یکی از انواع ویروس ‌هایی که می‌تواند از راه تماس جنسی متنقل شود، ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی و همچنین در مدت طولانی‌تر، سرطان گردن رحم در زنان و یا سرطان‌ های مربوط به آلت تناسلی در مردان شود.

تماس پوستی در ناحیه تناسلی و یا رابطه جنسی می‌تواند باعث ابتلا به این ویروس شود. مبتلا شدن به این ویروس می‌تواند منجر به زائده‌ هایی موسوم به زگیل در ناحیه تناسلی شود و یا اینکه فرد هیچ علائمی نداشته باشد. اما این ویروس مرموز چیست و چه انواعی دارد؟ همچنین سوالی که پیش می‌آید این است که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟ و روش‌های درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی در مردان و زنان HPV

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ویروسی است که از راه تماس پوست به پوست منتقل شده و یکی از رایج‌ترین عفونت‌های منتقل شده از راه تماس جنسی محسوب می‌شود. این ویروس انواع بسیار گوناگونی دارد و تا ۲۰۰ نوع آن در بدن انسان کشف شده است. تنها ۴۰ نوع از این ویروس می‌تواند ناحیه تناسلی و یا دهان را در انسان‌ها آلوده کرده و باعث ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان شود.

برخی از انواع این ویروس باعث ایجاد علائم در افراد می‌ شود و برخی نیز می‌تواند در دراز مدت سبب ایجاد بیماری‌ های خطرناکی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و یا سرطان‌های مربوط به حفره دهانی شوند. در حال حاضر درمان شناخته شده‌ای برای از بین بردن این ویروس در بدن وجود ندارد اما واکسن این ویروس می‌تواند از آسیب‌ های برخی از انواع این ویروس به بدن انسان جلوگیری نماید.

بیشتر ویروس‌های ایجاد کننده این بیماری از نوع ۶ و ۱۱ هستند و فراوانی بیشتری در بین دیگر انواع این ویروس دارند. بسیاری از انواع این ویروس خطرناک نبوده و خود به خود از بین می‌روند. اما برخی از انواع پرخطر این ویروس مانند نوع ۱۶ و ۱۸، می توانند در دراز مدت سبب ایجاد انواع  سرطان‌ها مانند سرطان دهانه رحم شوند.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

ابتلا به این ویروس می‌تواند کاملا بی‌علامت باشد. ممکن است فرد دچار زائده‌ هایی با ظاهر گوناگون در ناحیه تناسلی شود و یا این زائده‌ها آنقدر کوچک باشند که با چشم دیده نشوند. برخی از انواع این ویروس، حتی ممکن است هیچ زائده‌ و یا علامت خاصی را در این ناحیه ایجاد نکنند. با ورود این ویروس به بدن، ممکن است چند هفته و یا ماه‌ها طول بکشد تا علائمی در بدن فرد ایجاد کند.

زائده‌های ایجاد شده ممکن است به رنگ طبیعی پوست انسان و یا کمی تیره‌تر باشند. برخی از انواع این ویروس می‌ توانند باعث ایجاد برجستگی‌ های گرد گوشتی و یا به صورت خوشه‌ای و شبیه گل کلم شوند. بروز زگیل تناسلی مردان و زنان را  در مواردی همراه با سوزش، خونریزی، ترشحات واژن و یا خارش باشد.

اما پاسخ درست به این سوال که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟ این است که فقط با معاینه دقیق پزشک و نمونه‌برداری از سلول‌ها ی واژن و دهانه رحم یا همان آزمایش پاپ اسمیر است که می‌توان پاسخ درستی به این سوال داد. با استفاده از این آزمایش می‌توان ابتلا به این ویروس و نوع آن را با دقت بررسی نمود.

درمان زگیل تناسلی مردان و زنان چگونه است؟

اغلب انواع این بیماری که علائم قابل مشاهده ایجاد می‌کنند، با گذشت زمان به خودی خود درمان می‌شوند اما خود ویروس در بدن باقی مانده و می‌توانند با تماس پوستی باز هم منتقل شوند. اگر علائم و یا زائده‌ها از بین نروند پزشک برای درمان زگیل تناسلی، داروهایی را برای درمان شما تجویز می‌کند. همچنین ممکن است به درمان‌های تکمیلی مانند لیزر، انجماد، جراحی و یا سوزندان با جریان الکتریکی نیاز پیدا کنید. زنان مبتلا به این بیماری باید هر ۶ ماه یکبار برای آزمایش پاپ اسمیر به پزشک مراجعه کنند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

شاید مهم‌تر از این سوال که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم، این باشد که بپرسیم چگونه از بروز زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟ یکی از موثرترین راه‌های پیشگیری از این بیماری، تزریق واکسن گارداسیل است. تزریق این واکسن در سنین بین ۹ تا ۲۶ سال به خوبی می‌تواند شما را در برابر ابتلا به انواع این ویروس که علامت ایجاد می‌کنند! و یا انواع پرریسک که در بروز سرطان دهانه رحم و مقعد و … منجر می‌شود، محافظت کند. به علاوه استفاده از کاندم نیز می‌تواند تا حدی از احتمال بروز این بیماری کم کند.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

سخن آخر

 ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی در مردان و زنان است که انواع گوناگونی دارد. ابتلا به این بیماری در بیشتر موارد خطری ندارد و زائده‌ها قابل درمان هستند اما برخی گونه‌ های پرخطر این ویروس می‌تواند در دراز مدت سبب ایجاد برخی سرطان‌ها مانند دهانه رحم، مقعد و یا دهان شود.

ابتلا به این ویروس HPV ممکن است بی‌علامت باشد و یا باعث ایجاد زائده‌های کوچک غیر قابل رویت شود. مهم‌ترین راه تشخیص این ویروس برای زنان، آزمایش پاپ اسمیر است. واکسن گارداسیل و نیز ارتباط جنسی محافظت شده، می‌تواند احتمال ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد.

در صورت مبتلا به ویروس و یا حتی شک کردن به این موضوع که آیا دچار زگیل تناسلی شده ایم! بهتر است به کلینیک تخصصی پوست مراجعه نموده تا توسط دکتر معاینه شویم.

پیروز و سلامت باشید

نظر خود را بیان کنید