اهمیت فیزیوتراپی در حفظ سلامت سالمندان

فیزیوتراپی سالمندان به عنوان یک روش درمانی، کیفیت زندگی آن‌ها و عملکرد بدنشان را نسبت به قبل بهبود می‌بخشد. از آنجایی که با افزایش سن میزان انعطاف پذیری و قدرت عضله‌ها در سالمندان کمتر شده، برای کنترل کردن دردها، ایجاد تعادل، بهبود قدرت عضلات و توانایی حرکتی، انجام حرکات فیزیوتراپی در این گروه سنی ضرورت دارد. بنابراین پیشنهاد می کنیم از خرید دستگاه فیزیوتراپی برای گروه سنی سالمندان، غافل نشوید.

به علاوه فیزیوتراپ با انجام تکنیک‌هایی مانند آب درمانی، ماساژ درمانی، منوال تراپی، استراحت مفصل و الکتروتراپی سرعت بهبودی را در سالمندان افزایش می‌دهد.

تقویت عضلات با فیزیوتراپی در سالمندان

حجم و قدرت عضلات در سالمندان نسبت به گذشته کاهش یافته و در کیفیت زندگی آنها تاثیر بسیار زیادی می‌گذارند. به همین خاطر با انجام حرکات فیزیوتراپی، عضلات سالمندان تقویت شده تا مشکلات تعادلی و حرکتی در آن‌ها برطرف گردد.

افراد مسن با انجام تمرینات و حرکات فیزیوتراپی پا، دست و … به صورت منظم می‌توانند توانایی‌های حرکتی خود را بهبود دهند. از جمله فوایدی که حرکات و تمرینات فیزیوتراپی برای سالمندان دارد، عبارتند از:

 • بهبود حرکات بدن
 • افزایش قدرت عضلات
 • بهبود تعادل بدن
 • افزایش انعطاف پذیری عضلات
 • بهبود استقامت جسمانی و عملکرد قلب
 • تسکین و کاهش دردهای عضلانی و مفصلی
 • افزایش استقلال و کیفیت زندگی سالمندان در انجام دادن فعالیت‌های روزانه
 • بهبود خلق و خو

باید توجه داشته باشید که برای دادن برنامه فیزیوتراپی سالمندان، ابتدا فیزیوتراپیست تمام نیاز و ویژگی‌های سالمند را در نظر گرفته و برنامه درمانی مشخصی را جهت انجام حرکات تعیین می‌کند؛ در ادامه سعی شده است به صورت خلاصه به هر یک از مزایای فیزیوتراپی در سالمندان بپردازیم:

 • بیشتر شدن تحرک و کاهش پوکی استخوان در افراد مسن

اهمیت فیزیوتراپی در حفظ سلامت سالمندان

یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان پوکی استخوان، انجام صحیح تمرینات و حرکات فیزیوتراپی می باشد. این نوع از تمرینات توانبخشی میزان توانایی‌های حرکتی و تحرک سالمندان را افزایش داده و موجب حفظ سلامت استخوان‌های آنها می‌شود.

 • افزایش متابولیسم بدن

حرکات فیزیوتراپی و تمرینات منظم، میزان سوخت و ساز بدن سالمندان را افزایش می‌دهد. حرکات مقاومتی و استقامتی در فیزیوتراپی با بهبود متابولیسم بدن سالمندان، عملکرد سیستم‌های تنفسی، گوارشی، عروق و قلب آنها را بهبود می‌بخشند. با حرکات منظم فیزیوتراپی، میزان مصرف انرژی و سطح اکسیژن در سالمندان بالا رفته و سرعت متابولیسم آنها را بیشتر می‌کند.

سالمندانی که حرکات فیزیوتراپی و تمرینات منظم را به صورت روزمره انجام می‌دهند، کیفیت خواب بهتری داشته و میزان خستگی آنها در طول روز کمتر است. به علاوه متابولیسم بالا در افراد مسن وزن آنها را کاهش داده و به سلامت قلب و عروق آنها کمک می‌کند. افزایش متابولیسم در این رده سنی عملکرد جسمانی آنها را بهبود داده و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را در آنها کاهش می‌دهد.

