طبیعتاً هیچ کس مایل نیست جوش بزند، مهم است که به یاد داشته باشید که قابل درمان است، و با وجود ناراحتی، جوش ها معمولاً یک خطر بزرگ برای سلامتی نیستند. شما می توانید با تغییر عادات خاص و استفاده از داروهای بدون نسخه (OTC) یا ترکیبی از این دو، جوش های سینه را درمان کنید. اما سوالی که ممکنه ذهن بسیاری را درگیر بکند این که جوش های سینه را یکی از علایم سرطان سینه می دانند که در این مقاله ما به بررسی این موضوع پرداخته ایم که جوش علائم سرطان سینه در زنان چگونه است و چه جوش های نشانه سرطان پستان هستند. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جوش علائم سرطان سینه در زنان

جوش زدن روی سینه نشانه چیست؟

تقریباً همه افراد در مقطعی از زندگی خود دارای یک جوش – یا صورت پر از آنها هستند. این عارضه پوستی که به عنوان آکنه شناخته می شود، معمولاً در سال های نوجوانی شروع می شود. اما در هر سنی می توانید آن را تجربه کنید. جوش زدن معمولاً نشانه ای از چیز جدی نیست. اما برخی از کارشناسان فکر می کنند که ممکن است شانس ابتلا به سرطان های خاص را پیش بینی کند. در موارد دیگر، برخی فکر می کنند آکنه ممکن است در نتیجه سرطان ایجاد شود.

علت جوش زدن روی سینه چیست؟

داشتن آکنه می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. به این دلیل که عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به آکنه شدید شود. مطالعات نشان می دهند که بین سرطان سینه و سطوح بالاتر هورمون هایی مانند استروژن و تستوسترون ارتباط وجود دارد. مطالعه دیگری نشان می دهد که زنان مبتلا به سرطان پوست که تحت درمان رادیوتراپی (پرتودرمانی) برای آکنه خود قرار گرفته اند، نسبت به کسانی که این کار را انجام نداده اند، شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه دارند.

پوست سینه شبیه پوست هر جای دیگری است، بنابراین همانطور که جوش در هر جای دیگری از پوست ایجاد می شود، بسیار رایج است که روی سینه نیز ایجاد شود. درست مانند آکنه در سایر قسمت‌ های بدن، آکنه سینه احتمالاً به دلیل یکی از چهار مورد است: پوست چرب، فولیکول‌ های مسدود شده، التهاب یا باکتری‌ های روی سطح پوست.

علت جوش روی سینه زنان

جوش ها زمانی ایجاد می شوند که فولیکول مو با سبوم یا سلول های مرده پوست مسدود شود. سبوم روغنی است که در غدد مرتبط با فولیکول های مو ساخته می شود. سبوم از طریق فولیکول های مو عبور می کند تا به رطوبت پوست و مو کمک کند. هنگامی که سبوم اضافی و سلول های مرده پوست ایجاد می شوند، منافذ پوست را مسدود می کنند و باکتری ها شروع به تجمع می کنند. نتیجه نهایی یک جوش است. جوش‌ های سرسفید زمانی ایجاد می‌ شوند که دیواره فولیکول متورم می‌ شود و جوش‌ های سر سیاه زمانی که باکتری‌های منافذ مسدود شده در معرض هوا قرار می‌ گیرند، ایجاد می‌ شوند.

برخی چیزها می توانند جوش ها را بدتر کنند، از جمله:

 • ژنتیک
 • رژیم غذایی

برخی تحقیقات نشان می دهند که محصولات لبنی ممکن است با آکنه مرتبط باشند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد که بین مقدار لبنیات مصرفی و خطر ابتلا به آکنه و همچنین سرطان سینه ارتباط وجود دارد. شکلات و کربوهیدرات ها نیز ممکن است در ایجاد جوش موثر باشند.

 • داروها

داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها ممکن است روی آکنه تأثیر بگذارند.

 • هورمون ها در زنان

شیوع جوش می تواند با تغییرات هورمونی مرتبط باشد که در دوران قاعدگی و بارداری اتفاق می افتد.

 • استرس

استرس می تواند به مشکلات آکنه بیفزاید و مستقیماً باعث ایجاد آن نمی شود، اما به طور بالقوه آن را بدتر می کند.

انواع جوش سینه کدامند؟

آکنه زمانی ایجاد می شود که منافذ پوست شما بسته شود. منافذ در اطراف بدن شما وجود دارد و قفسه سینه نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر پوست مستعد آکنه دارید، ممکن است انواع آکنه های زیر را روی قفسه سینه خود مشاهده کنید:

 • جوش های سر سیاه
 • کیست
 • جوش های چرکی
 • جوش های سرسفید

از علل رایج دیگر جوش سینه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • فولیکولیت

فولیکولیت عارضه‌ ای است که زمانی رخ می‌ دهد که فولیکول‌ های مو (که بر روی سینه‌ها یا نوک سینه‌ها دارید) تحریک می‌ شوند. این تحریک به صورت یک یا چند برجستگی قرمز ظاهر می شود. برای مثال، اگر ناحیه مورد نظر را اصلاح کرده باشید، ممکن است کمی فولیکول مو ملتهب شود.

