یونیفرم کادر درمان

اگر تا به حال چند دقیقه‌ای را در سالن‌های یک بیمارستان شلوغ گذرانده باشید، حتما به این مسئله پی برده‌اید که در بیشتر موارد، پزشکان متخصص از اسکراب (Scrub) یا روپوش پزشکی خاصی استفاده می‌کنند که رنگ‌های مختلفی دارند. اما آیا می‌دانید رنگ‌های مختلف اسکراب در واقع چه معنایی دارند؟ چرا برخی از پزشکان سبز و برخی دیگر آبی می‌پوشند؟ روپوش پزشکی خاکستری، قرمز یا نارنجی چطور چه معنایی دارند؟ به همه این سوالات در این مطلب پاسخ خواهیم داد.

دلایل رنگ های مختلف روپوش پزشکی

آیا رنگ‌های مختلف روپوش پزشکی باعث ایجاد احساس در ما می‌شوند؟

درست است که ما به رنگ‌های خاص واکنش متفاوتی نشان می‌دهیم – اما این موضوع فقط با توجه به زمینه مناسب و مرجع فرهنگی خاصی صدق می‌کند. هیچگونه مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد، انسان‌ها با دیدن هر رنگ دچار واکنش عاطفی درونی شوند. اما استثنائات بسیار خاصی وجود دارند که تا حدی به مسائل زیست‌شناسی و رسانه‌ها مربوط می‌شوند، مانند علاقه ما به لباس‌های قرمز یا کراوات قرمز که نشان از قدرت دارند و اکثر سیاست‌مداران برای حاضر شدن در محافل از آنها استفاده می‌کنند.

در حالی که برخی ادعاها را می‌توان به زمینه خاصی ربط داد – به عنوان مثال، چشم ما بهه راحتی به علائم قرمز بزرگ کنار معابر توجه می‌‎کند و استفاده از رنگ قرمز در رسانه‌ها به ما در تشخیص نوع محتوای مطلب کمک می‌کند – اما تا به الان مدرک علمی دال بر این موضوع که رنگ‌های خاص باعث به وجود آمدن احساسات درونی خاصی در ما می‌شوند، وجود ندارد (اگرچه تاثیر دارد).

از این‌رو، یونیفرم پزشکی سبز هم هرگز باعث نخواهد شد تا بیماران احساس کنند شما (به عنوان یک متخصص) درجه عالی‌تری نسبت به همکاری که روپوش بنفش می‌پوشد دارید. حرفه‌ای بودن را بیشتر می‌توان با در نظر گرفتن خصوصیات ذیل ارزیابی کرد:

  • رفتار حرفه‌ای
  • صلاحیت
  • رفتار آرام و قاطع
  • مهارت‌های اجتماعی عالی

اما دلایل زیادی وجود دارند که باعث شده‌اند روپوش‌‌های پزشکی آبی و سبز بیشتر از اسکراب‌های سفید مورد توجه قرار گیرند.

دلایل رایج شدن روپوش پزشکی آبی و سبز

دلایل رنگ های مختلف روپوش پزشکی

دلایل و نقطه نظرات بسیار زیادی در پس استفاده بیشتر از روپوش پزشکی رنگی به جای سفید وجود دارند. رنگ سبز و آبی به ویژه در دنیای پزشکی محبوبیت بسیار زیادی دارند چرا که رنگ خون را خنثی می‌کنند. وقتی روی پارچه سبز یا آبی لکه‌های خون بیافتد، به رنگ تیره و تقریبا سیاه تبدیل می‌شود. حال فرض کنید بیماران هر روز لکه‌های قرمز رنگ را به روی یونیفرم پزشکی سفید کادر درمان مشاهده کنند!

چرا جراحان روپوش پزشکی سبز یا آبی می‌پوشند؟

جراحان از روپوش پزشکی سبز یا آبی در اتاق‌ عمل استفاده می‌کنند تا چشم‌های خود را به دیدن رنگ‌های مختلفی عادت دهند و تضاد بیشتری را با رنگ با قرمز غلیظ خون و اندام‌های بیماران ایجاد کنند. اگر چشم‌های ما به مدت طولانی به هر رنگی خیره شود، یاخته مخروطی شبکیه چشم‌هایمان خسته می‌شوند و شروع به دیدن توهمات نورانی می‌کنند.

