مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج شاید یکی از حیاتی‌ترین تصمیماتی باشد که یک انسان باید در زندگی خود بگیرد. اما آیا تا به حال به مسائلی از ازدواج فکر کرده‌اید که ممکن است فرد از آن بی‌خبر باشد؟ زنان و مردان نیازهای عاطفی، روحی و جسمی متفاوتی دارند. در حال حاضر، ازدواج در مورد دو نفر است که با هم می‌مانند و مانند یک تیم با هم با مشکلات زندگی روبرو می‌شوند. اینجاست که اهمیت مشاوره قبل از ازدواج آشکار می‌ شود.

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج نوعی درمان است که به زوج‌ها ارائه می‌شود تا آنها را برای ازدواج آماده کند. این مشاوره نقش حیاتی در این آمادگی دارد. این برنامه با هدف کمک به زوج‌ها برای داشتن روابط قوی و سالم ارائه می‌شود و از این طریق شانس بیشتری برای لذت بردن از یک ازدواج باثبات و همچنین رضایت بخش به آن‌ها می‌دهد. در این مطلب قصد داریم در مورد اینکه مشاوره قبل از ازدواج واقعا چیست و همچنین در مورد لزوم آن صحبت کنیم.

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره پیش از ازدواج را می‌توان درمانی تعریف کرد که زوج را از نظر روانی برای ازدواج آماده می‌کند. این به شما کمک خواهد کرد که بفهمید آیا شما می توانید ازدواج را حفظ کنید و یک رابطه سالم در طول عمر خود داشته باشید. این رابطه را غنی می‌کند و به شناخت بهتر یکدیگر کمک می‌کند.

مشاوره قبل از ازدواج شکلی از زوج درمانی است که می‌‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا برای ازدواج آماده شوید.

مشاوره قبل از ازدواج در نظر گرفته شده است که به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا در مورد چندین موضوع مهم، از مسائل مالی گرفته تا کودکان صحبت کنید تا هر دو در یک صفحه باشید. همچنین می‌تواند به شناسایی مناطق درگیری احتمالی کمک کند و شما و شریک زندگی‌تان را با ابزارهایی برای هدایت موفقیت آمیز آنها مجهز کند. هدف مشاوره قبل از ازدواج کمک به شما برای ایجاد یک پایه قوی برای ازدواج است.

چرا مشاوره زناشویی ارائه می‌شود

مشاوره پیش از ازدواج به منظور کمک به زوجین برای تقویت روابط قبل از ازدواج ارائه می‌شود. از طریق این مشاوره، به زوج‌ها توصیه می‌شود که موضوعات متعددی از جمله موارد زیر را مورد بحث قرار دهند:

 • صمیمیت، محبت و رابطه جنسی
 • مهارت‌ های ارتباطی
 • امور مالی و مدیریت پول
 • انتظارات، باورها و ارزش‌ها
 • کودکان و فرزندپروری
 • تصمیم‌گیری و حل تعارض
 • مقابله با خشم و احساسات
 • نقش‌ها در ازدواج

دریافت مشاوره پیش از ازدواج راهی عالی برای شرکا برای افزایش توانایی خود در برقراری ارتباط و ایجاد انتظارات واقع بینانه از یکدیگر است. همچنین یک راه عالی برای توسعه مهارت‌های حل تعارض است.

مهم است که این واقعیت را فراموش نکنیم که وقتی هر فردی عقاید، ارزش‌ها یا تاریخ خود را در رابطه‌ای خاص می‌آورد، همیشه با شریک زندگی خود مطابقت ندارد. اغلب اوقات، افراد با این باور ازدواج می‌کنند که نیازهای عاطفی، مالی، اجتماعی و جنسی آنها را برآورده می‌کند و آنطور که انتظار داشتند به نتیجه نمی‌رسد.

