جراحی ختنه نوزاد

ختنه نمودن نوزادان امری بسیار ضروری بوده، که انجام آن ‌می‌تواند بسیار مفید باشد. این عمل می‌بایست حتماً قبل از دوماهگی نوزادان صورت پذیرد، و ‌اگر صاحب نوزاد پسر شده‌اید به‌ هیچ‌ عنوان این عمل را به تعویق نیندازید.

 چون هرچقدر نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، انجام این عمل نیز سخت‌تر خواهد شد. پس سعی کنید مابین سنین یک الی دوماهگی نوزاد، حتماً با انتخابی پزشکی ماهر و توانمند، این عمل را به انجام برسانید. در حالت کلی برای انجام عمل ختنه نوزاد، می‌بایست شرایطی وجود داشته باشد.

 اگر نوزاد شما دارای این شرایط نباشد، باوجود لزوم انجام این عمل، بازهم باید آن را به تعویق بیندازید. به همین دلیل قبل از اقدام برای عمل، می‌بایست با‌ مراجعه به پزشک، حتماً این شرایط را بررسی نمایید. مهم‌ترین شرایط لازم برای جراحی ختنه نوزاد شامل موارد زیر می‌شوند:

سلامت کامل نوزاد

در درجه اول نوزاد باید کاملاً سلامت و پایدار باشد. چراکه انجام این عمل می‌تواند بدن او را کمی دچار تنش کند، و قطعاً جراحی ختنه برای نوزادان بدحال نباید صورت پذیرد. پس اگر نوزاد شما دارای بیماری یا مشکل جسمانی خاصی است، یا به هر دلیل دیگری از سلامت‌ کامل جسمانی برخوردار نیست، انجام این عمل باید به بعداً موکول شود.

نهفته نبودن آلت تناسلی نوزاد

یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط انجام جراحی ختنه نوزاد نهفته نبودن آلت تناسلی او می‌باشد. گاهی تکه چربی شکم بر روی آلت قرارگرفته و موجب نهفته شدن آن می‌شود. در این صورت نیز این عمل نباید انجام گیرد. چون پزشک دید کافی به آلت تناسلی نداشته، و ممکن است گوشت را بیش‌ازحد بردارد یا تکه‌ای از آن را که باید برداشته شود را، باقی بگذارد. در این صورت بهتر است حدود دو هفته الی یک ماه صبر کنید، تا آلت تناسلی از حالت نهفته خارج شود، و سپس برای ختنه نمودن نوزاد خود اقدام نمایید.

عدم وجود اختلال خونریزی

گاهی نوزاد به علت سابقه خانوادگی خود، به برخی اختلالات خونریزی دچار می‌شود. در این‌ حالت نیز انجام جراحی ختنه نوزاد می‌تواند برای او بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل برای انجام این عمل نوزاد نباید دارای چنین مشکلی باشد.

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی ختنه نوزاد

ختنه نمودن نوزادان‌ عمل پیچیده یا زمان بری نیست. اگر پزشک کاردان و باتجربه‌ای را به این منظور انتخاب نموده باشید، قطعاً این عمل در کوتاه‌ترین مدت‌زمان و با موفقیت کامل صورت خواهد گرفت. اما برای جلوگیری از بروز عوارض و‌ مشکلات احتمالی، می‌بایست قبل و‌ بعد از ختنه، نوزاد تحت برخی مراقبت‌های خاص قرار گیرد.

 در ادامه به شرح این مراقبت‌ها پرداخته‌ایم:

مراقبت‌های لازم قبل از ختنه

 • نیاز است که شما مابین ۶۰ الی ۹۰ دقیقه در کلینیک موردنظر حضور داشته باشید، پس از قبل در این خصوص برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دهید.
 • پس از جراحی ختنه نوزاد ممکن است کمی درد داشته باشد، پس حتماً مسکن‌های او را همراه داشته باشید.
 • پتو و ‌لوازم شخصی نوزاد خود را به همراه داشته باشید.
 • حتماً نیم ساعت قبل از مراجعه به مطب پزشک ‌برای انجام جراحی، به نوزاد خود شیر داده تا هنگام عمل گرسنه نباشد.
 • به‌ همراه داشتن پستانک نیز می‌تواند بسیار اهمیت داشته باشد. چرا که استفاده از پستانک بعد از عمل، قطعاً موجب آرام شدن نوزاد شما می‌شود.

