سکس تراپی بهترین درمان برای مشکلات جنسی زناشویی

انواع مشکلات جنسی در رابطه

مشکلات جنسی مثل زودانزالی، عدم ارضای جنسی هر دو طرف، اختلال نعوظ، تفاوت در میزان میل جنسی و احساس بی­میلی از سوی یک یا هردو نفر در روابط جنسی امری شایع است.

رابطه­ی جنسی ترکیبی از مسائل ذهنی، جسمی، ارتباطی، اضطراب و محیطی است پس باعث تعجب است که اغلب انقدر خوب پیش می­رود. برای برقراری رابطه جنسی با کیفیت، باید تعادل بین موارد روانی، بدنی و محیطی زن و شوهر برقرار باشد. و نقش عوامل روانی تاثیر گذار در رابطه جنسی را دست کم نگیرید.

سایت پزشک خوب به عنوان مرجع در زمینه های پزشکی، روانشناسی، و سکس تراپی به معرفی راهکارهایی برای کاهش مشکلات جنسی در این مطلب پرداخته است:

در ادامه به برخی از عوامل شایع در بروز اختلالات جنسی اشاره می­کنیم:

اضطراب و استرس

درحالی­که رابطه­ی جنسی برای بعضی از افراد راهی برای رهایی از اضطراب محسوب می­شود و درصورت مضطرب بودن بر برقراری رابطه جنسی اصرار می­ورزند، رابطه­ی جنسی و اضطراب برای اکثر ما ترکیب خوبی نیست: بطور مثال وقتی بیست­وچهار ساعته نگران گزارش پایان سال خود هستید یا در رابطه­ی عاطفی به مشکل برخورده­اید، برقراری رابطه برایتان سخت است.

 مشکل واقعی زمانی­ رخ می­دهد که هر دو طرف رابطه دچار اضطراب باشند و یک نفر خواهان رابطه­ی جنسی باشد و دیگری خیر.

اضطراب عملکردی (نگرانی راجع به عملکرد خوب حین رابطه جنسی)

اضطراب عملکردی و اضطراب اغلب همراه یک­دیگر هستند. وقتی فرد بابت شغل خود اضطراب دارد، دچار اختلال نعوظ می­شود. اگر در نوشیدن مشروب زیاده­روی کنید هم ارضای جنسی غیرممکن می­شود که مسئله­ی بزرگی نیست اما خاطره­ی یک شب بد باعث می­شود فرد بابت عملکرد بد خود در رابطه تحت فشار قرار گیرد.

زودانزالی و اختلال نعوظ در مردان یا عدم ارضای جنسی در هر دو طرف باعث می­شود بابت رابطه­ی بعدی دچار اضطراب شوید. در این­حالت، بیرون آمدن از سیر نزولی رابطه دشوار می­شود. البته ممکن است فرد به­دلیل عدم وجود رابطه­ی جنسی با شریک خود دچار اضطراب عملکردی شود.

شروع مجدد رابطه بعد از یک دوره وقفه باعث می­شود انتظار طرفین بالا رود و این امر منجر به اضطراب و استرس شدید خواهد شد. درمان این موارد با کمک سکس تراپی میسر است.

تفاوت در میل جنسی

اوایل شروع یک رابطه­ی جدی، تولید هورمون اکسی­توسین در بدن هردو نفر بالا می­رود به­طوری که افراد بیشتر از میزان طبیعی شهوت خود با یک­دیگر رابطه­ی جنسی برقرار می­کنند اما به مرور زمان، به­طور طبیعی از میزان تولید اکسی­توسین کاسته می­شود (به­اصطلاح، بدن فرمان می­دهد که باید از عشقبازی دست بکشید و سر کار بروید تا خانواده تان را حفظ کنید) و به تبع، برقراری رابطه هم کاهش می­یابد.

 در این شرایط ممکن است زوج­ها از خود بپرسند چه اتفاقی افتاده و نگران دلیل بروز این اتفاق و وضعیت رابطه­ی خود شوند (که طبیعی است و جای نگرانی ندارد).

به­محض این­که میزان شهوت طرفین به­حالت پایه برگردد، سروکله­ی مشکلات پیدا می­شود.

حالا دعوا سر این­که هر یک به چه میزان رابطه نیاز دارند، به نظر هر یک چه میزان رابطه­ی جنسی طبیعی است، مشکل از کی است و غیره… شروع می­شود.

مصرف دارو/ مواد/ الکل

مصرف برخی مواد و داروها می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت رابطه جنسی شما داشته باشد.

