایی و انتخاب سمعک

در بزرگسالان، اغلب مشکل از آن جایی شروع می شود که فرد احساس می کند، شنوایی اش آن طور که باید باشد، نیست. این مشکل از آن جا احساس می شود که فرد برای فهمیدن صحبت دیگران از آن ها بخواهد که جملات خود را دوباره تکرار کنند. یا هنگامی که بلندی صدای تلویزیون برای فرد در سطح خوبی قرار دارد، دیگران از بلندی صدای آن شکایت دارند. کم شنوایی کودکان دقیقاً از هنگام تولد یا بعد از آن با استفاده از آزمون رفتاری یا با مشاهده رشد زبانی کودک، تشخیص داده می شود.

در کلینیک شنوایی و تجویز سمعک سما، شنوایی شناس (ادیولوژیست) با انجام آزمایش های شنوایی، تعیین می کند که آیا مشکل شنوایی وجود دارد یا خیر. اگر جواب منفی باشد، شما به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارید. اما اگر کم شنوایی داشته باشید، میزان کم شنوایی شما در هر گوش تعیین می شود و روی یک نمودار ویژه به نام ادیوگرام ثبت می شود. پس از بررسی دقیق و تخصصی ادیوگرام، مشاوره لازم برای استفاده از سمعک ارائه می شود. عمق کم شنوایی، شکل مجرای گوش، نیازها، سلیقه و بودجه ای که دارید، همه در تصمیم گیری درست شما در انتخاب سمعک نقش دارد.

سمعک ممکن است ویژگی هایی همچون داخل گوشی، پشت گوشی، سمعک هوشمند ، سمعک دیجیتال، سمعک نامرئی و یا سمعک وایرلس بودن را دارا باشد. ابتدا یک قالب از گوش شما گرفته میشود که با استفاده از آن، پوسته سمعک های داخل گوشی و یا قالب سمعک پشت گوشی ساخته می شود.

تجویز دقیق سمعک توسط متخصصین ادیولوژی براساس آزمون های شنوایی سنجی و متناسب با نوع و میزان کم شنوایی افراد با بهترین قیمت در کلینیک سما سمعک انجام می شود. تجویز بهترین و بروزترین سمعک های پشت گوشی، سکعک داخل گوشی، سمعک دیجیتال، سمعک هوشمند، سمعک وایرلس و سمعک نامرئی با انواع برندهای معتبر اروپایی و آمریکایی و پشتیبانی ۱۰ ساله و گارانتی بین المللی از خدمات کلینیک شنوایی و تجویز سمعک سما می باشد. سمعک های قابل ارائه شامل برندهایی همچون سمعک زیمنس، سمعک ویدکس، سمعک اتیکن، سمعک برنافن، سمعک استارکی، سمعک یونیترون، سمعک فوناک و سمعک ریساند می باشد. همچنین امکان تست سمعک برای ارزیابی شنوایی بیمار با استفاده از سمعک،قبل از خرید مهیا می باشد.

تنظیم سمعک

پس از ساخت سمعک، با استفاده از نتایج تست شنوایی و با توجه به کم شنوایی و نیازهای شما سمعک تنظیم می شود. علاوه بر این، متخصصین شنوایی سنجی به شما آموزش می دهند که چگونه سمعک را روی گوش خود قرار دهید یا آن را از روی گوش خود بردارید و چطور صدای آن را تنظیم کنید. ضمنا به شما نحوه نگهداری از سمعک، نحوه تعویض باتری و روش تمیز کردن سمعک آموزش داده می شود. اکنون، شما می توانید با سمعک های جدیدتان به خانه خود و همچنین به زندگی طبیعی خود البته با قدرت شنوایی طبیعی بازگردید.

خدمات جانبی سمعک

خدمات قالب گیری و ساخت پوسته ضد آب و ضد صوت برای سمعک های جدید و قدیمی، و تنظیم انواع سمعک بر اساس تغییرات شنوایی در بیمار، پایش دوره ای سمعک، انجام تعمیرات و سرویس انواع سمعک، تامین لوازم جانبی و باتری سمعک از دیگر خدمات کلینیک سما سمعک می باشد.

خدمات رایگان برای متقاضیان سمعک

مشاوره رایگان

مشاوره برای انتخاب صحیح سمعک با توجه به نوع و میزان کم شنوایی بیمار

تست شنوایی رایگان

انجام آزمون های تخصصی شنوایی برای تعیین نوع سمعک مناسب برای بیمار

قالب گیری و ساخت پوسته رایگان

قالب گیری دقیق گوش و ساخت پوسته سمعک متناسب با وضعیت بیمار

تنظیم رایگان

تنظیم مادام العمر سمعک و کمک به بهبود کیفیت شنوایی بیمار با سمعک

امکان تست رایگان

امکان تجربه استفاده از سمعک برای بیمار قبل از تصمیم گیری برای خرید

باطری رایگان

ارائه ۶ ماه مصرف باطری اورجینال به همراه سمعک

فهرست خدمات کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک سما

– انجام کلیه تست های تخصصی شنوایی

– ارزیابی های دقیق وضعیت شنوایی، گفتار و تعادل

– ارزیابی و توانبخشی برای بهبود وزوز گوش

– تستهای غربالگری شنوایی ویژه نوزادان و کودکان

– گفتار درمانی و تربیت شنیداری

– تجویز و ارتقای سمعک و وسایل کمک شنیداری

– لابراتوآر قالبگیری گوش و ساخت سمعک

– هسته مشاوره و مراقبت شنیداری گروهی

مزایای سما سمعک

– محیطی آرام و دلپذیر برای آرامش بیماران (کودکان و سالخوردگان)

– استفاده از دستگاه های اندازه گیری فوق پیشرفته و دقیق

– تجویز دقیق و متناسب سمعک با وضعیت بیمار

– تجویز بهترین و پیشرفته ترین برندهای سمعک دنیا

– ارائه بهترین قیمت سمعک

– گارانتی معتبر بین المللی

– همکاری با تمامی بیمه ها

– ارائه بسته خدمات رایگان برای متقاضیان سمعک

– امکان تجربه استفاده از سمعک توسط بیمار قبل از خرید

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات مرکز شنوایی سما سمعک می توانید به سایت www.samasamak.com مراجعه بفرمایید.

شماره تماس: ۸۸۳۰۹۲۰۰-۰۲۱

مشاوره آنلاین در تلگرام: @MoshaverSamak

۳ دیدگاه

 1. بهار در آذر ۱۶, ۱۳۹۷در۳:۳۳ ب٫ظ

  مقاله ی بسیار خوبی بود .

 2. رضا ويسي در فروردین ۷, ۱۳۹۸در۱:۵۵ ق٫ظ

  متاسفانه به این کلینیک مراجعه کردیم. به ما گفتن بچه شما شنوایی خیلی ضعیفی داره. اما رفتیم ۲جای دیگه گفتن نرماله و مشکلی نداره.
  خیلی ضعیف عمل کردن

 3. رضا ويسي در فروردین ۷, ۱۳۹۸در۱:۵۷ ق٫ظ

  به پدر و مادر های که درباره سلامت شنوایی بچه شون مثل ما نگران هستن کلینیک نجوا را معرفی می کنم
  آقای دکتر مرادی
  استاد دانشگاه هستن ایشون

نظر خود را بیان کنید