سندروم روده تحریک پذیر چیست +علت و علائم و روش درمان

طی تحقیقاتی که کارشناسان “مرسی درمان”: به عمل آورده اند ⭐⭐،حدود ۵۳ساعت زمان لازم است تا غذا بصورت مدفوع از بدن ما خارج شود همچنین مدت زمان گوارش در خانمها آهسته تر از مردان است.

به سرعت گرفتن حرکت و دفع غذا درون روده بزرگ اصطلاحا سندروم روده تحریک پذیر  یا آی بی اس (IBS) می گویند .

ما معتقدیم که هنوز  علت دقیقی برای بیماری سندروم روده تحریک پذیر تعریف نشده است .ولی رایج ترین فرضیه برای این بیماری به دلیل اختلال میان مغز و دستگاه گوارش می تواند باشد .

علائم  این بیماری یبوست غالب و اسهال غالب و مدفوع متناوب است (بیمار گاها دچار یبوست است و گاها هم مبتلا به اسهال )چرخش بین حالات اسهال و یبوست.

با توجه به اینکه یبوست و اسهال عامل اصلی بیماریهای نشیمنگاهی می باشد ،و در اکثر موارد به شکل هموروئید خارجی یا داخلی بروز می کند.در مقالات دیگری به تفصیل درباره درمان خانگی بواسیر خارجی صحبت کرده ایم .

مادر اینجا به تعریف دقیقی از سندروم روده تحریک پذیر پرداخته ،همچنین علائم و علت این بیماری را به شما نشان خواهیم داد .

و نیز چند راهکار عملی و درمان داروئی برای مهار و کنترل آن به شما آموزش می دهیم، لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید .و مطمئن باشید که نمونه این روش های درمانی و داروئی در هیچ جای دیگری نمی توانید پیدا کنید .

علت مهم ابتلاءمردم به سندروم روده تحریک پذیر چه می تواند باشد.

درگذشته های دور در برداشت میوه و سبزیجات و غلات از مزارع کشاورزی از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شد و یا خیلی کم استفاده میشد.

متاسفانه با پیشرفت صنعت کشاورزی و استفاده بیش از حد از مواد و کودهای شیمیایی در برداشت مزارع و باغات و سبزیجات شاهد رشد سریع و بیش از اندازه تمام محصولات کشاورزی بوده .

و همچنین تمام قفسه های فروشگاه های زنجیره ای از مواد غذایی و کنسروی و گوشتی انباشته شده که نسبت به گذشته دارای کمترین ارزش غذایی بوده .به عنوان مثال گوشت گاو ،گوسفند و طیوری که در مغازه ها مشاهده میکنید ماحصل این است که این دام و طیور در مزرعه های مشغول به چرا و تغذیه هستند که تماما به کمک مواد شیمیایی مضر رشد کرده اند.

باخودتان فکر کرده اید که نتیجه سوء استفاده انسانها از طبیعت چه بوده ؟

جواب خیلی ساده است ،انواع بیماری ها که شاخص ترین آنها سندروم روده بیقرار است که شوربختانه هزینه های اقتصادی بسیار زیادی به کشورها و ملت ها وارد کرده است .

هر موضوعی که در بالا توضیح داده شده در کشورهای در حال توسعه به توان دو کنید ( دوبرابر کنید)

درکشورخودمان این موضوع را به توان چهار یا پنج کنید یعنی استفاده از مواد شیمیایی و نگه دارنده حتی پنج  برابر استانداردهای جهانی است .

سیل بیماران مراجعه کننده به اطباء که عمده دلیلش بخاطر بیماری های گوارشی است واقعا ناراحت کننده و تاسف آوره .

هر چند به این مشگلات ،ضعف فرهنگ رفتاری و ضعف فرهنگ عادات غذایی در درجه مهم اولویت در میان مردم ما قرار دارد  .

شاید تا الان   علم پزشکی دلیل و علت خاصی برای این بیماری تعریف نکرده باشد، اما توضیحات فوق شاید علت اصلی ابتلاء بیماران به این سندروم  نباشد، اما قطعا و بطور حتم مزید بر علت است .

