علت باد معده زیاد چیست؟

6 دلیل گاز معده که ربطی به غذاهای مصرف شده ندارد؛

وجود گاز و نفخ معده می‌تواند برای بیشتر افراد ازاردهنده باشد. مبارزه کردن با چنین مواردی به تلاش زیادی نیاز دارد.

بر اساس شواهدی که وجود دارد همه افراد در طول روز به طور متوسط ۱۴ بار گاز معده از خود رها می‌کنند. برخی از این گازها بی بو هستند و کاری با سیستم گوارشی شما ندارند. اما در برخی از موارد فاکتورهای دیگری نیز در گاز معده دخیل می‌شود که می‌تواند شما را ازار دهد.

هیچ کس دوست ندارد گاز معده را در یک موقعیت و زمان نامناسب از دست دهد. اما کنترل آن می‌تواند بسیار دشوار باشد. در حقیقت، موارد شگفت انگیز زیادی وجود دارد که باعث می شود گاز معده از کنترل شما خارج شود.

حدود نیمی از گازهای معده به خاطر هواخواری (aerophagia) ایجاد می‌شود. بلعیدن بیش از اندازه هوایی که به معده می‌رسد و عموماً در هنگام خوردن غذا رخ می‌دهد را هواخواری یا بلع هوا (Aerophagia) می‌گویند. به خاطر داشته باشید که نفخ معده یک موضوع متفاوت است.

اگرچه بیشتر افرادی که نفخ معده دارند ممکن است احساس وجود گاز در معده را نیز داشته باشند اما این دو مورد از لحاظ فنی تفاوت هایی با هم دارند. همه ما به خوبی می دانیم که برخی از اوقات غذا را خوب نجویده ایم. در چنین شرایطی غذا به خوبی جذب نمی‌شود و به سمت روده می رود.

باکتری‌هایی که در روده زندگی می‌کنند آن را به یک گاز بو دار تبدیل می کنند.

البته حجم این گاز بسیار اندک است. این گاز بوی بدی دارد (همانند تخم مرغ فاسد شده) و می تواند برای فرد بسیار آزاردهنده باشد. در برخی از موارد گازی که خارج می شود بدون بوست و فقط صدایی از خود ایجاد می کند. چنین شرایطی معمولا به خاطر بلعیدن هوای زیاد رخ می دهد.

سیستم گوارشی انسان به گونه ای طراحی شده است که نمی تواند گاز را جذب کند. اگر هوای زیادی وارد معده کنید بدن آن را از خود خارج خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم ۶ موردی را بیان کنیم که می‌تواند به ایجاد گاز در معده منجر شود.

همچنین بخوانید: علت باد شکم بدبو چیست؟

مصرف برخی از داروها:

علت گاز زیاد معده

برخی از داروهایی که مصرف می شوند می‌توانند دهان فرد را خشک کنند. در چنین شرایطی مقدار هوای مصرفی بیشتر می‌شود. زمانی که دارویی را مصرف می‌کنید، عوارض جانبی مرتبط با خشکی دهان را نیز مورد بررسی قرار دهید.

اگر گاز معده شما را آزار می‌دهد، بهتر است با پزشک خو مشورت کنید و در مورد تعویض دارو صحبت کنید. شما می توانید از داروهایی استفاده کنید که عوارض جانبی کمتری دارد.


جویدن آدامس:

بادمعده زیادنشانه چیست

جویدن آدامس می‌تواند هوای بیشتری وارد معده کند و در نهایت به ایجاد گاز منجر شود. اگرچه آدامس می‌تواند حس خوبی در فرد ایجاد کند اما شما نمی‌توانید کل روز را به جویدن آن اختصاص دهید.

همچنین جویدن آدامس‌های شکر دار به دندان‌هایتان آسیب وارد می کند. برخی از این آدامس‌ها دارای شیرین کننده‌های مصنوعی هستند.


