افزایش شوری آب عبوری از ممبران تصفیه آب صنعتی

افزایش نمک عبوری از فیلترهای ممبران تصفیه آب صنعتی، می تواند با افزایش دبی و یا بدون تغییر دبی اتفاق بیافتد. در این مقاله از فروشگاه تصفیه آب آبین قصد داریم، دلائل افزایش نمک آب عبوری از فیلتر ممبران با تغییر در دبی و بدون تغییر برای این پارامتر را با هم بررسی کنیم.

شوری آب خروجی از فیلتر ممبران بدون تغییر در دبی

مهم ترین دلائل افزایش نمک آب عبوری از فیلتر ممبران بدون تغییر در دبی آب عبوری شامل موارد زیر می باشد:

۱- نشتی در اورینگ ها: در صورت نشتی از اورینگ های ممبران اورینگ لوپلینگ، آداپتور و پلاگ انتهایی آن را بررسی کنید. اورینگ ها در اثر قرار گرفتن در نزدیکی مواد شیمیایی و یا تنش های مکانیکی و ضربه قوچ ممکن است دچار نشتی شوند. در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل ثابت نشدن اورینگ ها در جای خود، نشتی ایجاد شود.

۲- پدیده تلسکوپی شدن ممبران: منظور از تلسکوپی شدن، باز شدن سطح خارجی ممبران و یا کش آمدن آن است. تلسکوپی شدن ممبران حتی ممکن است علامت ظاهری قابل رویتی نیز نداشته باشد، اما معمولا لایه چسبی ممبران آسیب دیده و لایه های آن پاره می شوند. علت تلسکوپی شدن فیلتر ممبران افت فشار شدیدی است که بین آب ورودی و پساب خروجی از دستگاه ایجاد می شود. برای جلوگیری از این پدیده قبل از نصب ممبران در وسل از حضور رینگ دور ممبران که در ممبران های سایز ۸ اینچ به عنوان ساپورت لایه خارجی می باشد، اطمینان حاصل کنید.

۳- خراشیدگی و ساییدگی لایه های فیلتر ممبران صنعتی: کریستال های تشکیل شده یا سطوح تیز فلزی در آب ورودی، می توانند باعث ایجاد این مشکل و در نتیجه عبور ذرات محلول و نمک آب از فیلتر ممبران شوند. برای حل این مشکل، بخش پیش تصفیه آب شیرین کن صنعتی باید اصلاح شود و در لوله کشی و پمپ فشار قوی سیستم نیز نباید اثری از ذرات معلق باشد.

۴- فشار معکوس آب تولیدی: در صورتی که نسبت فشار آب تصفیه شده دستگاه تصفیه آب صنعتی، به پساب آن بیش از ۰.۳ بار باشد، احتمال پارگی ممبران افزایش می یابد. این مشکل تنها از طریق کالبد شکافی فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی قابل تشخیص می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از فیلتر های ممبران تصفیه آب صنعتی به آدرس اینترنتی abin.ir/products/industrial-water-treatment/membrane-filtration-products مراجعه فرمایید.

شوری آب خروجی از فیلتر ممبران همراه با افزایش دبی

در صورتی که افزایش شوری آب و دبی آب تصفیه شده به صورت همزمان در سیستم اتفاق بیافتد، یکی از مشکلات زیر می تواند برای فیلتر ممبران ایجاد شود:

۱- اکسیداسیون ممبران: در صورتی که شوری آب تولید با افزایش دبی آب باشد، اکسیداسیون ممبران ایجاد شده است. زمانی که کلر آزاد، ازن و یا دیگر مواد اکساینده در مجاورت غشای ممبران قرار گیرند، معمولا اولین ممبران در سیستم بیش ترین آسیب را می بیند. در صورت وجود یون هایی مانند آهن و دیگر فلزات، اکسیداسیون در کنار مواد اکساینده شدت بیش تری نیز پیدا می کند.

۲- نشتی در ممبران: آسیب مکانیکی جدی به فیلتر ممبران باعث عبور آب ورودی، املاح و نمک ها و شورابه به داخل ممبران می شود. با تست وکیوم فیلتر ممبران قبل از استفاده در سیستم می توان این آسیب را شناسایی کرد.

۳- اختلاف فشار بین آب ورودی و شورابه: اختلاف فشار بین آب ورودی و شورابه به عنوان افت فشار ممبران شناخته می شود. این مشکل زمانی در دستگاه تصفیه آب صنعتی اتفاق می افتد، که اولین ممبران در وسل های چند المانه با فلاکس بالا کار کند و آخرین ممبران در سیستم فلاکس پایینی داشته باشد. اختلاف فشار بالا در ممبران باعث وارد آمدن نیروی زیادی در جهت جریان آب به ممبران می شود. فشار ورودی افزایش پیدا کرده و مصرف انرژی سیستم نیز بیش تر می شود. بیش ترین مقدار فشار در وسل های چند المانه، بر روی آخرین ممبران در وسل اعمال می شود.

اختلاف فشار در ممبران ها می تواند به دلیل وجود ذرات معلق، منعقد کننده ها یا رسوب گرفتگی معدنی ایجاد شود. علاوه بر این، دبی بیش از دبی در نظر گرفته شده در زمان طراحینیز می تواند باعث اختلاف فشار در فیلتر ممبران شود. هم چنین در زمان راه اندازی سیستم در صورتی که فشار به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند، می تواند باعث ضربه قوچ به ممبران شود.

۴- عملکرد نامناسب فیلترهای کارتریجی: فیلترهای کارتریجی یا میکرونی از ورود ذرات معلق بزرگ تر از ۵ میکرون به سیستم آب شیرین کن صنعتی جلوگیری می کنند. در صورت نصب غیر صحیح و یا عدم تعویض به موقع آنها، ذرات درشت و معلق آب ورودی به ممبران وارد شده و باعث افت فشار و خرابی فیلتر ممبران می شوند.

عیب یابی و شناخت علل عملکرد نامناسب فیلتر ممبران در سیستم های تصفیه آب صنعتی، نیاز به دانش و مهارت زیادی دارد. بنابر این چنان چه ایرادی در سیستم شما به وجود آمده است، در اسرع وقت با شرکت سازنده دستگاه خود تماس بگیرید. فروشگاه آنلاین تصفیه آب abin.ir به عنوان یکی از فروشندگان دستگاه های تصفیه آب صنعتی، در کلیه مراحل طراحی، پیاده سازی و نگهداری از سیستم تصفیه آب صنعتی آماده پاسخگویی به سوالات و نیاز شما می باشد. برای عیب یابی و رفع اشکال سیستم تصفیه آب صنعتی خود می توانید از طریق شماره های زیر با کارشناسان بخش تصفیه آب صنعتی آبین در ارتباط باشید.

همچنین شما می توانید جهت مشاهده محصولات انواع آنتی اسکالانت به فروشگاه آبین مراجعه نمایید.

تماس: ۰۲۱-۲۲۲۲۸۱۱۶

منبع: آبین

 

نظر خود را بیان کنید