آیا سندروم روده بیقرار عامل اصلی مستعده کننده هموروئید  وشقاق است ؟

سندروم روده تحریک پذیر چیست +علت و علائم و روش درمان

بذارید همین ابتدا به شما بگوئیم که میان اختلالات گوارشی و بیمارهای نشیمنگاهی ارتباط بسیار مستقیمی وجود دارد. یعنی عمده دلیل اصلی بیمارهای مقعدی که شامل انواع هموروئید و شقاق (با نام علمی فیشر ) است.بیمارهای التهابی روده و معده ( سندورم عدم جذب غذا) می باشد .

با توجه به اینکه اسهال و یبوست از شایع ترین علائم سندروم روده تحریک پذیر می باشد .افرادیکه که دچار یبوست های طولانی هستند با زورزدنهای بیش از حد موقع دفع مدفوع مواجه هستند ،که این موضوع دلیل اصلی ابتلا بیماران به شقاق و یا عود مجدد این بیماری در آنها می باشد .

در طب سنتی بهترین روش برای درمان شقاق مزمن و حاد استفاده از مرغربوترین و بهترین پماد برای درمان شقاق است .و در طب پزشکی مدرن چنانچه بیمار در وضعیت وخیمی به سر ببرد و درمانهای داروئی پاسخ ندهدمعمولا عمل جراحی با لیزر توصیه می شود .

علامت غالب دیگری که ممکن است در بیماران این حوزه رخ دهد ، اسهال است .که باعث سوزش و خارش شدید ناحیه مقعد شده و دلیل اصلی تورم و التهاب ناحیه نشیمنگاه بیماران همین موضوع میباشد .

همچنانکه میدانیم  اکثر مردم ناخواسته برای رهایی از شر یبوست  بصورت خودسرانه اقدام به خوردن ملین ها شیمیایی یا طبیعی نموده ویا با خوردن حجم زیادی از میوه ها و سبزیجات بخواهند از شر یبوست خلاص شوند .

متاسفانه باید بگوئیم که شما ناخواسته مبتلا به اسهال میشوید و با توجه به اینکه سندروم روده هم دارید مزید بر علت اسهال است .

آیا شما هم جزء آندسته از افرادی هستید که ناچارند بلافاصله بعد از خوردن غذا روانه توالت شوند ؟

اگر شما بعد از خوردن یکی دو لقمه غذای اضافه دچار دل پیچه می شوید و بلافاصله نیاز به دفع پیدا میکنید .این به معنی اینه که شما مبتلا به سندروم روده بیقرار هستید .

وجود نفخ و گاز معده ودردهای شکمی یا دل پیچه بعد از خوردن غذا و اسهال مداوم یکی دیگر از نشانه های این سندرومه .

اگر بیمار هنگام دفع گاز با نشت مقدار اندکی مدفوع در لباس زیر خود مواجه شود می توان حدس زد که شما مبتلا به این بیماری  یا بی اختیاری مدفوع هستید .

همچنانکه توضیح دادیم :

بیماران مبتلا بعد از خوردن یکی چند لقمه وعده غذایی بلافاصله باید روانه توالت شوند ، برای این دسته از مردم مسافرت و یا شرکت در مراسم و میهمانی ها بسیار سخت است زیرا باید دائم یک توالت متحرک تو ساک دستی یا کوله پشتی خود داشته باشند .هرچند این موضوع امکان پذیر نیست .

زیرا بعد از خوردن غذا به شدت دچار دل پیچه می شوند و زیر سی ثانیه باید خود را به توالت برسانند واقعا وضعیت دردناک و اسفباری است .این دسته از بیماران دچار سوزش و خارش حاد مقعدی می باشند که در آزمایشات و معاینات صورت گرفته ناحیه نشیمنگاه آنها به شدت  ملهتب و قرمز است .

شاید به همین دلیل است که بیشتر سرچهای مردم در غول جستجوی گوگل حول محور یک جمله آشنا می باشد .علت خارش مقعدی طب سنتی چیست لازمه بهتون بگیم که علت هرچی که باشد زیاد ناشناخته نیست. روشهای درمانی مطمئنی هم به لطف پیشرفت علم پزشکی و طب سنتی وجود دارد .

