چرا بعد از پر کردن دندان همچنان درد می کند؟

درمان درد دندان با پرکردن آن می‌تواند انجام شود که بسیاری از افراد تجربه آن را داشته‌اند. اما درمان درد دندان پر شده مسئله‌ای جدا محسوب می‌شود. در واقع برای بیمارانی که جهت درمان دندان پوسیده خود به پزشک مراجعه می‌کنند و پس‌از آن‌که اثر داروی بی‌حسی از بین می‌رود، احساس درد می‌کنند، این روند تا چند روز به‌دلیل وجود التهاب کاملا طبیعی است، اما اگر این درد تا هفته‌ها ادامه داشته باشد، موضوع حساسی است و باید برای درمان آن اقدام کنید. ایجاد چنین دردهایی در روند پرکردن دندان دلایلی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

علت های رایح در ایجاد درد دندان پس از پر شدن

فرآیند درمان پوسیدگی و عصب‌کشی دندان بسیار حساس و دقیق است و بعداز پر شدن دندان می‌توانید مطمئن باشید که درمان شما به‌شکل کامل انجام گرفته است. از همین رو اگر دردی در پی درمان و پرکردن دندان‌تان پیش بیاید، می‌توانید به بررسی علت های درد دندان پر شده بپردازید که بهترین راه قطعا مراجعه به پزشک است. بااین‌حال دقت کنید که این علت‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • حساسیت دندان
  • ترازنبودن مواد پرشده
  • تحریک عصب دندان
  • پوسیدگی باقی‌مانده
  • وجود آلرژی
  • درد ارتجاعی

حساسیت دندان

پر شدن دندان باعث ایجاد حساسیت در آن می‌شود و این بسیار امری عادی است. اما برای کاهش چنین حساسیت‌هایی حتما از خوردن غذاهای خیلی سرد یا گرم اجتناب کنید. این نوع حساسیت معمولا تا چند روز ادامه دارد و طبیعی است، اما اگر چند هفته ادامه پیدا کند، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

چنین حساسیت‌هایی در درد دندان پر شده به‌دلیل وجود ماده پر شونده امکان دارد همیشه همراه شما باقی بماند! با این حساب همیشه باید مراقب باشید در معرض سرما یا گرما قرار نگیرید، چراکه اگر ترمیم آمالگام و عمیق باشد، این دما را به بافت پالپ انتقال می‌دهد.

تراز نبودن مواد پر شده

چرا بعد از پر کردن دندان همچنان درد می کند؟

یکی از فرایندهای مهم در پرکردن دندان، اطمینان از تراز قرارگرفتن مواد پر شده در آن است. اگر به این موضوع اهمیت داده نشود، ممکن است قسمتی از مواد پر شده، بالاتر قرار بگیرند و روند گازگرفتن را دچار مشکل کنند.

در این ‌صورت با هر فشار فک برروی دندان، رباط‌های پریودنتال هم تحریک می‌شوند و این امر حساسیت و درد را به‌همراه دارد. اگر چنین مشکلی در درمان و ترمیم دندان‌تان اتفاق بیفتد، جای نگرانی نیست! چراکه با مراجعه به پزشک می‌توانید قسمت‌های دندان خود را هم‌سطح کنید.

تحریک عصب دندان

از عمده‌ترین دلایل درد دندان پر شده می‌تواند تحریک عصب دندان باشد. زمانی که پزشک روند پرکردن دندان را آغاز می‌کند، ممکن است این‌کار را بسیار عمیق انجام دهد و در این ‌صورت مواد پرکننده برروی بافت پالپ فشار وارد کنند.

در این شرایط باید به دندان فرصت دهید تا عصب با موقعیت جدید سازگار شود. بعداز مدتی که درمان به پایان برسد، دندان‌تان مثل روز اول خواهد بود و هنگام نوشیدن غذاهای سرد یا گرم دچار درد و حساسیت نخواهید شد.

