پیش از اینکه بازار ارزهای دیجیتال محبوبیت خود را میان مردم به دست آورد، یکی از محبوب‌ترین زمینه‌ها برای سرمایه‌گذاری، بازار طلا بود. امروزه بسیاری از مردم پول خود را به جای اینکه صرف خریدوفروش طلا کنند، رمز ارز خریدوفروش می‌کنند. اما سؤال اینجا است که کدام‌یک واقعاً بهتر است و آینده بهتری دارد؟ اگر به فکر یک سرمایه‌گذاری سودآور هستید و نمی‌دانید کدام‌یک از این بازارها را انتخاب کنید، در این مقاله همراه ما باشید. در این بخش به بررسی جوانب مختلف هر یک می‌پردازیم.

بیتکوین یا طلا؟ کدام‌یک آینده بهتری برای سرمایه‌گذاری دارند؟

در کل یکی از اصلی‌ترین اهداف سرمایه‌گذاری، فرار از تورم است. اگر با بازار هرکدام از این شکل‌های سرمایه‌گذاری آشنا باشید، همین کار را برایتان خواهد کرد؛ اما سؤال اینجا است که کدام‌یک بهتر است؟

مقایسه‌ی طلا و بیتکوین

سؤالی که اول از همه باید پرسید این است که چرا طلا و بیتکوین را می‌توان با هم مقایسه کرد؟ برای پاسخ دادن به این سؤال ابتدا باید به شباهت‌های این دو بپردازیم. یکی از اصلی‌ترین آن‌ها این است که این دو در نحوه جمع‌آوری شباهت زیادی دارند. استخراج طلا از سال‌های دور زحمت زیادی داشته است و هر روز یافتن و استخراج طلا سخت‌تر می‌شود. همین موضوع هم درباره بیتکوین وجود دارد. به علت نوع طراحی این رمز ارز، با گذر زمان رفته‌رفته استخراج آن سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد.

این حقیقت که مقدار طلای موجود در جهان ثابت است و از تاریخی به بعد طلای بیشتری را نمی‌توان استخراج کرد ولی همچنان تقاضا برای آن وجود خواهد داشت، یکی دیگر از شباهت‌های آن به بیتکوین است. عرضه این ارز دیجیتال نیز بی‌نهایت نیست و تنها ۲۱ میلیون بیتکوین در جهان عرضه خواهد شد. اگر پس از آن، همچنان تقاضا برای بیتکوین وجود داشته باشد، باید قیمت آن نیز افزایش یابد. بیتکوین نیز مانند فلزات گران‌بها، از همین تقاضای روزافزون و عرضه محدود کسب می‌کند. البته تضمینی برای این افزایش قیمت وجود ندارد.

اما سؤال اصلی اینجا است که اصلاً چرا این دو را با هم مقایسه کنیم؟ برای مدت‌زمان زیادی، طلا شکل قابل‌اعتماد و بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری بوده است؛ اما در چند سال اخیر بازار ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیتکوین، رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرده است. در حال حاضر، بیتکوین بیشترین ارزش بازار یا مارکت کپ را میان ارزهای دیجیتال دارا است. همین موضوع سرمایه‌گذاران را به فکر فرو برده است که کدام‌یک سودآوری بهتری دارد و در کل سرمایه‌گذاری بهتری است.

طلا؛ سرمایه‌گذاری مطمئن

از گذشته، طلا یکی از مطمئن‌ترین شکل‌های سرمایه‌گذاری بوده است. این کالای گران‌بها به دلایل متعددی همیشه خود را به‌عنوان دارایی بسیار ارزشمندی ثابت کرده است. زمانی که نوسانات ارزهای فیات زیاد می‌شود یا تورم بالا می‌رود، می‌توان با خرید طلا از این تورم یا نوسانات در امان ماند. این‌ها ازجمله مزایای سرمایه‌گذاری در بازار طلا هستند.

اما مشکلی که همیشه سرمایه‌گذاری در بازار طلا داشته این است که خرید و نگهداری طلا سودآوری ندارد و نمی‌شود به‌طور مستقیم از آن پولی به دست آورد.

بیتکوین یا طلا؟ کدام‌یک آینده بهتری برای سرمایه‌گذاری دارند؟

بیتکوین؛ سرمایه‌گذاری سودآور

خریدوفروش بیتکوین محبوبت زیادی پیدا کرده است؛ اما سرمایه‌گذاری در این بازار با خطرات خاص خود همراه است، خطراتی از قبیل نوسانات این بازار، حمله هکرها، و کلاهبرداری‌های اینترنتی. این نوسانات دلایل متعددی دارند؛ ازجمله سرکوب بازار رمز ارزها از طرف دولت چین و تأثیرگذاری برخی افراد مشهور، مانند ایلان ماسک روی این بازار. اما از طرفی، اگر اطلاعات کافی داشته باشید، با خریداری رمز ارز می‌توانید سود خوبی به دست آورید.