هنگامی که تفاوت‌ها و انتظارات قبل از ازدواج مورد بحث قرار می‌گیرد، زوج می‌توانند پس از ازدواج راه‌هایی برای درک و همچنین حمایت از یکدیگر ایجاد کنند. مداخله زودهنگام بسیار مهم است زیرا خطر طلاق معمولاً در اوایل ازدواج در بالاترین حد است.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

در اینجا برخی از مزایایی که می توانید با دریافت مشاوره پیش از ازدواج به دست آورید بیان شده است:

 • بدست آوردن بینش: بیایید با واقعیت‌ها روبرو شویم. وقتی دو نفر عاشق هم هستند، اغلب چیزهایی را نادیده می‌گیرند که در نهایت باید هنگام ازدواج با آنها روبرو شوند. مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند این مسائل را روشن کند و به زوج کمک کند تا قبل از غافلگیری آنها را حل کنند.
 • دریافت راهنمایی‌های حرفه‌ای: از داشتن یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز از دیدگاه عاقلانه و آموزش دیده بهره می‌برید که به شما دیدگاهی بی‌طرفانه در مورد رابطه شما و چگونگی پایدار کردن آن می‌دهد.
 • تقویت مهارت‌های ارتباطی: ارتباط خوب بخش اساسی یک رابطه سالم است. بدون ارتباط، هیچ چیزی برای حفظ رابطه و کمک به عملکرد روان وجود ندارد. مشاوره یک راه عالی برای کمک به زوج‌ها برای تقویت مهارت‌های ارتباطی است.
 • انتظارات واقع بینانه: انتظارات در ازدواج می‌تواند در حوزه‌های مختلفی از صمیمیت جنسی گرفته تا کارهای خانه قرار گیرد. بحث در مورد انتظارات با درک و احترام و در عین حال انعطاف‌پذیر، نگرشی است که منجر به کار تیمی و تصمیم‌گیری می‌شود. رنجش و رنج را از بین می‌برد و خانه‌ای آرام می‌سازد.
 • دریافت نکاتی در مورد برنامه ریزی مالی: یکی از دلایل اصلی تلخ شدن ازدواج، مسائل مالی است. بسیاری از زوج‌های جوان نمی‌دانند چه چیزی برای مدیریت امور مالی به عنوان یک زوج لازم است. مشاوره معنای پولی که هر یک از شریک زندگی دارد را بررسی می‌کند و به زوج‌ها مهارت‌های مالی را حتی قبل از اینکه در زندگی واقعی با مشکلاتی روبه‌رو شوند، آموزش می‌دهد.
 • درک محرک‌های اصلی یکدیگر: شناسایی «دکمه‌های فشاری» که شما و شریک زندگی‌تان روی آن‌ها حساس‌تر هستید، گام مهمی در جهت اجتناب و غلبه بر محرک‌های شخصی است. از طریق مشاوره قبل از ازدواج، زوج‌ها می‌توانند عوامل استرس‌زای اصلی یکدیگر را شناسایی کنند و یاد بگیرند که چگونه از یکدیگر حمایت کنند.
 • شناسایی درگیری های احتمالی: هیچ دو نفری در مورد زندگی به طور کلی ایده‌های کاملاً مشابهی ندارند. مهم است که هرگونه تعارض احتمالی را قبل از وقوع شناسایی کنید. این را می‌توان از طریق مشاوره برای اطمینان از روابط پایدار انجام داد.
 • یادگیری تکنیک‌های تنش‌زدایی: موقعیت‌های متعارض از سخت‌ترین چیزهایی هستند که در ازدواج با آن‌ها روبرو خواهید شد. با توجه به ماهیت مخربی که تشدید در روابط بازی می‌کند، توسعه ابزارها و استراتژی‌هایی برای محدود کردن و معکوس کردن این روند مهم است. به همین دلیل است که وقتی یک موقعیت بالقوه انفجاری رخ می‌دهد و احساسات منفی تقویت می‌شود، تنش زدایی لازم است.
 • ایجاد دیدگاه مشترک: برای داشتن یک ازدواج موفق، باید دیدگاه مشترکی داشته باشید که شما و شریک زندگی‌تان هر دو به یکدیگر ابراز کرده‌اید. چشم انداز یک راه آگاهانه برای ایجاد رابطه شما با یکدیگر به سمت مقصد است. همچنین به زوج‌ها نوعی نقشه راه می‌دهد تا به آنها کمک کند ارزیابی کنند که آیا در مسیر رابطه خود قرار دارند یا خیر، تا بتوانند اصلاحات لازم را انجام دهند.

