زگیل تناسلی (Genital warts) نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک یا در حال رشد داخل و اطراف اندام تناسلی مردانه و زنانه می‌شود. سویه‌های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منجر به ابتلای این زگیل‌ها خواهند شد. اما متخصصین معقدند تنها ۱۰ درصد افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی علائم ظاهری زگیل تناسلی را بروز می‌دهند. بقیه مبتلایان ممکن است با وجود آلوده بودن اما هیچ علامتی نداشته باشند.

پیشگیری از زگیل تناسیلی با واکسن گارداسیل

خوب است بدانید زگیل تناسلی گاهی اوقات با سایر عفونت‌های پوستی اشتباه گرفته می‌شود. همه برجستگی‌های پوستی به معنی زگیل نیستند.

دو نوع واکسن زگیل تناسلی وجود دارد. یک واکسن ۴ ظرفیتی با نام تجاری واکسن گارداسیل و یک واکسن ۹ ظرفیتی دیگر با نام تجاری گارداسیل-۹ که برای پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده می شود. واکسن گارداسیل به جلوگیری از ۴ نوع ویروس HPV اعداد ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ کمک می کند و واکسن گارداسیل-۹ پنج نوع دیگر را فراتر از انواع تحت پوشش واکسن گارداسیل اضافه می کند.

علائم زگیل تناسلی

در مورد علائم زگیل تناسلی باید گفت که زگیل ها زائده های خشن، به رنگ پوست یا خاکستری-سفید هستند. زگیل تناسلی اغلب شبیه گل کلم است و گاهی صاف است. این زائده ها معمولاً دردناک نیستند. اما گاهی اوقات باعث ایجاد موارد زیر می شوند:

  • خونریزی خفیف
  • احساس تحریک شدن
  • درد و ناراحتی
  • خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی

تاثیر واکسن گارداسیل بر زگیل تناسلی

این دارو قادر به ایجاد مقاومت در برابر دو نوع ۶ و ۱۱ از این ویروس است که مسئول اکثر زگیل های تناسلی است. بنابراین اگر فردی قبل از ابتلا به ویروس زگیل این واکسن را تزریق کند، دچار زگیل تناسلی نمی شود. تزریق گارداسیل می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را تا ۹۰ درصد کاهش دهد. بهتر است تزریق توسط پزشک انجام شود.

واکسن گارداسیل تا چه سنی موثر است؟

شاید ندانید واکسن HPV برای چه سنی است؟ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) توصیه می کند که پسران و دختران ۱۱ تا ۱۲ ساله واکسن HPV را دریافت کنند. در برخی کشورها حتی به کودکان ۹ ساله و بالاتر تزریق می شود.

اثرات واکسن گارداسیل

واکسن HPV چیست؟ تاثیر واکسن گارداسیل بر زگیل تناسلی و ویروس HPV چیست؟ آیا واکسیناسیون HPV از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند؟

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که حدود ۴۰ نوع آن ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. سرعت انتشار این ویروس بسیار بالا است و از طریق هر نوع تماس جنسی با فرد دیگری که قبلاً آلوده شده است قابل انتقال است.

اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود به عفونت HPV مبتلا می شوند و بدن آنها بدون درمان به طور طبیعی آن را از بین می برد. در حالی که برخی از افراد مبتلا به نوع پرخطر این ویروس قادر به پاکسازی آن نیستند. با گذشت زمان، این می تواند باعث رشد غیر طبیعی بافت و تغییرات دیگری شود که در صورت عدم درمان می تواند منجر به سرطان شود.

وی در پاسخ به این سوال که واکسن گارداسیل چیست و چه تاثیری بر بدن دارد؟ می توان گفت گارداسیل ۹ یک واکسن HPV مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) است و هم برای پسران و هم برای دختران قابل استفاده است.

محدودیت سنی واکسن گارداسیل چقدر است؟

همه افراد باید قبل از ۲۶ سالگی واکسن HPV را دریافت کنند که در خارج از ایران اجباری است. این واکسن گارداسیل برای کودکان زیر ۹ سال توصیه نمی شود و بهتر است در سن بلوغ و قبل از رابطه جنسی تزریق شود.