هرچند، نکته قابل‌تأمل اینجا است که ارزهای دیجیتال، بحران‌های بزرگ مالی، مثل بحران سال ۲۰۰۸ را تجربه نکرده‌اند تا ببینیم چطور این آزمون را پشت سر خواهند گذاشت.

نکته دیگری که باید در اینجا به آن اشاره کنیم، این است که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال دانش و انرژی زیادی می‌طلبد و سودآوری شما وابسته به این است که آیا در زمان درست و در جای درست خریدوفروش می‌کنید یا خیر. داشتن همین دانش کافی نسبت به استراتژی خروج و ورود به‌موقع و درست است که شما را متمایز می‌کند. اما در مورد طلا، اگر طبیعت سرمایه‌گذاری‌تان این‌طور نباشد، خبری از این خریدوفروش مداوم نیست.

نکته دیگری که درباره بیتکوین می‌توان گفت این است که بازار این ارز دیجیتال و درواقع تمامی رمز ارزهای به شما این اجازه را می‌دهند که در هرلحظه از شبانه‌روز، در هرجایی که باشید، و با هرکسی و در هر جای دنیا معامله کنید و سودآوری داشته باشید؛ که طلا این امکان را ندارد.

در کل، بسیاری از کارشناس مالی می‌گویند که هنوز برای بررسی آینده بلندمدت بیتکوین زود است و نوسانات زیاد این بازار این کار را بسیار دشوار کرده است. بر اساس گفته این کارشناسان، همین امر باعث می‌شود تا زمان بیشتری نیاز باشد تا بتوان آینده بلندمدت آن را با بقیه اشکال سرمایه‌گذاری مقایسه کرد.

بیتکوین یا طلا؟ کدام‌یک آینده بهتری برای سرمایه‌گذاری دارند؟

طلا بخریم یا بیتکوین؟

در بخش‌های قبل به بررسی مزایا و معایب هرکدام از این شکل‌های سرمایه‌گذاری پرداختیم. به‌عنوان‌مثال گفتیم که بیتکوین و ارزهای دیجیتال این امکان را به شما می‌دهند که همواره در حال خریدوفروش باشید، اما این امکان در مورد طلا وجود ندارد. از طرف دیگر، طلا قابل‌اعتماد بودن خود را طی سال‌های متمادی و در بحران‌های بزرگ اقتصادی ثابت کرده است، ولی در مورد بیتکوین و رمز ارزها، این موضوع صادق نیست.

در آخر، اینکه کدام‌یک از این دو دارایی ارزشمند برای سرمایه‌گذاری بهتر است کاملاً بستگی به اهداف شما از سرمایه‌گذاری‌تان دارد. اگر می‌خواهید از تورم در امان باشید یا به فکر یک سرمایه‌گذاری مطمئن و بلندمدت هستید که نیاز نباشد دائماً در حال خریدوفروش باشید، طلا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اما اگر می‌خواهید پولتان را در بازاری بگذارید که همواره بریتان سودآوری داشته باشد، و با نوسانات دائمی این بازار نیز مشکلی ندارید، و از مهم‌تر دانش و آگاهی کافی دارید، بیتکوین و ارزهای دیجیتال برای شما انتخاب بهتری است.

درنهایت باید به این نکته اشاره کنیم که ورود به بازار بیتکوین و ارزهای دیجیتال بدون داشتن دانش لازم برابر است با از دست دادن دارایی‌تان. حتماً پیش از دست زدن به هر اقدامی در این زمینه از داشتن اطلاعات کافی اطمینان حاصل کنید. نکته دیگر اینکه همیشه مقدار پولی را در این بازار بگذارید که تحمل از دست دادن آن را نیز داشته باشید.

علاوه‌براین، بسیاری از کارشناسان معتقدند که داشتن هر دوی این دارایی هر در سبد سرمایه‌گذاری‌تان بهترین انتخاب است. درصد و نسبت آن هم به اهداف شما از سرمایه‌گذاری‌تان مربوط می‌شود.

شاید تا به حال تصمیم گرفته باشید که به سمت سرمایه‌گذاری در بازار بیتکوین و ارزهای دیجیتال بروید اما مطمئن نبودید که آیا این کار کاملاً قانونی است یا خیر. ما در این مقاله به بررسی جوانب قانون خریدوفروش ارزهای دیجیتال پرداخته‌ایم. توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

شاید بپرسید آیا خریدوفروش ارز دیجیتال قانونی است؟ پاسخ این سؤال مثبت است. اگر تصمیم به خرید بیتکوین گرفته‌اید، باید بدانید که یکی از روش‌های آن، خرید بیتکوین از تبدیل است.

نظر خود را بیان کنید