تفاوت لمینت با کامپوزیت

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند هر چهره‌ای با لبخند زیباتر است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای داشتن ظاهری زیباتر به سراغ دندانپزشک‌ها می‌روند. لمینت و کامپوزیت دو روش زیبایی در دندانپزشکی هستند که در هر دوی آنها از یک روکش نازک برای پوشاندن دندان‌ها و ایجاد دندان‌های سفید، صاف و منظم استفاده می‌شود. اما سؤال اساسی بسیاری از افرادی که هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته‌اند این است که فرق لمینت با کامپوزیت چیست و در نهایت کدام بهتر است؟ برای پاسخ به این سؤال‌ها بهتر است با این روش‌های مدرن زیبایی بیشتر آشنا شویم.

لمینت چیست؟

اگر بخواهیم ساده بگوییم لمینت دندان چیست، لمینت دندان یک روکش نازک است که بر روی دندان شما قرار می‌گیرد. در نتیجه شما می‌توانید رنگ، اندازه و شکل دندان خود را تغییر داده و به صورتی که دوست دارید در بیاورید. لمینت یک روش زیبایی کم تهاجمی محسوب می‌شود و در زمان کوتاهی انجام می‌شود. همچنین ظاهر طبیعی و دوام بالا از دیگر مزایای استفاده از این روش هستند.

معمولا لمینت دندان در ۵ مرحله انجام می‌شود:

  • معاینه و مشاوره دندانپزشک
  • تهیه و بررسی عکس دندان و فک
  • تراش مینای دندان
  • قالب گیری و ساخت لمینت
  • نصب لمینت

ممکن است لازم باشد در طول چند هفته آینده یک بار دیگر جهت معاینه مراجعه کنید.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

مزایای و معایب لمینت

مراقبت کردن از لمینت کار چندان پیچیده‌ای نیست. کافی است مراقبت‌های معمول دندان مانند استفاده روزانه از نخ دندان و مسواک را جدی بگیرید و تا جای ممکن از کشیدن سیگار و خرد کردن اجسام با دندان‌های خود خودداری کنید. در نتیجه لمینت دندان یک روش راحت و مناسب برای زیباتر کردن لبخند شما خواهد بود. اما برای آنکه بهتر تصمیم بگیرید بد نیست نگاهی به جدول زیر بیندازید و مزایا و معایب این روش را در کنار هم ببینید.

مزایای لمینت دندانمعایب لمینت دندان
استفاده از لمینت دندان به شما یک لبخند زیبا هدیه می‌دهد.لمینت دندان بازگشت‌پذیر نیست و نمی‌توانید پس از مدتی آن را بردارید.
مقدار تراش دادن دندان در این روش بسیار کم است و آسیب جدی به دندان وارد نمی‌کند.اگر لمینت بشکند یا ترک بخورد ترمیم نمی‌شود و باید به طور کامل عوض شود.
دوام لمینت بالاست و بین ۷ تا ۱۵ سال عمر خواهد داشت.قیمت لمینت نسبتاً بالا است.
لمینت به‌سادگی تغییر رنگ نمی‌دهد و در صورت رعایت بهداشت زیبایی خود را حفظ می‌کند.ممکن است بعد از لمینت دندان‌های شما به خوراکی‌های گرم و سرد حساس شوند.
طول درمان لمینت کوتاه است و باعث آزار زیاد بیمار نمی‌شود.امکان ایجاد پوسیدگی در دندان‌های لمینت شده وجود دارد.

آیا لمینت دندان برای همه ممکن است؟

قبل از آنکه به سراغ کامپوزیت دندان برویم باید کم درباره محدودیت‌های استفاده از لمینت بدانیم. برای آنکه بتوانید از لمینت استفاده کنید باید لثه‌هایی سالم داشته باشید، پوسیدگی دندان ها را بر طرف کرده باشید، همچنین کسانی که از مشکل دندان‌قروچه رنج می‌برند، ابتدا باید مشکل دندان‌قروچه را حل کنند. زیرا ساییدن دندان‌ها به هم ممکن است باعث شکستن لمینت شود.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت یکی از پرکاربردترین مواد در دندان‌پزشکی است. کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند و باتوجه‌به کاربردی که دارند از مواد اولیه گوناگونی ساخته می‌شوند. اگر قبلاً پوسیدگی دندان، به‌ویژه دندان‌های جلو، را تجربه کرده باشید، احتمالاً با واژه کامپوزیت آشنا هستید. زیرا کامپوزیت در پر کردن دندان‌های پوسیده هم کاربرد دارد.

کامپوزیتی که برای زیبایی دندان به کار می‌رود هم یک نوع روکش است که بر روی دندان شما قرار می‌گیرد و باعث ایجاد ظاهری زیبا و طبیعی می‌شود. جنس این نوع کامپوزیت معمولاً  کامپوزیت ونیر است که ماده‌ای خمیری در طیف رنگ‌های دندان است. این ماده بر روی دندان قرار گرفته و سفت می‌شود تا در نهایت ظاهری شبیه به دندان‌های دیگر پیدا کند.

