قرص فولیک اسید چیست؟ فواید اسید فولیک برای سلامتی و بارداری

شکل مصنوعی ویتامین B9 را فولیک اسید مینامند. این ماده در مکمل‌های دارویی وجود دارد و برعکس فولات، در دستگاه گوارش تبدیل به شکل فعال نمی گردد. با استفاده از قرص فولیک اسید میتوانید کمبود این ماده در بدن خود را جبران کنید.

کاربرد‌های اسید فولیک چیست؟

مصرف قرص اسید فولیک در موارد زیر اثر گذار است:

  • بازسازی DNA و سنتز
  • تقسیم سلولی
  • بلوغ گلبول‌های قرمز خون
  • کمک به شکل گرفتن متیونین (یک اسید آمینه است که برای ساخت پروتئین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.)

قرص فولیک اسید

ویتامین B9 یکی از ویتامین های محلول در آب می باشد. این ویتامین بر روی گلبول‌های قرمز خون، تشکیل و رشد سیستم عصبی بدن (بیشتر در جنین) و … نقش تاثیرگذاری دارد. اگر به هر دلیلی فولیک اسید از طریق برنامه غذایی در بدن تامین نشود، قرص فولیک اسید توصیه میگردد.

قرص فولیک اسید چیست؟ فواید اسید فولیک برای سلامتی و بارداری

 قرص فولیک اسید بر رشد سیستم عصبی، شنوایی و بینایی جنین و کودک تاثیر می گذارد. بدین منظور مادران در دوران بارداری وشیردهی میتوانند از مکمل مولتی ویتامین یدوناتال ایکس مارت استفاده کنند. این مکمل از ترکیبات مختلفی همچون آهن، اسید فولیک، ویتامین ث، ید و دیگر ویتامین های گروه ب می باشد. همچنین استفاده از قرص فولیک اسید و یا مولتی ویتامین یدوناتال ایکس مارت پیش از بارداری توصیه میگردد.

زمان مصرف قرص فولیک اسید

در واقع برای مصرف این قرص زمان خاصی مد نظر نیست و تنها جهت یادآوری میتوانید با یکی از وعده های غذایی قرص فولیک اسید را میل کنید. همچنین شما میتوانید این قرص را با غذا و حتی بدون صرف غذا استفاده کنید. توصیه میشود قرص فولیک اسید را همراه با یک لیوان آب مصرف کنید.

فولیک اسید برای بارداری، شیردهی و باروری

تغذیه مناسب کلید بارداری سالم است. بنابراین، اگر به دنبال باردار شدن هستید، ضروری است که مکمل‌های مورد نیاز را استفاده کنید تا از شرایط خوب بدنتان مطمئن باشید. یکی از مواردی که به زنان باردار توصیه می‌شود قرص فولیک اسید است. فولیک اسید به تولید گلبول‌های قرمز خون و همچنین DNA کمک می‌کند. مصرف این قرص بر زنان باردار تاثیر زیادی دارد. همچنین تاثیر قرص فولیک اسید بر باروری زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند و بر مردان نیز مشخص شده است.

چگونه باید از اسید فولیک استفاده کنم؟

 پزشکان استفاده قرص فولیک اسید در دوران بارداری و حدودا یک ماه پیش از بارداری را مهم می‌دانند. فولیک اسید نقش مهمی در ساختار لوله‌های عصبی جنین دارد و می‌تواند از بسیاری نقص‌های مادرزاد جلوگیری کند. اسید فولیک در مواد غذایی همچون اسفناج، آواکادو، کاهو، مارچوبه و کلم بروکسل موجود است. در دوران بارداری میتوانید از مکمل های دارای فولیک اسید همچون مولتی ویتامین یدوناتال ایکس مارت استفاده نمایید.

موارد استفاده از اسید فولیک

شما عزیزان برای بهبود و جلوگیری از بیماری های مختلف میتوانید قرص اسید فولیک را مورد استفاده قرار دهید. این موارد عبارت اند از:

  • بهبود سلامت مغزی
  • جلوگیری از عوارض بارداری و نقص‌های بعد از تولد
  • کمتر شدن مواردی که باعث خطرهای بیماری قلبی می‌شود.
  • درمان افسردگی (بیشتر افراد افسرده میزان اسید فولیک کمی در خون خود دارند.)
  • درمان کمبود فولات ( بر اثر موارد زیادی مانند عمل‌های جراحی، مصرف مشروبات الکلی، بارداری و … ایجاد می‌شود.)

عوارض احتمالی قرص فولیک اسید

 مواد غذایی سرشار از اسید فولیک در دوران بارداری عارضه ای ایجاد نمی کنند. فولات موجود در مواد غذایی در دستگاه گوارش تجزیه و از طریق روده‌ها جذب خون می‌شود. توجه داشته باشید مصرف زیاد قرص اسید فولیک به خاطر تفاوت تجزیه و جذب آن با فولات طبیعی منجر به بروز برخی عوارض میگردد.

میزان موردنیاز روزانه ویتامین B9 چقدر است؟

میزان مورد نیاز فولیک اسید هر فرد در هر سنی متفاوت است. شما میتوانید طبق جدول زیر و نظر پزشک از قرص فولیک اسید استفاده کنید.

سن افرادمیزان توصیه شدهسن افرادمیزان توصیه شده
بدو تولد تا ۶ ماهگی۶۵ میکروگرم۹ تا ۱۳ سالگی۳۰۰ میکروگرم
۷ تا ۱۲ ماهگی۸۰ میکروگرم۱۴ تا ۱۸ سالگی۴۰۰ میکرو گرم
۱ تا ۳ سالگی۱۵۰ میکروگرمبزرگسالان۴۰۰ میکروگرم
۴ تا ۸ سالگی۲۰۰ میکروگرمخانم‌های باردار۶۰۰ میکروگرم

شرکت نیکان فارمد مهر

یکی از شرکت های وارد کننده مکمل های غذایی و دارویی شرکت نیکان فارمد مهر (nikanpharma.com) می باشد که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ شروع کرده است. این شرکت مکمل ها را از کشور هایی نظیر انگلستان، چک و سوئیس انتخاب کرده و در اختیار مردم قرار داده است.

شرکت نیکان فارمد مهر از تیمی شامل افراد خبره و متخصص تشکیل شده که در راستای سلامت جامعه تلاش میکنند. رساندن محصول با کیفیت به دست مصرف کننده یکی از رسالت های این شرکت می باشد.

نظر خود را بیان کنید