آیا تیغ زدن موجب ضخیم شدن موها می شود؟

هیچ کسی دلش نمی‌خواهد که موهای زائد ضخیمی داشته باشد. این مشکل بزرگ باعث می‌شود که مخصوصا خانم ها از انتخاب لباس‌های دلخواه خود عاجز بمانند و ناچار شوند بارها و بارها، دست به اصلاح، لیزر و شیو موهای زائد بزند. هر یک از روش‌های رفع موهای زائد، مشکلات و دردسرهای خاص خود را دارند.

حتی بهترین تیغ اصلاح و قدرتمندترین دستگاه لیزر موهای زائد هم نمی‌توانند موهای زائد را برای همیشه از بین ببرند اما آیا تیغ زدن موجب ضخیم شدن موها می‌شود؟ از چه موقع این حرف و حدیث‌ها باب شد؟ آیا فکر نمی‌کنید که دستگاه‌ها و روش‌های جدید رفع موهای زائد این شایعات را راه انداختند تا تیغ و ژیلت را از سبد مصرف زن و مرد ایرانی حذف کنند؟

در این مقاله از وبسایت مجله سلامت می‌خواهیم پاسخ تمام سوالات شما را بدهیم و بررسی کنیم که آیا ضخیم شدن موها  ارتباطی با تیغ زدن و ژیلت کشیدن دارد یا خیر؟ اگر شما هم تحت تاثیر این حرف‌ها قرار گرفته‌اید، شاید بد نباشید که به اسکرول کردن این متن ادامه دهید و با حقیقت ماجرا آشنا شوید.

چرخه رشد مو چگونه است؟

برای اینکه درک بهتری نسبت به ضخیم شدن یا نشدن موها داشته باشید، بهتر است قبل از هر چیزی با چرخه رشد مو آشنا شوید. حتما شما هم متوجه شده‌اید که موهای زائد معمولا در یک پروسه یک ماهه، مجدداً رشد می‌کنند. اصلی‌ترین ماده مغذی موها، پروتئین است. در نتیجه، موهای بدن با کمک گرفتن از پروتئین و خون، رشد می‌کنند. همچنین سبوم‌ ایجاد شده در غدد چربی باعث می‌شود که رشد موهای زائد بهتر شود.

بررسی شایعه افزایش رشد مو توسط اصلاح با تیغ

آیا تیغ زدن موجب ضخیم شدن موها می شود؟

یکی از نکات بسیار جالب توجه در مورد چرخه رشد مو این است که وقتی از پوست خارج می‌شوند، در حقیقت دیگر زنده نیستند و به سلول مرده‌ی پوست تبدیل می‌شوند. بنابراین وقتی که موهای زائد را می‌تراشید، در واقع مشغول پاکسازی پوست خود از سلول‌های مرده هستید.

از آنجایی که تیغ کشیدن روی فولیکول مو اثر نمی‌گذارد، طبیعتاً نمی‌تواند منجر به تغییر ضخامت یا رنگ آن شود. حتی در سرعت رشد آن نیز بی‌تاثیر است. بنابراین شایعه‌هایی که در خصوص افزایش رشد موها بعد از شیو کردن به گوشتان می‌رسد را جدی نگیرید. بیشتر این شایعات پایه و اساس علمی ندارند.

هنوز هم یکی از اصلی‌ترین روش‌های رفع موهای زائد، تیغ زدن و استفاده از ژیلت است. بنابراین به سادگی و با شایعات این چنینی، نمی‌توان این وسیله ضروری را از سبد مصرف بیشتر افراد حذف کرد.

شیو کردن چه تاثیری بر روی موهای زائد دارد؟

واقعیت این است که اگر از تیغ و ژیلت‌های مرغوب و باکیفیت استفاده کنیم، نه تنها ضرری ندارند بلکه باعث بهبود وضعیت پوست و مو نیز می‌شوند. در ادامه به برخی از مهمترین مزیت‌های استفاده از ژیلت و تیغ اشاره کرده‌ایم:

 • منجر به لایه برداری پوست می‌شود.
 • پوست را فوراً نرم و لطیف می‌کند.
 • بدون درد است.
 • سریع و بدون دردسر انجام می‌شود.
 • قیمت ژیلت و تیغ در قیاس با دیگر روش‌های رفع موهای زائد ارزان است.

با توجه به تمام این مزیت‌ها، طبیعی است که ژیلت کشیدن هنوز هم یکی از محبوب‌ترین روش‌های رفع موهای زائد باشد. ضخیم شدن موها بعد از اصلاح نیز یک شایعه بزرگ است که پایه و اساس چندانی ندارد.