پوسیدگی باقی مانده

درد دندان پر شده می‌تواند از سهل‌انگاری پزشک ایجاد شود. زمانی که در روند درمان و ازبین‌بردن پوسیدگی‌ها، پزشک نتواند به‌طور کامل آن‌ها را رفع کند و مواد پرکننده را در دندان بگذارد، بعداز مدتی دوباره دچار درد خواهید شد. زیرا این پوسیدگی به‌طور کامل برطرف نشده و ممکن است در طول زمان بیشتر هم شود.

در این ‌صورت هم باید به پزشک مراجعه کنید تا فرایند درمان از اول شکل بگیرد. این علت می‌تواند برعکس هم باشد. این‌طور که پزشک با درمان کامل درد شما را کاملا برطرف می‌کند، اما بعداز مدتی، قسمت‌های دیگر دندان دچار پوسیدگی می‌شوند و درد مجدد به‌سراغ شما خواهد آمد.

وجود آلرژی

بسیاری از افراد هستند که به فلزات آلرژی دارند و درد دندان پر شده بعداز پر شدن دندان با مواد پرکننده ایجاد می‌شود. بهتر است اگر از این موضوع مطلع هستید، آن را با پزشک خود قبل‌از پروسه درمان در میان بگذارید. اما اگر بعداز پرکردن دندان متوجه این آلرژی شوید، باید مجدد به پزشک مراجعه کنید تا بتواند برای پرکردن دندان از مواد دیگری برایتان استفاده کند.

درد ارتجاعی

درد ارتجاعی باعث می‌شود که سیگنال‌های درد در دندان‌های دیگر پس‌از پرکردن دندان ظاهر شود. اگر بعداز درمان دندان خود در اطراف آن احساس درد کردید، به این درد، ارتجاعی می‌گویند که معمولا بعداز چند روز درمان می‌شود. اما اگر این درد را تا چند هفته احساس کردید، احتمالا نیاز دارید که به پزشک مراجعه کنید.

روش های عالی برای تکسین درد بعد از پرکردن دندان

چرا بعد از پر کردن دندان همچنان درد می کند؟

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن برای رفع درد ناشی از درد دندان پر شده استفاده کنید که در ادامه به توضیح در مورد آن‌ها می‌پردازیم:

  • کمپرس سرد
  • آب نمک
  • داروهای ضد درد
  • سیر

کمپرس سرد

بهترین روش خانگی برای کاهش درد دندان می‌تواند همین روش باشد. با قراردادن یک کیسه یخ روی دندانی که تازه پر کرده‌اید، تا حد امکان درد را کاهش دهید. این روش به‌دلیل منقبض‌شدن رگ‌های خونی در ناحیه آسیب‌دیده، باعث بی‌حسی و کاهش درد می‌شود.

آب نمک

معمولا اکثر دندان‌پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که بعداز درمان حتما از آب نمک استفاده کنند. این کار باعث ازبین‌رفتن باکتری‌های موجود در دندان می‌شود و درد ناشی از وجود باکتری را کاهش می‌دهد.

داروهای ضد درد

استفاده از داروهای مسکن می‌تواند سریع و بسیار کارآمد باشد و از تاثیر کاهش درد دندان پر شده بکاهد. بهترین این داروها، ناپروکسن است که برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی هم مورد مصرف قرار می‌گیرد.

سیر

استفاده از سیر یک روش خانگی عالی و در دسترس است که می‌توانید برای کاهش درد دندان خود از آن استفاده کنید.

جمع بندی

عوامل زیادی وجود دارد که باعث درد دندان پر شده می‌شوند و پرداختن به این موضوع بسته به مدت‌زمانی که درد را تحمل می‌کنید، ضرورت دارد. معمولا این دردها بعداز درمان، طبیعی و عادی هستند و تا چند روز هم ادامه دارند؛ اما اگر به چند هفته کشیده شوند، امکان وجود دلایلی که قبلا به آن‌ها پرداختیم موجود است که در این‌ صورت باید به پزشک مراجعه کنید. کلینیک دندانپزشکی دکتر نوربخش بهترین کلینیک در ارائه انواع خدمات دندان‌پزشکی به شما است.

نظر خود را بیان کنید