واژینیسموس که با نام هایی چون دخول غیر ممکن، دخول دردناک یا اسپاسم واژن نیز شناخته می شود؛ مشکلی شایع در بانوان است. در صورتی که فکر می کنید به واژیمیسموس یا اختلال واژینیسم دچار شده اید، با ما همراه باشید تا مهمترین نکات در مورد این بیماری را برای شما بازگو کنیم. همچنین همه چیز در مورد علائم، علت ایجاد و راه درمان قطعی آن را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

 واژینیسموس

واژینیسموس چیست؟

اختلال واژینیسموس در انگلیسی با نام علمی Vaginismus شناخته می شود و یک اختلال با منشا روحی – روانی و جسمی – جنسی یا ترکیبی از همه این موارد است. این بیماری جنسی باعث انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن و در نتیجه تنگی واژن و عدم دخول در حین رابطه زناشویی می شود.

در واقع فرد در هنگام نزدیکی و دخول، درد بیش از حدی را تجربه می کند که به مرور باعث ترس و خودداری از دخول در رابطه جنسی می شود. گرفتگی عضلات واژن ممکن است در طول زمان باعث کاهش میل جنسی زن و مرد به خاطر تلاش های مکرر ناموفق برای دخول شود.

این اختلال می تواند به دلیل مشکلاتی که در روابط جنسی افراد ایجاد می کند، از سطح جنسی فراتر رفته و زندگی مشترک زوجین را دچار مشکل کند. این مشکلات روحی خود را به شکل عصبانیت، دلخوری، مقصر دانستن و سوء ظن نشان داده و باعث کاهش اعتماد به نفس بانوان می شوند. از این روست که ارتباط واژینیسموس و طلاق را باید جدی دانست و به درمان این اختلال اهمیت زیادی داد؛ زیرا باعث صدمه دیدن روابط زناشویی می شود. دخول غیر ممکن حتی ممکن است مانع از بارداری در افراد شود.

علائم واژینیسموس چیست؟

اصلی ترین علائم واژینیسموس در بین اکثر بیماران مشترک است، درد در هنگام دخول است. سایر علائم اصلی به شرح زیر است:

 • منقبض شدن غیر ارادی و ناخودآگاه واژن
 • احساس سوزش و درد فراوان هنگام دخول
 • ترس شدید از برقراری رابطه واژینال و دخول آلت تناسلی مرد

آیا واژینیسموس شدت یکسانی دارد؟

اختلال واژینیسموس دارای درجات مختلفی است که از شدید به خفیف به این شرح است:

 • شدید: نمی توان هیچ گونه چیزی را وارد واژن کرد چون واژن ناگهان بسته می شود.
 • متوسط: می توان تامپون یا کاندوم را وارد واژن کرد اما امکان برقراری رابطه جنسی وجود ندارد.
 • خفیف: می تواند رابطه جنسی داشت اما دخول به شدت سخت، دشوار و دردناک است.

باورهای اشتباه در مورد واژینیسموس (دخول نا ممکن یا دردناک)

وقتی خانم ها به این بیماری دچار می شوند، ممکن است مرتبا محکوم به داشتن مشکل شوند و در نتیجه احساس گناه کنند. این حس به شدت غلط است و بانوان نباید خود را مقصر اصلی آن بدانند زیرا در بروز آن دخالتی نداشته اند و بر خلاف میل آنها بوده است. اسپاسم عضلات واژن یک اتفاق غیر ارادی است و آنها نمی توانند برای رفع آن کاری کنند و واقعا در هنگام وارد شدن آلت مرد درد زیادی را تحمل می کنند. از طرفی واژینیسم یک مشکل رایج جنسی است و نباید به خاطر آن شرمسار باشید.

زنان مبتلا به واژینیسموس از عشق بازی و معاشقه جنسی با همسرشان لذت می برند و در پیشنوازی کاملا عادی هستند و می توانند به ارگاسم برسند. اما زمانی مشکل ایجاد می شود که قرار است دخول انجام شود و در حین ورود آلت تناسلی، عضلات واژن ناگهان قفل می شوند.

دلایل ایجاد واژینیسموس

واژینیسموس به ۲ دلیل اصلی و عمده به وجود می آید که شامل عوامل جسمی و عوامل روحی روانی است که باعث تجربه یک مقاربت جنسی دردناک و ناخوشایند می شود. متاسفانه دربرخی جوامع گفتگو، تفکر و انجام رابطه جنسی (حتی به صورت شرعی) یک تابو و از نظر اخلاقی عملی ناپسند به حساب می آید. به خاطر همین طرز تفکر اشتباه، تعداد مبتلایان به واژینسم در جوامع بیشتر از کشورهای توسعه یافته است.

عوامل جسمی دخول دردناک

 • آسیب های فیزیکی: جراحی ناحیه تناسلی، جراحت، زخم و پارگی در دهانه واژن، پرتودرمانی ناحیه لگن، آسیب دیدگی واژن و عضلات اطراف آن بر اثر زایمان.
 • عفونت و بیماری ها: عفونت کاندیداز ناحیه تناسلی، بیماری های آمیزشی مثل زگیل تناسلی، تریکومونا، آندرومتریوز یا بیماری التهاب لگن و… .
 • حالت غیر عادی واژن: ولوودینیا یا حساسیت بیش از حد اعصاب دهانه رحم، خشکی واژن در اثر عوارض جانبی برخی داروها، خشکی بیش از حد واژن.
 • عدم تحریک کافی زن و نداشتن معاشقه کافی و پیشنوازی قبل از رابطه جنسی.

