عمل زیبایی بینی با توجه به نوع بینی و بیمار حدود ۳۰ : ۱  تا ۲ ساعت زمان می برد که با مراقبت های قبل و بعد از آن نزدیک به ۳ ساعت طول می کشد. قطعا چنین عملی، نیاز به مراقبت دارد. در ادامه با مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی آشنا خواهید شد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

عمل بینی

در هنگام خوابیدن بعد زا عمل بینی دو بالشت زیر سر خود بگذارید تا زاویه بدن نسبت به سر ۳۰ الی ۳۵ درجه باشد. سعی کنید ۱ الی ۲ هفته بعد از جراحی زیبایی بینی مستقیم و بدون چرخش به سمت راست و یا چپ خود بخوابید.

خوابیدن کنار کودکان تا مدتی بعد از جراحی توصیه نمی شود، زیرا ممکن است دست و پای کودک به طور ناگهانی به بینی بیمار اصابت کرده و مشکلاتی ایجاد کند.

کمپرس یخ برای عمل بینی

شما می توانید بسته های یخ را بر روی آتل خارجی بینی و نیز هر دو چشمتان قرار دهید، تا شب به خواب بروید. کار از کبود شدن چشم ها، تورم بینی و صورت جلوگیری می کند.

ورزش کردن بعد از عمل بینی

انجام ورزش‌ های سنگین پس از جراحی زیبایی بینی ممنوع است. جراح بینی  برنامه تدریجی آغاز فعالیت های ورزشی را برای شما تنظیم خواهد کرد.

عمل بینی

معمولا دو هفته بعد از رینوپلاستی می‌ توانید ورزش‌ های ملایم را آغاز کنید. برای شروع برنامه ورزشی معمول نیاز است که سه تا چهار هفته دست نگه دارید. احتمال دارد در ۳ ماه اول بعد از عمل بینی ،طی انجام ورزش احساس گرفتگی در بینی تان داشته باشید.

آتل یا گج بینی

آتل یا گچ بینی حدود یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی برداشته خواهد شد. پانسمان آتل بینی در صورتی که کمی خیس شود آسیب نمی بیند با این حال سعی کنید که جریان آب را به صورت مستقیم بر روی آن قرار ندهید.

چسب زدن بعد از عمل بینی

عمل بینی

 یکی دیگر از مراقبت هایی که پس از جراحی زیبایی بینی رعایت آن بسیار ضروری می باشد، نحوه چسب زدن به بینی است. جراح بینی، نحوه چسب زدن بینی را برای بیمار توضیح خواهد داد. با این حال نکاتی در ادامه برای شما عزیزان قرار می دهیم:

۱-زیر دوش آب ولرم قرار بگیرید تا آب به چسب ها برسد. سپس چسب ها را به صابون آغشته کنید. بعد آن ها را از سمت پایین به بالا از روی پوست جدا کنید و به آرامی بینی را با کف و صابون شستشو دهید و در نهایت آن را خشک کنید.

۲-برای چسب زدن روی بینی، ابتدا یک تکه چسب به اندازه تقریبا ۴ سانتی متر آماده کنید و آن را در قسمت بالای نوک بینی خود با فشاری نسبتا زیاد بچسبانید. توجه داشته باشید که هنگام چسب زدن، نوک بینی خود را با چسب نپوشانید.

۳- چسب بعدی را کمی کوتاه تر بریده و بالای چسب اول به صورتی که یک سوم آن را پوشش دهد، بچسبانید. سپس چسب سوم را کوتاه تر بریده و مانند چسب دوم بر روی بینی بچسبانید. برای چهارمین چسب نیز همین کار رو تکرار کنید.

۴- یک تیکه چسب به اندازه ۷ سانتی متر آماده کنید. این چسب را مقداری باریک کنید و آن را در زیر نوک بینی به شکلی که سوراخ های بینی را نپوشاند، بچسبانید.

۵-در انتها یک چسب مثل چسب اول، به همان اندازه ببرید و آن را بر روی چسب اول قرار دهید.

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

دو روز پس از عمل زیبایی بینی درصورتی که فتیله ها خارج شده باشند، از یک اسپری سالین یا شستشو با سرم نرمال سالین استفاده خواهید کرد. برای شستشوی بینی حداقل ۴ بار در روز و هر بار دو پاف در هر سوراخ بینی اعمال کنید. البته شستشو با سرم ارجحیت دارد و توسط سرنگ ده سی سی بدون سوزن روزانه سه بار انجام می شود.

مراقبت از زخم بعد از عمل بینی

عمل بینی

بینی شما در روز های اول یا دوم پس از عمل بینی مقداری آبریزش و کمی خونریزی خواهد داشت که کاملا عادی است. برای مراقبت از زخم بینی، یک پد از گاز پانسمان به شما داده می شود.

پماد برای جذب بخیه جذبی

معمولا در حالتی که برشی کوچک در بافت بین دو سوراخ بینی وجود داشته باشد، برای شما یک پماد توسط جراح بینی تجویز می شود. این پماد را با گوش پاک کن ۳ بار در روز استفاده کنید. از بخیه های جذبی برای بستن برش در آن ناحیه استفاده می شود که برای جذب شدن بهتر نیاز است تا به صورت مداوم توسط پماد مرطوب نگه داشته شوند.

تغذیه بعد از عمل بینی

عمل بینی

قطعا بلع غذاهای جامد آن هم درحالتی که بینی تان پر است، کمی سخت است. بنابراین بهتر است که غذا های نرمی مانند سوپ، سیب زمینی آب پز و غیره مصرف کنید.

علاوه بر موراد فوق، سوالات زیادی ذهن کاربرانی که عمل زیبایی بینی را انجام داده اند، درگیر خواهد کرد مانند اینکه، رابطه زناشویی بعد از عمل بینی چگونه خواهد بود و یا برای کاهش ورم بعد از عمل بینی چه باید کرد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات بر روی مراقبت های بعد ازعمل بینی کلیک کنید.

نظر خود را بیان کنید