مراقبت‌های لازم بعد از عمل ختنه

 • نوزاد را حتماً نزدیک خود نگه ‌دارید، و سعی نمایید او را از خود دور نکنید.
 • معمولاً بعد از جراحی ختنه نوزاد بی‌قراری نموده و ممکن است درد داشته باشد. پس سعی کنید بیشتر به او شیر بدهید. چون شیر دادن‌ نوزاد موجب آرامش و‌ به خواب رفتن‌ او می‌شود.
 • ممکن است بعد از عمل پزشک برخی دارو یا قطره‌های خوراکی تسکین درد را برای نوزاد شما تجویز کند. این داروها‌ را به‌طور کامل مصرف کنید. اما به‌ هیچ‌ عنوان نباید داروی اضافه‌ای را بدون‌ مشورت پزشک به نوزاد بدهید.
 • همواره محل جراحی ختنه نوزاد را تمیز و پاکیزه نگه ‌دارید. برای شستشوی این قسمت از آب نسبتاً گرم‌ یا ولرم استفاده کنید.
 • معمولاً نوزاد باید نهایتاً تا ۱۲ساعت بعد از عمل حداقل یک ‌مرتبه ادرار کند. در غیر این صورت ممکن ‌است مجرای ادرار او‌ مسدود شده باشد، و در این حالت مراجعه به پزشک بسیار ضرورت دارد.
 • نوزاد معمولاً در اولین ادرار درد و سوزش خواهد داشت، و‌ ممکن است گریه و بی‌قراری زیادی داشته باشد. این ‌کاملاً طبیعی است و هیچ جای نگرانی نیست.
 • این احتمال وجود دارد که بعد از جراحی ختنه نوزاد دچار برخی عوارض مثل عفونت، خونریزی، انسداد مجرای ادراری و ….شود در این صورت باید حتماً در کوتاه‌ترین زمان ممکن‌ به پزشک مراجعه نمایید.‌

انتخاب پزشک متخصص و کاردان برای انجام جراحی ختنه نوزاد

مسلماً مهارت و تجربه همه پزشکان در خصوص انجام عمل ختنه با یکدیگر یکی نبوده و ممکن است متفاوت باشد. متأسفانه برخی پزشکان از تجربه و علم کافی در این خصوص برخوردار نبوده، و ممکن است این عمل را به شکل اصولی انجام ندهند.

 در اینجاست که انتخاب یک پزشک‌ کاردان و متبحر می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. دکتر آویشن محمدی، فوق تخصص اطفال و نوزادان، ازجمله پزشکان خوش‌نام و باسابقه‌ای است، که می‌توانید جراحی ختنه نوزاد خود را درنهایت آرامش خیال و‌ اطمینان کامل به او‌ بسپارید.

 دکتر آویشن محمدی در این زمینه دارای تحصیلات  و‌ دانش بالا، تجربه کافی و‌ مهارت بسیار زیادی می‌باشد. به همین دلیل ختنه نوزادان شما تحت نظر این پزشک متخصص با کمترین درد، و در کوتاه‌ترین مدت‌زمان صورت خواهد گرفت.

برای انجام ختنه در مطب خود توسط دکتر آویشن محمدی با شماره تلفن‌های ۰۹۰۳۰۷۹۱۱۵۵ یا ۰۲۱۸۸۷۷۸۰۹۷ تماس گرفته و یا به مطب ونک به آدرس اول ملاصدرا، روبروی سازمان بورس، جنب داروخانه، ساختمان پزشکان صدرا، طبقه اول، مطب واقع در شهرک غرب به آدرس تهران، شهرک غرب، خیابان خوردین، جنب آتش‌نشانی، نبش توحید ۴، پلاک ۴، طبقه ۳ و مطب خزانه به آدرس فلکه دوم خزانه، روبه روی نانوایی سنگکی، پلاک ۲۹۹ مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه ختنه نوزاد و انجام ختنه با دو متد می‌توانید وارد سایت دکتر آویشن محمدی به آدرس www.dravishanmohamadi.com شده و مقالات مربوط در این زمینه را مطالعه نمایید.

نظر خود را بیان کنید