ایمپلنت یکروزه و فوری

ایمپلنت فوری در واژه نامه ی دندان پزشکی به معنی کاشت ایمپلنت دندان بلافاصله بعد از کشیدن دندان تعریف می شود. این به پزشکان اجازه می دهد تا تعداد اقدامات جراحی را کاهش دهند ، در نتیجه زمان درمان کوتاهتر خواهد بود. از این رو ، هدف از این مقاله مروری در مورد جوانب مثبت مرتبط با این روش است. انواع روش های ایمپلنت

ایمپلنت ها را از نظر زمان جاگذاری پایه ی ایمپلنت در فک، بعد از کشیدن دندان به سه دسته ایمپلنت فوری، ایمپلنت زودهنگام و ایمپلنت تاخیری تقسیم می کنند. شرایط و وضعیت هر بیمار عامل مهم و تعیین کننده ای در انتخاب روش انجام ایمپلنت دندان است. زیرا اگر در انتخاب روش ایمپلنت شرایط بیمار در نظر گرفته نشود،  ممکن است به نتیجه مطلوب نرسیم.

از زمان معرفی روش ایمپلنت دندان فوری مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است.

شواهد موجود نشان می دهد که  روش ایمپلنت فوری موفقیت آمیز است و مزیت های بسیاری برای بیماران دارد.

با این حال ، برای اطمینان از موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان و دستیابی به نتایج نهایی مطلوب، باید درمان هر فرد متناسب با شرایط و وضعیت بیمار انجام شود.

برانمارک در سال ۱۹۵۲ ، کشف کرد که بین ایمپلنت های دندان که از جنس فلزی به نام  تیتانیوم هستند و استخوان فک، استخوان سازی صورت می گیرد. این فلز سازگاری بالایی با ساختار بدن دارد و هیچ مشکلی برای بدن بیمار ایجاد نمی کند. از این رو ، او تجهیزات خالص تیتانیوم ، معروف به ایمپلنت های دندانی را تولید و آزمایش کرد.روند انجام ایمپلنت دندان به روش تاخیری شامل مراحل مختلفی می شود که ممکن است این مراحل حدودا ۱ سال و یا حتی بیشتر به طول بی انجامند. در این روش بین کاشت پایه ی ایمپلنت و درمان نهایی (قرار دادن روکش نهایی) زمان زیادی می گذرد. علاوه بر اینکه ایمپلنت تاخیری روشی بسیار زمان بر است و معایب دیگری نیز داردکه می توان به کاهش حجم استخوان فک بیمار، انجام جراحی های بیشتر و اثرات منفی روانی بر بیمار اشاره کرد. مطالعات نشان داده است که وقتی فرد دندانی را از دست می دهد یا آن را می کشد در طی سال اول حدود۲۵ درصد حجم استخوان فک بیمار تحلیل می رود و حدودا،۴  میلی متر از ارتفاع استخوان فک بیمار کاسته می شود. همین تحلیل حجم استخوان فک در طی ۳ سال به ۴۰ تا ۵۰ در صد می رسد. موضوع تحلیل استخوان فک و اینکه بیماران معمولا ترجیح می دهند که سریع تر به درمان نهایی برسند خود از جمله عواملی است که باعث شده افراد به روش ایمپلنت فوری ترغیب شوند.ایمپلنت فوری به معنی قرار دادن ایمپلنت دندان درون استخوان فک در زمان کشیدن دندان است.درایمپلنت فوری به دلیل اینکه جراحی های کم تری نسبت به روش های دیگر انجام می شود زمان طول درمان بسیار کاهش می یابد از دیگر مزایای این روش می توان به حفظ بافت های نرم و حفظ بافت استخوانی فک بیمار اشاره کرد.

روش دیگر ایمپلنت، ایمپلنت زود هنگام است که در این روش بین ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز است تا بافت نرم لثه بهبود پیدا کند،در این روش علاوه بر اینکه زمان درمان نسبتا کوتاه است ولی یک اقدام جراحی بیشتر باید انجام شود.

