ارتودنسی چیست؟

رپورتاژ آگهی

ارتودنسی چیست ؟ 

ارتودنسی روشی برای مرتب کردن دندان ها می باشد که مانع از پوسیدگی دندان ها خواهد شد. این  روش با استفاده از براکت ها و سیم های خاصی انجام می‌ شود و با ایجاد فشار ملایم و طولانی مدت بر روی دندان‌ ها موجب ردیف شدن و یکدست شدن آن ها می گردد. که این کار علاوه بر جنبه درمانی باعث زیبایی چهره نیز می شود.

یکی از شاخه های دندانپزشکی را که باعث مرتب شدن دندان ها و نظم بخشیدن به آن ها می شود ارتودنسی می نامند. از دلایلی که باعث انجام این کار می شود ایجاد مشکلات بهداشتی مربوط به دهان و دندان است. شکل نامتعارف و نامناسب دندان‌ ها باعث سخت شدن تمیز کردن آن ها می شود. و در نهایت موجب پوسیدگی یا خرابی دندان می گردد که با استفاده از ارتودنسی این مشکلات به طور کامل برطرف خواهد شد.

ارتودنسی چیست؟ 

انجام ارتودنسی مربوط به سال‌ های اخیر نمی باشد و می توان گفت از گذشتگان دور سلامت و زیبایی دهان و دندان برای انسان ها اهمیت زیادی داشته است. و برای مرتب کردن دندان ها از اشیای فلزی یا حتی نخ استفاده می کرده اند.

ارتودنسی در واقع یک روش دندانپزشکی می باشد که در جامعه به عنوان یک روش زیبایی مطرح شده است. اما در واقع این کار برای سلامت و درمان دندان ها انجام می شود و افراد می توانند با استفاده از این روش از بروز مشکلات جدی مربوط به دهان و دندان جلوگیری کنند.

مشکلات و ناهنجاری هایی که برای فک و دندان ایجاد می‌ شود در افراد مختلف متفاوت می باشد. به همین دلیل از یک روش ارتودنسی نمی توان برای همه افراد استفاده کرد و باید با توجه به نوع ناهنجاری فک و دندان روشی مناسب انتخاب شود، که این روش با توجه به نظر پزشک تعیین می شود

اگر بخواهیم ارتودنسی را از نظر معنای لغوی مورد بررسی قرار دهیم می‌ توان گفت که به معنای مرتب کردن یا صحیح کردن دندان ها می باش. و باعث می‌ شود زمانی که دهان کاملاً بسته است دندان ها به صورت مرتب بر روی یکدیگر قرار بگیرد.

ارتودنسی چیست ؟ 

انواع ارتودنسی: 

انجام ارتودنسی به روش های مختلفی صورت می گیرد که انتخاب هر یک از این روش ها به میزان مشکلات دندان ها و نظر پزشک بستگی دارد به طور کلی انواع ارتودنسی عبارت است از:

 • ثابت
 • متحرک
 • دیمون
 • نامرئی
 • لینگوال
 • فانکشنال

این روش ها در فاکتورهای مانند مدت زمان درمان، نحوه انجام درمان و حتی ابزار مورد استفاده با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال می توان انجام ارتودنسی به روش ثابت را توضیح داد که در این روش از سیم و براکت هایی بر روی دندان استفاده می شود که زمان طولانی برای درمان نیاز دارد. همچنین فشاری که در این روش بر روی دندان ها ایجاد می‌ شود نسبت به نوع متحرک بالاتر می باشد.

ارتودنسی چیست ؟ 

چه سنی برای انجام ارتودنسی مناسب است؟ 

در واقع انجام ارتودنسی یک روش پیشگیری می‌ باشد و بهتر است قبل از آن که ناهنجاری‌ ها در دندان ایجاد شود از آن استفاده کرد. به همین دلیل بهتر است در سنین کودکی به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه شود. زیرا در این سن جابجایی دندان ها خیلی بهتر و سریع تر انجام می‌ شود.

به طور کلی می‌توان گفت سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی برای پیشگیری از ایجاد دندان های نامرتب بسیار مناسب می باشد

نحوه انجام ارتودنسی: 

دقت داشته باشید که قبل از انجام این کار باید حتماً اطلاعاتی را در مورد ارتودنسی به دست آورید که می توانید با مطالعه و انجام مشاوره با پزشک اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید، و برای انجام آن آماده شوید. پس از آمادگی مراحل مربوط به ارتودنسی انجام می‌ شود که این مراحل در زیر ذکر شده است:

 • انجام عکسبرداری و رادیولوژی
 • قالب گیری دندان ها و فک
 • جرم گیری دندان ها
 • نصب براکت ها بر روی دندان ها
 • جایگذاری سیم و کش مخصوص ارتودنسی
 • انجام جلسات معاینه به صورت منظم

آیا انجام ارتودنسی درد دارد؟ 

معمولاً در روزهای اول که فشار زیادی بر روی دندان‌ ها به دلیل جابجایی اعمال می شود احساس درد خواهید داشت که می توانید از مسکن های تجهیز شده توسط پزشک برای کاهش استفاده کنید. البته این درد پس از گذشت چند روز برطرف می شود.

دقت داشته باشید که شما می توانید با مصرف مواد غذایی نرم که فشاری بر روی دندان‌ها وارد نمی کند. درد ایجاد شده بر روی دندان ها را کاهش دهید. سعی کنید از مصرف غذاهایی که سفت هستند و نیاز به گاز زدن یا جویدن دارد بپرهیزید.

همچنین به بهداشت دهان و دندان اهمیت دهید و از نخ دندان، مسواک و محلول های شوینده استفاده نمایید.

دلایل انجام ارتودنسی چیست؟ 

ارتودنسی یک روش زیبایی است که باعث ایجاد دندان های منظم، یکدست و زیبا خواهد شد

همچنین باعث می‌ شود افراد غذا خوردن و گاز زدن مواد غذایی را به راحتی انجام دهند.

افرادی که دندان‌ های نامنظم دارند در هنگام غذا خوردن فشار زیادی را به فک خود وارد می‌ کنند و همین موضوع می‌ تواند باعث ایجاد درد در ناحیه فک و حتی سر شود.

عدم جویدن درست غذا باعث ایجاد مشکلات گوارشی در شخص می گردد.

تمیز کردن دندان های نامرتب به درستی انجام نمی شود و همین موضوع باعث پوسیدگی دندان ها خواهد شد.

ایجاد یک لبخند زیبا و باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد خواهد شد.

برای یافتن متخصص خوب ارتودنسی اصفهان شاید نیاز به صرف زمان زیادی داشته باشید اما ما می توانیم یکی از متخصص خوب ارتودنسی را به شما معرفی کنیم دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان هستند.

برای اطلاع از قیمت های ارتودنسی در اصفهان و تعرفه های آن با شماره تماس مطب دکتر ناصری تماس بگیرید و نوبت خود را هم ثبت کنید.

راه های ارتباط :

www.drmohammadnaseri.com

۰۹۱۳۰۲۱۱۳۱۳

نظر خود را بیان کنید