پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه یک باغ هیدروپونیک خانگی راه اندازی کنیم؟

آموزش مقدماتی راه اندازی سیستم هیدروپونیک

باغداری هیدروپونیک به معنای رشد گیاهان در سیستم های مبتنی بر آب است. همانطور که می دانید انواع مختلفی از سیستم های باغداری هیدروپونیک وجود دارد و برخی از سیستم ها از سیستم های دیگر پیچیده تر هستند.  این نوع از باغداری ممکن است برای برخی از افراد خسته کننده باشد اما واقعا چنین نیست. سیستم هایی وجود دارد که هر فردی می تواند آن ها را کنار هم بگذارد و در تلاش و زمان خود صرفه جویی نماید. برای راه اندازی یک باغ هیدروپونیک خانگی، می توانید یک سیستم ساده را انتخاب کنید. سپس سیستم را کنار هم بگذارید، دانه ها را بکارید و از باغ خود محافظت کنید.

بخش اول: کنار هم قرار دادن سیستم ساده Ebb and Flow

 1. یک پنل ضد نشت تنظیم و راه اندازی کنید: برای اینکه بتوانید سیستم هیدروپونیک Ebb and Flow را راه اندازی نمایید باید یک پنل ضد نشت پیدا کنید. اندازه پنلی که استفاده می کنید به تعداد گیاهانی بستگی دارد که قصد پرورش آن ها را دارید. اما به خاطر داشته باشید که یک پنل با عمق ۶ الی ۸ اینچ برای رشد گیاهان حداقل مقدار است. شما همیشه می توانید از بیش از یک پنل استفاده نمایید.
 • برای تهیه یک پنل ضد نشت خوب،می توانید پنل kitty litter را امتحان کنید. اطمینان حاصل نمایید که پنل به درستی و زیر نور طبیعی خورشید تنظیم شده یا  در گلخانه در موقعیت مناسبی قرار گرفته است.  در غیر اینصورت باید از نور مصنوعی استفاده کنید.
 • شما می توانید پنل های ضد نشت را از سوپرمارکت ها، فروشگاه های مرتبط با حیوانات خانگی یا فروشگاه های مرتبط با باغبانی تهیه کنید.

 1. گلدان های کوچک را در داخل پنل قرار دهید: شما می توانید گلدن های کوچک متعددی را بخرید یا پیدا کنید و آن را داخل پنل بگذارید. دانه ها باید در داخل این گلدان ها کاشته شوند. فنجان های خالی نیز می توانند به خاطر اندازه ای که دارند مورد استفاده قرار گیرند . البته باید در انتهای آن ها سوراخی ایجاد کنید. هر نوع گلدان کوچکی را می توانید استفاده کنید کافیست چندین سوراخ در انتها و اطراف آن ایجاد کنید.
 • برای ایجاد سوراخ در گلدان، می توانید از میخ استفاده کنید. البته این موضوع به نوع گلدان و ماده ای که از آن ساخته شده بستگی دارد. اگر گلدان از ماده سختی تشکیل شده، ممکن است برای ایجاد سوراخ به دریل نیاز داشته باشید.

 1. گلدان را با محیط رشدی پر کنید: بعد از اینکه گلدان ها را داخل پنل قرار دادید، آن ها را با محیط رشدی پر کنید. محیط رشدی شامل انتخاب های متعددی همچون شن و ماسه، خاک رس، ورمیکولیت و پنبه است که از ریشه گیاه در حال رشد محافظت می کند. سیستم های Ebb and flow نیازمند بسترهای خوب زهکشی هستند.
 • شما می توانید از شن و ماسه و پنبه نیز به عنوان بستر استفاده کنید. اگر از بستر پنبه استفاده می کنید اطمینان حاصل نمایید که از برند ارگانیکی بهره می برید زیرا پنبه اغلب دارای مواد شیمیایی زیادی است.
 • خاک رس گسترده نیز می تواند در سیستم های Ebb and flow مورد استفاده قرار گیرد. این ها زهکشی خوبی دارند و در عین حال کمی گران قیمت اند.

 1. پر کردن پنل: سیستم های Ebb and flow بر اساس یک مدل ساده پر کردن و زهکشی کار می کنند. گیاهانی که در این سیستم کاشته می شوند هر روز برای ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و به طور منظم پر می شوند. سپس ظرف مورد نظر زهکشی می شود. معمولا افرادی که از این سیستم استفاده می کنند یک پمپ برای اینکار دارند.
 • اگر از پمپ استفاده می کنید می توانید سیستم پر کردن و زهکشی خود را راه اندازی نمایید. بیشتر افراد پنل رشد خود را بالای مخزن مواد مغذی در ظرف بزرگ تر قرار می دهند. بعد ازنی مرحله باید پنل و مخزن را به پمپ متصل کنید. در این شرایط پمپ می تواند محلول مغذی را به ظرف برساند. همچنین باید لوله ای را برای زهکشی  نصب نمایید.
 • اگر به طور دستی ظرف را از آب پر می کنید، حداقل از یک پیمانه آب بسته به تعداد گلدان هایی که دارید استفاده نمایید و آن را روی پنل بریزید. اطمینان حاصل نمایید که آب به هر ظرف می رسد. برای اینکه آب به ظرف ها برسد زمانی را کنار بگذارید. حداقل زمان مورد نیاز برای اینکار ۵ دقیقه است. آب اضافی را زهکشی کنید.

