فیزیوتراپی کمر

رپورتاژ آگهی

فیزیوتراپی کمر

اگر شما هم جزء افرادی هستید که کمر درد را تجربه کرده‌اند، می‌دانید که فیزیوتراپی کمر در این مواقع می‌تواند دردتان را کاهش دهد. کمر درد مشکلی است که در بین تمامی مردم شایع است و ممکن است به دلایل گوناگون اتفاق افتد. این دردها می‌تواند ناشی از حرکتی اشتباه در حین انجام کارهای روزانه، بلند کردن بار به صورت نادرست، دردهای عصبی و یا ناشی از شرایط فیزیکی خانم‌ها در دوران بارداری باشد. هرچند که گاهی پروسه درمانی به واسطه انجام فیزیوتراپی زمان‌بر خواهد بود اما نمی‌توان اثر التیام بخش آن را نادیده گرفت. ما در این مطلب ضمن پرداختن به عواملی که باعث کمر درد می‌شود و راه درمان آن از طریق فیزیوتراپی، مرکز فیزیوتراپی دایان را به شما معرفی می‌کنیم که یکی از کاملترین مراکز فیزیوتراپی شمال تهران به شمار می‌آید. افرادی که دچار کمردرد‌ هستند و یا از دردهای مختلف در مفاصل خود رنج می‌برند، می‌توانند با مراجعه به این مرکز درد خود را التیام بخشند. ضمن آن که این مرکز می‌تواند با معرفی یکی از بهترین فیزیوتراپیست‌ها به شما، با انجام فیزیوتراپی کمر در منزل شما را از رفت و آمد به کلینیک بی‌نیاز نماید.

چه عواملی باعث کمر درد می‌شود؟

کشیدگی: گاهی به هنگام انجام حرکت‌های ناگهانی و یا بیش از اندازه ممکن است عضلات کمر دچار کشیدگی شده و باعث بروز درد در ناحیه کمر شود. افرادی که به انجام ورزش‌های پرتحرک و کارهای سنگین می‌پردازند، بیشتر در معرض چنین مشکلاتی قرار خواهند گرفت و لازم است برای بهبود شروع به استراحت و اقدام به انجام فیزیوتراپی کمر نمایند.

بی‌تحرک بودن در مدت طولانی: سبک زندگی شما تاثیر زیادی در سلامت شما خواهد داشت. اگر دچار درد در ناحیه کمر می‌شوید باید با دقت بیشتری سبک زندگی خود را بررسی نمایید. افرادی که لازم است چند ساعت متوالی پشت میز کار بنشینند، یا سر و گردن برای مدت طولانی در هنگام کار و مطالعه خم باشد و یا از شرایط خواب نامناسب برخوردار باشند ممکن است دچار درد کمر شوند زیرا برخی عادت دارند همیشه به روی شکم بخوابند و یا بسیاری از افراد تشک خواب نامناسبی دارند، این عوامل نیز در بروز کمردرد نقش خواهد داشت.

بروز آسیب در ناحیه دیسک: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند باعث بروز کمر درد شود و فرد برای بهبود نیاز به انجام فیزیوتراپی کمر پیدا نماید ایجاد آسیب در ناحیه دیسک کمر است. بروز این درد در افرادی که دارای سنین بالاتر هستند، شایع‌تر است و در صورتی رخ می‌دهد که قسمت خارجی دیسک دچار پارگی یا فتق شود. دیسک بین مهره‎‌ها قرار دارد و چنانچه فشاری به مهره‌ها آورده شود توسط دیسک این فشار کنترل می‎شود. اما چنانچه دیسک به جهت فشار زیاد دچار پارگی شود، فضای نرم بین مهره‌ها از جای طبیعی خود خارج شده و دردی شدید را برای فرد به وجود می‌‎آورد.

سیاتیک: همان طور که اشاره کردیم فتق یا پارگی دیسک می‌تواند باعث بروز درد کمر شود اما گاهی مشکل پیش آمده تنها به این خلاصه نمی‌شود و دیسک می‌تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کرده و این درد با شدت زیاد از قسمت کمر تا سر انگشتان پا ادامه یابد. به این نوع درد که از کمر آغاز شده و به باسن، پشت ران و ساق پا انتقال یافته و تا انگشتان پا ادامه می‌یابد، درد سیاتیک می‌گویند که اغلب هم در یک طرف بدن رخ می‌دهد و لازم است با انجام چند جلسه فیزیوتراپی سیاتیک به کاهش درد کمک شود. در این روش از فیزیوتراپی درد پایین کمر تا حد زیادی کم خواهد شد و فرد می‌تواند پس از مدتی استراحت و انجام فیزیوتراپی کمر در منزل و یا در مرکز فیزیوتراپی این مشکل را برطرف کرده و به انجام فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: مقاله جامع  درمان فیزیوتراپی کمر درد