نوشیدن مایعات از طریق نی:

علت گاز معده زیاد چیست

نوشیدن مایعات از طریق نی نیز می‌تواند هوای اضافی وارد معده شما کند. زمانی که مایعات را به کمک نی می‌نوشید هوای بیشتری می‌بلعید و همین امر موجب‌ می‌شود شرایط ایجاد گاز در معده فراهم شود.

به جای استفاده از نی که قابل بازیافت نیست و می تواند اسیب جدی به محیط زیست وارد کند، بهتر است از روش‌های سنتی استفاده کنید و از طریق لیوان نوشیدنی‌هایتان را میل نمایید.


سیگار کشیدن:

علت گاز زیاد معده

ترک سیگار یک خبر خوش برای معده شماست. سیگار کشیدن بسیار شبیه نوشیدن مایعات از طریق نی است. زمانی که نفس می کشید هوای بیشتری وارد بدن می‌کنید و همین امر در معده باعث ایجاد گاز می شود.

سیگارهای الکترونیکی هیچ تفاوتی با سیگارهای معمولی ندارند. هردوی این موارد می توانند باعث ایجاد گاز در معده شوند. مطالعات مختلف نشان می دهد که استفاده از سیگارهای الکترونیکی می تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش دهد.


نوشیدن از بطری:

علت گاز زیاد معده

اگر دوست دارید گاز معده را کاهش دهید بهتر است عادت نوشیدن مایعات از بطری را کنار بگذارید. اینکار باعث می شود هوای بیشتری ببلعید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم این موضوع باعث ایجاد گاز بیشتری در معده می شود.


سریع غذا خوردن:

علت گاز زیاد معده

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به سرعت غذا می خورند باید بدانید که شانس ابتلا به گاز معده در شما بسیار بیشتر خواهد بود. سریع غذا خوردن مشکلات متعددی همچون افزایش وزن ، رفلاکس و غیره را نیز در بدن ایجاد می کند. بدون استرس و با آرامش کامل غذا بخورید.

مطالعات مختلف نشان می دهد که غذا خوردن به هنگام رانندگی می تواند یک موضوع خطرناک باشد. غذای خود را ۲۰ الی ۴۰ بار بجوید.

اگر به غذا و سرنخ های داخلی سیری در خود توجه داشته باشید، می توانید مزایای زیادی به دست آورید. یکی از این مزایا کاهش وزن است. مطالعات مختلف نیز این موضوع را تایید می کند.

۱۵ دیدگاه

 1. علی در آبان ۱۱, ۱۳۹۸در۳:۰۹ ب٫ظ

  بعضی میگویند از این مسئله رنج میبرند. من رنج نمیبرم ولی در کل فکر نکنم لااقل برای اطرافیان خوشایند باشد. البته نه تند غذا میخورم. نه با نی. نه سیگار میکشم. نه آدامس میجوم. ولی نمیدونم چرا اینقدر گاز تولید میکنم.

  • iphone در آذر ۱۱, ۱۳۹۸در۸:۵۰ ب٫ظ

   از تو میتونن به عنوان یه سرمایه ملی استفاده کرد با وجود گاز زیادت😂😂

 2. علیرضا در دی ۹, ۱۳۹۸در۳:۴۸ ب٫ظ

  سلام اینجانب تا از خانه بیرون میروم و سرما به بدنم میخورد شکم درد میشوم و نفخ معده و در پی آن کمر درد و قلب درد میگیرم و وقتی اروق میزنم برای مدتی کمر درد و قلب دردم خوب میشود . لطفا مشاوره دهید چکار کنم

 3. ناصر در بهمن ۱۳, ۱۳۹۸در۴:۵۷ ب٫ظ

  من نه سیگار میکشم، نه تند غذا میخورم، نه نوشابه گاز دار میخورم، و نه از نی استفاده میکنم، ولی خیلی میگوزم و عارق میزنم لطفا کمک.

