نتیجه نهایی باید ظاهری طبیعی داشته باشد، ولی انتظارات باید واقع بینانه باشد. جراحی ترمیمی بینی به هماهنگی بینی با سایر ویژگی­های صورت کمک می­کند و زمانی که بهبودی کامل فراهم شد، جراحی بینی به خوبی به کل صورت ترکیب می­شود. به عنوان یک مزیت جانبی این عمل منجر به بهبود تصویر بدنی می­شود، بیشتر افراد که تحت این جراحی قرار گرفته­اند، تجربیاتی از افزایش اعتماد به نفس را دارند. همانند بسیاری از جراحی­های دیگر، ارتباط بهتر با پزشک، منجر به افزایش برآورده شدن انتظارات می­شود.

روش اجرای جراحی ترمیمی بینی

دو روش برای جراحی بینی وجود دارد که مورد اجرا قرار می­گیرد. روش بسته که برای جراحی­های جزئی بینی مورد استفاده قرار می­گیرد و روش باز در زمانی اجرا می­شود که تغییرات عمده در نظر گرفته شود. در هر دو مورد، بیهوشی عمومی به منظور جلوگیری از احساس هر گونه درد مورد استفاده قرار می­گیرد. برای انتخاب مناسب­ترین روش باید با پزشک خود مشورت کنید.

در روش بسته، جراح به منظور دستیابی به استخوان و غضروف، برش­های کوچکی را در بینی ایجاد می­کنند. این عمل با وارد کردن ابزارهایی از طریق برش داخل صورت می­گیرد که منجر به جدا شدن پوست از ساختارهای بینی شده و در ادامه منجر به جدا شدن استخوان از غضروف می­شود. با حذف این اتصالات، در شکل دلخواه مجدداً آرایش یافته و دوباره در محل خود قرار می­گیرد. در ادامه بافت بینی بر روی بافت جدید کشیده شده و برش­های اولیه برای کامل کردن جراحی بسته می­شود.

در جراحی بینی باز، برش به صورت خارجی بر روی پوست صورت می­گیرد و منجر به جدا شدن منافذ خروجی بینی شده و به این ترتیب دسترسی به استخوان و غضروف فراهم می­شود. این روش به صورت مقایسه­ای پیچیده­تر از روش بسته می­باشد ولی در صورت نیاز به تغییرات عمده روش­ مناسب­تری می­باشد.

در هر دو روش، با اتمام تغییر شکل، برش­ها سریعاً بسته ­می­شوند. ساختارهای جدید در طول مسیرهای هوایی بینی به صورت داخلی توسط مواد اسفنجی حمایت می­شوند. علاوه بر این اسپلیت­های خارجی نیز برای تسیهل در روند بهبود و حفظ شکل جدید به بینی متصل می­شود.

بهبودی پس از جراحی بینی و مراقبت­های پس از آن

در حالت معمول، حداکثر دو هفته زمان برای بهبودی پس از جراحی بینی زمان لازم می­باشد. در طی دوره ریکاروی نیاز به استفاده از پوشش­های محافظتی بر روی بینی به مدت ۱ هفته پس از جراحی دارید و برای دو هفته پس از عمل تاحدودی کبودی مشاهده می­شود. در زیر این محافظ، اسپلیت در برابر بینی برای محافظت از بافت­های حساس داخلی بینی و نیز ساختارهای جدید در طی فرایند بهبود قرار می­گیرد. بسیاری از جراحی­های بینی نسبتاً جزئی بوده و در موارد نادری نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای ۱ شب می­باشد. در حقیقت بسیاری از افراد چند ساعت پس از زمان ریکاوری می­توانند به خانه برگردند. اکثریت افراد، ۳-۲ روز پس از جراحی قادر به بازگشت به کار بوده و در عرض ۲ هفته قادر به انجام بیشتر فعالیت­های روزمره خود هستند.

این نکته بسیار مهم است که در دوره قبل و بعد از عمل برخی محدودیت­ها در نظر گرفته شود. استفاده از برخی داروها باید متوقف شود و فعالیت­های روزمره نظیر مصرف سیگار، خوردن و آشامیدن باید در طی دوره پیش از عمل و نیز بعد از عمل در دوره ریکاروی محدود شود. در بیشتر موارد جراح به شما توصیه می­کند که به مدت ۲ هفته پس از جراحی در زمان شستشوی صورت مراقبت کامل را داشته باشید.

نظر خود را بیان کنید