استفاده از چند رنگ‌ متفاوت به ما اجازه می‌دهد تا کمی به چشم‌هایمان استراحت دهیم تا دقت و کیفیت بینایی‌مان افت نکند. این امر به ویژه برای جراحانی که بیش از دوازده ساعت به عمل‌های جراحی طاقت‌فرسا می‌پردازند، بسیار اهمیت دارد.

معنی رنگ‌های روپوش پزشکی

اگر بیمارستان روپوش پزشکی خاصی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد و از دستورالعمل پوششی خاصی پیروی نمی‌کند، خیلی راحت می‌توانید یونیفرم پزشکی با هر رنگی که دوست دارید – به شرط آنکه نامناسب نباشد – را به تن کنید. با این حال، برخی از بیمارستان‌ها دارای دستورالعمل پوششی خاصی هستند که به کارکنان کمک می‌کند از نظر بصری متمایز به نظر برسند و از طرفی تخصص‌ها و بخش‌ها را از هم جدا می‌کند.

به عنوان مثال؛ کادر درمانی بخش تروما (مرکز خدمات‌رسانی اورژانس به مصدومان حوادث) ممکن است روپوش پزشکی آبی تیره بپوشند، در حالی که بخش زنان و زایمان از رنگ بنفش استفاده کنند و بخش مهد کودک و اطفال یونیفرم‌های صورتی بپوشند.

دلایل رنگ های مختلف روپوش پزشکی

گاهی اوقات استفاده از رنگ‌های مختلف روپوش پزشکی به منظور تفکیک تخصص‌ها نیست، بلکه صرفا برای تشخیص کادر درمان است؛ پزشکان آبی تیره می‌پوشند، در حالی که پرستاران آبی ملایم‌تر، جراحان سبز، بخش پذیرش خاکستری، تکنسین‌ها رنگ قرمز و افراد دیگر یونیفرم پزشکی با رنگ‌های مختلف می‌پوشند.

به طور کلی – مگر در مواردی که قوانین خاصی وجود داشته باشد – با خیال راحت هر رنگ روپوش پزشکی را که دوست دارید بپوشید؛ مشکی، خاکستری، بنفش یا حتی آبی. اگر رنگ‌ها برای شما اهمیت چندانی ندارند، کیفیت و برش پارچه را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید روپوش پزشکی خود را مناسب با فضا و بخشی که در آن مشغول هستید و با کفش‌ مورد علاقه‌تان ست کنید.

روپوش پزشکی طرح‌دار

روپوش پزشکی طرح‌دار بیشتر در بین متخصصان اطفال رایج است، اما تا زمانی که قانون خاصی در بیمارستان وجود نداشته باشد، پوشیدن روپوش پزشکی طرح‌دار (چاپی) اشکالی ندارد. چنین روپوش‌هایی عمدتا شخصیت بیشتری به لباس شما می‌دهند و کمک می‌کنند از همکاران خود متمایز به نظر برسید.

به نوع پوشش خود به عنوان عضوی از کادر درمان اهمیت دهید

برخی از بیمارستان‌ها مزیت را در هماهنگی رنگی کارکنان خود و تسهیل تشخیص پزشکان جراحی از پرستاران، تکنسین‌ها و غیره می‌دانند. رنگی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید و دوستش دارید. حتی می‌توانید رنگ‌های مختلف را امتحان کنید.

اگر کارفرمای شما روپوش پزشکی مخصوصی برایتان در نظر نگرفته و یا اینکه بیمارستان از دستورالعمل پوششی خاصی تبعیت نمی‌کند، در غیر این صورت، شما آزاد هستید که از هر رنگ و سبک روپوش پزشکی که مد نظرتان است استفاده کنید.

اکنون که با معانی مختلف رنگ‌های روپوش پزشکی آشنا شدید، تا آنجایی که قوانین بیمارستان به شما اجازه می‌دهند، بهتر است از رنگ‌های شاد و براق استفاده کنید. همچنین در صورت عدم مراقبت مناسب از روپوش خود، کیفیت و طرح چاپ شده آن به راحتی محو می‌شوند. از آنجایی که تمیزی روپوش پزشکی کادر درمان بسیار حائز اهمیت است، پیشنهاد می‌کنیم آنها را به صورت جداگانه و به طور مکرر بشورید و از مواد شوینده بسیار قوی هم استفاده نکنید.

بهتر است دستورالعمل‌های نوشته شده روی روپوش پزشکی را حتما جدی بگیرید تا آنها را براق نگه‌دارید . در بیشتر موارد، بهتر است روپوش پزشکی را با آب سرد با مواد شوینده ملایم بشویید.

نظر خود را بیان کنید