داروی لکساپرو باعث دیرانزالی و کاهش شهوت می­شود. پاکسیل و برخی از مواد مخدر، میل جنسی را به صفر می­رسانند.

کوکائین باعث بروز اختلال در نعوظ می­شود و الکل ترشحات زنان را کاهش می­دهد.

تفاوت ارضای جنسی در مرد و زن

آقایان معمولا از سکس به­عنوان راهی برای برقراری رابطه­ی عاطفی دوباره با شریک خود استفاده می­کنند درحالی­که زن­ها برای داشتن میل جنسی باید با طرف مقابل احساس نزدیکی کنند. پس مشکل پیش می­آید.

مرد برای برقراری رابطه­ی جنسی اصرار می­ورزد تا دوباره به شریک خود نزدیک شود، زن تمایل دارد ابتدا حال وهوای رابطه را تغییر دهد. نیاز و وظیفه­ی هریک متفاوت است.

محیط فیزیکی نیز باعث می­شود مرد و زن هنگام ارضای جنسی بیشتر به تفاوت­های خود پی ببرند. مثلا وقتی بچه­ها مدام دست و پای شما را بسته­اند یا قرار است تعطیلات را در خانه­ی والدین خود بگذرانید، برقراری رابطه و رسیدن به اوج رضایت جنسی غیرممکن می­شود. نیاز هر فرد برای داشتن حس امنیت و آرامش متفاوت است.

پزشک خوب

راهکارهای رفع مشکلات جنسی

  1. داروهایتان را بررسی کنید: با پزشک درمورد داروهایی که مصرف می­کنید و جایگزین احتمالی آن مشورت کنید. از او بپرسید آیا ممکن است دچار بیماری زمینه­ای خاصی باشید یا خیر.
  2. تعامل : با یکدیگر درمورد نیاز و توقعات خود حرف بزنید. سعی کنید انتظارات و مشکلات رابطه را برطرف کنید.
  3. عادی­سازی رابطه جنسی دوباره: اگر مدت زیادی از آخرین رابطه­ی جنسی می­گذرد، آهسته پیش روید و فقط خودتان را به تماس فیزیکی (مثل بغل کردن، هم­آغوشی روی مبل، حمام کردن به همراه هم) بدون هیچ­گونه فشار برای برقراری رابطه­ی جنسی عادت دهید. بدین­ترتیب نه­تنها حال­وهوای رابطه عوض می­شود، بلکه فشار و اضطراب عملکردی هم برداشته می­شود.
  4. می­توانید تمارینی را امتحان کنید که تمرکز آن روی درگیر کردن حواس است: این تمارین توسط مسترز و جانسون(نظریه پردازان مطرح مشکلات جنسی) و به­عنوان راهی برای حل انواع مشکلات جنسی ایجاد شد که مثل راه­اندازی مجدد کامپیوتر کار می­کند.

چنین تمارینی به از بین بردن اضطراب عملکرد، ارائه­ی روش برای شناخت تمایلات و عدم تمایلات و روش­های رفتاری برای لذت بیشتر طرفین کمک می­کند.

  1. کمک حرفه­ای بگیرید: اگر تلاش­های خودتان راه به­جایی نمی­برد، زمان آن رسیده که کار را به کاردان بسپرید یعنی یک فرد خبره. البته که صحبت درباره­ی زندگی جنسی با فرد غریبه عجیب و استرس­زا است اما او در این کار تخصص دارد و این فرد می­تواند شرایط شما را عادی کند و نکاتی مختصر و مفید درمورد رها شدن از سیر نزولی ارائه دهد. از آنجایی که ریشه اصلی مشکلات جنسی و زناشویی روانی است و یا ناشی از وجود مشکلات برقراری ارتباط در رابطه زوجی است، پس بهترین متخصصان برای درمان مشکلات جنسی، متخصصان روانشناس و سکس تراپیست هستند.

مشکلات جنسی به­سادگی می­تواند منبع دلسردی و نزاع باشد. هنوز وقت رفع مشکل نرسیده؟

جالب است بدانید پزشک خوب پلتفرم رزرو آنلاین نوبت از متخصصان روانشناسی و پزشکی است. در این صفحه شما می توانید به تعداد زیادی از بهترین متخصصان سکس تراپیست و همچنین به طیف وسیعی از زوج درمانگران  بصورت رایگان دسترسی داشته باشید و بتوانید مطابق با نوع مشکل و شرایط خود، مناسبت ترین متخصص را در نزدیکی محل سکونت خود در سراسر کشور انتخاب کنید و نوبت خود را بصورت آنلاین رزرو کنید.

نظر خود را بیان کنید