 1. پنل را زهکشی کنید: چرخه پر کردن سیستم با آب باید با چرخه زهکشی همراه باشد. به کمک یک پمپ اینکار کمابیش به صورت خودکار انجام می شود. شما می توانید پمپ را به گونه ای برنامه ریزی کنید که در یک تایم به خصوصی شروع به کار کند.  اگر موارد این چنینی را به صورت دستی انجام می دهید بعد از اینکه دانه ها برای ۱۵ دقیقه با آب شناور شدند، ظروف را از پنل خارج کنید. آبی که باقی مانده است را زهکشی نمایید و این فرایند را چندین بار در روز تکرار نمایید.

بخش دوم: ساخت یک سیستم Wick

 1. یک سینی و یک مخزن بیابید: سیستم های Wick به احتمال زیاد ساده ترین و اسانترین نوع از سیستم های هیدروپونیک هستند. این سیستم ها بخش های متحرک، پمپ یا الکتریسیته زیادی ندارند. این سیستم محلول مواد مغذی را از مخزن به گیاهی که در سینی بالای آن قرار دارد می رساند. اینکار از طریق عمل مویرگی انجام می شود. به عبارت دیگر چنین سیستمی مایع را می مکد و همانند یک اسفنج به گیاه می رساند. اجزای تشکیل دهنده اصلی، مخزن و سینی رشد خواهد بود.
 • یک ظرف ضد نشت پیدا کنید تا گیاهان را به هنگام رشد محافظت کند و نگه دارد. این ظرف ممکن است یک سطل، سینی یا هر نوع ظرف دیگری باشد.
 • برای مخزن، به یک ظرف ضد نشت دیگری همچون سطل نیاز دارید. این ظرف محلول مواد مغذی را نگه می دارد و باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند از سینی رشد پشتیبانی کند.
 1. یک مکنده(Wick) انتخاب کنید: همانطور که می دانید Wick یک مکانیسم برای انتقال آب در سیستم های Wick است. این بخش مواد مغذی را از مخزن به گیاه می رساند. به همین خاطر است که Wick یک بخش مهم در این سیستم محسوب می شود. بدون یک Wick خوب، گیاه نمی تواند مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند.
 • مواد تشکیل دهنده رایج که به عنوان Wick مورد استفاده قرار می گیرد شامل ریسمان تهیه شده از الیاف، پشم، پنبه و ریسمان ابریشم مصنوعی ، نمد پشمی و رشته های موجود در لباس ها و ملحفه های قدیمی است.
 • باید مواد تشکیل دهنده را تست کنید تا ببینید کدام یک از آن ها برای شما بهترین است. اطمینان حاصل نمایید که Wick جاذب است اما در برابر پوسیدن مقاوم است. شستن wick قبل از استفاده از آن می تواند توانایی آن را بهبود ببخشد.
 • سعی کنید مواد کافی در دسترس خود داشته باشید. ممکن است حداقل به دو یا چهار Wick نیاز پیدا کنید مگر اینکه سیستم شما فوق العاده کوچک باشد.
 1. بخش های مختلف را به هم متصل کنید: از آنجایی که در این روش پمپ یا بخش متحرکی وجود ندارد، راه اندازی ان بسیار ساده و اسان خواهد بود. در بیشتر موارد، افراد سینی رشد دهنده را به طور مستقیم در بالای مخزن قرار می دهند و ان ها را به کمک wick به هم مرتبط می سازند. در حقیقت، بهتر است این بخش ها را تا جایی که می توانید در نزدیکی هم قرار دهید. هر چقدر Wick ها به هم نزدیک باشند، آب بیشتری به گیاه می رسد.
 • باید سوراخ هایی را در بالای مخرن و انتهای سینی خود ایجاد کنید. سپس آن ها در Wick قرار دهید و ظروف را در جایگاه خود بگذارید
 • سعی کنید Wick را در انتهای سینی رشد به طور مساوی قرار دهید.
 • در نهایت  محیط رشدی خود را به انتهای سینی بیفزایید تا Wick را بپوشاند. سیستم های Wick نیازمند محیط جذبی هستند.  اطمینان حاصل نمایید که محیط را هر دو هفته یکبار با آب تازه پر می کنید. اینکار خطر تجمع یافتن نمک و مواد مغذی و رسیدن آن به سطح سمی را کاهش می دهد.