 • عفونت قارچی

باور کنید یا نه، رشد بیش از حد مخمر – که اغلب با ناراحتی واژن همراه است – می‌ تواند در سایر نواحی پوست شما از جمله سینه‌ ها نیز رخ دهد. در نتیجه باعث ایجاد بثورات قرمز رنگ یا لکه های جوش مانند می شود که معمولاً در ناحیه چین زیر سینه یافت می شود. برای جلوگیری از رشد بیش از حد مخمر، روی خشک نگه داشتن این ناحیه تمرکز کنید. رطوبت باعث می شود این بثورات در صورت تعریق زیاد یا ورزش کردن، شایع تر شوند. اگر عفونت قارچی رخ داد، برای دریافت کرم ضد قارچ یا قرص خوراکی به پزشک مراجعه کنید.

 • نیش حشرات

یک پشه یا عنکبوت ممکن است راه خود را به سینه شما پیدا کرده باشد و اثری از خود به جای بگذارد. شما می توانید تفاوت بین آکنه و نیش حشره را در درجه اول از طریق عامل خارش تشخیص دهید: اگر حس خارش دارید، به نیش حشره مشکوک شوید. کک ها اغلب برجستگی های قرمز کوچکی را در گروه های سه تایی به جا می گذارند، در حالی که نیش پشه معمولاً به صورت برآمدگی های قرمز یا سفید پف کرده تر ظاهر می شود. نیش عنکبوت به صورت یک برآمدگی متورم قرمز رنگ ظاهر می شود (اگرچه اگر عنکبوت بیش از یک بار شما را گاز بگیرد ممکن است بیش از یک برجستگی وجود داشته باشد). در این حالت پوست معمولاً بیشتر از خارش، دردناک است.

جوش سرطان سینه در زنان چگونه است؟

خوشبختانه، سرطان سینه التهابی بسیار نادر است. این نوع سرطان تنها ۱٪ تا ۵٪ از کل موارد سرطان پستان را تشکیل می دهد، و یک جوش معمولی نشانه ای از این نوع سرطان نیست. بسیاری از مردم یک نقطه قرمز موضعی، مانند جوش یا نیش حشره را با سرطان سینه التهابی اشتباه می گیرند. با مشاهده انواع خاصی از تغییرات پوستی می توانید تفاوت آن ها را تشخیص دهید. در مورد سرطان سینه التهابی، معمولاً یک نقطه کوچک مانند جوش نیست.

این بیشتر یک قرمزی و تورم عمومی در ناحیه بزرگ‌ تری از سینه است که می‌تواند به سرعت گسترش یابد و بدتر شود. گودی پوست (که ظاهر پرتقالی می دهد) یکی دیگر از علائم IBC است. هر ناحیه قرمزی به اندازه یک چهارم روی سینه – یا هر یک از علائم بالا – باید توسط پزشک تشخیص سرطان سینه ارزیابی شود (همانطور که هر توده یا توده ای زیر پوست سینه احساس می شود).

علت جوش چرکی روی سینه چیست؟

دلایل خوش خیم، اما کمتر شایع دیگری نیز وجود دارد که باعث تغییرات در پوست سینه می شود. اگر لکه بزرگ‌ تری است که قرمزی آن به رشد خود ادامه می‌ دهد، یا چرک از آن بیرون می‌ زند، می‌تواند آبسه باشد، و قطعاً باید به آن توجه کرد. اینها اغلب به دلیل عفونت های پوستی ایجاد می شوند. اما در برخی از زنانی که به ورم پستان (التهاب مجاری شیری سینه) مبتلا می شوند، در دوره پس از زایمان نیز رخ می دهد. آبسه ها معمولاً با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند و برخی از آنها ممکن است نیاز به تخلیه توسط پزشک شما داشته باشند.

جوش های ریز روی سینه نشانه چیست؟

اگر فقط یک نقطه کوچک شبیه جوش می بینید، یک یا دو هفته مراقب آن باشید – ممکن است خود به خود از بین بروند. اما نواحی بزرگ‌ تر قرمزی و تورم یا فرورفتگی پوست اطراف سینه شما به‌ طور بالقوه نشانه‌ ای از موارد جدی‌ تر است، بنابراین بهتر است فوراً برای ملاقات با پزشک برنامه‌ریزی کنید. در صورت تداوم هر ضایعه قرمز برای بیش از چهار هفته بدون رفع، تخلیه، یا کاهش برجستگی باید به پزشک مراجعه نمایید.

