لیزر واریس پا

با مطالعه این مطلب قرار است با معجزات لیزر واریس پا آشنا شوید. زیرا در ادامه برای آگاهی بیشتر به همه جنبه‌های این روش درمانی می‌پردازیم. واریس زمانی علائم خود را نشان می‌دهد که بازگشت خون به سمت قلب در چند رگ دچار مشکل شده باشد. در این حالت خون در یک سری رگ‌‌های پا تجمع پیدا می‌کند و می‌تواند رگ‌های سطحی و عمقی را درگیر کند. اگر شما هم دارای چند رگ واریسی در پاهای خود باشید، احتمالا با علائم معمول واریس آشنا هستید. این علائم می‌توانند شامل خارش، ورم، درد و گرفتگی باشند. واریس در پاها به علت وجود فشار ناشی از ایستادن‌ها و نشستن‌ها در زمان‌های طولانی ایجاد می‌شود.

همچنین فرد با توجه به میزان پیشرفتگی واریس ممکن است دچار تغییر رنگ و ضخیم شدن پوست در ناحیه مچ پا نیز بشود. رگ‌های بیمار در هر جایی ممکن است پدیدار شوند ولی در بیشتر موارد در پاها وجود دارند و سبب ایجاد تار‌های آبی، قرمز و یا بنفش می‌شوند. واریس معمولا مشکل بیماری‌زای جدی‌ای نیست اما، می‌تواند دردناک باشد و ظاهر غیرجذابی به اندام‌ها بدهد. به همین دلیل روش‌های درمانی مختلفی برای آن وجود دارد که درمان با لیزر یکی از محبوب‌ترین آن ها است.

روش‌های درمان واریس

برای رهایی از واریس پا درمان‌های زیادی وجود دارد که ادعا می‌کنند همانند معجزه عمل خواهند کرد. این درمان‌ها شامل روغن‌ها، پمادها، مکمل‌های ویتامینی و… هستند و می‌توانند علایم بیماری (مثل تورم) را کاهش دهند. متاسفانه این روش‌ها نمی‌توانند بیماری را درمان کنند، چراکه رگ‌های واریسی پا خودبه‌خودی درمان نمی‌شوند و نیاز به مداخله پزشکی دارند تا جریان‌ خونرسانی به حالت اولیه خود برگردد‌.

روش‌های درمانی مختلفی برای درمان واریس وجود دارد و تعدد روش‌های درمان می‌تواند سبب سردرگمی بیماران شود‌. برای مثال یکی از متداول‌ترین روش‌های مقابله با واریس استفاده از جوراب‌های مخصوص است‌. در این روش و روش‌های مشابه رفع علائم به سختی صورت می‌گیرد و اغلب نتایج از نظر زیبایی مطلوب نیستند. بسیاری روش‌های مختلف جراحی را برای درمان واریس ترجیح می‌دهند. دلیل این برتری این است که جراحی برخلاف سایر روش‌ها اغلب در یک جلسه سبب ایجاد نتیجه دلخواه برای بیماران می‌شود‌.

اغلب روش‌های جراحی تهاجمی بوده و نیاز به بیهوشی دارند. لیزر کردن یکی از جدیدترین و کم خطرترین روش‌های درمان واریس است و بسیار مورد توجه قرار گفته است. روش‌هایی که از لیزر استفاده می‌کنند انواع مختلفی دارند و در مقایسه با سایر روش‌های جراحی کمتر تهاجمی هستند.

درمان واریس با لیزر

مزایای لیزر واریس پا

روش لیزر دورن‌‌ رگی (Endovenous Laser Ablation) دارای نام‌های متعددی است‌. نام لیزر بستگی به کمپانی سازنده دستگاه (device) دارد ولی به صورت کلی همه آن‌ها از یک اصول پیروی می‌کنند. متخصص از این دستگاه‌ها برای ایجاد گرما درون رگ‌های شما استفاده می‌کند.

در این روش با استفاده از هدایت سونوگرافی یک رشته لیزری وارد رگ‌ بیمار می‌شود‌. لیزر یک دسته از پرتوهای متمرکز است که متخصص پس از وارد کردن رشته مولد آن به رگ، آن را فعال می‌کند. این لیزر با ایجاد حرارت در مسیر رگ واریسی سبب ریزش دیواره رگ و بستن آن می‌شود. این لیزرها با فرستادن یک پرتو نوری و ایجاد گرما می‌توانند رگ‌های متورم واریسی اطراف پا را ببندند. در این حالت خون از طریق سایر رگ‌ها جریان پیدا می‌کند و رگ بیمار جذب بدن می‌شود‌.

