بهترین قهوه‌های ترک را اینجا بنوشید

چیزی که قهوه ترک را از قهوه فرانسه و اسپرسو متمایز می‌کند، درجه پودر کردن آن و سرو آن است. عاشقان قهوه، مزه قهوه ترک را کنار مجموع طعمهایی که از انواع قهوه چشیده‌اند به‌راحتی به‌یاد می‌آورند. اصلیت این نوشیدنی پرطرفدار به کشور ترکیه برمی‌گردد.

درحقیقت اگر دنبال مزه اصلی واصیل قهوه ترک هستید خوب است سری به کشور ترکیه و شهر استانبول بزنید. لذت نوشیدن این قهوه در دل استانبول را هرگز فراموش نخواهیدکرد حتی اگر هنگام نوشیدن آن، با کمی عجله بلیط لحظه آخری استانبول به تهران در دست، در مسیر فرودگاه ترکیه باشید.

قهوه ترک در شهر استانبول

درست است که می‌توانید قهوه ترک را مانند ساید انواع قهوه در هرکجای دنیا پیدا کنید، اما نحوه دم و سرو این نوع قهوه در شهر استانبول طور دیگری است.

حتی می‌توان این قضیه را یکی از جاذبه‌های مهم کشور ترکیه و شهر بزرگ استانبول دانست. به این صورت که مسافران و توریستهای بسیاری بین کافه‌های مختلف استانبول طعم اصیل این نوشیدنی پرطرفدار را می‌چشند. جالب توجه است که این مزه در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده. چنانچه به کشور ترکیه سفر می‌کنید، به هیچ عنوان امتحان کردن این نوشیدنی محبوب را فراموش نکنید.

نحوه سرو قهوه ترک

به‌طور معمول قهوه ترک را در ظرفهای کوچکی به نام جذوه آماده می‌کنند. این نوع ظرف از جنس فولاد ضد زنگ، برنج، مس یا سرامیک است. همچنین دسته‌ای بلند دارد که دلیل آن جلوگیری از داغی دسته و راحتی در دست گرفتن است. لبه جذوه نیز طوری طراحی شده که بتوان به‌راحتی قهوه را از آن به فنجان انتقال داد.

بهترین قهوه‌های ترک را اینجا بنوشید

اگر اهل نوشیدن قهوه باشید، می‌دانید که نوشیدن قهوه خصوصا قهوه‌هایی خالص مثل قهوه ترک، اسپرسو امرکانو و غیره به‌صورت خالی کار هر کسی نیست. تلخی قهوه خالص ایجاب می‌کند که ظرف سرو آن فنجانی بسیار کوچک باشد. از این رو درکنار سرو قهوه معمولا با یک لیوان آب و نوعی شیرینی ترکی به نام راحت ‌الحلقوم از شما پذیرایی می‌شود. قهوه ترک را می‌توانید در سه حالت Sade (بدون شکر)، orta şekerli (متوسط با مقدار کمی شکر) یا çok şekerli (کاملا شیرین) سفارش دهید. بهتر است پیش از آن که بلیط لحظه آخری استانبول به تهران را بگیرید حداقل یک بار به کافه‌های استانبول بروید و این طعم دوست‌داشتنی را در جای اصلی آن بچشید.

نقش قهوه ترک در مراسم خواستگاری

قهوه در فرهنگ ترک ربانها جایگاه ویژه‌ای دارد. در حدی که تهیه قهوه ترک در ترکیه یک فرهنگ است. این فرهنگ به قدری رایج است که حتی در مراسم‌های  خواستگاری آنها نیز نقش دارد. در مراسم خواستگاری قهوه توسط عروس برای خانواده داماد سرو می‌شود. اما قضیه به همینجا ختم نمی‌شود.

عروس قهوه را درحالی برای خانواده داماد سرف می‌کند که در همه قهوه‌ها جز قهوه داماد شکر می‌ریزد. قهوه داماد را ولی با نمک چاشنی‌دار می‌کند! این عمل به منظور سنجش میزان صبر و تحمل شخص داماد انجام می‌شود. درواقع هنگامی که داماد قهوه را می‌نوشد باید کمترین میزان تغیر در چهره را از خود نشان دهد تا خیال دختر را از صبوری خود راحت کند. این هم یکی از رسمهایی است که میان برخی خانواده‌ها رایج است.

بهترین قهوه‌های ترک را اینجا بنوشید

نحوه آماده‌سازی قهوه ترک

دانه‌های قهوه ترک فرق خاصی با سایر انواع قهوه ندارد. چیزی که این نوع قهوه را خاص می‌کند، رروش تهیه و محیا کردن آن است. از نکات مهم تهیه قهوه ترک این است که باید در حرارت کمی درست شود. این حرارت کم موجب می‌شود قهوه کم‌کم مزه خود را به آب بدهد و آرام و در زمان مورد نیاز آماده شود. برای تهیه این نوع از قهوه، دانه‌های آن را در آب گرم می‌ریزند تا مزه خود را به آب بدهد. برخی که تمایل به قهوه شیرین دارند چیز دیگری مثلا شکر یا شیر را نیز به آب گرم اضافه می‌کنند و همراه قهوه روی حرارت می‌جوشانند. برخی برای بار دوم و سوم هم این جوشاندن را انجام می‌دهند.

اگر به کافه‌های استانبول رفته‌ باشید احتمالا میدانید از هنرهای فردی که مسولیت سرو قهوه را دارد، سرو قهوه با کف روی آن است. درواقع اگر قهوه ترکی خوب سرو شود باید لایه ضخیمی از کف روی آن مشاهده شود. در زبان ترکی به این کف کپوک می‌گویند. همچنین شخص سروکننده سعی می‌کند فنجان‌های قهوه را با کف‌های یکسان سرو کند.

نکته مورد توجه این است که اگر قهوه را به مدت ۲۰ ثانیه روی حرارت درحال جوش بگیرید مزه‌اش را به خوبی پس می‌دهد. ولی این ۲۰ ثانیه حرارت موجب از بین رفتن کف روی قهوه می‌شود. از این رو برای آنکه هم طعم قهوه به‌خوبی به آب پس داده‌شود و هم کف روی آن از بین نرود، برخی کف قهوه را پیش از حرارت ۲۰ ثانیه‌ای برمیدارند. ابتدا این کف را درون فنجان می‌ریزند و بقیه مایع یعنی اصل قهوه را پس از کمی جوشاندن به فنجان اضافه می‌کنند.

اگر درطول اقامت خود در شهر استانبول قهوه ترکی را در کافه‌های خوب سطح شهر صرف کرده‌اید، می‌توانید به بلیط لحظه آخری استانبول به تهران فکر کنید! همچنین برای آنکه بهترین انتخاب را داشته‌باشید می‌توانید جدول مربوط به این بلیطها را در سایت مشاهده کنید و از جزئیات پرواز انتخابی مطلع شوید.

نظر خود را بیان کنید