جوش قرمز روی سینه زنان نشانه سرطان سینه است؟

سایر علل بالقوه برآمدگی های غیرسرطانی یا “جوش” روی سینه مواردی مانند پسوریازیس، اگزما یا واکنش های آلرژیک هستند. جوش های سینه عملا هرگز نشانه سرطان سینه نیستند. با این حال، تغییرات پوستی خاصی به نام ضایعات روی سینه وجود دارد که ممکن است باعث نگرانی شود. مهم ترین ویژگی برای تشخیص سرطان و مشکلات خوش خیم، سابقه ضایعه است.

جوش قرمز روی سینه زنان

ضایعات خوش‌ خیم در طول زمان تغییر می‌ کنند و معمولاً برطرف می‌ شوند، مانند اکثر جوش‌ ها که در نهایت تخلیه می‌ شوند و سپس ناپدید می‌ شوند. ضایعات مرتبط با سرطان، با این حال، پایدار هستند و با گذشت چند هفته از بین نمی روند. اگر لکه های کوچک برجسته یا قرمز روی سینه خود دارید که بعد از چند هفته بهبود نمی یابند، مراجعه به پزشک برای معاینه و درمان سرطان سینه ایده خوبی است.

درمان جوش روی سینه چگونه است؟

معمولاً، اگر شکی وجود داشته باشد که جوش روی سینه ناشی سرطان می‌ تواند باشد، اولین قدم، تصویربرداری تشخیصی شامل ماموگرافی و سونوگرافی می باشد. مرحله دوم ممکن است بیوپسی سوزنی از پستان باشد. بنابراین، فرض کنید متوجه شده اید که نقطه قرمز مزاحم در واقع فقط یک جوش است. یا شاید آکنه سینه شدیدتری را تجربه می کنید. چه کاری می توان انجام داد؟ همان کارهایی که برای آکنه در هر جای دیگری از بدن خود انجام می دهید، می توانید برای آکنه سینه نیز انجام دهید. اگر آکنه واقعاً قابل توجهی در سینه دارید، داروهای خوراکی یا داروهای موضعی ممکن است مناسب باشند. البته درمان آن به شدت آکنه نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، یک یا دو جوش در اینجا و آنجا احتمالاً چیزی نیست که نیاز به درمان پزشکی داشته باشد، اما موارد شدیدتر ممکن است نیاز به دارو داشته باشد برای موارد خفیف‌ تر آکنه سینه، این نکات می‌ توانند به شما کمک کنند تا در خانه تسکین پیدا کنید:

 • پوست خود را با یک پاک کننده ملایم و با آب ولرم بشویید تا آکنه را از بین ببرید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.
 • از مالش دادن پوست سینه خودداری کنید، زیرا ممکن است آن را بیشتر تحریک کند.
 • از مصرف هرگونه لایه بردار یا محصولاتی که ممکن است تحریک را افزایش دهند، مانند لوسیون های معطر، خودداری کنید.
 • در مقابل میل به فشار دادن یا بیرون آوردن جوش هایتان مقاومت کنید. بهتر است اجازه دهید همه چیز به خودی خود برطرف شود زیرا فشار دادن یا ترکیدن جوش می تواند بهبود را به تاخیر بیندازد و خطر ایجاد جای زخم را افزایش دهد.
 • بعد از تمرین یا تعریق شدید دوش بگیرید.
 • از آفتاب دوری کنید و از قرار دادن قفسه سینه در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که فاقد چربی هستند تا منافذ پوست را مسدود نکنند.
 • روغن درخت چای را امتحان کنید. روغن درخت چای را می توان به صورت ژل یا شستشو خریداری کرد که ممکن است به کاهش آکنه کمک کند.
 • کرم ها و لوسیون های ساخته شده با زینک موضعی ممکن است به کاهش جوش ها کمک کنند.
 • برای برخی از زنان، هورمون های موجود در کنترل بارداری به تنظیم آکنه کمک می کنند.
 • از ژل های OTC و کرم هایی استفاده کنید که شامل: بنزوئیل پراکسید، گوگرد، رزورسینول یا اسید سالیسیلیک هستند.

جمع بندی

جوش های سینه عملا هرگز نشانه سرطان سینه نیستند. با این حال، تغییرات پوستی خاصی به نام ضایعات روی پستان وجود دارد که ممکن است باعث نگرانی شوند. دکتر وحید حریری جراح پستان و فلوشیپ جراحی زیبایی، دارای اطلاعات و دانش به روز و مهارت برتری در زمینه اختلالات و تکنیک های جراحی پستان هستند. هر کسی که نگران توده یا جوشی روی سینه ها است که از بین نمی رود باید با پزشک خود مشورت نماید.

نظر خود را بیان کنید