در جهان امروز به دلیل سبک زندگی غلط بسیاری از مردم، جراحی چاقی بسیار رایج شده است و بیشتر پزشکان با بیمارانی که با چاقی یا عارضه­های مرتبط به آن دست و پنجه نرم می­کنند، روبه رو شده اند. در دهه­های اخیر، با ظهور متدهای مختلف جراحی چاقی و بهبود و ارتقا هرساله آنها، بیماران توانسته اند وزن خود را مدیریت کنند و از دست مشکلاتی که چاقی در زندگی آنها ایجاد می­کند خلاص شوند.

جراحی چاقی کیفیت زندگی بیمار و شرایط مرتبط را بهبود می­بخشد و هزینه کلی مراقبت از سلامتی را کاهش می­دهد. بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می­گیرند به دلیل بهبود دیابت و بیماری­های قلبی و کاهش خطر ابتلا به سرطان، طول عمر خود را افزایش می­دهند. تغذیه مهمترین جنبه ای است که پس از انجام جراحی چاقی برای به حداکثر رساندن کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن باید تحت نظر قرار بگیرد. ورزش نیز به حفظ روند کاهش وزن کمک می­کند. هدف این مقاله بررسی میزان تاثیر جراحی چاقی در کاهش وزن و سرعت کاهش وزن با استفاده از جراحی چاقی است.

کاهش وزن سریع: با جراحی چاقی از شر اضافه وزن شدید خلاص شوید

جدول زمانی کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی

جراحی چاقی یک تعهد دائمی در زندگی است. اگر به سبک زندگی قدیمی خود برگردید، حتی پس از اتمام موفقیت آمیز بودن جراحی، احتمال اینکه وزن کاهش یافته خود را بازیابی کنید، بسیار زیاد می­شود.

یکی از راه­های آماده سازی خود از نظر جسمی و ذهنی کسب درک درستی از نتایج پس از جراحی کاهش وزن است. بیایید به یک جدول زمانی کاهش وزن در جراحی چاقی بپردازیم، با این کار می­توانید یک ایده کلی در مورد میزان کاهش وزن در هفته ها و ماه­های بعد از جراحی داشته باشید.

بلافاصله پس از جراحی باریاتریک

بلافاصله پس از جراحی، شما باید یک رژیم پروتئینی کاملاً مایع را دنبال کنید که باید به مدت دو هفته ادامه داشته باشد. وقتی آماده شدید، می­توانید غذاهای نرم و پوره ای بخورید.

در این دوره احتمالاً جابجایی برای شما دشوار خواهد بود، اما سعی کنید حداقل پنج دقیقه در روز راه بروید تا قدرت خود را بازیابید. در نهایت، باید بتوانید ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی خود را ادامه دهید.

کاهش وزن سریع: با جراحی چاقی از شر اضافه وزن شدید خلاص شوید

یک تا سه ماه بعد از جراحی

در این مرحله، شما باید به یک رژیم غذایی جامدتر برگردید. از آزمایش کردن نترسید و طیف وسیعی از غذاها را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی بهتر از بقیه با شرایط جدید شما سازگاری دارد. اگر هنوز هم مشکل دارید، میتوانید رژیم غذایی مایع/ پوره شده را ادامه دهید تا زمانی که برای خوردن غذاهای جامد آماده تر شوید.

مهم ترین نکته در این مرحله این است که که شروع به کاهش اندازه هر وعده غذایی خود نسبت به قبل کنید.

شش ماه بعد از جراحی

با گذشت شش ماه، شما باید مقدار قابل توجهی کاهش وزن را تجربه کرده باشید. مقدار تقریبی معمولاً به جراحی کاهش وزنی که انجام داده­اید بستگی دارد.

به عنوان مثال، بیمارانی که جراحی حلقه معده انجام داده اند، به طور متوسط ​​هفته ای ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم وزن کم می­کنند. بنابراین، بسیاری از بیمارانی که حلقه معده دارند، طی شش ماه ۱۲ تا ۲۵ کیلوگرم وزن کم می­کنند.

از طرف دیگر، بیمارانی که تحت جراحی بای پس معده قرار می­گیرند، کاهش چشمگیری در وزن خود دارند و در بسیاری از موارد ۳۰ تا ۴۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست می­دهند.

نه ماه بعد از جراحی

معمولا پس از گذشتن نه ماه از جراحی، بیماران با عوارضی که ممکن است ناشی از جراحی چاقی باشد مواجه می­شوند. به عنوان مثال ممکن است دچار کمبود ویتامین شوند. یا ممکن است روند کاهش وزنشان دچار کاهش شود و به اندازه قبل وزن کم نکنند.