 • افزایش تعادل

از مزیت‌های بسیار مهم تمرینات فیزیکی و انجام فیزیوتراپی در سالمندان، تقویت شدن تعادل بدن است. معمولاً با افزایش سن میزان تعادل سالمندان کاهش یافته و ریسک افتادن در آنها افزایش پیدا می‌کند. با انجام فیزیوتراپی استحکام عضلات آنها بیشتر شده و برای حفظ تعادل بدن آنها فواید بسیار زیادی دارد.

قدرت عضلات، کیفیت راه رفتن، استحکام استخوان‌ها و کنترل حرکتی در سالمندان با حرکات فیزیوتراپی بیشتر می‌شود. زمانی که سالمندان با حرکات منظم فیزیوتراپی، تعادل بدن خود را تقویت کنند، ریسک افتادن یا سقوط کمتر شده و از آسیب‌های جدی در آنها جلوگیری خواهد کرد.

 • بهبود عملکرد ریه

تمرینات فیزیوتراپی عملکرد ریه در افراد مسن را بهبود بخشیده و موجب تقویت عضلات تنفسی آنها می‌شود. سالمندان با تمرینات فیزیوتراپی میزان ظرفیت تنفسی خود را افزایش داده و تهویه ریوی در آنها نیز بهتر می‌شود. با بهبود یافتن عملکرد ریه، سالمندان برای انجام فعالیت‌های روزانه استقامت بیشتری داشته و کمتر خسته خواهند شد.

 • تنظیم فشار خون

اهمیت فیزیوتراپی در حفظ سلامت سالمندان

انجام منظم تمرینات فیزیوتراپی در سالمندان فشار خون بالا را کاهش می‌دهد. در این برنامه فیزیوتراپی با تمرینات تنفس عمیق، استحکام عضلات و تمرینات هوازی ملایم میزان فشار خون در سالمندان را بهبود می‌بخشند؛ به طور کلی، افراد مسن با انجام این نوع تمرینات به شکل منظم و رعایت کردن تمام مراقبت‌ها و نکات پزشکی می‌توانند همواره فشار خون را در حالت طبیعی نگه دارند.

 • بهبود حرکتی

انجام تمرینات انعطاف پذیری و تعادل در برنامه فیزیوتراپی سالمندان، میزان قدرت عضلات آنها افزایش پیدا کرده و توانایی حرکتی آنها را بهبود می‌بخشد. سالمندانی که این تمرینات را به صورت منظم اجرا می‌کنند، به طور روزانه در حرکات خود بهبود قابل توجهی را تجربه خواهند کرد و به راحتی می‌توانند تمام فعالیت‌های روزانه را انجام دهند.

سخن پایانی

تمرینات فیزیوتراپی در سالمندان با هدف کاهش مشکلات مفصلی، بهبود عملکرد حرکتی، افزایش میزان تعادل بدن و قدرت عضلات آنها انجام می‌شود. این حرکات در این نوع برنامه، ناهنجاری‌های حرکتی را در فرد سالمند اصلاح کرده و میزان انعطاف پذیری عضلات او را افزایش می‌دهد. بنابراین فرد مسن با این تمرینات منظم در فیزیوتراپی می‌تواند استقلال بیشتری در انجام حرکات روزانه داشته باشد.

تمرینات منظم فیزیوتراپی تمام بیماری‌های اسکلتی و عضلانی در سالمندان را کاهش داده و باعث کمتر شدن دردهای آنها می‌شود. فیزیوتراپ با انجام تکنیک‌های درمانی تمامی ناراحتی‌ها و مشکلات دردناک سالمندان را برطرف کرده و سبب تسکین دردهای آنها خواهد شد.

نظر خود را بیان کنید