پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

علت باد شکم بدبو چیست؟

چگونه باد شکم بودار را متوقف کنیم؟

وجود باد شکم به خصوص اگر بودار باشد می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی همچون خجالت کشیدن فرد گردد. هر فردی در زندگی خود چنین مواردی را تجربه می کند و می توان به کمک مراحل موجود این مشکل را کمتر کرد. در بیشتر موارد، تجربه کردن گاز روده، یک دلیل سالم و طبیعی دارد.

هر فردی به طور متوسط چندین بار در روز باد شکم از خود خارج می کند. وجود بو در این شرایط زیاد غیر عادی نیست. هر دوی این موارد معمولا نرمال و طبیعی در نظر گرفته می شوند.

در این مقاله سعی می کنیم نگاهی به گاز و باد شکم بیندازیم و ببینیم این موارد چه نشانه هایی دارند و چگونه می توان جلوی باد شکم بو دار را گرفت.

دلیل باد بدبوی شکم چیست؟

دلیل باد بدبوی شکم چیست؟

علت باد شکم بد بو چیست؟

وجود باد شکم بو دار می تواند علل زیادی داشته باشد. این علل برخی از اوقات مضر نیستند و در برخی از موارد می توانند نشان دهنده یک شرایط حاد و جدی باشند. شناسایی عللی که در مورد این شرایط وجود دارد زیاد اسان نیست و باید از یک پزشک کمک گرفته شود.

بیشتر دلایل مرتبط با باد شکم بودار به مصرف غذاها یا داروها بر می گردد. با اینحال، برخی از علل نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است. موارد زیر علل رایج این شرایط را نشان می دهد:

  • عدم تحمل مواد غذایی
  • مصرف غذاهایی که فیبر بالایی دارند
  • داروها
  • یبوست

عدم تحمل مواد غذایی:

عدم تحمل مواد غذایی یکی از علل رایج بوی بد باد شکم است. شرایط معمولی که می تواند باعث بروز چنین شرایطی شود در برگیرنده عدم تحمل لاکتوز و گلوتن است. در هر دوی این شرایط، بدن توانایی تجزیه لاکتوز یا گلوتن را ندارد و همین امر باعث می شود گاز بودار در بدن تجمع یابد و به تدریج ازاد شود.

سایر افراد ممکن است به خاطر بیماری هایی همچون بیماری سلیاک، عدم تحمل مواد غذایی را داشته باشند. بیماری سلیاک یک نوع بیماری خودایمنی است و باعث اسیب به سیستم گوارش می شود.

افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند در هضم و گوارش گلوتن مشکل دارند. افراد مبتلا به سلیاک، ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

اگر فردی مشکوک به حساسیت به مواد غذایی یا عدم تحمل غذاها باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا شرایط موجود مورد بررسی قرار گیرد. اینکار به یافتن علت بیماری کمک می کند.

غذاهایی که باعث گاز بدبوی شکم می شوند.

غذاهایی که باعث گاز بدبوی شکم می شوند.

مصرف غذاهایی که فیبر بالایی دارند:

غذاهای فیبردار معمولا هضم دشواری دارند. هر چند مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی برای سلامت کلی بدن خوب است اما این غذاها فرایند هضم دیری دارند یا در دستگاه گوارش تخمیر می شوند. تخمیر شدن باعث ایجاد گاز بد بو می شود.

در برخی از موارد، غذاهایی که فیبر بالایی دارند بو نیز تولید می کنند. بوی طبیعی این غذاها می تواند به باد شکم بو دار منجر شود. برخی از غذاهایی که ممکن است باعث ایجاد بو شود عبارت است از:

غذاهای غنی از فیبر معمولا در برگیرنده گوگرد هستند. این موضوع باعث می شود باد شکم افراد بوی بدی داشته باشد.

داروها:

برخی از داروها می توانند باعث ایجاد باد شکم بودار شوند. یکی از اصلی ترین موارد، آنتی بیوتیک ها هستند. باکتری ها می توانند برخی از باکتری های مفید و سالم را نیز در سیستم گوارش نابود سازند. از بین رفتن باکتری های خوب باعث ایجاد عدم تعادل در سیستم گوارش می شود.

عدم تعادل نیز می تواند به تولید باد شکم بدبو منجر گردد. همین گاز اضافی نیز ممکن است به نفخ و یبوست ازاردهنده بیانجامد.

یبوست:

یبوست زمانی رخ می دهد که مدفوع در داخل روده تجمع پیدا می کند و نمی تواند از بدن خارج شود. این موضوع ممکن است به خاطر مصرف داروهای خاص، داشتن رژیم غذایی ضعیف یا سایر علل بیولوژیکی باشد.

تجمع مدفوع در کولون اغلب باعث تجمع گاز بد بو می شود. این گاز اضافی باعث ایجاد نفخ و ناراحتی می شود.

باید نگران باد شکم بود؟

باد شکم بودار همیشه جای نگرانی ندارد. بیشتر افراد با تغییر در رژیم غذایی و برخی از عادت های زندگی می توانند چنین شرایطی را مدیریت کنند.

با اینحال برخی از افراد بعد از تغییر در رژیم غذایی و داروها ، بهبودی در باد شکم خود نمی بینند. این افراد باید به پزشک مراجعه کنند تا علت چنین شرایطی مشخص گردد.

نظر خود را بیان کنید