معرفی روش‌های مختلف درمان درد کمر

هنگامی که دچار کمر درد می‌شوید و به مراکزی که فیزیوتراپی کمر انجام می‌دهند مراجعه می‌کنید، فیزیوتراپیست ابتدا باید با انجام معاینات لازم و درخواست عکس X-ray  یا CT scan  یا MRI مشکل شما را ارزیابی کرده و دلایل درد کمر را بررسی نماید تا بتواند بهترین روش فیزیوتراپی را برای شما انجام دهد. به عنوان مثال درد سیاتیک می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله درگیری عضلات، فشار وارده بردیسک کمر و یا به دلایل عصبی رخ دهد در حالی که این درد عموما در بسیاری از افراد شکل واحدی دارد. در ادامه به چند روش مختلف که می‌توانید در خانه انجام دهید و یا با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی برای شما انجام می‌شود خواهیم پرداخت.

  • استفاده از یخ

در اولین ساعات بروز درد می‌توانید با استفاده از یخ تا حد زیادی به فروکش کردن درد کمک کنید. استفاده از یخ یکی از روش‌های فیزیوتراپی کمر به شمار نمی‌آید اما می‌توان با انجام آن تا حد زیادی از درد کاست. در این روش باید یخی که درون حوله قرار دارد را به مدت ۱۰دقیقه و هر ۳ ساعت یکبار روی کمر قرار دهید.

  • استفاده از داروهای مسکن غیر استروئیدی

این نوع داروها که ایبوپروفن و خانواده آن در این دسته قرار می‌گیرند، کمک می‌کنند تا التهابی که در قسمت عصب سیاتیک رخ داده آرام شود. این روش نیز یکی از درمان‌هایی است که می‌توان با انجام آن درد را کمی آرام کرده و سپس برای انجام فیزیوتراپی کمر مراجعه کرد.

  • فیزیوتراپی با استفاده از حرکات کششی

همان طور که پیشتر اشاره کردیم می‌توانید در خانه با استفاده از یخ و دارو کمی درد را تسکین دهید اما برای رفع شدن کامل درد لازم است به مرکز فیزیوتراپی کمر مراجعه کنید تا فیزیوتراپیست شما طی یک دوره، تمرین‌های کششی مناسبی را بر روی کمر شما اعمال نماید تا فشار وارد شده بر روی عصب سیاتیک کم شود. با درخواست فیزیوتراپی کمر در منزل از مراکز فیزیوتراپی می‌توانید این روش درمانی را در خانه دریافت نمایید.

  • فیزیوتراپی به روش مگنت درمانی

یکی دیگر از روش‌هایی که در مراکز فیزیوتراپی کمر انجام می‌شود مگنت تراپی است. در این روش با استفاده از امواج مغناطیسی روی بافت‌های آسیب دیده تاثیر گذاشته و کمک می‌کنند تا عضلات، تاندون‌ها و ماهیچه‌ها و ..  به سرعت فرآیند بهبودی را طی نمایند.

  • لیزر درمانی

در فیزیوتراپی سیاتیک و یا سایر مفاصل و استخوان‌ها بخصوص فیزیوتراپی درد پایین کمر استفاده از لیزر درمانی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در این روش، لیزر با نفوذ عمیق در بافت رشد سلول‌ها را افزایش داده و آسیب‌های وارد شده را ترمیم می‌کند. این ترمیم و رشد دوباره سلول‌ها نه تنها در بافت‌های عضلانی بلکه در رشته‌های عصبی نیز اتفاق می‌افتد. ضمن آن که حساسیت عصب‌ها را کمتر کرده و فرد درد کمتری را احساس می‌کند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی کمر در منزل

معرفی مرکز فیزیوتراپی دایان

فیزیوتراپی کمر

برای درمان دردهایی همچون درد سیاتیک و یا دردهای استخوانی و مفاصل لازم است علاوه بر انجام یکسری درمان‌های پزشکی در منزل، حتما برای درمان کامل به یکی از مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنید تا با توجه به مشکلی که برایتان به وجود آمده بهترین درمان به شما پیشنهاد شود. فیزیوتراپی دایان که در حال حاضر یکی از مراکز فیزیوتراپی شمال تهران به شمار می‌آید با کادری حرفه‌ای در حال خدمت رسانی به بیماران است و تا آخرین لحظه و رسیدن به درمان کامل در کنار آن‌ها خواهد بود. از مهمترین خدمات این مرکز می‌توان به فیزیوتراپی سیاتیک اشاره کرد، در ضمن چنانچه مشکل سیاتیک و یا هر مشکل به وجود آمده رفت و آمد به کلینیک فیزیوتراپی دایان را برای شما سخت کرده می‌توانید از کادر درمانی این مرکز بخواهید تا برای انجام فیزیوتراپی کمر در منزل، فیزیوتراپیست حرفه‌ای به منزل شما اعزام گردد. برای اطلاع از دیگر خدمات کلینیک فیزیوتراپی دایان می‌توانید سایت این مجموعه را به آدرس الکترونیکی www.dayanphysiotherapy.com  ببینید.

نظر خود را بیان کنید