کدامیک ارجح تر است؟ جراح یا متخصص جراحی؟

منظور از جراح در اصطلاح همان پزشکی است که اعمال جراحی جنرال یا عمومی بدن را انجام میدهد. جراحی عمومی برخلاف نامی که دارد، یکی از تخصص های علم پزشکی است و بخش های مختلف بدن را با استفاده از شیوه های متفاوت جراحی درمان می کند. این تخصص بر اندام های شکمی که شامل روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده می شود تمرکز دارد. البته این تخصص شامل رسیدگی به مشکلات پستان، پوست و سیستم غدد درون ریز هم می شود.

در اصل هیچ تفاوتی، بین جراح عمومی و متخصص جراحی عمومی وجود ندارد. اما اکثر اوقات این تخصص، توسط عامه با پزشکی عمومی اشتباه گرفته می‌شود. در حالیکه رشته جراحی عمومی، یک تخصص چهار تا پنج ساله جدا بوده، که از آن چندین رشته فوق تخصصی مانند جراحی پلاستیک، لاپاراسکوپی، جراحی اطفال، جراحی سرطان و جراحی قفسه سینه منشعب می‌شوند. البته جراحان عمومی، عمل‌های مربوط به شکم مانند جراحی سرطان گوارش، کیسه صفرا، هموروئید، شقاق، سرطان پستان و تیروئید هم انجام می‌دهند. متخصصان جراحی عمومی، به مرور تمرکز خود را روی یک تخصص می‌گذارند.

از متخصص جراح عمومی انتظار می رود که، در رابطه با مراقبت ویژه جراحی، تروما و انکولوژی جراحی هم از دانش و تخصص کافی برخوردار باشد. متخصص جراح عمومی، دامنه فعالیت بسیار گسترده ای دارد و قادر به جراحی تمامی اعضای بدن است. به همین دلیل است که این تخصص، جراحی عمومی خوانده می شود.

چه عمل هایی توسط یک جراح جنرال (عمومی) یا General Surgeon انجام میشود؟

دامنه فعالیت جراح عمومی بسیار گسترده است و برای رفع بیماری ها و مشکلات زیادی می توان روی تخصص آن حساب کرد، برخی از این بیماری ها و مشکلات عبارتند از: فیستول مقعدی، آپاندیسیت، تومور های خوش خیم، عمل فتق، سرطان معده، سرطان مری، سرطان روده کوچک و بزرگ، بواسیر و …است که می توان برای درمان آن ها به متخصص جراحی عمومی مراجعه کرد.

آشنایی با انواع جراحی ها و عمل های عمومی

در ادامه به معرفی شیوه های متفاوت جراحی، که متخصص جراحی عمومی برای درمان مشکلات و بیماری های افراد آن ها را به کار می گیرد می پردازیم:

عمل اسلیو معده

متخصص جراحی عمومی، برای درمان فرد دچار بیماری چاقی و اضافه وزن بالا، ممکن است از روش اسلیو معده، که به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود استفاده کند. در این روش جراح، گرلین که در معده وظیفه ترشح هورمون گرسنگی را دارد بر می دارد. نتیجه این عمل، معده ای لوله ای شکل است که گنجایش کمتری برای غذا دارد. با عمل اسلیو معده، حجم غذای فرد به شدت کاهش یافته و وزن با سرعت بیشتری کم می شود. لازم به ذکر است که این جراحی، به دلیل برداشتن قسمتی از معده غیر قابل بازگشت است.

عمل بای پس معده

عمل بای پس معده نیز، مانند اسلیو معده برای درمان بیماری چاقی به کار می رود. این عمل مناسب کسانی است که، نتوانسته اند با ورزش و رژیم غذایی مناسب، وزن کم کنند و حالا خطر اضافه وزن و مشکلات مربوط به آن، سلامتی آن ها را تهدید می کند. این عمل را می توان به دو صورت جراحی باز یا جراحی لاپاراسکوپیک انجام داد. با عمل به موقع بای پس معده، خطر بسیاری از بیماری های مربوط به چاقی مانند رفلاکس مری به معده، سکته، نازایی و کلسترول نیز کاهش خواهد یافت.

کدامیک ارجح تر است؟ جراح یا متخصص جراحی؟

عمل آپاندیس

آپاندیس، عضوی که نمی توان کاربرد دقیقی برای آن پیدا کرد، می تواند مانند هر عضوی از بدن، دچار اختلال و درد وحشتناکی شود. علت این درد التهابی در آپاندیس است که، اگر دیر تشخیص داده شود، می تواند باعث ترکیدگی این عضو و مرگ بیمار شود. با احساس کردن درد ناگهانی در قسمت راست شکم، حالت تهوع، تب و از دست دادن اشتها بیمار باید سریعا به اورژانس مراجعه کرده و جراح عمومی پس از تشخیص وضعیت، عمل آپاندیس را انجام می دهد. متخصص جراح عمومی، می تواند این عمل را به دو صورت جراحی باز و جراحی لاپاراسکوپی انجام دهد.

جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی، یک نوع تکنیک جراحی است که، نسبت به عمل باز، برش های کوچک تری روی بدن زده می شود. با این روش زخم ها با سرعت بیشتری بهبود یافته و از ابتلا به بیماری های عفونی جلوگیری خواهد شد. به عبارتی دیگر در عمل باز، برای دستیابی به توده، باید قسمتی از بدن را شکافت. اما در روش جراحی لاپاراسکوپی، پزشک با برش قسمتی کوچک از بدن، عمل را انجام می دهد. پزشک این جراحی را، با کمک لوله باریک و بلندی که، روی آن دوربین کوچکی قرار داشته و به حفره شکم یا رحم وارد می شود انجام می دهد. این دوربین تصاویر واضحی از بخش مورد نظر بدن را، برای پزشک ارسال می‌ کند.

کاهش عفونت و هزینه های جراحی، زخم کوچکتر و درد کمتر، زمان بستری کوتاه تر و بهبود سریع تر، تنها برخی از مزایای لاپاراسکوپی نسبت به عمل باز هستند.

انتخاب بهترین پزشک مجرب جراحی عمومی

جراحی های عمومی مانند هر عمل دیگری از حساسیت خاصی برخوردار هستند. بدیهی است که اگر عمل توسط جراح باتجربه صورت نگیرد، می تواند برای بیمار خطرات جبران ناپذیر و عوارض همیشگی در برداشته باشد. دکتر بهزاد نعمتی‌هنر یکی از  متخصصین مجرب بیمارستان کسری و امام حسین در زمینه جراحی عمومی، سرطان های گوارشی و فلوشیپ لاپاروسکوپی و چاقی هستند که سمت استادیاری دانشگاه شهید بهشتی را نیز برعهده دارند. دامنه فعالیت پزشکی دکتر در همه زمینه ها بخصوص جراحی های لاپاراسکوپی لاغری معده و انجام انواع جراحی های درون شکمی است و سابقه پزشکی ایشان در زمینه جراحی های درمانی بسیار درخشنده است.

نظر خود را بیان کنید