روش دیگر ایمپلنت دندان که به روش تاخیری و معمولی شناخته می شود بین ۴ تا ۶ ماه بعد از کشیدن دندان انجام می شود.این روش نسبت به دو روش دیگر طولانی تر است.در این روش درمان جراحی های متعددی انجام می شودو در طول مدت درمان ممکن است استخوان فک بیمار کمی تحلیل برود.

بزرگترین مزیت روش ایمپلنت فوری کم تر بودن تعداد جراحی ها و کوتاه بودن زمان طول درمان است.در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت دندان در استخوان فک جاگذاری می شود که این موضوع باعث می شود بیمار بی دندانی را تجربه نکند و این خود یک مزیت روانشناختی برای بیمار محسوب می شود.

طبق تحقیقات انجام شده کاشت ایمپلنت به هر یک از سه روش فوری،زودهنگام،تاخیری دوام و ماندگاری بالایی خواهد داشت.

شرایط و موارد منع استفاده از کاشت ایمپلنت فوری

 قبل از انتخاب روش مناسب ایمپلنت دندان باید بیمار از نظر شرایط و وضعیت دندان ها،ساختار استخوان و لثه و سطح بافت سخت و نرم استخوان فک بررسی شود.۵ فاکتور اصلی قبل از انجام ایمپلنت فوری باید بررسی شود

  1. موقعیت دندان نسبت به حاشیه ی آزاد لثه
  2. وضعیت نسوج نرم و سخت نگهدارنده دندان ها
  3. بافت های هم جنس با نسوج نرم و سخت نگهدارنده دندان ها
  4. فرم و شکل دندان
  5. موقعیت تاج استخوانی قبل از کشیدن دندان

سه عامل از ۵ عاملی که به آنها اشاره شد شامل اجزای بافت سخت و نرم است.

 قبل از انجام ایمپلنت فوری عوامل فوق باید به طور دقیق تجزیه و تحلیل شود تا مشخص شود بیمار واجد شرایط لازم برای انجام ایمپلنت فوری است یا خیر.

روند جراحی در روش ایمپلنت فوری و تاخیری تقریبا مشابه به هم است. با این تفاوت که در کاشت ایمپلنت فوری باید حرکت ایمپلنت به سمت باکال( سطحی از دندان که به سمت گونه قرار می گیرد) مورد توجه و بررسی قرار بگیرد.

برای پیش بینی موفقیت آمیز بودن روش ایمپلنت فوری برای بیمار باید بافت نرم و سخت اطراف محل جراحی بررسی شود.

یکی از شرایط لازم و ضروری برای انجام ایمپلنت فوری داشتن حداقل برامدگی تاج به عرض ۴ تا۵ میلی متر و ارتفاع ۱۰ میلی متر است. برای کاشت ایمپلنت فوری به شکل پایدار،حفظ فاصله ایمنی از ساختارهای حیاتی آناتومیکی(کانال های آرواره زیرین،سینوس فک بالا،کف بینی) ضروری است.در آخر باید به این موضوع توجه کرد که روش ایمپلنت فوری علاوه بر اینکه مزایای زیادی دارد ولی بیمار برای درمان به این روش باید شرایط لازم و ضروری را داشته باشد و پزشک روش مناسب برای هر بیمار را با توجه به شرایط و وضعیت دندان ها ی بیمار انتخاب می کند.ما در کلینیک دندان پزشکی و زیبایی دایادنت آماده ی ارایه خدمات ایمپلنت به صورت یک روزه به مراجعه کنندگان عزیز هستیم. قبل از انجام ایمپلنت وضعیت بیمار باید بررسی شود و پزشک تصمیم می گیرد که کدام روش ایمپلنت برای فرد مناسب تر خواهد بود. برای مشاوره با پزشکان ما می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند.

 www.dayadent.ir

۷۷۹۷۸۲۴۹ – ۰۲۱  |   ۶۴۶۸ ۵۷۷ ۰۹۹۰

۰۶۵ ۷۵ ۷۵ ۰۹۹۰ 

نظر خود را بیان کنید