عمده دلیل اصلی خارش ،سوزش و خون ریزی شدید ناحیه نشیمنگاه اسهال است ، عمده دلیل اسهال اگر عفونی نباشد ، سندروم روده بیقرار است . که در آن روده کوچک توانایی جذب ویتامین ها و پروتئین ها و املاح معدنی موجود در مواد غذایی را از دست میدهد.

اگر شما قبل یا بعداز خوردن غذا دچار دردهای شکمی مزمنی می شوید ، و شدت این درد به حدی است که درد به قسمت پهلوها و یا پشت شما می پیچد تاجائیکه امکان خوردن و خوابیدن را از شما سلب میکند ممکنه مبتلا به پانکراتیت (بیماری لوزالمعده) باشید .

که متاسفانه در این مقاله جای پرداختن به این بیماری و روش درمان آن نیست و ممکنه خارج از حوصله شما باشد .

سخن پایانی و نتیجه گیری درمورد سندروم روده بیقرار

یکی از مهمترین روش های درمانی استفاده از یک الگوی غذاییِ مناسبِ وضعیت و مزاج بیماران می باشد.

با توجه به اینکه استرس ، اظطراب و افسردگی یکی از دلایل کاملا مشهود درابتلا به بیماری سندروم روده  می باشد، بهتون اطمینان میدهیم که در مشورت با پزشک متخصص یا کارشناس تغذیه میتوانید به الگوی غذایی مناسبی برسید .

همچنین توصیه ما این است که از یک راونپزشک حاذق برای بهبود بیماری سندروم هم میتوان کمک گرفت .

روش دیگر این است که عادات غذایی خود را یادداشت کنید و ببینید دستگاه گوارش شما به کدام دسته از خوراکی ها حساس بوده و کدام دسته مواد غذایی با مزاج شما سازگارتر است .با یک دوره آزمون و خطا خودتان می توانید به الگوی غذایی مناسبی برسید

دارو درمانی برای بیماران :

نکته هیچ گاه بدون مشورت و تجویز پزشک و بصورت خودسرانه اقدام به مصرف دارو نکنید .

مهمترین داروهایی که برای مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر که دارای بیشترین اثر گذاری هستند قرص خوراکی دیسیکلومین برای دل پیچه و دل درد و قرص خوراکی کلوفاک می باشد (این قرص در بازار داروئی ایران با نام مبورین ۲۰۰رایج است ) .

قرص کلوفاک (به عنوان داروی ضد اسپاسم معده و روده )که از نوع خارجی آن است دارای بیشترین تاثیر گذاری در درمان سندروم روده بیقرار است .

ترکیب این دو تا قرص در کنار هم تا حد زیادی کمک به بهبودی  و متوقف کردن نشانه های این بیماری میکند .

شما هم اگر در این زمینه تجربه ای دارید حتما در پایین همین صفحه نظرات خود را کامنت و درج کنید کارشناسان سایت مجله سلامتی آماده پاسخگویی به سوالات و نظرات شما هستند .

۳ دیدگاه

 1. شیرین در اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۱در۴:۰۱ ب٫ظ

  راضی بودیم مرسی واقعا از نظر اخلاق و کار عالی هستن

 2. حسین در اسفند ۱۲, ۱۴۰۱در۸:۱۷ ب٫ظ

  لیش از ۲۰ ساله درگیر این بیماری هستم.بذای من شاید اصلی ترین دلیل بروز آثار مخرب بیماری وقتیست که درگیر
  ی روحی و عصبی دارم.مثلا،در مسافرت( رانندگی) ،استرسهای کاری،…معمولا با استفاده از آرام بخش ها،واسه من ،کلر دیازپوکساید۵ موثر بوده.

 3. مهدی در اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲در۷:۵۳ ب٫ظ

  دو نوع سندرم روده تحریک پذیر هست IBD و IBS شما توضیح ندادید که این دارو برای کدام نوع مفیده.ولی در مورد IBD کپسول مزالازین موثر هست و کنترل کننده

نظر خود را بیان کنید