نوشدارو را پیش از مرگ سهراب، خواهید داد!

شاید در نگاه اول محیط داروخانه اینطور بنظر برسد که انگار هرکسی سراغ آن میرود، دارد با درد و بیماری دست و پنجه نرم میکند. اما اگر بهتر نگاه کنیم، خواهیم دید که داروخانه مسیری است به سوی سلامت فرد. همان پلی که فرد تا سلامتی فاصله دارد و با خرید داروها از داروخانه و مصرف آنها میتواند سلامتش را مجددا به دست بیاورد. شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ جزو آنهایی که نگاه اولی را نسبت به داروخانه دارند یا آن دسته دوم؟ اگر جزء دسته دوم هستید، احتمالا شغل تکنسین داروخانه، شغل مناسب شماست.

تکنسین داروخانه یا کاتالیزور درمانی!

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که تکنسین داروخانه کیست و چه کار میکند؟ این سوال برای ما نیز پیش آمد و به همین خاطر سراغ مرکز سلامت ایرانیان رفتیم و تحقیق کردیم و فهمیدیم، حرفه ای در زمینه پزشکی وجود دارد به نام تکنسین داروخانه. فردی که این سمت را در داروخانه بر عهده دارد، به داروساز کمک میکند تا داروهایی که در نسخه آمده را آماده کند و سپس تحویل مشتری دهد. ظاهرا کار ساده ای بر عهده دارد اما فقط این ها نیست. اگر پیش از این که درباره وظایف تکنسین داروخانه برایتان چیزی از یافته هایمان بگوییم، به این شغل علاقه مند شده اید، باید بگوییم مرکز سلامت ایرانیان دوره های آموزشی تکنسین داروخانه را برگزار میکند و شما با شرکت در این دوره ها و گذراندن آن میتوانید در داروخانه های سرتاسر کشور، استخدام شوید و کار کنید. و اما وظایف تکنسین داروخانه!

تکنسین داروخانه یا آچار فرانسه؟

پیش از این که تصمیم قطعی بگیرید. بهتر است نگاهی بیندازیم به وظایف تکنسین داروخانه. چیزی که مرکز سلامت ایرانیان در این ارتباط گزارش داده است، موارد زیر را به عنوان وظایف تکنسین داروخانه در بر میگیرد:

  • خواندن دارو از روی نسخه برای تحویل به مشتری
  • گرفتن آمار مقادیر دارو برای نسخه ارائه شده توسط مشتری
  • بسته بندی و برچسب زدن بر روی نسخه
  • کنترل کردن موجودی داروخانه و در صورت کمبود دارو، اطلاع آن به داروساز
  • بررسی نسخ افرادی که بیمه دارند و همچنین گفتگو با بیمه برای گرفتن پول
  • جواب دادن به تلفن هایی که مشتریان به داروخانه میزنند.

اینها تنها بخشی از مجموعه کارهایی است که یک تکنسین داروخانه باید انجام بدهد. اما برای این که کسی تکنسین داروخانه شود، باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

مهم برای تکنسین داروخانه شدن!

تکنسین داروخانه باید بیشتر وقتش را صرف برخورد و ارتباط با مشتری کند. پس مشتری مداری و همچنین داشتن روابط عمومی خوب، حسابی به کارتان خواهد آمد. شما شغل حساسی را قرار است انتخاب کنید. از این حیث که اگر در نوشتن دز داروها یا ارائه دارو به مشتری، اشتباهی بکنید، ممکن است بازی با مرگ آن فرد باشد. البته که داروساز حتما پیش از این که داروها را تحویل دهید، آنها را کنترل میکند، اما به هر حال داشتن دقت بسیار مهم است. شما باید به خوبی بشنوید. خصوصا وقتی مشتری یا مراجع شما دارد حرفی میزند و لازم است آن را به خوبی بشنوید که بتوانید در صورت لزوم آن را به شکلی واضح به داروساز منتقل کنید. درنهایت شما هستید و مهارت انضباطی تان. چقدر منظم هستید؟ در داروخانه اگر اینطور نباشید نمیتوانید میان حجم زیاد کارهایی که بر سرتان خواهد ریخت، تعادلی ایجاد کنید. آن وقت مدام اذیت خواهید شد.

آینده شغلی تکنسین داروخانه مثل روز روشن است!

خیلی ها ممکن است پیش از این که ترغیب شوند و در مرکز سلامت ایرانیان ثبت نام کنند تا دوره آموزشی تکنسین داروخانه را بگذرانند، ممکن است نگران آینده شغلی حرفه ای که دارند انتخاب میکنند، باشند. طبیعی هم هست. استخدام تکنسین داروخانه گفته میشود که در طول ۱۰ سال پیش رو، بیش از ۴% افزایش داشته باشد. این خود یعنی درست به اندازه متوسط سرعت پیشرفت باقی مشاغل. کلی فاکتور و عامل وجود دارد که منجر به افزایش تقاضا برای این حرفه میشود. یکی از آن مهمترین هایش این است که جمعیت ایران دارد رو به پیری میرود. جمعیت پیر هم یعنی کلی بیماری. این یعنی نیاز به دارو به مراتب بیشتر خواهد شد و درنتیجه تقاضا برای خرید دارو نیز افزایش می یابد. پس این که آدمها سراغ داروخانه ها خواهند آمد و بیشتر از قبل چنین چیزی رخ خواهد داد، اجتناب ناپذیر است.

گول ظاهر ساده اش را نخورید و حسابی تلاش کنید!

شما هر کاری را از دور ببینید، ساده بنظر میرسد. وقتی یک گوشه بنشینید و ببینید فلانی که دارد آن کار را میکند، بسیار ساده است. اصلا اینطور نیست. تکنسین داروخانه بودن نیز نیاز به بهبود و کسب مهارت هایی دارد که به این سادگی ها نمیشود آنها را از آن خود کرد. پس اگر واقعا تصمیمتان جدی است و میخواهید تکنسین داروخانه شوید، شدیدا پیشنهاد میکنیم که وارد وبسایت مرکز سلامت ایرانیان شوید و در دوره های آموزشی تخصصی آن شرکت کنید. آینده شما در این شغل، مثل روز روشن خواهد بود.

نظر خود را بیان کنید