 4. وحید در فروردین ۳, ۱۳۹۹در۱:۲۳ ق٫ظ

  من بسیار لذت میبرم

 5. حمزه بانه در فروردین ۱۵, ۱۳۹۹در۳:۲۷ ق٫ظ

  سلام ببخشید که دارم رک حرف میزنم ولی مال من می توانی باهاش عروسی بگیری نمی دانم چیم شده
  بانی اصلا… نوشابه اصلا.سیگار اصلا خوردن غذا کمی تند مشروبی نیستم آدامس گاه گاهی مصرف داروی شیمیایی به ندرت ..مصرف سیر.فلفل.پیاز.لیمو ترش .سیب پرتقال زیاد کلا عاشق میوه هستم میشه راهنمایی کنید

 6. وحید در آبان ۱۷, ۱۴۰۱در۱۰:۴۰ ب٫ظ

  سلام .من که صبح تا شب میگوزم از این وضعیت خسته شودم این مثلا به جای رسید که با همسرم به دادگاه رفتیم جدا شیم‌گفت خیلی میگوزی لطفا کمکم کنید

 7. محید در دی ۶, ۱۴۰۱در۲:۰۲ ب٫ظ

  دکترها که مشکل رو می بینند اولین راه کار رو در جراحی می بینند دنبال راه کار ساده و انجام شدنی برای بیمار نمی رند ، خرج زیاد شده ، متاسفانه همه بیزینس من شدند

 8. جواد در بهمن ۲, ۱۴۰۱در۱۱:۱۴ ب٫ظ

  سلام من هیچ یک از این کار های بالا رو انجام نمیدم ن سیگار نه
  غذا سریع میخورم نمیدونم چمه گوزامم بوی سگ مرده میده

 9. حبیب در بهمن ۳, ۱۴۰۱در۰:۳۲ ق٫ظ

  سلام
  من هر نیم ساعت میگوزم از زندگیم راضیم
  این موضوع باعث شادی رفقام هم شده
  گاهی تفریح میکنیم با این موضوع
  دوستان زندگی را سخت نگیرید بزارید در بره

 10. Z در بهمن ۲۷, ۱۴۰۱در۳:۱۰ ق٫ظ

  لطفا کمی با ادبانه تر حرف بزنید میتونید از گاز معده یا باد معده استفاده کنید

 11. نیما کسماج در اسفند ۹, ۱۴۰۱در۷:۴۵ ق٫ظ

  آب زیاد بخورید و عرق نعنا مصرف کنید و حبوبات حتما اول خیسانده بعد مصرف کنیدو میوجات کم کنید غذا رو زیاد بجوید.تا این سرمایه ملی کاهش پیدا کنه

 12. علیان در فروردین ۲۰, ۱۴۰۲در۰:۲۳ ق٫ظ

  منم جدیدا ب زارت و زورت شدیدی افتادم نمیدونم چ کنم اصلا یهو شکمم باد میکنه و ده دقیقه یعدش بمب های شیمیایی با رایحه تخم مرغ میکس شده با لوبیا از مقصد خارج میشه

 13. علی در فروردین ۲۲, ۱۴۰۲در۶:۲۲ ق٫ظ

  ینی فقط کامنتای ملت طناز سرزمین پارس😂😂چقدرخندیدم اول صبحی. کلا خاب ازکله ام پرید قصدداشتم دوسه ساعت دیگه هم بخابم وقت داشتم هنوز اما دیگ نمیشه😂😂

 14. کارن در اردیبهشت ۴, ۱۴۰۲در۱:۱۲ ق٫ظ

  من کلا میگوزم. دائمالگوزم. نه هوا میخورم نه آدامس تغذیه مناسب و بدون عجله دارم. ولی بازم بیش از حد میگوزم. گوزهای وحشتناک اما بی بو میزنم.بخاطر همین مهمونی نمی‌رم

نظر خود را بیان کنید