بخش سوم: کاشتن دانه ها

 1. دانه ها را در هر گلدان قرار دهید: بعد از اینکه سیستم خود را راه اندازی کردید، می توانید دانه هایی که در دست دارید را بکارید. انواع دانه هایی که برای کاشت انتخاب می کنید به خودتان بستگی دارد. شما می توانید تعداد زیادی از گیاهان و سبزیجات را بکارید و رشد دهید. یک دانه را در هر گلدان بکارید. اجازه دهید دانه ها در آبی که ریخته اید به مدت ۱۵ دقیقه شناور شوند. حبوبات نیز در سیستم های هیدروپونیک به خوبی رشد می کنند. دانه ها معمولا در عرض ۸ الی ۱۰ روز شروع به رشد می کنند.
 2. برای گیاه خود یک ماده مغذی انتخاب کنید: گیاهان به طیف وسیعی از مواد مغذی نیاز دارند تا بتوانند به درستی رشد کنند. بعد از اینکه دانه ها شروع به رشد کردند، باید ماده مغذی را انتخاب کنید که قادر به تامین نیاز آنهاست. این مرحله برای هر باغ هیدروپونیکی ضروری است.

 گیاهان برای اینکه به درستی رشد کنند به ۱۶ عنصر در غلظت مناسب نیاز دارند. داشتن ماده مغذی زیاد یا کم می تواند عملکرد رشد را دچار اختلال سازد. به همین خاطر بهتر است یک محصول تجاری را امتحان کنید که پروفایل کاملی از مواد مغذی را فراهم می کند.

محلول های مغذی هیدروپونیک در دو شکل اصلی موجودند: پودری و مایع. به عنوان یک فرد مبتدی می توانید کار خود را با محلول مایع تایید شده آغاز کنید. این ها گران قیمت تر هستند اما نیازمند ترکیب عناصر نخواهند بود.

 1. گیاه را پیوند بزنید یا بکشید. شما می توانید تا زمانی که گیاه به طور کامل رشد می کند منتظر بمانید و سپس آن را انتقال دهید. زمان رشد گیاه به چیزی که کاشته اید بستگی دارد. گیاه هایی که در محیط های هیدورپونیک رشد پیدا می کنند را نمی توان به راحتی پیوند زد. به همین خاطر بیشتر باغبان ها تا زمانی که گیاه به طور کامل رشد نکرده است منتظر می مانند.

برای اینکه بتوانید گیاه را منتقل کنید منتظر بمانید تا بستر کاملا خشک شود. سپس ذراتی که به آن چسبیده است را بتکانید.

 بخش چهارم: مراقبت و نگهداری از باغ

 1. از نور رشد استفاده کنید: ممکن است بخواهید در طول زمستان یا اوقاتی که گیاه در باغ یا گلخانه رشد نکرده است از نور مصنوعی یا همان نور رشد استفاده کنید.  نور رشد، نور طبیعی خورشید را شبیه سازی می کند. می توان این نور را از فروشگاه های باغبانی یا به صورت آنلاین خریداری نمود. برخی از گیاهان نیازمند نور بیشتری نسبت به سایرین هستند. به همین خاطر قبل از هر کاری در مورد گیاه خود تحقیق کنید و ببینید به چه مقدار نور نیاز دارد. شما می توانید مقدار نور گیاه خود را با قرار دادن تایمر ساده ای که تنظیمات روشن/ خاموش را کنترل می کند ، مدیریت نمایید. یک تایمر آنالوگ نیز می تواند به خوبی کار کند. در بیشتر موارد به تایمر دیجیتال نیازی نخواهید داشت.
 2. سطح PH را تست کنید: شما باید سطح PH باغ خود را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید . می توانید اینکار را به کمک کاغذهای مخصوصی که در داروخانه ها نیز موجود است انجام دهید. کافیست آن را در محلول مغذی که استفاده می کنید فرو ببرید و نتایج به دست آمده را با نموداری که در داخل جعبه موجود است مقایسه نمایید.

می توانید سطح PH را بین ۶ و ۷ نگه دارید. اینکار با اضافه کردن فسفریک اسید یا پتاس به محلول ماده مغذی قابل انجام است.

 1. از آفت کش استفاده کنید: حتی باغ های هیدروپونیک نیز ممکن است در معرض آفت های مزاحم قرار داشته باشند. برای اینکه بتوانید از شر آفت ها خلاص شوید، می توانید از صابون آفت کش یا اسپری های مبتنی بر pyrethrin استفاده نمایید. فقط اطمینان حاصل نمایید که دستورالعمل روی بسته بندی را دنبال می کنید.
 2. اگر متوجه بیماری شدید، بستر را استریلیزه کنید: برخی از نشانه های بیماری در گیاهان پوسیدن، لکه دار شدن، پژمردن ،تومور است. اگر متوجه این نشانه ها شدید، باغ خود را استریلیزه کنید یا  از اسپری های مخصوص استفاده نمایید. برای استریلیزه کردن باغ، گلدن ها را خارج کنید و آن ها را به طور موقت به ظرف دیگری انتقال دهید. ظرف اصلی را با محلول خریداری شده پر کنید. اجازه دهید این محلول ۲۴ ساعت بماند و سپس ظرف را زهکشی کنید. سپس آن را چندین بار با آب به طور کامل بشویید.

نظر خود را بیان کنید