واکسن گارداسیل که برای پیشگیری از بیماری های مرتبط با ویروس HPV تجویز می شود، به طور کلی برای پسران بین ۹ تا ۲۱ سال و دختران بین ۹ تا ۲۶ سال توصیه می شود. همچنین افرادی که قصد ازدواج دارند، در صورتی که واکسن گارداسیل را تزریق نکرده اند، برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس در آزمایشات قبل از ازدواج، تزریق این واکسن را توصیه می کنند.

چگونه واکسن گارداسیل را بخریم؟

پیشگیری از زگیل تناسیلی با واکسن گارداسیل

قبل از هر اقدامی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند. واکسن گارداسیل برای همه توصیه نمی شود و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد یا برای برخی موثر نباشد. به عنوان مثال واکسن گارداسیل برای زنان باردار توصیه نمی شود و حتی ممکن است برخی از افراد به واکسن گارداسیل حساسیت داشته باشند و این گونه افراد باید این واکسن را زیر نظر پزشک تزریق کنند.

برای خرید واکسن گارداسیل باید از داروخانه های مجاز و مراکز پزشکی و همچنین در صورت موجود داشتن از ساز مان حلال و احمر تهیه نمایید.

بعد از تزریق واکسن گارداسیل ممکن است یک سری عوارض خفیف مانند تب، سردرد، خستگی، تورم بازو، درد شکم، اسهال، حالت تهوع و استفراغ در فرد ظاهر شود که این عوارض پس از تزریق هر واکسنی طبیعی است. و با کمی استراحت و بعد از چند روز از بین می رود.

اگر واکسن را تزریق کرده اید اما عوارض جانبی جدی تری رخ می دهد، حتما آنها را با پزشک خود در میان بگذارید تا بتواند علت را بررسی کند.

چگونه می توانم بعد از خرید واکسن گارداسیل تزریق کنم؟

واکسن گارداسیل در سه نوبت شش ماهه تزریق می شود، دوز اول نصف قاشق چایخوری، دوز دوم نصف قاشق چایخوری بعد از یک یا دو ماه و نوبت سوم نصف قاشق چایخوری شش ماه پس از تزریق اول است. تزریق واکسن در سنین نوجوانی و اوایل جوانی باعث مقاومت بیشتر بدن در برابر این بیماری ها می شود، اما هر بار که واکسن را مصرف کنید موثر خواهد بود.

تداخل دارویی واکسن گارداسیل

این واکسن به تنهایی از مصرف سایر داروها جلوگیری نمی کند، اما در برخی موارد احتمال تداخل با این داروها وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، مشورت با پزشک و اطلاع دادن به او در مورد مصرف داروها است. برخی از داروهایی که ممکن است با این واکسن تداخل داشته باشند عبارتند از:

  • داروهای استروئیدی
  • داروهایی که از نیاز به پیوند اعضا جلوگیری می کنند.
  • داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی.
  • داروهای تجویز شده توسط پزشک برای درمان آرتریت، روماتوئید و سایر مشکلات خودایمنی.

عوارض جانبی واکسن گارداسیل

پیشگیری از زگیل تناسیلی با واکسن گارداسیل

با تزریق این واکسن خطر بروز عوارض وجود دارد. در برخی موارد احتمال بروز عوارض جدی تری مانند التهاب روده و عدم هوشیاری وجود دارد. برخی از عوارض جانبی رایج پس از دریافت واکسن عبارتند از:

التهاب و قرمزی: التهاب، درد یا قرمزی پس از تزریق واکسن گارداسیل طبیعی است و ظرف چند ساعت یا چند روز از بین می رود و جای نگرانی نیست.

حساسیت و خارش پوست: این نوع عارضه با احتمال کم رخ می دهد. اگر فردی پس از تزریق واکسن گارداسیل این موضوع را مشاهده کرد، باید با پزشک مشورت کند.

سردرد: سر درد نیز پس از چند روز از بین می رود.

دشواری تنفس: در موارد بسیار نادر، ممکن است فرد پس از تزریق دچار مشکلات تنفسی شود.

حالت تهوع: حالت تهوع برای مدت کوتاهی طبیعی است، اما اگر این روند ادامه داشت، باید با پزشک مشورت کنید.

سرگیجه و ضعف: اگر فردی پس از تزریق دچار این حالت شد، باید به پزشک اطلاع دهد

نظر خود را بیان کنید