متخصصان درمانی این روش را برای درمان واریس طنابی و پیشرفته پیشنهاد می‌‌کنند.این روش برای درمان رگ‌های واریسی قرمز، متورم، ملتهب، دردناک و یا پوست اطراف واریس دچار سوزش شده باشند به خوبی موثر است. هدف از لیزر واریس پا رفع علائم واریس مثل درد و سنگینی پاست و برای بهبود نتایج زیبایی پس از لیزر از روش‌های مکمل مثل اسکلروتراپی با فوم یا لیزر سطحی استفاده می‌کنند.

معجزات لیزر کردن واریس پا

در این قسمت به مزایای متعدد این روش درمانی می‌پردازیم و از آنها به نام معجزات لیزر واریس پا یاد می کنیم. جراحی لیزری واریس پا نیاز به بستری شدن و مراقبت‌های بیمارستانی بعد از انجام جراحی ندارد‌ و می‌توان آن را در کلینیک‌ها نیز انجامداد. این جراحی سرپایی کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید و فرد بیمار می‌تواند در همان روز به خانه بازگردد. حدود نیم ساعت بعد از جراحی فرد می‌تواند خودش راه برود. برش ایجاد شده روی پوست برای ورود لیزر به درون رگ به اندازه‌ای کوچک است که احتمالا نیاز به بخیه نخواهد داشت و صرفا محل برش بانداژ خواهد شد.

 همچنین نزدیک به ۱۰۰ درصد افراد از این روش نتیجه می‌گیرند و نقاهت کوتاهی خواهند داشت‌. احتمال بازگشت بیماری نیز بعد از انجام روش‌های EVLA بسیار کم است و حتی می‌توان نتیجه حاصله را با روش‌های مکمل بهبود بخشید. در این روش فقط یک بخش محدود تحت درمان قرار می‌گیرد، دوران نقاهت کوتاه است و قسمت‌های اطراف محل جراحی آسیب زیادی نمی‌بینند. به همین علت آن را جزو روش‌های کم‌تهاجمی و بی خطرمی‌دانند.

درمان واریس طنابی با لیزر

خطرات لیزر واریس پا

همه جراحی‌ها دارای ریسک‌ها و خطراتی هستند و هر فردی با توجه به سابقه فردی خود می‌تواند با مشکلاتی روبه‌رو شود. اما به صورت کلی بعضی از این ریسک‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • عفونت
  • درد در رگ‌
  • خونریزی
  • کبودی
  • آسیب عصبی
  • قرمزی و تورم رگ
  • لخته خونی
  • تغییر رنگ در ناحیه درمان شده
  • سوزش

نحوه انجام جراحی لیزر واریس پا

ابتدا ناحیه‌ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد، بی‌حس می‌شود‌. همچنین ممکن است بیمار داروی بی‌حس‌کننده‌ای را مصرف کند. در بسیاری موارد نیازی به بیهوشی وجود ندارد و حتی بیهوشی ممکن است عوارضی نیز داشته باشد.

بعد از ایجاد بی‌حسی، دکتر مهرداد اقدسی متخصص بیماری واریس و سایر متخصصان از یک دستگاه برای بررسی رگ قبل از انجام جراحی با لیزر استفاده می‌کنند. این دستگاه از امواج صوتی برای ایجاد تصویر رگ روی صفحه کامپیوتر استفاده می‌کند. همانطور که گفته شد در این روش درمانی فقط رگ‌های هدف تحت عمل قرار می‌گیرند و بافت‌های اطراف دست‌نخورده باقی می‌مانند. به این منظور رگ‌های شناسایی شده با سونوگرافی را علامت‌گذاری می‌کنند.

بعد از ضدعفونی محل، یک بریدگی روی پوست برای ورود کاتتر ایجاد می‌شود. یک فیبر لیزری درون کاتتر قرار داده می‌شود. همانطور که کاتتر بیرون کشیده می‌شود، لیزر در طول رگ گرما ایجاد می‌کند و انرژی آن در طول رگ تغییر ایجاد می‌کند. دیواره رگ تحت عمل تخریب و خود رگ‌ کوچک و در انتها بسته می‌شود. بعد از درمان؛ خون از آن رگ نمی‌تواند عبور کند و وارد رگ‌های دیگر می‌شود. عدم عبور خون از رگ‌های واریسی سبب بهبود علائم واریس می‌شود.

نظر خود را بیان کنید