 عوامل روحی روانی واژینیسموس

مشکلات بین زوجین: ترس از بارداری، وجود مشکلات در رابطه بین فردی، نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی، خستگی مفرط یا افسردگی.

 تجربه های ناخوشایند گذشته: معاینه در سنین پایین توسط پزشک زنان، تجربه رابطه جنسی دردناک و ناخوشایند در گذشته یا در اولین رابطه زناشویی، خانم هایی که در معرض تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

باورهای فرهنگی غلط: شیوه تربیت سختگیرانه در کودکی، دانش و آگاهی کم و محدود در مورد رابطه جنسی، احساس شرم در حین رابطه، حس گناه در رابطه جنسی، باور به دردناک بودن رابطه جنسی و درد از دست دادن بکارت.

 واژینیسموس

راه های قطعی درمان واژینیسموس (دخول دردناک)

 • اولین گام برای درمان واژینیسم، مراجعه به یک متخصص است تا بتوان در مرحله اول درمان، ریشه مشکل را پیدا کرد. متخصص می تواند تشخیص دهد که مشکل شما یک دلیل روحی و روانی دارد یا دلیل انقباضات غیر ارادی واژن یک مسئله جسمی است. معاینه توسط پزشک متخصص واژن به شما کمک می کند تا در صورت لزوم از درمان ها و روش های علم پزشکی برای درمان کمک بگیرید. پزشک می تواند اطلاعاتی مفید مربوط به آناتومی دستگاه تناسلی و عضلات درگیر و موثر در ایجاد واژینیسموس را نیز به شما ارائه دهد.

در روز معاینه پزشک متخصص در مورد تاریخچه پزشکی شما برای پی بردن به وضعیت جنسی و جسمی از شما سوالاتی را خواهد پرسید که شامل این موارد است: از وارد کردن هر چیزی به واژن خود می ترسید و نگران آن هستید؟ سابقه برقرار رابطه جنسی ناخوشایند و دردناک در گذتشه داشته اید؟ آیا هنگام ورود انگشت یا تامپون درد زیادی متحل می شوید؟

از طرفی روانپزشک یا مشاور می تواند راه حل هایی برای خالی کردن ذهن خود از مسائل ناخوشایند به شما ارائه دهد تا آرامش بیشتری داشته باشید. روش ها و آموزش هایی چون، نحوه و روش صحیح معاشقه قبل از دخول، آموزش برقراری رابطه جنسی صحیح و شناساندن نشانه های برانگیختگی جنسی به شما.

 • یکی از بهترین تمرینات واژینیسموس، تمرین کگل عضلات کف لگن بوده و انجام آن باعث ایجاد کنترل در عضلات ناحیه تناسلی می شود. ورزش کگل باعث می شود تا ماهیچه های کف لگن فشرده شده و سپس آزادسازی شوند. به این ترتیب فرد روی ماهیچه های لگن و ناحیه تناسلی کنترل داشته و مانع بسته شدن غیر ارادی ماهیچه های واژن می شود. حداقل مدت انجام تمرینات کگل برای نتیجه گرفتن از این روش، به مدت ۳ الی ۴ ماه می باشد.
 • استفاده از وان آب گرم باعث آماده کردن عضلات لگن و ناحیه تناسلی و شل شدن عضلات می شود. برای گرفتن جواب از این روش، باید حداقل به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آب گرم بنشینید.
 • خرید ژل لوبریکانت که یکی از انواع ژل های آمیزشی بوده که محلول در آب هستند؛ یک راهکار مناسب برای افرادی است که دچار خشکی واژن هستند. این ژل معمولا برای بانوان یائسه، خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند، زنانی که اولین رابطه جنسی خود را تجربه می کنند یا سایز افراد دارای خشکی واژن تجویز می شود. ژل لوبریکانت با لغزنده کردن واژن باعث برقراری رابطه جنسی آسان تر و لذت بخش تر می شود. این روش تقریبا سریعترین راهکار برای رفع مشکل دخول دردناک می باشد.
 • امروزه یکی از جدیدترین روش های درمان واژینیسموس، استفاده از دستگاه RF است. این دستگاه با تاباندن امواج مغناطیسی فرکانس بالا به عضلات واژن، باعث تغییر شکل مولکول ها و بافت عضلات واژن شده و بیماری را درمان می کند. دستگاه rf باعث رهاسازی عضلات واژن شده و برای موارد شدید و قدیمی کاربرد دارد. از مزیت های این روش می توان به سرعت بالا، غیرتهاجمی بودن و عدم خونریزی، نداشتن عوارض و عدم نیاز به مراقب های بعدی اشاره کرد.
 • در روش پروتز درمانی از پروتزهای مخصوص پلاستیکی برای گشاد کردن ناحیه تناسلی استفاده می شود. این درمان باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان یا فردی که آموزش های تخصصی را پشت سر گذاشته انجام می شود.
 • در مبتلایان به واژینیسموس حاد از روش تزریق بوتاکس استفاده می شود. در این روش ژل بوتاکس با تزریق به عضلاتی خاص، آنها را فلج کرده و باعث می شود تا مشکل حل شود. درمان با این روش برای برخی افراد با یک بار تزریق انجام می شود و در افرادی که دارای مشکل حادتری هستند باید این کار هرچند ماه یکبار انجام داد.
 • ممکن است به دلیل عمل های جراحی قبلی، حفره و سوراخ واژن کوچک یا مسدود شده باشد. در چنین مواقعی از روش بزرگ کردن واژن استفاده می شود که باید توسط پزشک متخصص زنان یا جراح متخصص انجام شود.

نظر خود را بیان کنید