عوامل موثر بر ضخیم شدن مو پس از اصلاح

آیا تیغ زدن موجب ضخیم شدن موها می شود؟

بر اساس آنچه تا اینجا شرح دادیم، امکان ضخیم شدن مو پس از اصلاح با تیغ و ژیلت وجود ندارد. آن چیزی که بعد از اصلاح تجربه می‌کنید فرق چندانی با موم یا بند انداختن ندارد. البته در این میان، برخی عوامل وجود دارند که منجر به ضخیم دیده شدن مو پس از اصلاح می‌شوند. مثلا ممکن است پوست روشنی داشته باشید و بعد از رشد مجدد مو، سایه تیره موها روی پوستتان بیفتد و این تصور به شما دست بدهد که موهایتان ضخیم‌تر شده‌اند.

به هرحال اگر از تیغ و ژیلت‌های باکیفیت و بدون صابون استفاده نکنید، احتمالا به مشکلات زیر دچار خواهید شد:

 • خارش پوست
 • قرمزی و التهاب
 • ایجاد جوش و تاول
 • زخمی شدن پوست

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که ممکن است به ضخیم شدن موها پس از تیغ زدن منجر شود، استفاده از ژیلت‌های صابون‌دار است. به طور کلی، صابون موجود روی برخی از این ژیلت‌ها می‌تواند رنگ مو را تغییر دهد و باعث ضخیم‌تر دیده شدن موها گردد.

به همین دلیل است که معمولاً بهتر است از تیغ‌های بدون صابون استفاده کنید و برای نرم کردن پوست جهت تیغ زدن، صابون مخصوص پوست خودتان را به کار ببرید.

مهمترین نکاتی که در هنگام شیو کردن باید به آن توجه کنیم

اگر متقاعد شده‌اید که تیغ زدن هیچ ارتباطی با ضخیم شدن موهایتان ندارد، پس بهتر است با نحوه صحیح شیو کردن نیز آشنا شوید. شاید تا قبل از امروز به طرز غلطی از این وسیله استفاده کرده‌اید و همین موضوع منجر به ایجاد حساسیت‌های پوستی شده است.

توصیه می‌کنیم به هنگام شیو کردن به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • پوست خود را با آب گرم بشویید تا منافذ آن باز شود.
 • مطمئن شوید که بهترین تیغ مناسب پوست خودتان را خریداری کرده‌اید.
 • از صابون مخصوص یا کرم موبر برای نرم کردن پوست استفاده کنید.
 • تیغ را در جهت رشد موها و با حرکات ملایم و ضربه‌ای روی پوست بکشید.
 • از فشار دادن تیغ روی پوست خودداری کنید.
 • بعد از اصلاح، حتما به پوست خود آبرسان و نرم‌کننده بزنید.
 • از تیغ‌های یک بار مصرف، فقط یک بار استفاده کنید.

اگر این روتین را برای شیو کردن موها به کار بگیریم، حتی حساس‌ترین پوست‌ها هم دچار آسیب نخواهند شد.

سخن پایانی

ضخیم شدن موها بعد از اصلاح امکان‌پذیر نیست؛ چرا که برای تغییر ظاهر و ژنتیک موها باید روی فولیکول مو اثر گذاشت. از آنجایی که تیغ کشیدن یک روش سطحی برای رفع موهای زائد است، بنابراین با قاطعیت می‌توان این موضوع را رد کرد.

شما همیشه می‌توانید از بهترین تیغ و ژیلت استفاده کنید و خیالتان هم از بابت ضخیم نشدن موها بعد از اصلاح راحت باشد.

سوالات رایج

در ادامه به برخی از سوالات مهم شما در مورد تیغ زدن صورت پاسخ داده‌ایم:

 • هر چند روز یک بار باید شیو کرد؟

معمولا توصیه می‌شود که هر سه الی چهار روز، اصلاح موها انجام شود تا از حساسیت پوست جلوگیری به عمل آید.

 • آیا شیو کردن باعث ضخامت موی صورت زنان می‌شود؟

خیر، به جز عوامل ژنتیکی و استفاده از صابون‌های نامناسب و قرارگیری در معرض نور آفتاب، هیچ عامل دیگری منجر به تغییر رنگ و ضخامت موی صورت نمی‌شود. بنابراین این شایعه‌ای که در خصوص ضخیم شدن موها بعد از اصلاح راه افتاده است، صحّت ندارد.

 • آیا استفاده از تیغ برای شیو ناحیه تناسلی، بهداشتی است؟

بله، یکی از بهداشتی‌ترین روش‌های اصلاح موهای زائد ناحیه تناسلی، استفاده از تیغ است؛ اما دقت داشته باشید که تیغ مورد نظر کاملا تمیز باشد و فقط یک بار از آن استفاده کنید.

نظر خود را بیان کنید