در مورد کامپوزیت دیگر نیازی به تراش دادن دندان‌ها نیست و در حقیقت کامپوزیت بر روی دندان‌های خود شما چسبانده می‌شود. انجام کامپوزیت معمولاً در یک روز انجام می‌شود. به همین دلیل برای کسانی فرصت محدودی دارند مناسب است. هرچند این روش برای اصلاح مشکلات جزئی کاربرد دارد و نمی‌تواند عیوب وسیع مانند فاصله زیاد بین دندان‌ها را برطرف کند.

تفاوت لمینت با کامپوزیت

مزایا و معایب کامپوزیت

رعایت بهداشت دهان بعد از استفاده از کامپوزیت اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورت استفاده منظم از مسواک و نخ دندان این امکان برای شما وجود دارد که تا ده سال کامپوزیت‌هایی سالم و زیبا داشته باشید. این روش به نسبت کم‌هزینه و ساده است و بر خلاف لمینت قابل تعویض و ترمیم است. اما معایب و محدودیت‌هایی هم در مورد آن وجود دارد. با مطالعه جدول زیر می‌توانید به مزایا و معایب استفاده از کامپوزیت پی ببرید.

مزایای کامپوزیت دندانمعایب کامپوزیت دندان
استفاده از کامپوزیت یک گزینه مناسب برای طراحی یک لبخند زیباست.کامپوزیت برای عیوب گسترده و دندان‌های خیلی کوتاه یا خیلی بافاصله مناسب نیست.
طول درمان با کامپوزیت بسیار کوتاه است.رنگ کامپوزیت به مرور زمان تغییر می‌کند و به همین دلیل باید هر چند وقت یک بار توسط پزشک پولیش‌کاری شود.
استفاده از کامپوزیت ساده است و درد شدید یا خونریزی ندارد.رعایت بهداشت در استفاده از کامپوزیت بسیار مهم است. در غیر این صورت ممکن است پوسیدگی‌های شدیدی در دندان ایجاد شود.
کامپوزیت قابل ترمیم و تعویض است.کامپوزیت ممکن است باعث ایجاد التهاب در لثه شود که البته با کمک پزشک به‌راحتی درمان می‌شود.
هزینه کامپوزیت نسبتاً کم و مقرون‌به‌صرفه است.ممکن است استفاده از کامپوزیت باعث حساس شدن دندان‌ها شود.

فرق لمینت با کامپوزیت

تفاوت بین کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟ همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، کامپوزیت نسبت به لمینت ارزان‌تر است. در عین حال لمینت طول عمر بیشتری دارد و بادوام‌تر است. اگر از لمینت استفاده کنید فرصت زیادی برای پشیمانی نخواهید داشت و در نتیجه باید از تصمیم خود کاملاً مطمئن باشید. زیرا این روش برگشت‌پذیر نیست. هرچند بسیاری از دندان‌پزشکان معتقد هستند لمینت ظرافت بسیار بیشتری دارد و در مقایسه با کامپوزیت طبیعی‌تر دیده می‌شود.

با پزشک خود مشورت کنید و نیازها و وضعیت دندان‌های خود را در نظر بگیرید. شما می‌توانید از کامپوزیت برای برطرف کردن اشکالات جزئی استفاده کنید؛ اما اگر دندان‌های شما خیلی نامنظم است، ممکن است لمینت بهتر بتواند مشکل را حل کند. برای اینکه بتوانید فرق لمینت با کامپوزیت را راحت‌تر ببینید می‌توانید از مقایسه‌ای که در جدول زیر آمده کمک بگیرید.

لمینتکامپوزیت
هزینهگرانمتوسط
امکان بازگشتندارددارد
زمان درمانمعمولاً دو ویزیتمعمولاً یک ویزیت
طول عمر۱۰ تا ۱۵ سال۵ تا ۷ سال (حداکثر ده سال)
دوامزیادمتوسط
رنگ‌پذیریمقاوم در برابر تغییر رنگامکان تغییر رنگ زیاد (نیاز به پولیش‌کاری)
کاربردبرطرف کردن مشکلات گستردهبرطرف کردن مشکلات جزئی

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

هرکدام از این روش‌ها کاربردها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله به طور جداگانه به توضیح فرق لمینت با کامپوزیت و کاربرد هر یک از آنها پرداختیم. با وجود این اطلاعات بهتر است قبل از آنکه تصمیم نهایی خود را بگیرید، با یک دندان‌پزشک حرفه‌ای مشورت کنید. به این ترتیب با توجه به وضعیت منحصربه‌فرد دندان‌های خود، می‌توانید بهترین روش را برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی سالم انتخاب کنید.

منبع: کلینیک دندانپزشکی سریتا

نظر خود را بیان کنید