به هر حال، مهم است که به طور مرتب به پزشک جراح خود و متخصص تغذیه مراجعه کنند تا از بروز مسائل جدی جلوگیری کند.

یک سال بعد از جراحی

شما باید ۱۲ تا ۱۸ ماه کاهش وزن قابل توجهی داشته باشید. بیمارانی که جراحی حلقه معده انجام داده اند، با رسیدن به این نقطه عطف معمولاً حدود ۵۰ کیلوگرم وزن کم کرده اند. بیمارانی که جراحی بای پس معده یا اسلیو معده انجام داده اند، به طور متوسط ​​در این مرحله وزن بسیار بیشتری را کاهش داده اند، اگرچه این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

پیگیری­های پزشکی پس از جراحی کاهش وزن

پیگیری روند جراحی و انجام ویزیت­های دوره ای پس از عمل چاقی بسیار مهم است. این بررسی ها به شناسایی کمبودهای تغذیه ای و اطمینان از اینکه روند کاهش وزن با سرعت طبیعی و به طور نرمال پیش می­رود کمک می­کند.

معمولا دکتر قدسی پس از انجام جراحی بای پس معده و اسلیو معده از بیمار خود میخواهند که در بازه زمانی ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱ ساله (و احتمالاً ۹ ماهه) وقت ویزیت تعیین کنند تا ایشان مجددا بیمار را چکاپ کند.

پس از انجام جراحی حلقه معده، تعداد ویزیت ها بیشتر هستند و بخصوص در سال اول معمولا بطور ماهانه باید جراح خود را ببینید. دلیل آن هم این است که جراح باید بررسی کند تا حلقه معده خیلی شل یا خیلی تنگ نباشد چون اگر باند خیلی محکم باشد، می­تواند باعث استفراغ شود.

نکته مهم دیگری که دکتر قدسی حتما در ویزیت­های خود چک می­کند این است که مطمئن می­شود بیمار به درستی غذا می­خورد و به برنامه تغذیه ای که ایشان میدهند، پایبند است.

۲ کلید موفقیت پس از انجام جراحی چاقی: غذای سالم و ورزش

برای اینکه به طور قطع وارد روند کاهش وزن شوید، لازم است گزینه­های غذایی خود را نیز تغییر دهید و تغذیه مناسبی داشته باشید. پس از انجام جراحی لاغری نمی­توانید ورزش را نادیده بگیرید. اگر تا به حال اصلا ورزش نمی­کردید، پس از جراحی باید کارهای مختلفی انجام دهید “وقتی کالری بیشتری مصرف می­کنید، وزنتان به میزان بیشتری کاهش پیدا می­کند. افرادی که در کلینیک جراحی دکتر قدسی عمل لاغری انجام می­دهند، معمولا پس از انجام جراحی در کلاس­های ایروبیک، یوگا و سایر کلاس­های ورزشی ثبت نام می­کنند و با روند کاهش وزن خود الهام بخش دیگران می­شوند.

کاهش وزن سریع: با جراحی چاقی از شر اضافه وزن شدید خلاص شوید

جمع بندی

جراحی کاهش وزن تعهد قابل توجهی را می­طلبد که یک عمر ادامه خواهد داشت. با این حال تنها اگر علاوه بر جراحی چاقی، تغییرات شدیدی در نحوه غذا خوردن و ورزش کردن خود ایجاد کنید، می­توانید به هدف کاهش وزن خود برسید.

خدمات مراقبت­های پس از آن برای موفقیت طولانی مدت حیاتی هستند. این معاینات در مطب دکتر قدسی بسیار جدی گرفته می­شوند و معاینه منظم با جراح و متخصص تغذیه پس از جراحی شما را بر روی بهبود سلامتتان متمرکز می­کند.

کلینیک جراحی دکتر قدسی به خاطر برتری جراحی و مراقبت­های پیگیری جامع پس از جراحی شناخته شده است. بهتر است آینده خود را به دست کسی بسپارید که تجربه انجام جراحی­های مشابه را داشته باشد و مهارت بالایی داشته باشد.

دکتر سید حامد قدسی یکی از بهترین جراح­های چاقی ایران هستند که بر تکنیک­های مختلف جراحی چاقی مانند بای پس معده، اسلیو معده، حلقه معده و.. تسلط بالایی دارند و این جراحی ها را به روش لاپاراسکوپی که جدید ترین متد جراحی روز دنیا است، انجام می­دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می­توانید به سایت رسمی https://drhamedghodsi.com/ مراجعه کنید و برای دریافت مشاوره میتوانید در دایرکت اینستاگرام و یا در واتس آپ با ما در تماس باشید.

نظر خود را بیان کنید