اغلب زوج‌ها در گذراندن زمان برای برنامه‌ریزی عروسی ایده‌آل به قدری درگیر می‌شوند که در رسیدگی به مسائلی که بعداً به عنوان پایه و اساس ازدواج آنها عمل می‌کند، شکست می‌خورند. با این حال، برای بسیاری از زوج‌ها، مشاوره پیش از ازدواج یک تجربه مثبت، تایید کننده و پیوند دهنده است که تعهد آنها را به ازدواج افزایش می‌دهد.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

 • مشاوره قبل از ازدواج به بهبود ارتباطات بین شرکا و تعیین اهداف واقع بینانه برای ازدواج کمک می‌کند. همچنین به توسعه مهارت‌های حل تعارض کمک می‌کند. با کمک مشاوره قبل از ازدواج نگرش مثبت بین زوجین ایجاد می‌شود.
 • مرحله اولیه مشاوره قبل از ازدواج این است که عروس و داماد را برای درک اهمیت ازدواج آماده کنند. چنین مشاوره‌ای به آنها کمک می‌کند تا ذهنیت خود را توسعه دهند و با شرکای خود در فضاهایشان سازگار شوند.
 • وقتی عروس یا داماد از نظر ذهنی برای ازدواج آماده می‌شوند، قدم بعدی انتخاب شریک مناسب است. سازگاری بین شرکا به جای ارزیابی شایستگی‌های فردی ارزیابی می‌شود. این کار دشواری است زیرا در این زمان هر شریک سعی می‌کند شخصیت‌های منفی خود را پنهان کند و بهترین‌های خود را در مقابل خود قرار دهد.
 • در طول مشاوره، از هر یک از طرفین سؤالات جداگانه پرسیده می‌شود تا به صورت مکتوب به آنها پاسخ دهند تا دیدگاه آنها در مورد یکدیگر و روابط زناشویی خود ارزیابی شود. موضوعات مختلفی از جمله برابری جنسیتی، آزادسازی و گشایش در جامعه، پذیرش مسئولیت برابر زنان به عنوان نان‌آور، سبک زندگی مطالبه‌گر، دنیای رقابتی بسیار سخت و استرس‌ها و فشارهای زندگی روزمره در این جلسه مورد بحث قرار می گیرد.
 • همچنین مهم است که قبل از ازدواج برخی بیماری‌ها از جمله تالاسمی، هموفیلی، کم خونی داسی شکل، و گونه‌های خاصی از هپاتیت، HIV/AIDS و سایر بیماری‌ها را رد کنید.

در پایان، مشاوره پیش از ازدواج به درک یکدیگر به عنوان یک زوج و انتظارات آنها از ازدواج کمک می‌کند.

حرف آخر

مشاوره پیش از ازدواج فضایی خنثی را برای شما و شریک زندگیتان فراهم می‌کند تا در مورد جنبه‌های مهم ازدواج خود بحث و برنامه‌ریزی کنید. یک مشاور می‌تواند شما را در این بحث‌ها راهنمایی کند تا مفید واقع شوند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج شما را به ابزارهایی مجهز می‌کند که می‌تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا بهتر با یکدیگر ارتباط برقرار کنید و تعارضات را به طور سازنده حل کنید. رومانوف می‌گوید: «یکی از مؤثرترین جنبه‌های مشاوره قبل از ازدواج، فرصتی برای بهبود مهارت‌های ارتباطی با القای استراتژی‌ها، ابزارهای آموزشی و باز کردن درگیری‌های مکرر در رابطه است.

اگر برای ازدواج قصد مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج دارید ما به شما مشاورین کلینیک پیروزی را پیشنهاد خواهیم داد. متخصصین کلینیک پیروزی (https://clinicpiroozi.com) در تمامی روز‌های هفته آماده خدمات رسانی به شما عزیزان بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین می‌‌باشند.

نظر خود را بیان کنید